Christian Eriksen er åben for retur

Christian Eriksen har ingen planer om et Superliga-skifte til sommer, men landsholdsstjernen vil ikke lukke døren for en Ajax-retur.



HELSINGØR (Tipsbladet): Hvor skal Christian Eriksen spille i næste sæson?

Hovedpersonen selv forventer, at tiden i Manchester United er slut til sommer, og har i udgangspunktet en intention om at prøve noget andet end England.

Samtidig ligger det fast, at han ikke skal tilbage til Superligaen.

– Ikke endnu. Det er for tidligt, lyder svaret fra Christian Eriksen, da den danske landsholdsstjerne tirsdag møder Tipsbladet og den øvrige presse på Marienlyst Strandhotel.

– Jeg føler stadig, at jeg har lidt gode år i udlandet. Med Danmark begynder man sådan at kigge rigtigt meget familiemæssigt og afslutte karrieren den vej igennem, men der føler jeg ikke, at jeg er endnu. 

I Ajax har en af deres direktører sagt, at du var på blokken sidste sommer. Vil du lukke døren for en Ajax-retur til sommer?

– Nej, jeg lukker ikke døren for noget. Jeg ser, hvad der kommer, og om det er noget, der passer. Det var sidste sommer. Vi må se, hvor de står den her sommer. Det handler selvfølgelig også om interessen fra den anden side og ikke kun fra spilleren, lyder det fra Christian Eriksen.

Afviser USA
I de seneste år er der mange danskere, der har valgt at krydse Atlanterhavet for at spille i MLS, men det er ikke aktuelt for Christian Eriksen og familien.

– Så langt rejser vi ikke, lyder det fra Christian Eriksen, der slår fast, at han gerne vil blive i Europa.

I forhold til en retur til Superligaen spiller det ikke ind, at han som en stor stjerne vil komme voldsomt meget i rampelyset, hvis han vendte tilbage.

– Nej, nej, intet. Det er rent fodboldmæssigt og hvor karrieren er nu. Nu har jeg selvfølgelig også været mere i udlandet end jeg har boet i Danmark i min karriere. Så at flytte hjem er jo næsten som at flytte til et nyt land. Men der er vi ikke endnu, siger Christian Eriksen.

Generelt har Christian Eriksen ikke taget nogle beslutninger om fremtiden endnu.

– Jeg har ikke tænkt så meget over det. Det er samme princip som sidst, kontrakten udløber til sommer, så i mit hoved er jeg forberedt på at skulle finde noget nyt. Det har jeg det egentlig fint med, hvad det så bliver, det er ikke noget, jeg har besluttet endnu. 

Hvad med helt til sidst i karrieren – kunne Superligaen være en mulighed dér?

– Det ved jeg heller ikke, det er svært at sige. Før hen måske ja, og lidt senere nej. Så det skifter lidt fra dag til dag, hvordan man står. Men igen, det er fremtiden. Jeg skal ikke kunne sige, hvad der sker i fremtiden. Men lige nu nej, siger Christian Eriksen.

Christian Eriksen blev herefter spurgt, om der som topspiller også kan være noget svært i at tage et stort skridt ned ved at vende hjem.

– Det er en beslutning fra spiller til spiller. Tit er det måske mere noget praktisk med, at man flytter hjem. Kærligheden til fodbold er jo lige meget i forhold til hvor man spiller henne, bare man spiller fodbold. Det kan også være, at der er noget af det, der vægter højt. Men som sagt tror jeg, at min ambition som fodboldspiller, i forhold til stadig at kunne være på landsholdet og stadig være den spiller, jeg er, så føler jeg ikke, at det er tid endnu til at tage hjem, lyder det fra Christian Eriksen.

En journalist påpeger herefter, at det lyder som om, at pilen peger mod Brentford, hvorefter Christian Eriksen trækker på smilebåndet.

– Haha, så det er det ene valg, jeg har? Om det bliver Brentford eller ej, skal jeg ikke kunne sige. Men intentionen er ikke England, lyder den interessante udmelding fra landsholdsstjernen.

Uvant situation
Generelt står Christian Eriksen i en lidt uvant position, da han til sommer har stor frihed til at vælge sit næste eventyr.

– Det er ikke noget, jeg har prøvet før. Jo, jeg prøvede det selvfølgelig, da jeg var fri efter hjertestoppet, men det var en lidt anden situation end den, vi er i nu, hvor det bare gælder om at afvente og se, og ikke drage forhastede beslutninger. Hvis der kommer noget, der er rigtigt, så tager man den, siger Manchester United-spilleren.

Men hvad er ‘det rigtige’ så for Christian Eriksen

– Det ved jeg jo heller ikke. Jeg har ikke taget nogen fast beslutning om, at jeg skal det og det. Tidligere i min karriere, inden jeg fik hjertestoppet, havde jeg spillet i England i mange år, og jeg fik skiftet til udlandet, til Inter, og der tænkte jeg, at nu skal jeg ikke tilbage til England. To år senere kom jeg så tilbage til England, og nu har jeg så været der i snart fire år.

– Der er ting, du bare ikke kan planlægge i din karriere, så jeg har ikke nogen ting, jeg virkelig gerne vil prøve. Jeg ser, hvad der kommer og hvad der passer godt til mig og til familien, lyder det afslutningsvist fra Christian Eriksen.

Det er på torsdag klokken 20.45, at Danmark møder Portugal i Parken i den første af to Nations League-kvartfinaler.





Superliga-transfer på vej – konkret dialog om løn




LIVE

TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber

Kontant transfermelding fra FCK

Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid

– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!

Ingen kontakt med AGF

Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen

Han kan erstatte Patrick Dorgu



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Premier League-stjerne knuser transferrekord

Afsløring: FCM bokser om historisk handel



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat

Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

LIVE: FCK taber i Barcelona



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter

Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne

AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp

Engelsk dominans i toppen af Champions League

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Afsløring: Næstved henter to spændende talenter

Stjerne i helt vildt angreb på Conte

Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

– Et kanon sted for ham

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Gevaldige trupproblemer – hvad nu, FCK?

Bombe – Fremad Amager fratrækkes point

Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’

Her kan du se FC Barcelona mod FC København

Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han

Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek

Vær på vagt, FC København: Rotter på Camp Nou!

FCK færdige i Champions League

West Ham forventer Hermansen-skifte

Afviser Youssoufa Moukoko-rygte

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Han var HELT væk – men så stak det af!

Flere Brøndby-handler lige om hjørnet

Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller

– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til

Færdig i dansk klub

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer

Tidligere FC København-angriber skifter klub

Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings

– Det er ikke rigtig min beslutning

– FC København skal købe en stjerneangriber nu!

De udviser konkret interesse for Brøndby-spiller