Bordinggaard anbefalede Kjær

U/21-landstræner Keld Bordinggaard anbefalede Simon Kjær til VM-holdet efter en venskabskamp i Tyrkiet.



Efter at være udtaget til A-landsholdet mod Grækenland i februar uden at komme i kamp i Athen måtte Simon Kjær i stedet for at være del af VM-truppen mod Malta og Albanien en tur tilbage på U/21-landsholdet, der samtidig spillede en venskabskamp i Tyrkiet. Men det var faktisk denne kamp, som banede vejen for den unge Palermo-forsvarer til den vellykkede VM-debut i Stockholm over for Zlatan Ibrahimovic.

Jeg trak ham til side efter kampen i Tyrkiet og sagde til ham, at jeg kunne se, at han var klar nu, og jeg meddelte det samme til Morten Olsen, hvis han fik brug for ham, siger Keld Bordinggaard til Tipsbladet.

Læs også: Zlatan havde ikke fået Simon Kjærs trøje

 

U/21-landsholdet har kun haft glæde af Simon Kjær i to kampe, mens Bordinggaard har haft Kjær med i en enkelt U/20-kamp. Bordinggaard kan konkret pege på, hvad det er Kjær har forbedret, så han er klar til VM-holdet.

Det er især det individuelle forsvarsspil. Han er blevet mere forudseende og har mod til at skubbe op i stedet for at falde tilbage. Det så jeg bl.a. i Tyrkiet gang på gang, siger U/21-landstræneren.

Bordinggaard ikke alene
Keld Bordinggaard så kampen mod Sverige på tv og kunne konstatere, hvordan Simon Kjær spillede uden komplekser.

– Han tog duellerne uanset hvem, han var oppe imod. Han lod sig ikke påvirke, og det viser at han er mentalt klar og er i stand til at lukke andre ting ude, mener han.

Den tro på sig selv, har ifølge Bordinggaard også givet Simon Kjær gennembruddet i Palermo. U/21-landstræneren er blandt de mange, som er overrasket over, hvad Kjær har leveret i sin første sæson i Serie A. Netop roen i spillet og evnen til ikke at stresse, var noget af det U/19-landstræner Per Andersen bemærkede hos Simon Kjær, da Kjær for første gang kom med på et landshold. Per Andersen har sammenlignet Simon Kjærs mentale styrke med Martin Laursens og allerede før Kjær blev udtaget til truppen mod Grækenland i februar sagde Per Andersen til Tipsbladet:

Simon har et stort potentiale og minder om Laursen, så jeg kan godt se ham sammen med Daniel Agger i fremtiden.

Efter Kjærs debut i Stockholm fremhævede Morten Olsen også, at de to passer godt sammen og roste Simon Kjær for at have vist udstråling og attitude. Kjær ligner fremtidens mand på A-landsholdet.

 

Læs også: Zlatan havde ikke fået Simon Kjærs trøje





LIVE

TransferLIVE: Sender åbent brev til Aarhus

Officielt: Uwe Rösler henter Mbom

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Vildt transferrygte skydes ned



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Superliga-træner tilknytter agent

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Uventet skifte?

De vil have Rashford

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Patrick Mortensen kunne ikke sige nej til Brøndby

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Vender tilbage til skærmen

Overraskende skifte lurer