Brøndby-juvel får chancen på U21-landsholdet

18-årige Noah Nartey er udtaget til U21-landsholdet, som skal møde Island og Tjekkiet i jagten på EM-billet.



18-årige Noah Nartey er for første gang blevet udtaget til U21-landsholdet.

Onsdag formiddag har Dansk Boldspil-Union (DBU) offentliggjort truppen til de kommende kampe mod Island og Tjekkiet, og her er Brøndbys stortalent iblandt.

Det danske hold er ubesejret i kvalifikationen til EM og har dermed kurs mod næste års slutrunde. Landstræner Steffen Højer har en god fornemmelse før de kommende kampe.

– Vi står over for to stærke modstandere, der med sejre over os stadig har en mulighed for at nå en EM-slutrunde. Derfor kræver det, at vi er skarpe både på træningsbanen og i kampene og følger den plan, vi har.

– Vi skal bygge videre på det solide fundament, vi har skabt gennem hele kvalifikationen, og jeg er overbevist om, at vi har spillerne til at fuldføre arbejdet, siger Steffen Højer til DBU’s hjemmeside.

Ud over Nartey er 20-årige Jacob Andersen fra AGF nyt islæt på landsholdet. Til gengæld er Lecces Patrick Dorgu ikke med, da han er udtaget til A-landsholdet for første gang.

– Først og fremmest skal der lyde et stort tillykke til Patrick, som nu får chancen på herrelandsholdet. At vi allerede nu har den femte spiller fra U21-årgangene inde omkring herrelandsholdet, viser i mine øjne den høje kvalitet, vi har til rådighed omkring U21.

– Jeg ser også frem til at se, hvad Noah og Jacob kan bidrage med hos os, siger landstræneren.

Der resterer tre kampe for danskernes vedkommende. Før dem er Danmark på førstepladsen med 11 point. Wales har samme antal point, men har spillet en kamp mere. Kun et hold går direkte videre til EM.

I denne omgang er der ikke fundet plads til angriberen Henrik Meister, der har gjort kometkarriere og tidligere på sommeren skiftede til franske Rennes.

Meister er i stedet udtaget til Mark Strudals U20-landshold.

/ritzau/





Thomas Frank scorer sommerjob




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Superliga-profiler topper international liste

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Stort medie hylder AGF-profil

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Født i Danmark og på vej til VM

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

FC Midtjylland henter ny back



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Overvejer AGF-forlængelse

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Brøndby-flop færdig i danskerklub