Brøndby og Parken jagter begge landsholdet

Brøndby jagter muligheden for at vinde budkrigen om at gøre Brøndby Stadion til landsholdets kommende hjemmebane.



Når det danske landshold skal forsøge at tage en vigtig sejr over Schweiz i EM-kvalifikationen på lørdag bliver det med et fyldt Parken som opbakning.

Men den næsten 100 år gamle tradition om hjemmebanen for det danske landsholds kvalifikationskampe kan meget snart stå overfor en ændring.

I hvert fald er der lagt op til budkrig, når DBU skal lægge sig fast på, hvor kampene skal spilles fra efteråret 2020 til og med 2022.

Dansk Boldspils Union har ønsket at undersøge, hvilke alternativer, der måtte være til Parken i forhold til både økonomi, afvikling og opbakning. Derfor har det været muligt for interesserede stadions, der lever op til DBU’s krav, at søge om at blive hjemmebane for landsholdets kvalifikationskampe. 

Ekstra Bladet erfarer, at der er sendt bud fra både Brøndby Stadion og Ceres Park i Aarhus som alternativ til Parken. Ingen af parterne har ønsket at bekræfte ansøgningen, mens det hos Parken ikke er nogen hemmelighed, at man ønsker at fortsætte som hjemmebane for landsholdet. 

Men hos Parken er man godt klar over, at konkurrencen ligger og lurer, og derfor er der blevet slækket på kravene i Parkens ansøgning om at fortsætte samarbejdet med DBU. 

– Jeg kan bekræfte, at vi har afgivet et bud til DBU, der er økonomisk lavere og mere fleksibelt end det nuværende. Vi er altid stolte over at have landsholdet i Parken, og vi håber naturligvis, at vi kan fortsætte en lang og god tradition med at have Parken som ramme for de største landskampe, siger Parkens kommunikationschef, Jes Mortensen, til Ekstra Bladet.

Det lavere bud fra Parken understreger, at Parken ikke længere kan føle sig sikker på fortsat at vinde samarbejdet med DBU.

Det er planen, at DBU kommer med afgørelsen på, hvem der vinder budkrigen i løbet af oktober måned.

Nogle af de krav, der skal leves op til for at kunne afvikle landsholdets kvalifikationskampe er blandt andet, at der skal være en kapacitet på mindst 20.000 tilskuere og at der skal være sidepladser på hele stadion. 





Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Har I tabt sutten, Brøndby?

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Storklub meldes interesseret

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Nu er han gratis – på vej til OB?

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

– Han vil være i store problemer

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Danske klubber vil have ham

Viborg-boss afviser norsk storklub

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Vanvittige scener i svensk skandalekamp

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?