Brian Riemer var skeptisk – nu er han imponeret

Danmarks landstræner er vendt på en tallerken, når det kommer til hans begejstring for Nations League-formatet.



2018 var året, hvor UEFA introducerede Nations League-formatet.

Tankerækken bag det var, at man ville undgå alle de 'meningsløse' træningskampe, der ellers havde været fortløbende i årene op til, når der ikke skulle afvikles kvalifikationskampe til Europa- eller verdensmesterskabet i landsholdspauserne.

Mange var på forhånd lidt skeptiske over formatet, der mindede lidt om ishockey, hvor nationerne blev niveauindelt fra A til D, alt efter hvor godt de havde præsteret.

En af dem, der var meget undrende, var Danmarks nye landstræner Brian Riemer, der ikke helt vidste, hvad han skulle forvente.

– Det er sjovt, du spørger, fordi jeg sad og snakkede med en om det herinde i salen. Jeg kan huske, at da de introducerede formatet, var jeg meget tvivlsom over for det og tænkte, 'det tror jeg sgu ikke rigtig på'.

– På det tidspunkt var jeg selvfølgelig ikke en aktiv del af landsholdsfodbold, men jeg fulgte jo med, og jeg var i klubber med landsholdsspillere. Men jeg må bare konstatere og sige, at med det niveau, der er, og når man sidder i salen og ser, hvordan alle landene følger aktivt med og går op i det her…

– Så har de formået at fjerne stort set de ligegyldige venskabskampe, som jo var lidt ved at tage livet af landsholdsfodbold, siger den danske landstræner til Tipsbladet og den resterende presse på et virtuelt pressemøde efter fredagens Nations League-lodtrækning.

Den tidligere Anderlecht-træner anerkender i den grad, at det er blevet en stor succes, at man har introduceret et format, hvor der er noget på spil, fremfor at spille træningskampe, der skræmmer tilskuerne væk.

– Jeg vil sige, at man har opnået målsætningen og skabt en turnering, hvor begejstring, glæde og ambitioner kan leve i bedste velgående. Det mærker vi jo selv ved at være nået så langt her.

Danmark trak som bekendt fredag Portugal i de kommende Nations League-kvartfinaler. De to kampe afvikles i slutningen af marts måned, hvor den næste landsholdstermin falder.





LIVE

LIVE: FCK uden flere stjerner

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Her spiller Lasse Schöne i dag

Nedtur for Højlund og Napoli

‘Så brænder hele København ned’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Manchester United sætter Chelsea på plads



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Fyrer landstræner to måneder før VM

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Fik blackout på Brøndby Stadion

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Ringet op af Brøndby-træner

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Kan koste Brøndby flere millioner

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

‘Det drømmer alle om’

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Nu klager FC Barcelona igen

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Steve Cooper storroser stjerne

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Fifa kritiserer transportpriser under

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

OB siger farvel til seks spillere

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg