HELSINGØR (Tipsbladet): Spol tiden tilbage til første halvår i 2023, og livet som fodboldspiller var bestemt ikke det sjoveste for Jacob Bruun Larsen.
Den danske EM-spiller og den vel nok største overraskelse i Kasper Hjulmands slutrundetrup, fik stort set intet spilletid i Hoffenheim og skaderne væltede ned over ham. Klip så frem til i dag, og billedet er totalt anderledes. Jacob Bruun Larsen sluttede Premier League-sæsonen af med seks scoringer for nedrykkede Burnley og ikke en eneste skade.
Han er vitterligt gået fra helvede til himlen, og det er der en ganske god årsag til. Han har nemlig gennemgået en stor forandring i måden at være professionel på, fortæller han med ro i stemmen til Tipsbladet og den fremmødte presse fra landsholdslejren.
– Jeg har ændret nogle ting i mine træninger og mentaltræninger. Jeg har måske justeret lidt i ikke at skulle træne i to timer hver dag på banen og en halv time efter, men pakke det lidt mere ind med mere fokus på, at jeg er hundrede procent klar til lørdagskampen, fortæller han og fortsætter:
– Så bygger man ugen op i stedet, hvor det i Hoffenheim var sådan, at man lavede noget ekstra hver eneste dag. Over tid kan der for nogle spillere være en fare i at ramme en skade eller noget irritation, og der har jeg fået lavet et godt team omkring mig, som hele tiden justerer og analyserer. Folkene i Burnley har også gjort, at jeg har været til rådighed hele tiden.

Jacob Bruun Larsen sluttede sæsonen fremragende af for Burnley med flere scoringer. Foto: Alamy.
Netop Burnley har faktisk sat foden på bremsen, selv om det har kriblet i danskeren.
– Det har været lidt kedeligere, må jeg sige, for jeg elsker at spille fodbold og stå efter træning og sparke på kassen. Hver eneste dag spurgte jeg også, om jeg måtte, men ni ud af ti dage fik jeg et nej.
– Jeg har vitterligt bare haft mere fokus på at skulle tænke meget mere på min krop end at skulle sparke bolden ti gange op i krogen, hvor jeg, da jeg var lidt yngre tænkte, at den skulle ti gange op i krogen, før jeg gik ind.
– Det har vist sig at være en succes, men det har været lidt frustrerende for at være helt ærlig. For jeg har glædet mig hver eneste dag til at komme til træning for at give den gas, og så har jeg fået at vide efter 45 minutter, at du skal ind.
Ikke overrasket over EM-billet
Man har dog fundet en formel, som har virket, og dermed kunne Bruun Larsen indløse sin EM-billet i torsdags. Her fik han beskeden af landstræner Kasper Hjulmand efter træningssessionen, men det kom ikke som noget chok for ham.
Når man ser på Jacob Bruun Larsens fremtoning, skal der da også meget til at overraske ham. Han har lænet sig godt tilbage i stolen på Hotel Marienlyst, og samtlige spørgsmål svarer han på med rolighed i stemmen.
– Jeg var ikke overrasket, men jeg var rigtig glad.
– Jeg havde sat det som mål for mig og har troet på det, lige siden mit englands-skifte. Der havde jeg det på min liste.
Om Jacob Bruun Larsen får en rolle til slutrunden må tiden vise. Sikkert er det, at han er en af de spillere, som er stødt til lejren med formen i tiptop stand.
– Jeg er ikke bare med for at være med, men fordi jeg kan gøre en forskel. Det er også det, der har gjort, at jeg er kommet med, siger han.
Han får muligheden for at vise sig frem på onsdag og på lørdag i testkampene mod henholdsvis Sverige og Norge.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
NYHEDER
I svime over Højlund
Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
HELT VILDT
Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’
Medie peger på FC København
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
MEDIE
Choktransfer?
‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund
Vild udtalelse om Nathan Trott
‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
Farzam: De kan sælges for over 100 millioner
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
Færdig i Brøndbys bestyrelse
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt
CHEFENS DOM
Det er jo vanvittigt ringe, FC København!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 20. runde
TIPSBLADETS DOM
Han skal jo være Brøndby-mand
NYHEDER
– Det er absolut bekymrende!
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
INTERVIEW
Trods krise: Freder Superliga-træner
Real Madrid raser efter anklager om racisme
DAGENS SPILFORSLAG
Inter fryser i Nordnorge
NYHEDER
Galatasaray tager vild sejr mod Juventus
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
Forlænger med stortalent
NYHEDER
– Skal de fyre Neestrup til sommer?
NYHEDER
Vinteren driller: Superliga-baner i problemer
– Humøret er rigtig dårligt lige nu
DAGENS SPILFORSLAG
Parisiske dydsmønstre i Monaco
José Mourinho klarmelder dansker
Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr
NYHEDER