Fredag blev der trukket lod til VM-kvalifikationen, og her artede det sig sådan, at Danmark kommer i enten gruppe C eller F, alt afhængig af udfaldet af Nations League-kvartfinalerne mod Portugal, som spilles til marts.
Efter lodtrækningen i Zürich pegede Brian Riemer på, at der rent niveaumæssigt ikke er afgørende forskel på de to grupper. Og uanset hvad skal Danmark kvalificere sig til VM-slutrunden i USA, understregede landstræneren.
Selvom de to grupper er ret ligeværdige, foretrækker Brian Riemer at komme i gruppe C af den helt åbenlyse grund, at det vil betyde, at Danmark har besejret Portugal.
– Præcis. Jeg tror faktisk, at jeg sagde det allerede inden vi startede hernede. Jeg sagde, at for mig er det egentligt meget simpelt, for vi vil slå Portugal og vi vil i Final Four. Og så giver det sig selv, at vi skal i den pulje, der bliver trukket til den retning, lød det med et smil fra Brian Riemer kort efter fredagens lodtrækning i Schweiz, da landstræneren over en videoforbindelse svarede på spørgsmål fra Tipsbladet og andre danske medier.
Uanset hvad ender Danmark dog i en ‘lille’ gruppe med fire hold, og derfor indleder landsholdet først VM-kvalifikationen til september.
– Det er jeg faktisk ret tilfreds med. Jeg mødte lige en af de andre trænere, som var glad for, at de var kommet i en femholdspulje, men personligt håbede jeg på en fireholdspulje, og det var lidt med udgangspunkt i, at hvis vi skulle misse Final Four efter kampene mod Portugal, så var der to muligheder: Enten skulle vi i gang med at spille kampene i en femholdspulje, eller også skulle vi spille to venskabskampe.
– Og nu giver det os i hvert fald en mulighed for at arbejde videre med holdet og måske også se nogle ting frem mod kvalifikationen. Og det synes jeg egentlig kan være en fordel for os. Jeg tror, at hvis man begynder at regne procentuelle chancer for at kvalificere sig, ud fra om man er i en femholdspulje eller ej, så tror jeg ikke på, at det har den store betydning. For uanset hvad, ville det jo være et hold, man skulle tage seks point imod, lød det fra Brian Riemer.
Begrænset felt
Hvis det ender med et samlet nederlag til Portugal i marts, venter der altså venskabskampe til juni, mens mange andre europæiske nationer skal spille kvalifikationskampe. Derfor kan Danmark stå i en lidt speciel situation, da feltet af mulige testmodstandere vil være ret begrænset.
– Ja, i hvert fald i Europa. Det er så en af de ting, der er afklaret for os nu. Da vi tog herned, vidste vi ikke helt, hvordan scenariet ville være. Det kunne være en femholdspulje, Final Four eller venskabskampe, og nu ved vi så trods alt, at det er Final Four eller venskabskampe.
– Den proces går i gang med nu, og det er fuldstændigt korrekt, at det kan være, at vi er nødt til at kigge udenfor Europa for at finde en kompetent modstander, og også en modstander, der giver en lille smule mening i forhold til den kommende opgave, vi står overfor, lød det fra Brian Riemer.
I den afrikanske VM-kvalifikation spilles der eksempelvis ikke kampe i juni, så det kan potentielt være en mulighed for Danmark at møde en afrikansk nation i juni.
Det er torsdag den 20. marts, at Danmark tager imod Portugal i Parken i den første af to kvartfinale-opgør. Returkampen spilles i Portugal den 23. marts.
LIVE
LIVE: Legende tror, Manchester City vinder
Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Riemer reagerer på stor landsholdschok
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
OPTAKT
FC Nordsjælland – Viborg FF
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Fyrer landstræner to måneder før VM
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
Her spiller Lasse Schöne i dag
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent
NYHEDER
Det er aldrig sket før
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Fik blackout på Brøndby Stadion
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
OPTAKT
OB – Randers FC
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
12.000 i Parken: DBU accepterer underskud
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Farum
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
Fifa kritiserer transportpriser under
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
DAGENS SPILFORSLAG