Bordinggaard anbefalede Kjær

U/21-landstræner Keld Bordinggaard anbefalede Simon Kjær til VM-holdet efter en venskabskamp i Tyrkiet.



Efter at være udtaget til A-landsholdet mod Grækenland i februar uden at komme i kamp i Athen måtte Simon Kjær i stedet for at være del af VM-truppen mod Malta og Albanien en tur tilbage på U/21-landsholdet, der samtidig spillede en venskabskamp i Tyrkiet. Men det var faktisk denne kamp, som banede vejen for den unge Palermo-forsvarer til den vellykkede VM-debut i Stockholm over for Zlatan Ibrahimovic.

Jeg trak ham til side efter kampen i Tyrkiet og sagde til ham, at jeg kunne se, at han var klar nu, og jeg meddelte det samme til Morten Olsen, hvis han fik brug for ham, siger Keld Bordinggaard til Tipsbladet.

Læs også: Zlatan havde ikke fået Simon Kjærs trøje

 

U/21-landsholdet har kun haft glæde af Simon Kjær i to kampe, mens Bordinggaard har haft Kjær med i en enkelt U/20-kamp. Bordinggaard kan konkret pege på, hvad det er Kjær har forbedret, så han er klar til VM-holdet.

Det er især det individuelle forsvarsspil. Han er blevet mere forudseende og har mod til at skubbe op i stedet for at falde tilbage. Det så jeg bl.a. i Tyrkiet gang på gang, siger U/21-landstræneren.

Bordinggaard ikke alene
Keld Bordinggaard så kampen mod Sverige på tv og kunne konstatere, hvordan Simon Kjær spillede uden komplekser.

– Han tog duellerne uanset hvem, han var oppe imod. Han lod sig ikke påvirke, og det viser at han er mentalt klar og er i stand til at lukke andre ting ude, mener han.

Den tro på sig selv, har ifølge Bordinggaard også givet Simon Kjær gennembruddet i Palermo. U/21-landstræneren er blandt de mange, som er overrasket over, hvad Kjær har leveret i sin første sæson i Serie A. Netop roen i spillet og evnen til ikke at stresse, var noget af det U/19-landstræner Per Andersen bemærkede hos Simon Kjær, da Kjær for første gang kom med på et landshold. Per Andersen har sammenlignet Simon Kjærs mentale styrke med Martin Laursens og allerede før Kjær blev udtaget til truppen mod Grækenland i februar sagde Per Andersen til Tipsbladet:

Simon har et stort potentiale og minder om Laursen, så jeg kan godt se ham sammen med Daniel Agger i fremtiden.

Efter Kjærs debut i Stockholm fremhævede Morten Olsen også, at de to passer godt sammen og roste Simon Kjær for at have vist udstråling og attitude. Kjær ligner fremtidens mand på A-landsholdet.

 

Læs også: Zlatan havde ikke fået Simon Kjærs trøje







LIVE

TransferLIVE: Nu er han præsenteret i Brøndby!

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer

– Kommer der en bombe, tror jeg, det bliver der

Afsløring: FC København udlejer Munashe Garananga

Han er på vej væk fra AGF

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok



TIPSBLADET SPECIAL

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Klart svar om Tonni Adamsen

Brøndby afviser to danske klubber



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Afviser kæmpebud

Per Frimann hylder Brøndby

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’

Forlader AGF – lægetjek booket

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Superliga-klub tæt på ny angriber

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Bertelsen afslører: Det jagter vi

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’

Det kan ske mandag i FC København

Topscorer kritiserer Silkeborg

U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Til lægetjek i Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder

Tre Randers-spillere kan være på vej væk

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Afsløring: Brøndby køber Mads Frøkjær-Jensen

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Afsløring: Viborg henter islandsk kant

Brøndby afvist: ‘Ekstraordinære kompetencer’

Zorniger med klar besked til Brøndby

Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer

Afsløring: Munashe Garananga tæt på Hibernian

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Afsløring: Munksgaard skifter til Eliteserien

Millionbud fra Superligaen – bekræfter aktivitet

Disse to er på vej væk fra Superliga-klub

Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei

OB i fuld kontrol: Max Ejdum skal ikke til Brøndby

Afsløring: På plads – får lang Superliga-kontrakt

Klar besked fra FCK-boss: Har fået bud

Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby

Afsløring: Brøndby udlejer toptalentet Søndergaard

Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil