Bordinggaard anbefalede Kjær

U/21-landstræner Keld Bordinggaard anbefalede Simon Kjær til VM-holdet efter en venskabskamp i Tyrkiet.



Efter at være udtaget til A-landsholdet mod Grækenland i februar uden at komme i kamp i Athen måtte Simon Kjær i stedet for at være del af VM-truppen mod Malta og Albanien en tur tilbage på U/21-landsholdet, der samtidig spillede en venskabskamp i Tyrkiet. Men det var faktisk denne kamp, som banede vejen for den unge Palermo-forsvarer til den vellykkede VM-debut i Stockholm over for Zlatan Ibrahimovic.

Jeg trak ham til side efter kampen i Tyrkiet og sagde til ham, at jeg kunne se, at han var klar nu, og jeg meddelte det samme til Morten Olsen, hvis han fik brug for ham, siger Keld Bordinggaard til Tipsbladet.

Læs også: Zlatan havde ikke fået Simon Kjærs trøje

 

U/21-landsholdet har kun haft glæde af Simon Kjær i to kampe, mens Bordinggaard har haft Kjær med i en enkelt U/20-kamp. Bordinggaard kan konkret pege på, hvad det er Kjær har forbedret, så han er klar til VM-holdet.

Det er især det individuelle forsvarsspil. Han er blevet mere forudseende og har mod til at skubbe op i stedet for at falde tilbage. Det så jeg bl.a. i Tyrkiet gang på gang, siger U/21-landstræneren.

Bordinggaard ikke alene
Keld Bordinggaard så kampen mod Sverige på tv og kunne konstatere, hvordan Simon Kjær spillede uden komplekser.

– Han tog duellerne uanset hvem, han var oppe imod. Han lod sig ikke påvirke, og det viser at han er mentalt klar og er i stand til at lukke andre ting ude, mener han.

Den tro på sig selv, har ifølge Bordinggaard også givet Simon Kjær gennembruddet i Palermo. U/21-landstræneren er blandt de mange, som er overrasket over, hvad Kjær har leveret i sin første sæson i Serie A. Netop roen i spillet og evnen til ikke at stresse, var noget af det U/19-landstræner Per Andersen bemærkede hos Simon Kjær, da Kjær for første gang kom med på et landshold. Per Andersen har sammenlignet Simon Kjærs mentale styrke med Martin Laursens og allerede før Kjær blev udtaget til truppen mod Grækenland i februar sagde Per Andersen til Tipsbladet:

Simon har et stort potentiale og minder om Laursen, så jeg kan godt se ham sammen med Daniel Agger i fremtiden.

Efter Kjærs debut i Stockholm fremhævede Morten Olsen også, at de to passer godt sammen og roste Simon Kjær for at have vist udstråling og attitude. Kjær ligner fremtidens mand på A-landsholdet.

 

Læs også: Zlatan havde ikke fået Simon Kjærs trøje







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

‘Det er et angreb på FCK’

Brøndby tæt på Superliga-profil

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

FC København i forhandlinger med svensk klub

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Medie: De lurer på FCM-profil

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Argentina – Kap Verde

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Salah og Egypten sender Australien ud af VM

Her er prisen på Aral Simsir

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Nu er der nyt om Robert Skov

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Åbner for sommertransfer

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Lyngby henter FC Barcelona-målmand

Australien – Egypten