Bruun Larsens vilde år: Det har været kedeligere

Jacob Bruun Larsen er gået fra skadesmareridt til Premier League-succes og EM-eufori. Det skyldes smart arbejde frem for hårdt arbejde.



HELSINGØR (Tipsbladet): Spol tiden tilbage til første halvår i 2023, og livet som fodboldspiller var bestemt ikke det sjoveste for Jacob Bruun Larsen. 

Den danske EM-spiller og den vel nok største overraskelse i Kasper Hjulmands slutrundetrup, fik stort set intet spilletid i Hoffenheim og skaderne væltede ned over ham. Klip så frem til i dag, og billedet er totalt anderledes. Jacob Bruun Larsen sluttede Premier League-sæsonen af med seks scoringer for nedrykkede Burnley og ikke en eneste skade. 

Han er vitterligt gået fra helvede til himlen, og det er der en ganske god årsag til. Han har nemlig gennemgået en stor forandring i måden at være professionel på, fortæller han med ro i stemmen til Tipsbladet og den fremmødte presse fra landsholdslejren. 

– Jeg har ændret nogle ting i mine træninger og mentaltræninger. Jeg har måske justeret lidt i ikke at skulle træne i to timer hver dag på banen og en halv time efter, men pakke det lidt mere ind med mere fokus på, at jeg er hundrede procent klar til lørdagskampen, fortæller han og fortsætter:

– Så bygger man ugen op i stedet, hvor det i Hoffenheim var sådan, at man lavede noget ekstra hver eneste dag. Over tid kan der for nogle spillere være en fare i at ramme en skade eller noget irritation, og der har jeg fået lavet et godt team omkring mig, som hele tiden justerer og analyserer. Folkene i Burnley har også gjort, at jeg har været til rådighed hele tiden.

252949
Jacob Bruun Larsen sluttede sæsonen fremragende af for Burnley med flere scoringer. Foto: Alamy.

Foto: Alamy

Netop Burnley har faktisk sat foden på bremsen, selv om det har kriblet i danskeren. 

– Det har været lidt kedeligere, må jeg sige, for jeg elsker at spille fodbold og stå efter træning og sparke på kassen. Hver eneste dag spurgte jeg også, om jeg måtte, men ni ud af ti dage fik jeg et nej.

– Jeg har vitterligt bare haft mere fokus på at skulle tænke meget mere på min krop end at skulle sparke bolden ti gange op i krogen, hvor jeg, da jeg var lidt yngre tænkte, at den skulle ti gange op i krogen, før jeg gik ind. 

– Det har vist sig at være en succes, men det har været lidt frustrerende for at være helt ærlig. For jeg har glædet mig hver eneste dag til at komme til træning for at give den gas, og så har jeg fået at vide efter 45 minutter, at du skal ind.

Ikke overrasket over EM-billet
Man har dog fundet en formel, som har virket, og dermed kunne Bruun Larsen indløse sin EM-billet i torsdags. Her fik han beskeden af landstræner Kasper Hjulmand efter træningssessionen, men det kom ikke som noget chok for ham. 

Når man ser på Jacob Bruun Larsens fremtoning, skal der da også meget til at overraske ham. Han har lænet sig godt tilbage i stolen på Hotel Marienlyst, og samtlige spørgsmål svarer han på med rolighed i stemmen. 

– Jeg var ikke overrasket, men jeg var rigtig glad. 

– Jeg havde sat det som mål for mig og har troet på det, lige siden mit englands-skifte. Der havde jeg det på min liste.

Om Jacob Bruun Larsen får en rolle til slutrunden må tiden vise. Sikkert er det, at han er en af de spillere, som er stødt til lejren med formen i tiptop stand.

– Jeg er ikke bare med for at være med, men fordi jeg kan gøre en forskel. Det er også det, der har gjort, at jeg er kommet med, siger han.

Han får muligheden for at vise sig frem på onsdag og på lørdag i testkampene mod henholdsvis Sverige og Norge.





Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?




INTERVIEW

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Priske melder ud: DE er favoritter i aften

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Melder ud om Kasper Hjulmand



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Rasmus Højlund har ikke set det før

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Tjekkiet – Danmark

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

FC København afviser konspirationsteori

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Stor profil glad for Brøndby

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

FC København vil bruge mere data i transfers

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

Ser I med, Brøndby?

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

VM-overraskelse i Pristina

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Thomsen jubler over direktør-job

Afslører hemmelige samtaler med FC København

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

FC København tæt på ny assistenttræner

Spår flere træner-ændringer i FC København

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR

– Jeg tror, det er det rigtige for FC København

Dybt bekymret over VM i USA