Brian Riemer var skeptisk – nu er han imponeret

Danmarks landstræner er vendt på en tallerken, når det kommer til hans begejstring for Nations League-formatet.



2018 var året, hvor UEFA introducerede Nations League-formatet.

Tankerækken bag det var, at man ville undgå alle de 'meningsløse' træningskampe, der ellers havde været fortløbende i årene op til, når der ikke skulle afvikles kvalifikationskampe til Europa- eller verdensmesterskabet i landsholdspauserne.

Mange var på forhånd lidt skeptiske over formatet, der mindede lidt om ishockey, hvor nationerne blev niveauindelt fra A til D, alt efter hvor godt de havde præsteret.

En af dem, der var meget undrende, var Danmarks nye landstræner Brian Riemer, der ikke helt vidste, hvad han skulle forvente.

– Det er sjovt, du spørger, fordi jeg sad og snakkede med en om det herinde i salen. Jeg kan huske, at da de introducerede formatet, var jeg meget tvivlsom over for det og tænkte, 'det tror jeg sgu ikke rigtig på'.

– På det tidspunkt var jeg selvfølgelig ikke en aktiv del af landsholdsfodbold, men jeg fulgte jo med, og jeg var i klubber med landsholdsspillere. Men jeg må bare konstatere og sige, at med det niveau, der er, og når man sidder i salen og ser, hvordan alle landene følger aktivt med og går op i det her…

– Så har de formået at fjerne stort set de ligegyldige venskabskampe, som jo var lidt ved at tage livet af landsholdsfodbold, siger den danske landstræner til Tipsbladet og den resterende presse på et virtuelt pressemøde efter fredagens Nations League-lodtrækning.

Den tidligere Anderlecht-træner anerkender i den grad, at det er blevet en stor succes, at man har introduceret et format, hvor der er noget på spil, fremfor at spille træningskampe, der skræmmer tilskuerne væk.

– Jeg vil sige, at man har opnået målsætningen og skabt en turnering, hvor begejstring, glæde og ambitioner kan leve i bedste velgående. Det mærker vi jo selv ved at være nået så langt her.

Danmark trak som bekendt fredag Portugal i de kommende Nations League-kvartfinaler. De to kampe afvikles i slutningen af marts måned, hvor den næste landsholdstermin falder.



AGF nærmer sig angriber

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

FC København scorer 16 millioner kroner

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Bekræftet: Færdig

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Vanvittig Victor Froholdt-historie

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

FCM taber til AS Roma i Europa League

Belønnes af FC København

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Spørger på Jonas Wind

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Les Dogues kvæler kroater

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

Vildt! Slår Champions League-rekord