2018 var året, hvor UEFA introducerede Nations League-formatet.
Tankerækken bag det var, at man ville undgå alle de 'meningsløse' træningskampe, der ellers havde været fortløbende i årene op til, når der ikke skulle afvikles kvalifikationskampe til Europa- eller verdensmesterskabet i landsholdspauserne.
Mange var på forhånd lidt skeptiske over formatet, der mindede lidt om ishockey, hvor nationerne blev niveauindelt fra A til D, alt efter hvor godt de havde præsteret.
En af dem, der var meget undrende, var Danmarks nye landstræner Brian Riemer, der ikke helt vidste, hvad han skulle forvente.
– Det er sjovt, du spørger, fordi jeg sad og snakkede med en om det herinde i salen. Jeg kan huske, at da de introducerede formatet, var jeg meget tvivlsom over for det og tænkte, 'det tror jeg sgu ikke rigtig på'.
– På det tidspunkt var jeg selvfølgelig ikke en aktiv del af landsholdsfodbold, men jeg fulgte jo med, og jeg var i klubber med landsholdsspillere. Men jeg må bare konstatere og sige, at med det niveau, der er, og når man sidder i salen og ser, hvordan alle landene følger aktivt med og går op i det her…
– Så har de formået at fjerne stort set de ligegyldige venskabskampe, som jo var lidt ved at tage livet af landsholdsfodbold, siger den danske landstræner til Tipsbladet og den resterende presse på et virtuelt pressemøde efter fredagens Nations League-lodtrækning.
Den tidligere Anderlecht-træner anerkender i den grad, at det er blevet en stor succes, at man har introduceret et format, hvor der er noget på spil, fremfor at spille træningskampe, der skræmmer tilskuerne væk.
– Jeg vil sige, at man har opnået målsætningen og skabt en turnering, hvor begejstring, glæde og ambitioner kan leve i bedste velgående. Det mærker vi jo selv ved at være nået så langt her.
Danmark trak som bekendt fredag Portugal i de kommende Nations League-kvartfinaler. De to kampe afvikles i slutningen af marts måned, hvor den næste landsholdstermin falder.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
OPTAKT
Holland – Marokko
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
OPTAKT