Bordinggaard anbefalede Kjær

U/21-landstræner Keld Bordinggaard anbefalede Simon Kjær til VM-holdet efter en venskabskamp i Tyrkiet.



Efter at være udtaget til A-landsholdet mod Grækenland i februar uden at komme i kamp i Athen måtte Simon Kjær i stedet for at være del af VM-truppen mod Malta og Albanien en tur tilbage på U/21-landsholdet, der samtidig spillede en venskabskamp i Tyrkiet. Men det var faktisk denne kamp, som banede vejen for den unge Palermo-forsvarer til den vellykkede VM-debut i Stockholm over for Zlatan Ibrahimovic.

Jeg trak ham til side efter kampen i Tyrkiet og sagde til ham, at jeg kunne se, at han var klar nu, og jeg meddelte det samme til Morten Olsen, hvis han fik brug for ham, siger Keld Bordinggaard til Tipsbladet.

Læs også: Zlatan havde ikke fået Simon Kjærs trøje

 

U/21-landsholdet har kun haft glæde af Simon Kjær i to kampe, mens Bordinggaard har haft Kjær med i en enkelt U/20-kamp. Bordinggaard kan konkret pege på, hvad det er Kjær har forbedret, så han er klar til VM-holdet.

Det er især det individuelle forsvarsspil. Han er blevet mere forudseende og har mod til at skubbe op i stedet for at falde tilbage. Det så jeg bl.a. i Tyrkiet gang på gang, siger U/21-landstræneren.

Bordinggaard ikke alene
Keld Bordinggaard så kampen mod Sverige på tv og kunne konstatere, hvordan Simon Kjær spillede uden komplekser.

– Han tog duellerne uanset hvem, han var oppe imod. Han lod sig ikke påvirke, og det viser at han er mentalt klar og er i stand til at lukke andre ting ude, mener han.

Den tro på sig selv, har ifølge Bordinggaard også givet Simon Kjær gennembruddet i Palermo. U/21-landstræneren er blandt de mange, som er overrasket over, hvad Kjær har leveret i sin første sæson i Serie A. Netop roen i spillet og evnen til ikke at stresse, var noget af det U/19-landstræner Per Andersen bemærkede hos Simon Kjær, da Kjær for første gang kom med på et landshold. Per Andersen har sammenlignet Simon Kjærs mentale styrke med Martin Laursens og allerede før Kjær blev udtaget til truppen mod Grækenland i februar sagde Per Andersen til Tipsbladet:

Simon har et stort potentiale og minder om Laursen, så jeg kan godt se ham sammen med Daniel Agger i fremtiden.

Efter Kjærs debut i Stockholm fremhævede Morten Olsen også, at de to passer godt sammen og roste Simon Kjær for at have vist udstråling og attitude. Kjær ligner fremtidens mand på A-landsholdet.

 

Læs også: Zlatan havde ikke fået Simon Kjærs trøje



Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Dansker færdig i Ajax?

Brøndby takker nej til to spillere

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Medier i svime: Den bedste!

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

Brøndby bekræfter salg

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Manchester United rasende

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger

‘En fodboldmæssig katastrofe’

Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op 

– Overdrevet og unuanceret

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Han er verdens bedste fodboldspiller

Bliver det Andreas Christensens næste klub?

Hård kritik af FC København-stjerne

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Albert Grønbæk skifter agent

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Superfriserne kan drille i Rotterdam

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg

Franculino opereret: Ude i flere måneder

Dømt: Skal betale ham 455 millioner

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’