2018 var året, hvor UEFA introducerede Nations League-formatet.
Tankerækken bag det var, at man ville undgå alle de 'meningsløse' træningskampe, der ellers havde været fortløbende i årene op til, når der ikke skulle afvikles kvalifikationskampe til Europa- eller verdensmesterskabet i landsholdspauserne.
Mange var på forhånd lidt skeptiske over formatet, der mindede lidt om ishockey, hvor nationerne blev niveauindelt fra A til D, alt efter hvor godt de havde præsteret.
En af dem, der var meget undrende, var Danmarks nye landstræner Brian Riemer, der ikke helt vidste, hvad han skulle forvente.
– Det er sjovt, du spørger, fordi jeg sad og snakkede med en om det herinde i salen. Jeg kan huske, at da de introducerede formatet, var jeg meget tvivlsom over for det og tænkte, 'det tror jeg sgu ikke rigtig på'.
– På det tidspunkt var jeg selvfølgelig ikke en aktiv del af landsholdsfodbold, men jeg fulgte jo med, og jeg var i klubber med landsholdsspillere. Men jeg må bare konstatere og sige, at med det niveau, der er, og når man sidder i salen og ser, hvordan alle landene følger aktivt med og går op i det her…
– Så har de formået at fjerne stort set de ligegyldige venskabskampe, som jo var lidt ved at tage livet af landsholdsfodbold, siger den danske landstræner til Tipsbladet og den resterende presse på et virtuelt pressemøde efter fredagens Nations League-lodtrækning.
Den tidligere Anderlecht-træner anerkender i den grad, at det er blevet en stor succes, at man har introduceret et format, hvor der er noget på spil, fremfor at spille træningskampe, der skræmmer tilskuerne væk.
– Jeg vil sige, at man har opnået målsætningen og skabt en turnering, hvor begejstring, glæde og ambitioner kan leve i bedste velgående. Det mærker vi jo selv ved at være nået så langt her.
Danmark trak som bekendt fredag Portugal i de kommende Nations League-kvartfinaler. De to kampe afvikles i slutningen af marts måned, hvor den næste landsholdstermin falder.
LIVE
LIVE: Jacob Neestrup er landet
TOPNYHED
Perez med kynisk besked: Det er slut for ham
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
LIGE NU
BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
TRANSFER
Serie A-klubber jagter Randers-profil
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
MEDIE
Forhandler med storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent
Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
OPTAKT