Christian Eriksen er åben for retur

Christian Eriksen har ingen planer om et Superliga-skifte til sommer, men landsholdsstjernen vil ikke lukke døren for en Ajax-retur.



HELSINGØR (Tipsbladet): Hvor skal Christian Eriksen spille i næste sæson?

Hovedpersonen selv forventer, at tiden i Manchester United er slut til sommer, og har i udgangspunktet en intention om at prøve noget andet end England.

Samtidig ligger det fast, at han ikke skal tilbage til Superligaen.

– Ikke endnu. Det er for tidligt, lyder svaret fra Christian Eriksen, da den danske landsholdsstjerne tirsdag møder Tipsbladet og den øvrige presse på Marienlyst Strandhotel.

– Jeg føler stadig, at jeg har lidt gode år i udlandet. Med Danmark begynder man sådan at kigge rigtigt meget familiemæssigt og afslutte karrieren den vej igennem, men der føler jeg ikke, at jeg er endnu. 

I Ajax har en af deres direktører sagt, at du var på blokken sidste sommer. Vil du lukke døren for en Ajax-retur til sommer?

– Nej, jeg lukker ikke døren for noget. Jeg ser, hvad der kommer, og om det er noget, der passer. Det var sidste sommer. Vi må se, hvor de står den her sommer. Det handler selvfølgelig også om interessen fra den anden side og ikke kun fra spilleren, lyder det fra Christian Eriksen.

Afviser USA
I de seneste år er der mange danskere, der har valgt at krydse Atlanterhavet for at spille i MLS, men det er ikke aktuelt for Christian Eriksen og familien.

– Så langt rejser vi ikke, lyder det fra Christian Eriksen, der slår fast, at han gerne vil blive i Europa.

I forhold til en retur til Superligaen spiller det ikke ind, at han som en stor stjerne vil komme voldsomt meget i rampelyset, hvis han vendte tilbage.

– Nej, nej, intet. Det er rent fodboldmæssigt og hvor karrieren er nu. Nu har jeg selvfølgelig også været mere i udlandet end jeg har boet i Danmark i min karriere. Så at flytte hjem er jo næsten som at flytte til et nyt land. Men der er vi ikke endnu, siger Christian Eriksen.

Generelt har Christian Eriksen ikke taget nogle beslutninger om fremtiden endnu.

– Jeg har ikke tænkt så meget over det. Det er samme princip som sidst, kontrakten udløber til sommer, så i mit hoved er jeg forberedt på at skulle finde noget nyt. Det har jeg det egentlig fint med, hvad det så bliver, det er ikke noget, jeg har besluttet endnu. 

Hvad med helt til sidst i karrieren – kunne Superligaen være en mulighed dér?

– Det ved jeg heller ikke, det er svært at sige. Før hen måske ja, og lidt senere nej. Så det skifter lidt fra dag til dag, hvordan man står. Men igen, det er fremtiden. Jeg skal ikke kunne sige, hvad der sker i fremtiden. Men lige nu nej, siger Christian Eriksen.

Christian Eriksen blev herefter spurgt, om der som topspiller også kan være noget svært i at tage et stort skridt ned ved at vende hjem.

– Det er en beslutning fra spiller til spiller. Tit er det måske mere noget praktisk med, at man flytter hjem. Kærligheden til fodbold er jo lige meget i forhold til hvor man spiller henne, bare man spiller fodbold. Det kan også være, at der er noget af det, der vægter højt. Men som sagt tror jeg, at min ambition som fodboldspiller, i forhold til stadig at kunne være på landsholdet og stadig være den spiller, jeg er, så føler jeg ikke, at det er tid endnu til at tage hjem, lyder det fra Christian Eriksen.

En journalist påpeger herefter, at det lyder som om, at pilen peger mod Brentford, hvorefter Christian Eriksen trækker på smilebåndet.

– Haha, så det er det ene valg, jeg har? Om det bliver Brentford eller ej, skal jeg ikke kunne sige. Men intentionen er ikke England, lyder den interessante udmelding fra landsholdsstjernen.

Uvant situation
Generelt står Christian Eriksen i en lidt uvant position, da han til sommer har stor frihed til at vælge sit næste eventyr.

– Det er ikke noget, jeg har prøvet før. Jo, jeg prøvede det selvfølgelig, da jeg var fri efter hjertestoppet, men det var en lidt anden situation end den, vi er i nu, hvor det bare gælder om at afvente og se, og ikke drage forhastede beslutninger. Hvis der kommer noget, der er rigtigt, så tager man den, siger Manchester United-spilleren.

Men hvad er ‘det rigtige’ så for Christian Eriksen

– Det ved jeg jo heller ikke. Jeg har ikke taget nogen fast beslutning om, at jeg skal det og det. Tidligere i min karriere, inden jeg fik hjertestoppet, havde jeg spillet i England i mange år, og jeg fik skiftet til udlandet, til Inter, og der tænkte jeg, at nu skal jeg ikke tilbage til England. To år senere kom jeg så tilbage til England, og nu har jeg så været der i snart fire år.

– Der er ting, du bare ikke kan planlægge i din karriere, så jeg har ikke nogen ting, jeg virkelig gerne vil prøve. Jeg ser, hvad der kommer og hvad der passer godt til mig og til familien, lyder det afslutningsvist fra Christian Eriksen.

Det er på torsdag klokken 20.45, at Danmark møder Portugal i Parken i den første af to Nations League-kvartfinaler.





LIVE

LIVE: Her er Serie A-danskers løn

Højlund stjæler overskrifter

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Spotpris – så billig er Højbjerg

Jakob Poulsen med dyster melding

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

FC Midtjylland – Sønderjyske

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Smider stjerne til 900 mio. af holdet



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Nicolaisen scorede mod PSG

Henter FC København-spiller

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

FCK bød på landsholdsmålmand

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Det er han ekstremt god til

‘Hvem fanden ringer man til?’

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Færdig – nåede kun otte kampe

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Brøndby med opløftende nyt om profil

Store spørgsmålstegn inden FCK

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Mål i Madrid

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Ny melding om fremtiden