Bruno Fernandes hev fat i Brian Riemer

Christian Eriksen brændte straffespark mod Portugal, og det morede Bruno Fernandes sig lidt over efter slutfløjtet.



HELSINGØR (Tipsbladet): Det blev en sen omgang for Brian Riemer efter Danmarks 1-0-sejr torsdag, for landstræneren valgte at gense hele opgøret, da han var tilbage på landsholdets hotel i Helsingør langt efter midnat.

Her blev Brian Riemer bekræftet i, at Danmark leverede en rigtig overbevisende præstation i Parken, omend sejren godt kunne være blevet større, da Danmark kom frem til et hav af chancer.

Midtvejs i første halvleg misbrugte Christian Eriksen spillets største chance, da den portugisiske keeper Diogo Costa pillede den danske stjernes straffespark. Fredag ved middagstid mødte Brian Riemer igen Tipsbladet og den øvrige presse i Helsingør, hvor landstræneren blev spurgt, om Christian Eriksen også sparker næste gang Danmark får et straffespark.

– Det kommer lidt an på, hvem der er på banen, vil jeg sige, lød svaret fra Riemer, der herefter uddybede:

– Vi har jo nogle i truppen, der er rigtigt gode til at sparke straffespark, så det afhænger af, hvem der er på banen, og det kan godt være, at det er Eriksen, hvis han er på banen. Jeg har stor tiltro til, at han scorer. Jeg sad og tænkte i går, da han havde brændt – man bliver jo lige irriteret i et øjeblik – men jeg havde valgt ham igen any day. Han har spillet 141 landskampe for Danmark og han har taget masser af straffespark i sin tid. Hvis der er nogen, der har nerverne til at gøre det, så er det ham.

Efter slutfløjtet var Christian Eriksen forbi TV 2‘s studie, hvor Nicklas Bendtner jokede med, at han ikke ville have givet Eriksen lov til at sparke, hvis han selv stadig var på holdet. Efter kampen kom Christian Eriksens holdkammerat i Manchester United, Bruno Fernandes, også over til Brian Riemer for at lave lidt sjov med Eriksens misbrugte forsøg.

– Bruno Fernandes hev fat i mig efter kampen og sagde til mig: ‘Han scorer aldrig på straffespark. Han scorer på dem hver gang til træning, men aldrig i kampene’. Så han drillede ham jo bare. De havde lidt lir kørende, ham og Bruno. Igen er jeg nødt til at sige, at jeg havde valgt ham igen. Han er ham, som jeg mener har nerverne til det. Han har erfaringen til det, og han har kvaliteten til det, lød det fra Brien Riemer med et stort smil.

Landstræneren blev afslutningsvist spurgt direkte, om han kommer til at give straffesparkstjansen til Christian Eriksen på søndag, hvis Danmark får et straffespark.

– Ja, det ville jeg, lød det korte svar her fra Riemer.

Det er på søndag klokken 20.45, at Danmark spiller returkamp mod Portugal i Lissabon.





Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper

Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne

Roony Bardghji med drømmekamp

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Dansker rygtes væk: De går amok på Instagram

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Dansker med kongemål mod Napoli

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

Liverpool-træner er ked af prædikat

Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

Afsløring: BIF forhandler om millioner for stjerne

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’

Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne

Manchester United skuffer efter trænerfyring

Manchester United overvejer ham

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet

‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’

Peger på succesfuld danskerklub til Mikael Uhre

Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’

Målfattig storkamp i London

Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

Eriksen og Kjær tager afsted

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge

Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch

Har talt med Ferguson om United-job

Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL

Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’

Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga

Neymar tager en tørn mere

Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub