HELSINGØR (Tipsbladet): Det blev en sen omgang for Brian Riemer efter Danmarks 1-0-sejr torsdag, for landstræneren valgte at gense hele opgøret, da han var tilbage på landsholdets hotel i Helsingør langt efter midnat.
Her blev Brian Riemer bekræftet i, at Danmark leverede en rigtig overbevisende præstation i Parken, omend sejren godt kunne være blevet større, da Danmark kom frem til et hav af chancer.
Midtvejs i første halvleg misbrugte Christian Eriksen spillets største chance, da den portugisiske keeper Diogo Costa pillede den danske stjernes straffespark. Fredag ved middagstid mødte Brian Riemer igen Tipsbladet og den øvrige presse i Helsingør, hvor landstræneren blev spurgt, om Christian Eriksen også sparker næste gang Danmark får et straffespark.
– Det kommer lidt an på, hvem der er på banen, vil jeg sige, lød svaret fra Riemer, der herefter uddybede:
– Vi har jo nogle i truppen, der er rigtigt gode til at sparke straffespark, så det afhænger af, hvem der er på banen, og det kan godt være, at det er Eriksen, hvis han er på banen. Jeg har stor tiltro til, at han scorer. Jeg sad og tænkte i går, da han havde brændt – man bliver jo lige irriteret i et øjeblik – men jeg havde valgt ham igen any day. Han har spillet 141 landskampe for Danmark og han har taget masser af straffespark i sin tid. Hvis der er nogen, der har nerverne til at gøre det, så er det ham.
Efter slutfløjtet var Christian Eriksen forbi TV 2‘s studie, hvor Nicklas Bendtner jokede med, at han ikke ville have givet Eriksen lov til at sparke, hvis han selv stadig var på holdet. Efter kampen kom Christian Eriksens holdkammerat i Manchester United, Bruno Fernandes, også over til Brian Riemer for at lave lidt sjov med Eriksens misbrugte forsøg.
– Bruno Fernandes hev fat i mig efter kampen og sagde til mig: ‘Han scorer aldrig på straffespark. Han scorer på dem hver gang til træning, men aldrig i kampene’. Så han drillede ham jo bare. De havde lidt lir kørende, ham og Bruno. Igen er jeg nødt til at sige, at jeg havde valgt ham igen. Han er ham, som jeg mener har nerverne til det. Han har erfaringen til det, og han har kvaliteten til det, lød det fra Brien Riemer med et stort smil.
Landstræneren blev afslutningsvist spurgt direkte, om han kommer til at give straffesparkstjansen til Christian Eriksen på søndag, hvis Danmark får et straffespark.
– Ja, det ville jeg, lød det korte svar her fra Riemer.
Det er på søndag klokken 20.45, at Danmark spiller returkamp mod Portugal i Lissabon.
LIVE
LIVE: Superliga-oprykker forlænger
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
NYHEDER
Esbjerg er tilbage i oprykningskampen
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
HELT VILDT
Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
INTERVIEW
Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby
Tager skylden for misset Champions League
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
FANKLUBBEN