HELSINGØR (Tipsbladet): Det blev en sen omgang for Brian Riemer efter Danmarks 1-0-sejr torsdag, for landstræneren valgte at gense hele opgøret, da han var tilbage på landsholdets hotel i Helsingør langt efter midnat.
Her blev Brian Riemer bekræftet i, at Danmark leverede en rigtig overbevisende præstation i Parken, omend sejren godt kunne være blevet større, da Danmark kom frem til et hav af chancer.
Midtvejs i første halvleg misbrugte Christian Eriksen spillets største chance, da den portugisiske keeper Diogo Costa pillede den danske stjernes straffespark. Fredag ved middagstid mødte Brian Riemer igen Tipsbladet og den øvrige presse i Helsingør, hvor landstræneren blev spurgt, om Christian Eriksen også sparker næste gang Danmark får et straffespark.
– Det kommer lidt an på, hvem der er på banen, vil jeg sige, lød svaret fra Riemer, der herefter uddybede:
– Vi har jo nogle i truppen, der er rigtigt gode til at sparke straffespark, så det afhænger af, hvem der er på banen, og det kan godt være, at det er Eriksen, hvis han er på banen. Jeg har stor tiltro til, at han scorer. Jeg sad og tænkte i går, da han havde brændt – man bliver jo lige irriteret i et øjeblik – men jeg havde valgt ham igen any day. Han har spillet 141 landskampe for Danmark og han har taget masser af straffespark i sin tid. Hvis der er nogen, der har nerverne til at gøre det, så er det ham.
Efter slutfløjtet var Christian Eriksen forbi TV 2‘s studie, hvor Nicklas Bendtner jokede med, at han ikke ville have givet Eriksen lov til at sparke, hvis han selv stadig var på holdet. Efter kampen kom Christian Eriksens holdkammerat i Manchester United, Bruno Fernandes, også over til Brian Riemer for at lave lidt sjov med Eriksens misbrugte forsøg.
– Bruno Fernandes hev fat i mig efter kampen og sagde til mig: ‘Han scorer aldrig på straffespark. Han scorer på dem hver gang til træning, men aldrig i kampene’. Så han drillede ham jo bare. De havde lidt lir kørende, ham og Bruno. Igen er jeg nødt til at sige, at jeg havde valgt ham igen. Han er ham, som jeg mener har nerverne til det. Han har erfaringen til det, og han har kvaliteten til det, lød det fra Brien Riemer med et stort smil.
Landstræneren blev afslutningsvist spurgt direkte, om han kommer til at give straffesparkstjansen til Christian Eriksen på søndag, hvis Danmark får et straffespark.
– Ja, det ville jeg, lød det korte svar her fra Riemer.
Det er på søndag klokken 20.45, at Danmark spiller returkamp mod Portugal i Lissabon.
LIVE
LIVE: Vildt comeback!
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
MEDIE
Offentliggøres i dag
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
NYHEDER