Bruun: Peter Kjær gør det dramatisk

Fyringen af Peder Knudsen er ikke overraskende, mens Peter Kjærs afsked er yderst dramatisk, mener Morten Bruun.



Han kan betegnes som ‘Mr. Silkeborg’, Morten Bruun, men er i skrivende stund ikke en del af klubben og derfor kom beskeden om træner Peder Knudsen fyring og sportschef Peter Kjærs afgang som en stor overraskelse.

– Jeg er stadig rystet over det. Nogle gange er man selvfølgelig nødt til at tage nogle nødvendige skridt og jeg ser tingene udefra, men det virker ikke som det Silkeborg har brug for, siger Morten Bruun til tipsbladet.dk.

– Der har været masser af turbulens i Silkeborg igennem de seneste sæsoner, så der er ikke brug for flere urolige perioder, men i stedet kontinuitet. Omvendt kan man heller ikke holde på mennesker, som angiveligt ikke ønsker at være der, fortsætter Bruun.

Fyringen kom ikke bag på Bruun, mens sportschefens afsked ryster mere nær Himmelbjerget.

– Jeg holder utrolig meget af Peder Knudsen, men sådan er mekanismerne i fodbold nu en gang. Det er uden tvivl Peter Kjærs afsked som gør det dramatisk, da hans besked om forskellige ambitioner helt klart efterlader nogle spørgsmål. Måske har den financielle uro også ramt Silkeborg, men det er kun gisninger fra min side, forklarer Bruun.

– Silkeborg har brug for en moderne struktur og først ved Ebbe Sand og siden Peter Kjær kom klubben i den retning. Det lignede de rigtige valg, men nu er de begge to væk. slutter den tidligere træner.






Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere




LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

Mål i Arlington

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Stolt over dansk transfer

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Spottet i København

AGF køber ham

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Australien – Tyrkiet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Jagter tidligere FCK-stjerne

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Brøndby henter Alexander Drexel

Chok – henter første VM-point nogensinde

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

De vil have Victor Nelsson

Bizart: Tyveri i VM-lejr

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Han tager hjem fra VM

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Droppede England: Her er VM-helts vilde historie

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!