HELSINGØR (Tipsbladet): Det blev en sen omgang for Brian Riemer efter Danmarks 1-0-sejr torsdag, for landstræneren valgte at gense hele opgøret, da han var tilbage på landsholdets hotel i Helsingør langt efter midnat.
Her blev Brian Riemer bekræftet i, at Danmark leverede en rigtig overbevisende præstation i Parken, omend sejren godt kunne være blevet større, da Danmark kom frem til et hav af chancer.
Midtvejs i første halvleg misbrugte Christian Eriksen spillets største chance, da den portugisiske keeper Diogo Costa pillede den danske stjernes straffespark. Fredag ved middagstid mødte Brian Riemer igen Tipsbladet og den øvrige presse i Helsingør, hvor landstræneren blev spurgt, om Christian Eriksen også sparker næste gang Danmark får et straffespark.
– Det kommer lidt an på, hvem der er på banen, vil jeg sige, lød svaret fra Riemer, der herefter uddybede:
– Vi har jo nogle i truppen, der er rigtigt gode til at sparke straffespark, så det afhænger af, hvem der er på banen, og det kan godt være, at det er Eriksen, hvis han er på banen. Jeg har stor tiltro til, at han scorer. Jeg sad og tænkte i går, da han havde brændt – man bliver jo lige irriteret i et øjeblik – men jeg havde valgt ham igen any day. Han har spillet 141 landskampe for Danmark og han har taget masser af straffespark i sin tid. Hvis der er nogen, der har nerverne til at gøre det, så er det ham.
Efter slutfløjtet var Christian Eriksen forbi TV 2‘s studie, hvor Nicklas Bendtner jokede med, at han ikke ville have givet Eriksen lov til at sparke, hvis han selv stadig var på holdet. Efter kampen kom Christian Eriksens holdkammerat i Manchester United, Bruno Fernandes, også over til Brian Riemer for at lave lidt sjov med Eriksens misbrugte forsøg.
– Bruno Fernandes hev fat i mig efter kampen og sagde til mig: ‘Han scorer aldrig på straffespark. Han scorer på dem hver gang til træning, men aldrig i kampene’. Så han drillede ham jo bare. De havde lidt lir kørende, ham og Bruno. Igen er jeg nødt til at sige, at jeg havde valgt ham igen. Han er ham, som jeg mener har nerverne til det. Han har erfaringen til det, og han har kvaliteten til det, lød det fra Brien Riemer med et stort smil.
Landstræneren blev afslutningsvist spurgt direkte, om han kommer til at give straffesparkstjansen til Christian Eriksen på søndag, hvis Danmark får et straffespark.
– Ja, det ville jeg, lød det korte svar her fra Riemer.
Det er på søndag klokken 20.45, at Danmark spiller returkamp mod Portugal i Lissabon.
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
Iran kommer med krav før VM
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
Hjulmand og co. taber stort skridt
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
City holder liv i mesterskabsdrømmen
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
MEDIE