Brøndby-juvel får chancen på U21-landsholdet

18-årige Noah Nartey er udtaget til U21-landsholdet, som skal møde Island og Tjekkiet i jagten på EM-billet.



18-årige Noah Nartey er for første gang blevet udtaget til U21-landsholdet.

Onsdag formiddag har Dansk Boldspil-Union (DBU) offentliggjort truppen til de kommende kampe mod Island og Tjekkiet, og her er Brøndbys stortalent iblandt.

Det danske hold er ubesejret i kvalifikationen til EM og har dermed kurs mod næste års slutrunde. Landstræner Steffen Højer har en god fornemmelse før de kommende kampe.

– Vi står over for to stærke modstandere, der med sejre over os stadig har en mulighed for at nå en EM-slutrunde. Derfor kræver det, at vi er skarpe både på træningsbanen og i kampene og følger den plan, vi har.

– Vi skal bygge videre på det solide fundament, vi har skabt gennem hele kvalifikationen, og jeg er overbevist om, at vi har spillerne til at fuldføre arbejdet, siger Steffen Højer til DBU’s hjemmeside.

Ud over Nartey er 20-årige Jacob Andersen fra AGF nyt islæt på landsholdet. Til gengæld er Lecces Patrick Dorgu ikke med, da han er udtaget til A-landsholdet for første gang.

– Først og fremmest skal der lyde et stort tillykke til Patrick, som nu får chancen på herrelandsholdet. At vi allerede nu har den femte spiller fra U21-årgangene inde omkring herrelandsholdet, viser i mine øjne den høje kvalitet, vi har til rådighed omkring U21.

– Jeg ser også frem til at se, hvad Noah og Jacob kan bidrage med hos os, siger landstræneren.

Der resterer tre kampe for danskernes vedkommende. Før dem er Danmark på førstepladsen med 11 point. Wales har samme antal point, men har spillet en kamp mere. Kun et hold går direkte videre til EM.

I denne omgang er der ikke fundet plads til angriberen Henrik Meister, der har gjort kometkarriere og tidligere på sommeren skiftede til franske Rennes.

Meister er i stedet udtaget til Mark Strudals U20-landshold.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Brøndby IF – FC Nordsjælland



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Delaney afslører dialog

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Horsens kommer tættere på oprykning

Raser over Brian Riemer-interview

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Chok i Wolfsburg

Martin Jørgensen lander nyt job

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tottenham jagter choktransfer

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter