2018 var året, hvor UEFA introducerede Nations League-formatet.
Tankerækken bag det var, at man ville undgå alle de 'meningsløse' træningskampe, der ellers havde været fortløbende i årene op til, når der ikke skulle afvikles kvalifikationskampe til Europa- eller verdensmesterskabet i landsholdspauserne.
Mange var på forhånd lidt skeptiske over formatet, der mindede lidt om ishockey, hvor nationerne blev niveauindelt fra A til D, alt efter hvor godt de havde præsteret.
En af dem, der var meget undrende, var Danmarks nye landstræner Brian Riemer, der ikke helt vidste, hvad han skulle forvente.
– Det er sjovt, du spørger, fordi jeg sad og snakkede med en om det herinde i salen. Jeg kan huske, at da de introducerede formatet, var jeg meget tvivlsom over for det og tænkte, 'det tror jeg sgu ikke rigtig på'.
– På det tidspunkt var jeg selvfølgelig ikke en aktiv del af landsholdsfodbold, men jeg fulgte jo med, og jeg var i klubber med landsholdsspillere. Men jeg må bare konstatere og sige, at med det niveau, der er, og når man sidder i salen og ser, hvordan alle landene følger aktivt med og går op i det her…
– Så har de formået at fjerne stort set de ligegyldige venskabskampe, som jo var lidt ved at tage livet af landsholdsfodbold, siger den danske landstræner til Tipsbladet og den resterende presse på et virtuelt pressemøde efter fredagens Nations League-lodtrækning.
Den tidligere Anderlecht-træner anerkender i den grad, at det er blevet en stor succes, at man har introduceret et format, hvor der er noget på spil, fremfor at spille træningskampe, der skræmmer tilskuerne væk.
– Jeg vil sige, at man har opnået målsætningen og skabt en turnering, hvor begejstring, glæde og ambitioner kan leve i bedste velgående. Det mærker vi jo selv ved at være nået så langt her.
Danmark trak som bekendt fredag Portugal i de kommende Nations League-kvartfinaler. De to kampe afvikles i slutningen af marts måned, hvor den næste landsholdstermin falder.
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe Klopp-kritik: ‘Totalt uacceptabelt’
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
EKSKLUSIVT
På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
Roser Superliga-klub: Godt set!
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
OPTAKT
Tyskland – Curacao
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
OPTAKT
Iran – New Zealand
NYHEDER
Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
OPTAKT
Holland – Japan
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
NYHEDER
Skotland henter første VM-sejr i 36 år
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
VM-vækkeuret: Skotland brød 36 års forbandelse
TOPNYHED