Brian Riemer var skeptisk – nu er han imponeret

Danmarks landstræner er vendt på en tallerken, når det kommer til hans begejstring for Nations League-formatet.



2018 var året, hvor UEFA introducerede Nations League-formatet.

Tankerækken bag det var, at man ville undgå alle de 'meningsløse' træningskampe, der ellers havde været fortløbende i årene op til, når der ikke skulle afvikles kvalifikationskampe til Europa- eller verdensmesterskabet i landsholdspauserne.

Mange var på forhånd lidt skeptiske over formatet, der mindede lidt om ishockey, hvor nationerne blev niveauindelt fra A til D, alt efter hvor godt de havde præsteret.

En af dem, der var meget undrende, var Danmarks nye landstræner Brian Riemer, der ikke helt vidste, hvad han skulle forvente.

– Det er sjovt, du spørger, fordi jeg sad og snakkede med en om det herinde i salen. Jeg kan huske, at da de introducerede formatet, var jeg meget tvivlsom over for det og tænkte, 'det tror jeg sgu ikke rigtig på'.

– På det tidspunkt var jeg selvfølgelig ikke en aktiv del af landsholdsfodbold, men jeg fulgte jo med, og jeg var i klubber med landsholdsspillere. Men jeg må bare konstatere og sige, at med det niveau, der er, og når man sidder i salen og ser, hvordan alle landene følger aktivt med og går op i det her…

– Så har de formået at fjerne stort set de ligegyldige venskabskampe, som jo var lidt ved at tage livet af landsholdsfodbold, siger den danske landstræner til Tipsbladet og den resterende presse på et virtuelt pressemøde efter fredagens Nations League-lodtrækning.

Den tidligere Anderlecht-træner anerkender i den grad, at det er blevet en stor succes, at man har introduceret et format, hvor der er noget på spil, fremfor at spille træningskampe, der skræmmer tilskuerne væk.

– Jeg vil sige, at man har opnået målsætningen og skabt en turnering, hvor begejstring, glæde og ambitioner kan leve i bedste velgående. Det mærker vi jo selv ved at være nået så langt her.

Danmark trak som bekendt fredag Portugal i de kommende Nations League-kvartfinaler. De to kampe afvikles i slutningen af marts måned, hvor den næste landsholdstermin falder.



Brøndby-stjerne med stor donation

– Han har været en decideret atombombe

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

TransferLIVE: Er det Jens Jønssons nye klub?

Han peger på Simon Kjær

Magisk aften for FC København-stjerne

– Du har udstråling som tagpap

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Fælder dom over Højlund

Overvejer Mathias Jensen-køb

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Presset Frank: Her er vores store problem

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Henter dansker – får god pakke

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Ny nedtur for Ansu Fati

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Målfattigt lokalderby i Afrika

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Lerager ser forandret Kamil Grabara

– Alle taler om dem!

– Et frygteligt scenarie

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’