Brøndby og Parken jagter begge landsholdet

Brøndby jagter muligheden for at vinde budkrigen om at gøre Brøndby Stadion til landsholdets kommende hjemmebane.



Når det danske landshold skal forsøge at tage en vigtig sejr over Schweiz i EM-kvalifikationen på lørdag bliver det med et fyldt Parken som opbakning.

Men den næsten 100 år gamle tradition om hjemmebanen for det danske landsholds kvalifikationskampe kan meget snart stå overfor en ændring.

I hvert fald er der lagt op til budkrig, når DBU skal lægge sig fast på, hvor kampene skal spilles fra efteråret 2020 til og med 2022.

Dansk Boldspils Union har ønsket at undersøge, hvilke alternativer, der måtte være til Parken i forhold til både økonomi, afvikling og opbakning. Derfor har det været muligt for interesserede stadions, der lever op til DBU’s krav, at søge om at blive hjemmebane for landsholdets kvalifikationskampe. 

Ekstra Bladet erfarer, at der er sendt bud fra både Brøndby Stadion og Ceres Park i Aarhus som alternativ til Parken. Ingen af parterne har ønsket at bekræfte ansøgningen, mens det hos Parken ikke er nogen hemmelighed, at man ønsker at fortsætte som hjemmebane for landsholdet. 

Men hos Parken er man godt klar over, at konkurrencen ligger og lurer, og derfor er der blevet slækket på kravene i Parkens ansøgning om at fortsætte samarbejdet med DBU. 

– Jeg kan bekræfte, at vi har afgivet et bud til DBU, der er økonomisk lavere og mere fleksibelt end det nuværende. Vi er altid stolte over at have landsholdet i Parken, og vi håber naturligvis, at vi kan fortsætte en lang og god tradition med at have Parken som ramme for de største landskampe, siger Parkens kommunikationschef, Jes Mortensen, til Ekstra Bladet.

Det lavere bud fra Parken understreger, at Parken ikke længere kan føle sig sikker på fortsat at vinde samarbejdet med DBU.

Det er planen, at DBU kommer med afgørelsen på, hvem der vinder budkrigen i løbet af oktober måned.

Nogle af de krav, der skal leves op til for at kunne afvikle landsholdets kvalifikationskampe er blandt andet, at der skal være en kapacitet på mindst 20.000 tilskuere og at der skal være sidepladser på hele stadion. 







LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Manchester United afbryder forhandlingerne

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Medie: FC København jagter Michael Parker



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vildt transferrygte skydes ned

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig

Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

De 10 største stjerner, der misser VM

Superligaen dropper det

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Henrik Dalsgaard stopper karrieren

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham