Blev truet med fyring efter Kudus-udtagelse

Den ghanesiske landstræner fortæller, at han blev truet med en fyring, hvis han brugte Kudus og tabte.



Han er den nok største stjerne på Ghanas landshold i øjeblikket, men i landets fodboldforbund har der ikke altid været lige stor tiltro til Mohammed Kudus.

Ja, faktisk var der direkte modstand af beslutningen om at udtage den dengang 19-årige Kudus til landsholdet, da midtbanespilleren i 2019 fik sin debut mod Sydafrika. Så stor modstand, at den daværende landstræner, James Kwesi Appiah, fik at vide, at han ville blive fyret, hvis han brugte Kudus og tabte. 

Det fortæller James Kwesi Appiah ifølge ghanesiske medier.

– Der var folk, der følte, at de unge spillere ikke fortjente “Black Stars”-udtagelsen. Men for mit vedkommende havde jeg set dem, og jeg troede på dem. Jeg har altid fortalt mine spillere, at de ikke skal bevise sig for mig, men for ghaneserne. Hvis du gør det godt, er det for dit eget bedste.

– Mit job var på spil, fordi jeg blev advaret om, at hvis jeg tabte kampen, ville jeg blive fyret. Jeg havde ikke noget imod, fordi jeg vidste, at jeg gjorde det, der var godt for landet, siger han ifølge blandt andre Football Ghana.

Men den, der ler sidst, ler bedst, som ordsproget lyder. Appiah og Ghana vandt kampen over Sydafrika takket være mål fra Thomas Partey og Mohammed Kudus.

Den tidligere FC Nordsjælland-stjerne spiller i dag i Ajax, men efter et flot VM er han blevet sat i forbindelse med flere europæiske storklubber såsom Dortmund og Manchester United. 






VM-LIVE: Frankrig voldsomt presset efter 2-0




TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Thomas Frank: De vinder VM

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Transferbombe i Manchester United

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

De vil ansætte Guardiola som landstræner

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

FC København-transfer bremses af denne årsag



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

Jess Thorup: Afviste engelske klubber

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

De har spurgt på Gustav Isaksen

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

‘Det er jeg træt af’

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Afsløring: Jess Thorup er igen cheftræner i Genk

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys