Bruno Fernandes hev fat i Brian Riemer

Christian Eriksen brændte straffespark mod Portugal, og det morede Bruno Fernandes sig lidt over efter slutfløjtet.



HELSINGØR (Tipsbladet): Det blev en sen omgang for Brian Riemer efter Danmarks 1-0-sejr torsdag, for landstræneren valgte at gense hele opgøret, da han var tilbage på landsholdets hotel i Helsingør langt efter midnat.

Her blev Brian Riemer bekræftet i, at Danmark leverede en rigtig overbevisende præstation i Parken, omend sejren godt kunne være blevet større, da Danmark kom frem til et hav af chancer.

Midtvejs i første halvleg misbrugte Christian Eriksen spillets største chance, da den portugisiske keeper Diogo Costa pillede den danske stjernes straffespark. Fredag ved middagstid mødte Brian Riemer igen Tipsbladet og den øvrige presse i Helsingør, hvor landstræneren blev spurgt, om Christian Eriksen også sparker næste gang Danmark får et straffespark.

– Det kommer lidt an på, hvem der er på banen, vil jeg sige, lød svaret fra Riemer, der herefter uddybede:

– Vi har jo nogle i truppen, der er rigtigt gode til at sparke straffespark, så det afhænger af, hvem der er på banen, og det kan godt være, at det er Eriksen, hvis han er på banen. Jeg har stor tiltro til, at han scorer. Jeg sad og tænkte i går, da han havde brændt – man bliver jo lige irriteret i et øjeblik – men jeg havde valgt ham igen any day. Han har spillet 141 landskampe for Danmark og han har taget masser af straffespark i sin tid. Hvis der er nogen, der har nerverne til at gøre det, så er det ham.

Efter slutfløjtet var Christian Eriksen forbi TV 2‘s studie, hvor Nicklas Bendtner jokede med, at han ikke ville have givet Eriksen lov til at sparke, hvis han selv stadig var på holdet. Efter kampen kom Christian Eriksens holdkammerat i Manchester United, Bruno Fernandes, også over til Brian Riemer for at lave lidt sjov med Eriksens misbrugte forsøg.

– Bruno Fernandes hev fat i mig efter kampen og sagde til mig: ‘Han scorer aldrig på straffespark. Han scorer på dem hver gang til træning, men aldrig i kampene’. Så han drillede ham jo bare. De havde lidt lir kørende, ham og Bruno. Igen er jeg nødt til at sige, at jeg havde valgt ham igen. Han er ham, som jeg mener har nerverne til det. Han har erfaringen til det, og han har kvaliteten til det, lød det fra Brien Riemer med et stort smil.

Landstræneren blev afslutningsvist spurgt direkte, om han kommer til at give straffesparkstjansen til Christian Eriksen på søndag, hvis Danmark får et straffespark.

– Ja, det ville jeg, lød det korte svar her fra Riemer.

Det er på søndag klokken 20.45, at Danmark spiller returkamp mod Portugal i Lissabon.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Maradonas læger i retten: Han var psykisk syg

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Martin Jørgensen lander nyt job

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Horsens kommer tættere på oprykning



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Chok i Wolfsburg

Delaney afslører dialog

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Tottenham jagter choktransfer

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Raser over Brian Riemer-interview

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Farzam: Guldduellen er helt lige – 50/50



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil