Christian Poulsen vil agere mentor på landsholdet

Den tidligere landsholdsspiller vil udnytte den viden, han har raget til sig i Ajax, når han tiltræder som assistent på landsholdet.



Christian Poulsen er blevet tilknyttet på det danske landshold, som han også selv optrådte 92 gange for over en årrække, og over for TV2 SPORT uddyber den tidligere midtbanegeneral ord på, hvad han kan bidrage med.

Således har nu 41-årige Christian Poulsen i de seneste år været tilknyttet storklubben Ajax Amsterdam som assistenttræner.

Nu skal han besidde samme rolle hos Danmark – nemlig assistenttræner til Kasper Hjulmand. Og her regner den tidligere midtbanegeneral at udnytte den viden, som han har hentet i Ajax Amsterdam.

– Det, jeg skal lave på landsholdet, minder jo meget om det, jeg har lavet i Ajax de seneste år. Her har jeg blandt andet haft en mentorrolle for spillerne. Jeg glæder mig til at komme ud på træningsbanen og give den gas. Sådan var jeg også som spiller, og det kan jeg jo også dele ud af. Jeg har selv haft en lang karriere i udlandet, så jeg kan virkelig sætte mig ind i mange af spillernes situation. Jeg har selv levet i det her performance-miljø, siger Christian Poulsen til TV2 SPORT

Den tidligere landsholdsprofil starter i sit nye job ved den næste landsholdssamling, som er i oktober. Her skal det danske landshold møde både Moldova og Østrig i VM-kvalifikationen.

Foruden Christian Poulsen er også Morten Wieghorst og Ismael Lopez assistenttrænere til Kasper Hjulmand.





Her er 1/8-finalerne ved VM




LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

David Nielsen: Hold øje med ham her til VM!

‘Det er et angreb på FCK’

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Nu er der nyt om Robert Skov

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Her er prisen på Aral Simsir



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

FC København i forhandlinger med svensk klub

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Canada – Marokko

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Medie: De lurer på FCM-profil

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Real Madrid afviser køb af stjernespiller



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Kæmpebud på 16-årig

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’