Brian Riemer var skeptisk – nu er han imponeret

Danmarks landstræner er vendt på en tallerken, når det kommer til hans begejstring for Nations League-formatet.



2018 var året, hvor UEFA introducerede Nations League-formatet.

Tankerækken bag det var, at man ville undgå alle de 'meningsløse' træningskampe, der ellers havde været fortløbende i årene op til, når der ikke skulle afvikles kvalifikationskampe til Europa- eller verdensmesterskabet i landsholdspauserne.

Mange var på forhånd lidt skeptiske over formatet, der mindede lidt om ishockey, hvor nationerne blev niveauindelt fra A til D, alt efter hvor godt de havde præsteret.

En af dem, der var meget undrende, var Danmarks nye landstræner Brian Riemer, der ikke helt vidste, hvad han skulle forvente.

– Det er sjovt, du spørger, fordi jeg sad og snakkede med en om det herinde i salen. Jeg kan huske, at da de introducerede formatet, var jeg meget tvivlsom over for det og tænkte, 'det tror jeg sgu ikke rigtig på'.

– På det tidspunkt var jeg selvfølgelig ikke en aktiv del af landsholdsfodbold, men jeg fulgte jo med, og jeg var i klubber med landsholdsspillere. Men jeg må bare konstatere og sige, at med det niveau, der er, og når man sidder i salen og ser, hvordan alle landene følger aktivt med og går op i det her…

– Så har de formået at fjerne stort set de ligegyldige venskabskampe, som jo var lidt ved at tage livet af landsholdsfodbold, siger den danske landstræner til Tipsbladet og den resterende presse på et virtuelt pressemøde efter fredagens Nations League-lodtrækning.

Den tidligere Anderlecht-træner anerkender i den grad, at det er blevet en stor succes, at man har introduceret et format, hvor der er noget på spil, fremfor at spille træningskampe, der skræmmer tilskuerne væk.

– Jeg vil sige, at man har opnået målsætningen og skabt en turnering, hvor begejstring, glæde og ambitioner kan leve i bedste velgående. Det mærker vi jo selv ved at være nået så langt her.

Danmark trak som bekendt fredag Portugal i de kommende Nations League-kvartfinaler. De to kampe afvikles i slutningen af marts måned, hvor den næste landsholdstermin falder.



Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

FC København misser denne midtbane-stjerne

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Raser over dansk stjerne

‘Den værste transfer nogensinde’

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Så meget betaler de for Oscar Fraulo

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud

Forlænger med to Superliga-talenter

Det har taget røven på Steve Cooper

Salah blev helten for Egypten

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Brøndby-stjerne med stor donation

Eriksen med kontant udmelding

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

City-ejer sælger klub

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Her er planen for januars transfervindue

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Marokko mishandler Mali

Supercomputer: Værste nogensinde!

Klart ønske fra Ruben Amorim

AFCON inviterer til gratis fodbold

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Det er til dumpekarakter

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Benhård transfermelding

Gounies kan røve Banken