Brian Riemer erkender: ‘Vi kan være nødt til at kigge udenfor Europa’

Danmark skal spille venskabskampe i juni, hvis det bliver til samlet nederlag mod Portugal i Nations League, men det kan blive vanskeligt at finde europæiske modstandere på det tidspunkt, lyder det fra Brian Riemer.



Fredag blev der trukket lod til VM-kvalifikationen, og her artede det sig sådan, at Danmark kommer i enten gruppe C eller F, alt afhængig af udfaldet af Nations League-kvartfinalerne mod Portugal, som spilles til marts.

Efter lodtrækningen i Zürich pegede Brian Riemer på, at der rent niveaumæssigt ikke er afgørende forskel på de to grupper. Og uanset hvad skal Danmark kvalificere sig til VM-slutrunden i USA, understregede landstræneren.

Selvom de to grupper er ret ligeværdige, foretrækker Brian Riemer at komme i gruppe C af den helt åbenlyse grund, at det vil betyde, at Danmark har besejret Portugal.

– Præcis. Jeg tror faktisk, at jeg sagde det allerede inden vi startede hernede. Jeg sagde, at for mig er det egentligt meget simpelt, for vi vil slå Portugal og vi vil i Final Four. Og så giver det sig selv, at vi skal i den pulje, der bliver trukket til den retning, lød det med et smil fra Brian Riemer kort efter fredagens lodtrækning i Schweiz, da landstræneren over en videoforbindelse svarede på spørgsmål fra Tipsbladet og andre danske medier.

Uanset hvad ender Danmark dog i en ‘lille’ gruppe med fire hold, og derfor indleder landsholdet først VM-kvalifikationen til september.

– Det er jeg faktisk ret tilfreds med. Jeg mødte lige en af de andre trænere, som var glad for, at de var kommet i en femholdspulje, men personligt håbede jeg på en fireholdspulje, og det var lidt med udgangspunkt i, at hvis vi skulle misse Final Four efter kampene mod Portugal, så var der to muligheder: Enten skulle vi i gang med at spille kampene i en femholdspulje, eller også skulle vi spille to venskabskampe.

– Og nu giver det os i hvert fald en mulighed for at arbejde videre med holdet og måske også se nogle ting frem mod kvalifikationen. Og det synes jeg egentlig kan være en fordel for os. Jeg tror, at hvis man begynder at regne procentuelle chancer for at kvalificere sig, ud fra om man er i en femholdspulje eller ej, så tror jeg ikke på, at det har den store betydning. For uanset hvad, ville det jo være et hold, man skulle tage seks point imod, lød det fra Brian Riemer.

Begrænset felt
Hvis det ender med et samlet nederlag til Portugal i marts, venter der altså venskabskampe til juni, mens mange andre europæiske nationer skal spille kvalifikationskampe. Derfor kan Danmark stå i en lidt speciel situation, da feltet af mulige testmodstandere vil være ret begrænset.

– Ja, i hvert fald i Europa. Det er så en af de ting, der er afklaret for os nu. Da vi tog herned, vidste vi ikke helt, hvordan scenariet ville være. Det kunne være en femholdspulje, Final Four eller venskabskampe, og nu ved vi så trods alt, at det er Final Four eller venskabskampe.

– Den proces går i gang med nu, og det er fuldstændigt korrekt, at det kan være, at vi er nødt til at kigge udenfor Europa for at finde en kompetent modstander, og også en modstander, der giver en lille smule mening i forhold til den kommende opgave, vi står overfor, lød det fra Brian Riemer.

I den afrikanske VM-kvalifikation spilles der eksempelvis ikke kampe i juni, så det kan potentielt være en mulighed for Danmark at møde en afrikansk nation i juni.

Det er torsdag den 20. marts, at Danmark tager imod Portugal i Parken i den første af to kvartfinale-opgør. Returkampen spilles i Portugal den 23. marts.



På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Afviser millionbud fra Brøndby

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

FCK-boss kan snart præsentere noget

Steve Cooper giver ingen fribilletter

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Meldes på vej mod nyt skifte

Peter Schmeichel taget på sengen

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Bach Bak i svime over Uhre

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Raser over Rasmus Højlund-episode

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Går langt ned i løn

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Mareridt for FC Augsburg

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Mohamed Daramy vender tilbage

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Gigantisk nedslagtning

Rådførte sig hos Kamil Grabara

Galiciere kan vinde i Andalusien

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer