Brøndby og Parken jagter begge landsholdet

Brøndby jagter muligheden for at vinde budkrigen om at gøre Brøndby Stadion til landsholdets kommende hjemmebane.



Når det danske landshold skal forsøge at tage en vigtig sejr over Schweiz i EM-kvalifikationen på lørdag bliver det med et fyldt Parken som opbakning.

Men den næsten 100 år gamle tradition om hjemmebanen for det danske landsholds kvalifikationskampe kan meget snart stå overfor en ændring.

I hvert fald er der lagt op til budkrig, når DBU skal lægge sig fast på, hvor kampene skal spilles fra efteråret 2020 til og med 2022.

Dansk Boldspils Union har ønsket at undersøge, hvilke alternativer, der måtte være til Parken i forhold til både økonomi, afvikling og opbakning. Derfor har det været muligt for interesserede stadions, der lever op til DBU’s krav, at søge om at blive hjemmebane for landsholdets kvalifikationskampe. 

Ekstra Bladet erfarer, at der er sendt bud fra både Brøndby Stadion og Ceres Park i Aarhus som alternativ til Parken. Ingen af parterne har ønsket at bekræfte ansøgningen, mens det hos Parken ikke er nogen hemmelighed, at man ønsker at fortsætte som hjemmebane for landsholdet. 

Men hos Parken er man godt klar over, at konkurrencen ligger og lurer, og derfor er der blevet slækket på kravene i Parkens ansøgning om at fortsætte samarbejdet med DBU. 

– Jeg kan bekræfte, at vi har afgivet et bud til DBU, der er økonomisk lavere og mere fleksibelt end det nuværende. Vi er altid stolte over at have landsholdet i Parken, og vi håber naturligvis, at vi kan fortsætte en lang og god tradition med at have Parken som ramme for de største landskampe, siger Parkens kommunikationschef, Jes Mortensen, til Ekstra Bladet.

Det lavere bud fra Parken understreger, at Parken ikke længere kan føle sig sikker på fortsat at vinde samarbejdet med DBU.

Det er planen, at DBU kommer med afgørelsen på, hvem der vinder budkrigen i løbet af oktober måned.

Nogle af de krav, der skal leves op til for at kunne afvikle landsholdets kvalifikationskampe er blandt andet, at der skal være en kapacitet på mindst 20.000 tilskuere og at der skal være sidepladser på hele stadion. 





Disse to er færdige i Brøndby




MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Massiv kritik efter skandaløse scener

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

‘Det er ringe ad helvede til’

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

FCK kørte Silkeborg over

Magiske Messi slår til igen

Brøndby IF – AGF



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Randers FC – OB

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Fredericia er nærmest rykket ned

Ruben Amorim favorit til dette job

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

FCN med stor gave til AGF i guldkampen

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Atletico Madrid interesseret i dansker

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga