Fredag blev der trukket lod til VM-kvalifikationen, og her artede det sig sådan, at Danmark kommer i enten gruppe C eller F, alt afhængig af udfaldet af Nations League-kvartfinalerne mod Portugal, som spilles til marts.
Efter lodtrækningen i Zürich pegede Brian Riemer på, at der rent niveaumæssigt ikke er afgørende forskel på de to grupper. Og uanset hvad skal Danmark kvalificere sig til VM-slutrunden i USA, understregede landstræneren.
Selvom de to grupper er ret ligeværdige, foretrækker Brian Riemer at komme i gruppe C af den helt åbenlyse grund, at det vil betyde, at Danmark har besejret Portugal.
– Præcis. Jeg tror faktisk, at jeg sagde det allerede inden vi startede hernede. Jeg sagde, at for mig er det egentligt meget simpelt, for vi vil slå Portugal og vi vil i Final Four. Og så giver det sig selv, at vi skal i den pulje, der bliver trukket til den retning, lød det med et smil fra Brian Riemer kort efter fredagens lodtrækning i Schweiz, da landstræneren over en videoforbindelse svarede på spørgsmål fra Tipsbladet og andre danske medier.
Uanset hvad ender Danmark dog i en ‘lille’ gruppe med fire hold, og derfor indleder landsholdet først VM-kvalifikationen til september.
– Det er jeg faktisk ret tilfreds med. Jeg mødte lige en af de andre trænere, som var glad for, at de var kommet i en femholdspulje, men personligt håbede jeg på en fireholdspulje, og det var lidt med udgangspunkt i, at hvis vi skulle misse Final Four efter kampene mod Portugal, så var der to muligheder: Enten skulle vi i gang med at spille kampene i en femholdspulje, eller også skulle vi spille to venskabskampe.
– Og nu giver det os i hvert fald en mulighed for at arbejde videre med holdet og måske også se nogle ting frem mod kvalifikationen. Og det synes jeg egentlig kan være en fordel for os. Jeg tror, at hvis man begynder at regne procentuelle chancer for at kvalificere sig, ud fra om man er i en femholdspulje eller ej, så tror jeg ikke på, at det har den store betydning. For uanset hvad, ville det jo være et hold, man skulle tage seks point imod, lød det fra Brian Riemer.
Begrænset felt
Hvis det ender med et samlet nederlag til Portugal i marts, venter der altså venskabskampe til juni, mens mange andre europæiske nationer skal spille kvalifikationskampe. Derfor kan Danmark stå i en lidt speciel situation, da feltet af mulige testmodstandere vil være ret begrænset.
– Ja, i hvert fald i Europa. Det er så en af de ting, der er afklaret for os nu. Da vi tog herned, vidste vi ikke helt, hvordan scenariet ville være. Det kunne være en femholdspulje, Final Four eller venskabskampe, og nu ved vi så trods alt, at det er Final Four eller venskabskampe.
– Den proces går i gang med nu, og det er fuldstændigt korrekt, at det kan være, at vi er nødt til at kigge udenfor Europa for at finde en kompetent modstander, og også en modstander, der giver en lille smule mening i forhold til den kommende opgave, vi står overfor, lød det fra Brian Riemer.
I den afrikanske VM-kvalifikation spilles der eksempelvis ikke kampe i juni, så det kan potentielt være en mulighed for Danmark at møde en afrikansk nation i juni.
Det er torsdag den 20. marts, at Danmark tager imod Portugal i Parken i den første af to kvartfinale-opgør. Returkampen spilles i Portugal den 23. marts.
LIVE
LIVE: Ny mand på landsholdet
NYHEDER
Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
Vender han retur? Lasse Schöne åben
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
FC København-krisen fortsætter
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
FC Nordsjælland vinder i egen hule
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
FC Midtjylland misser gylden chance
NYHEDER
Modtager stor ros fra Højbjerg
BIZART
Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
NYHEDER
I svime over Pelle Mattsson
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag
Barcelona tager smal sejr
Silkeborg klasker Randers
MEDIE
Forvirret over Superliga-forhandlinger
AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson
EKSKLUSIVT
– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt
DAGENS SPILFORSLAG
Randers vinder Gudenå-derby
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
EKSKLUSIVT