HELSINGØR (Tipsbladet): Spol tiden tilbage til første halvår i 2023, og livet som fodboldspiller var bestemt ikke det sjoveste for Jacob Bruun Larsen.
Den danske EM-spiller og den vel nok største overraskelse i Kasper Hjulmands slutrundetrup, fik stort set intet spilletid i Hoffenheim og skaderne væltede ned over ham. Klip så frem til i dag, og billedet er totalt anderledes. Jacob Bruun Larsen sluttede Premier League-sæsonen af med seks scoringer for nedrykkede Burnley og ikke en eneste skade.
Han er vitterligt gået fra helvede til himlen, og det er der en ganske god årsag til. Han har nemlig gennemgået en stor forandring i måden at være professionel på, fortæller han med ro i stemmen til Tipsbladet og den fremmødte presse fra landsholdslejren.
– Jeg har ændret nogle ting i mine træninger og mentaltræninger. Jeg har måske justeret lidt i ikke at skulle træne i to timer hver dag på banen og en halv time efter, men pakke det lidt mere ind med mere fokus på, at jeg er hundrede procent klar til lørdagskampen, fortæller han og fortsætter:
– Så bygger man ugen op i stedet, hvor det i Hoffenheim var sådan, at man lavede noget ekstra hver eneste dag. Over tid kan der for nogle spillere være en fare i at ramme en skade eller noget irritation, og der har jeg fået lavet et godt team omkring mig, som hele tiden justerer og analyserer. Folkene i Burnley har også gjort, at jeg har været til rådighed hele tiden.

Jacob Bruun Larsen sluttede sæsonen fremragende af for Burnley med flere scoringer. Foto: Alamy.
Netop Burnley har faktisk sat foden på bremsen, selv om det har kriblet i danskeren.
– Det har været lidt kedeligere, må jeg sige, for jeg elsker at spille fodbold og stå efter træning og sparke på kassen. Hver eneste dag spurgte jeg også, om jeg måtte, men ni ud af ti dage fik jeg et nej.
– Jeg har vitterligt bare haft mere fokus på at skulle tænke meget mere på min krop end at skulle sparke bolden ti gange op i krogen, hvor jeg, da jeg var lidt yngre tænkte, at den skulle ti gange op i krogen, før jeg gik ind.
– Det har vist sig at være en succes, men det har været lidt frustrerende for at være helt ærlig. For jeg har glædet mig hver eneste dag til at komme til træning for at give den gas, og så har jeg fået at vide efter 45 minutter, at du skal ind.
Ikke overrasket over EM-billet
Man har dog fundet en formel, som har virket, og dermed kunne Bruun Larsen indløse sin EM-billet i torsdags. Her fik han beskeden af landstræner Kasper Hjulmand efter træningssessionen, men det kom ikke som noget chok for ham.
Når man ser på Jacob Bruun Larsens fremtoning, skal der da også meget til at overraske ham. Han har lænet sig godt tilbage i stolen på Hotel Marienlyst, og samtlige spørgsmål svarer han på med rolighed i stemmen.
– Jeg var ikke overrasket, men jeg var rigtig glad.
– Jeg havde sat det som mål for mig og har troet på det, lige siden mit englands-skifte. Der havde jeg det på min liste.
Om Jacob Bruun Larsen får en rolle til slutrunden må tiden vise. Sikkert er det, at han er en af de spillere, som er stødt til lejren med formen i tiptop stand.
– Jeg er ikke bare med for at være med, men fordi jeg kan gøre en forskel. Det er også det, der har gjort, at jeg er kommet med, siger han.
Han får muligheden for at vise sig frem på onsdag og på lørdag i testkampene mod henholdsvis Sverige og Norge.
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
Han peger på Simon Kjær
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
NYHEDER
Fælder dom over Højlund
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
– Du har udstråling som tagpap
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
HELT VILDT
Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber
Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
TOPNYHED
Michael Gregoritsch flirter med denne klub
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Få da bare hentet ham!
MEDIE
Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!
NYHEDER
Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
FANKLUBBEN
Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
Henter dansker – får god pakke
FANKLUBBEN
Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika
Ny nedtur for Ansu Fati
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
NYHEDER
Ny situation for Frank: Mister vigtig mand
Lerager ser forandret Kamil Grabara
NYHEDER
– Alle taler om dem!
NYHEDER
– Et frygteligt scenarie
Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik
NYHEDER
Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’
– Det bliver en lang skade
Knæopereret Neymar håber på VM