Brian Riemer erkender: ‘Vi kan være nødt til at kigge udenfor Europa’

Danmark skal spille venskabskampe i juni, hvis det bliver til samlet nederlag mod Portugal i Nations League, men det kan blive vanskeligt at finde europæiske modstandere på det tidspunkt, lyder det fra Brian Riemer.



Fredag blev der trukket lod til VM-kvalifikationen, og her artede det sig sådan, at Danmark kommer i enten gruppe C eller F, alt afhængig af udfaldet af Nations League-kvartfinalerne mod Portugal, som spilles til marts.

Efter lodtrækningen i Zürich pegede Brian Riemer på, at der rent niveaumæssigt ikke er afgørende forskel på de to grupper. Og uanset hvad skal Danmark kvalificere sig til VM-slutrunden i USA, understregede landstræneren.

Selvom de to grupper er ret ligeværdige, foretrækker Brian Riemer at komme i gruppe C af den helt åbenlyse grund, at det vil betyde, at Danmark har besejret Portugal.

– Præcis. Jeg tror faktisk, at jeg sagde det allerede inden vi startede hernede. Jeg sagde, at for mig er det egentligt meget simpelt, for vi vil slå Portugal og vi vil i Final Four. Og så giver det sig selv, at vi skal i den pulje, der bliver trukket til den retning, lød det med et smil fra Brian Riemer kort efter fredagens lodtrækning i Schweiz, da landstræneren over en videoforbindelse svarede på spørgsmål fra Tipsbladet og andre danske medier.

Uanset hvad ender Danmark dog i en ‘lille’ gruppe med fire hold, og derfor indleder landsholdet først VM-kvalifikationen til september.

– Det er jeg faktisk ret tilfreds med. Jeg mødte lige en af de andre trænere, som var glad for, at de var kommet i en femholdspulje, men personligt håbede jeg på en fireholdspulje, og det var lidt med udgangspunkt i, at hvis vi skulle misse Final Four efter kampene mod Portugal, så var der to muligheder: Enten skulle vi i gang med at spille kampene i en femholdspulje, eller også skulle vi spille to venskabskampe.

– Og nu giver det os i hvert fald en mulighed for at arbejde videre med holdet og måske også se nogle ting frem mod kvalifikationen. Og det synes jeg egentlig kan være en fordel for os. Jeg tror, at hvis man begynder at regne procentuelle chancer for at kvalificere sig, ud fra om man er i en femholdspulje eller ej, så tror jeg ikke på, at det har den store betydning. For uanset hvad, ville det jo være et hold, man skulle tage seks point imod, lød det fra Brian Riemer.

Begrænset felt
Hvis det ender med et samlet nederlag til Portugal i marts, venter der altså venskabskampe til juni, mens mange andre europæiske nationer skal spille kvalifikationskampe. Derfor kan Danmark stå i en lidt speciel situation, da feltet af mulige testmodstandere vil være ret begrænset.

– Ja, i hvert fald i Europa. Det er så en af de ting, der er afklaret for os nu. Da vi tog herned, vidste vi ikke helt, hvordan scenariet ville være. Det kunne være en femholdspulje, Final Four eller venskabskampe, og nu ved vi så trods alt, at det er Final Four eller venskabskampe.

– Den proces går i gang med nu, og det er fuldstændigt korrekt, at det kan være, at vi er nødt til at kigge udenfor Europa for at finde en kompetent modstander, og også en modstander, der giver en lille smule mening i forhold til den kommende opgave, vi står overfor, lød det fra Brian Riemer.

I den afrikanske VM-kvalifikation spilles der eksempelvis ikke kampe i juni, så det kan potentielt være en mulighed for Danmark at møde en afrikansk nation i juni.

Det er torsdag den 20. marts, at Danmark tager imod Portugal i Parken i den første af to kvartfinale-opgør. Returkampen spilles i Portugal den 23. marts.





LIVE

LIVE: Legende tror, Manchester City vinder

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Vejle Boldklub – FC København

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

‘Så brænder hele København ned’

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

FC Nordsjælland – Viborg FF



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Fyrer landstræner to måneder før VM

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Her spiller Lasse Schöne i dag

Nedtur for Højlund og Napoli

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

Det er aldrig sket før

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Fik blackout på Brøndby Stadion

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Silkeborg IF – FC Fredericia

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

OB – Randers FC

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

Mål i begge ender i Farum

Manchester United sætter Chelsea på plads

‘Det drømmer alle om’

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Fifa kritiserer transportpriser under

Steve Cooper storroser stjerne

Gudinde tæmmer Ulve i Rom