Conrad Harder har taget nogle voldsomme skridt på kort tid.
Det er kun lidt over et år siden, at angriberen blev fast starter i FC Nordsjælland, men Harder kan nu kalde sig landsholdsspiller, da Brian Riemer tirsdag valgte at inkludere Sporting-spilleren i truppen til de kommende Nations League-kvartfinaler mod Portugal.
Og i et interview med TV 2 Sport har 19-årige Conrad Harder nu fortalt, hvordan han fik besked om landsholdsudtagelsen. Sporting-profilen lå på sofaen efter aftensmad og fik her et opkald fra et ukendt dansk nummer. Harder husker, at han herefter ‘går lidt i sort’, da landstræner Brian Riemer præsenterer sig i den anden ende.
Landstræneren fortæller herefter Conrad Harder, at han har været imponeret over angriberens præstationer i Viktor Gyökeres’ skadesfravær, og at han derfor har tænkt sig at udtage den tidligere Superliga-profil til landsholdet.
– Da jeg lægger på, begynder jeg at græde. Der var mange følelser, fordi det er noget, man har kæmpet for hele sit liv. Når der kommer noget så stort til en, er det svært at beskrive. Jeg får egentlig bare ringet til min far, der har været en stor del af det, og han var megastolt, lyder det fra Conrad Harder i interviewet med TV 2 Sport.
Conrad Harders debutsæson i Sporting har da også været en stor succes med 10 scoringer i 36 kampe for de portugisiske mestre, herunder fem scoringer i ligaen og en enkelt i Champions League.
LIVE
TransferLIVE: Bekræfter konen kæmpetransfer?
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm skal væk
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
AGF køber ham
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
Japan overrasker mod Holland
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
Elfenbenskysten straffer Ecuador
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
Sverige med drømmestart på VM
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Iran – New Zealand
EKSKLUSIVT