Buhede af Henderson: Det er ikke rart

Jordan Henderson er ikke populær i sit hjemland efter skiftet til Saudi Arabien. Det kom da også til udtryk i Englands træningskamp mod Australien, hvor den tidligere Liverpool-spiller blev buhet af egne fans.



Normalt hører man kun buh-råb rettet mod modstanderholdets spilllere eller hvis éns hold har spillet ekstraordinært dårligt. 

Men fredag aften var der konsensus blandt hjemmeholdets fans. De engelske fans buhede højlydt af deres egen anfører til kampen mod Australien, Jordan Henderson, efter han blev skiftet ud. 

Det var da heller ikke en særlig rar oplevelse for Henderson, der dog ikke har i sinde at ændre noget. 

– Det er ikke rart at blive buhet af sine egne fans, men folk må have sine egne holdninger. Når jeg støder ind i folk på gaden, bliver der kun sagt positive og pæne ting om mig. Jeg kommer ikke til at ændre, hvem jeg er. 

Jordan Henderson ved godt, at det ikke er populært, at spille i Saudi-Arabien, men han mener ikke, at han kan gøre for, hvis folk har et problem med det. 

– Hvis folk vil buhe af mig, fordi jeg spiller i et andet land, så er det fint. De kan have deres mening omkring, at jeg spiller i Saudi. Jeg har tidligere forklaret, hvorfor jeg har valgt at spille der. Folk bestemmer selv, om de vil tro på mig. 

Her henviser den tidligere Liverpool-spiller til en udtalelse til The Athletic tilbage.

– Jeg forstår godt, at de kritiserer mig. Men jeg er ikke en politiker. Folk kender mine værdier og ved, hvad jeg står for. Og de ændrer sig ikke bare fordi at jeg spiller fodbold i et andet land, der har et andet værdisæt end i England. 

Gareth Southgate var da også hurtig til at tage afstand fra buh-råbene. Den engelske landstræner har nemlig været ude at erklære sin support til Jordan Henderson. Det kan du læse mere om her

Jordan Henderson har spillet 9 kampe for sin saudiske klub Al-Ettifaq og har stadig sin første scoring til gode. 





LIVE

TransferLIVE: Meldes færdig i dansk klub

VM-helt: Gud belønner dem, der fortjener det mest

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

LIVE: AGF og FC Midtjylland i Europa League-bowlen

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

LIVE: AGF’s Champions League-modstander trækkes

Han er VM’s bedste spiller

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Spanien var det bedste hold’

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen

FC København kan miste endnu en stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Afsløring: FC København sælger Achouri

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

VM-vækkeuret kommer med surt opstød

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Klar for FC København

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Flere slagter dansker efter grim aktion

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub