Yuito Suzuki er så småt ved at få tingene til at køre i Brøndby IF, men på diverse japanske ungdomslandshold har han længe været en profil.
Japan har store ambitioner for landets U23-landshold, som skal gøre det godt til OL i Paris næste år, og landet virker da også til at være rigtig skarpe på ungdomsniveau.
For i morges dansk tid kørte man Argentina ud af græsset. Begge landets U22-landshold mødte hinanden i en testkamp, og her sejrede japanerne 5-2 efter en imponerende slutspurt med flere scoringer.
To af disse stod Yuito Suzuki for.
Brøndby-spilleren udlignede til 2-2 i det 66. minut, og ni minutter senere bragte han Japan foran 3-2. I kampens slutfase scorede holdet så yderligere to gange mod det argentinske landshold, der har Javier Mascherano som landstræner og en startellever præget af talentfulde spillere.
Eksempelvis blev holdet anført at Thiago Almada, som har en stor stjerne i MLS, ligesom han i mange år har været nævnt som et enormt talent. Han kom da også på måltavlen. Det samme gjorde Pablo Solari, man også har store tanker om. I Argentinas startopstilling var Facundo Buonanotte, der til daglig spiller i Brighton, også.
Man skal selvfølgelig tage testkampe med et gran salt, for begge hold var præget af masser af udskiftninger. Ikke desto mindre må det fungere som et stort selvtillidsboost for Suzuki, der i Brøndby har vist lovende takter, selv om han stadig ikke har bidt sig helt fast på holdet.
Potentialet er dog stort, hvilket præstationer som disse vidner om.
LIVE
VM-LIVE: Senegal tager første stik
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
LIVE
TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
USA – Bosnien-Hercegovina
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
OPTAKT
Spanien – Østrig
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
NYHEDER
Dårligt nyt for Isaksen
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
MEDIE