Når det danske landshold skal forsøge at tage en vigtig sejr over Schweiz i EM-kvalifikationen på lørdag bliver det med et fyldt Parken som opbakning.
Men den næsten 100 år gamle tradition om hjemmebanen for det danske landsholds kvalifikationskampe kan meget snart stå overfor en ændring.
I hvert fald er der lagt op til budkrig, når DBU skal lægge sig fast på, hvor kampene skal spilles fra efteråret 2020 til og med 2022.
Dansk Boldspils Union har ønsket at undersøge, hvilke alternativer, der måtte være til Parken i forhold til både økonomi, afvikling og opbakning. Derfor har det været muligt for interesserede stadions, der lever op til DBU’s krav, at søge om at blive hjemmebane for landsholdets kvalifikationskampe.
Ekstra Bladet erfarer, at der er sendt bud fra både Brøndby Stadion og Ceres Park i Aarhus som alternativ til Parken. Ingen af parterne har ønsket at bekræfte ansøgningen, mens det hos Parken ikke er nogen hemmelighed, at man ønsker at fortsætte som hjemmebane for landsholdet.
Men hos Parken er man godt klar over, at konkurrencen ligger og lurer, og derfor er der blevet slækket på kravene i Parkens ansøgning om at fortsætte samarbejdet med DBU.
– Jeg kan bekræfte, at vi har afgivet et bud til DBU, der er økonomisk lavere og mere fleksibelt end det nuværende. Vi er altid stolte over at have landsholdet i Parken, og vi håber naturligvis, at vi kan fortsætte en lang og god tradition med at have Parken som ramme for de største landskampe, siger Parkens kommunikationschef, Jes Mortensen, til Ekstra Bladet.
Det lavere bud fra Parken understreger, at Parken ikke længere kan føle sig sikker på fortsat at vinde samarbejdet med DBU.
Det er planen, at DBU kommer med afgørelsen på, hvem der vinder budkrigen i løbet af oktober måned.
Nogle af de krav, der skal leves op til for at kunne afvikle landsholdets kvalifikationskampe er blandt andet, at der skal være en kapacitet på mindst 20.000 tilskuere og at der skal være sidepladser på hele stadion.
LIVE
TransferLIVE: SL-klub bekræfter rekord-transfer
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
INTERVIEW
Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Transfer på vej? FCM kan få millionbonus
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
Knuser transferrekord
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
OPTAKT
Frankrig – Marokko
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
NYHEDER
Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub
Stor profil ude af Frankrig-brag
