HELSINGØR (Tipsbladet): Spol tiden tilbage til første halvår i 2023, og livet som fodboldspiller var bestemt ikke det sjoveste for Jacob Bruun Larsen.
Den danske EM-spiller og den vel nok største overraskelse i Kasper Hjulmands slutrundetrup, fik stort set intet spilletid i Hoffenheim og skaderne væltede ned over ham. Klip så frem til i dag, og billedet er totalt anderledes. Jacob Bruun Larsen sluttede Premier League-sæsonen af med seks scoringer for nedrykkede Burnley og ikke en eneste skade.
Han er vitterligt gået fra helvede til himlen, og det er der en ganske god årsag til. Han har nemlig gennemgået en stor forandring i måden at være professionel på, fortæller han med ro i stemmen til Tipsbladet og den fremmødte presse fra landsholdslejren.
– Jeg har ændret nogle ting i mine træninger og mentaltræninger. Jeg har måske justeret lidt i ikke at skulle træne i to timer hver dag på banen og en halv time efter, men pakke det lidt mere ind med mere fokus på, at jeg er hundrede procent klar til lørdagskampen, fortæller han og fortsætter:
– Så bygger man ugen op i stedet, hvor det i Hoffenheim var sådan, at man lavede noget ekstra hver eneste dag. Over tid kan der for nogle spillere være en fare i at ramme en skade eller noget irritation, og der har jeg fået lavet et godt team omkring mig, som hele tiden justerer og analyserer. Folkene i Burnley har også gjort, at jeg har været til rådighed hele tiden.

Jacob Bruun Larsen sluttede sæsonen fremragende af for Burnley med flere scoringer. Foto: Alamy.
Netop Burnley har faktisk sat foden på bremsen, selv om det har kriblet i danskeren.
– Det har været lidt kedeligere, må jeg sige, for jeg elsker at spille fodbold og stå efter træning og sparke på kassen. Hver eneste dag spurgte jeg også, om jeg måtte, men ni ud af ti dage fik jeg et nej.
– Jeg har vitterligt bare haft mere fokus på at skulle tænke meget mere på min krop end at skulle sparke bolden ti gange op i krogen, hvor jeg, da jeg var lidt yngre tænkte, at den skulle ti gange op i krogen, før jeg gik ind.
– Det har vist sig at være en succes, men det har været lidt frustrerende for at være helt ærlig. For jeg har glædet mig hver eneste dag til at komme til træning for at give den gas, og så har jeg fået at vide efter 45 minutter, at du skal ind.
Ikke overrasket over EM-billet
Man har dog fundet en formel, som har virket, og dermed kunne Bruun Larsen indløse sin EM-billet i torsdags. Her fik han beskeden af landstræner Kasper Hjulmand efter træningssessionen, men det kom ikke som noget chok for ham.
Når man ser på Jacob Bruun Larsens fremtoning, skal der da også meget til at overraske ham. Han har lænet sig godt tilbage i stolen på Hotel Marienlyst, og samtlige spørgsmål svarer han på med rolighed i stemmen.
– Jeg var ikke overrasket, men jeg var rigtig glad.
– Jeg havde sat det som mål for mig og har troet på det, lige siden mit englands-skifte. Der havde jeg det på min liste.
Om Jacob Bruun Larsen får en rolle til slutrunden må tiden vise. Sikkert er det, at han er en af de spillere, som er stødt til lejren med formen i tiptop stand.
– Jeg er ikke bare med for at være med, men fordi jeg kan gøre en forskel. Det er også det, der har gjort, at jeg er kommet med, siger han.
Han får muligheden for at vise sig frem på onsdag og på lørdag i testkampene mod henholdsvis Sverige og Norge.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
NYHEDER
FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
EKSKLUSIVT
Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
NYHEDER
Ekspert med dyster FCK-dom
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
CHEFENS DOM
Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?
EKSKLUSIVT
Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 21. runde
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
INTERVIEW
Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’
I tvivl – er Steve Cooper den rette?
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
‘Tæt på et rædselskabinet’
INTERVIEW
Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede
Giver VM-garanti
TOPNYHED
– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket
NYHEDER
PSG-stjerne tiltalt for voldtægt
OPTAKT
Real Madrid – Benfica
Argentinske klubber strejker
NYHEDER
Oprykker henter FCK-emne
NYHEDER
United tager kæmpe skridt mod Champions League
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekke tryner grækere i Leverkusen
NYHEDER
Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998
Brøndbys offensive problemer fortsatte
TIPSBLADETS DOM
Det er helt galt, Brøndby!