Brøndby-juvel får chancen på U21-landsholdet

18-årige Noah Nartey er udtaget til U21-landsholdet, som skal møde Island og Tjekkiet i jagten på EM-billet.



18-årige Noah Nartey er for første gang blevet udtaget til U21-landsholdet.

Onsdag formiddag har Dansk Boldspil-Union (DBU) offentliggjort truppen til de kommende kampe mod Island og Tjekkiet, og her er Brøndbys stortalent iblandt.

Det danske hold er ubesejret i kvalifikationen til EM og har dermed kurs mod næste års slutrunde. Landstræner Steffen Højer har en god fornemmelse før de kommende kampe.

– Vi står over for to stærke modstandere, der med sejre over os stadig har en mulighed for at nå en EM-slutrunde. Derfor kræver det, at vi er skarpe både på træningsbanen og i kampene og følger den plan, vi har.

– Vi skal bygge videre på det solide fundament, vi har skabt gennem hele kvalifikationen, og jeg er overbevist om, at vi har spillerne til at fuldføre arbejdet, siger Steffen Højer til DBU’s hjemmeside.

Ud over Nartey er 20-årige Jacob Andersen fra AGF nyt islæt på landsholdet. Til gengæld er Lecces Patrick Dorgu ikke med, da han er udtaget til A-landsholdet for første gang.

– Først og fremmest skal der lyde et stort tillykke til Patrick, som nu får chancen på herrelandsholdet. At vi allerede nu har den femte spiller fra U21-årgangene inde omkring herrelandsholdet, viser i mine øjne den høje kvalitet, vi har til rådighed omkring U21.

– Jeg ser også frem til at se, hvad Noah og Jacob kan bidrage med hos os, siger landstræneren.

Der resterer tre kampe for danskernes vedkommende. Før dem er Danmark på førstepladsen med 11 point. Wales har samme antal point, men har spillet en kamp mere. Kun et hold går direkte videre til EM.

I denne omgang er der ikke fundet plads til angriberen Henrik Meister, der har gjort kometkarriere og tidligere på sommeren skiftede til franske Rennes.

Meister er i stedet udtaget til Mark Strudals U20-landshold.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Liverpool afviser bud

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Frankrig – Irak

Alexander Lind i kæmpe hyldest



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Sender opfordring til Superliga-træner

Iransk keeper holder Belgien fra fadet

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Uruguay – Kap Verde

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Sunderland jagter dansk guldfugl

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Jens Stage-skifte i fare

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?

New Zealand – Egypten