Bordinggaard anbefalede Kjær

U/21-landstræner Keld Bordinggaard anbefalede Simon Kjær til VM-holdet efter en venskabskamp i Tyrkiet.



Efter at være udtaget til A-landsholdet mod Grækenland i februar uden at komme i kamp i Athen måtte Simon Kjær i stedet for at være del af VM-truppen mod Malta og Albanien en tur tilbage på U/21-landsholdet, der samtidig spillede en venskabskamp i Tyrkiet. Men det var faktisk denne kamp, som banede vejen for den unge Palermo-forsvarer til den vellykkede VM-debut i Stockholm over for Zlatan Ibrahimovic.

Jeg trak ham til side efter kampen i Tyrkiet og sagde til ham, at jeg kunne se, at han var klar nu, og jeg meddelte det samme til Morten Olsen, hvis han fik brug for ham, siger Keld Bordinggaard til Tipsbladet.

Læs også: Zlatan havde ikke fået Simon Kjærs trøje

 

U/21-landsholdet har kun haft glæde af Simon Kjær i to kampe, mens Bordinggaard har haft Kjær med i en enkelt U/20-kamp. Bordinggaard kan konkret pege på, hvad det er Kjær har forbedret, så han er klar til VM-holdet.

Det er især det individuelle forsvarsspil. Han er blevet mere forudseende og har mod til at skubbe op i stedet for at falde tilbage. Det så jeg bl.a. i Tyrkiet gang på gang, siger U/21-landstræneren.

Bordinggaard ikke alene
Keld Bordinggaard så kampen mod Sverige på tv og kunne konstatere, hvordan Simon Kjær spillede uden komplekser.

– Han tog duellerne uanset hvem, han var oppe imod. Han lod sig ikke påvirke, og det viser at han er mentalt klar og er i stand til at lukke andre ting ude, mener han.

Den tro på sig selv, har ifølge Bordinggaard også givet Simon Kjær gennembruddet i Palermo. U/21-landstræneren er blandt de mange, som er overrasket over, hvad Kjær har leveret i sin første sæson i Serie A. Netop roen i spillet og evnen til ikke at stresse, var noget af det U/19-landstræner Per Andersen bemærkede hos Simon Kjær, da Kjær for første gang kom med på et landshold. Per Andersen har sammenlignet Simon Kjærs mentale styrke med Martin Laursens og allerede før Kjær blev udtaget til truppen mod Grækenland i februar sagde Per Andersen til Tipsbladet:

Simon har et stort potentiale og minder om Laursen, så jeg kan godt se ham sammen med Daniel Agger i fremtiden.

Efter Kjærs debut i Stockholm fremhævede Morten Olsen også, at de to passer godt sammen og roste Simon Kjær for at have vist udstråling og attitude. Kjær ligner fremtidens mand på A-landsholdet.

 

Læs også: Zlatan havde ikke fået Simon Kjærs trøje





TransferLIVE: Vender tilbage til Superliga-klub




Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’

På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’

Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt

Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’



MEDIE

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman

Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte

Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

Medie med dyster Dorgu-melding

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

‘Sur over Brøndby-transfer’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Topscorer færdig

Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’

Stort medie fremhæver FCM-flop

Legende med chokmelding

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Her er prisen på Skov Olsen

Intet bud fra Brøndby (opdat.)

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’

– De lignede lort!

Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes

– Jeg var stiktosset

FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark

Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’

Her er Tausons vej i Australian Open

Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea

Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland

Brøndby er tit på stadion – men har ikke budt

Stor skuffelse

Brøndby-emne var genstand for vildt rygte

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber