Christian Poulsen vil agere mentor på landsholdet

Den tidligere landsholdsspiller vil udnytte den viden, han har raget til sig i Ajax, når han tiltræder som assistent på landsholdet.



Christian Poulsen er blevet tilknyttet på det danske landshold, som han også selv optrådte 92 gange for over en årrække, og over for TV2 SPORT uddyber den tidligere midtbanegeneral ord på, hvad han kan bidrage med.

Således har nu 41-årige Christian Poulsen i de seneste år været tilknyttet storklubben Ajax Amsterdam som assistenttræner.

Nu skal han besidde samme rolle hos Danmark – nemlig assistenttræner til Kasper Hjulmand. Og her regner den tidligere midtbanegeneral at udnytte den viden, som han har hentet i Ajax Amsterdam.

– Det, jeg skal lave på landsholdet, minder jo meget om det, jeg har lavet i Ajax de seneste år. Her har jeg blandt andet haft en mentorrolle for spillerne. Jeg glæder mig til at komme ud på træningsbanen og give den gas. Sådan var jeg også som spiller, og det kan jeg jo også dele ud af. Jeg har selv haft en lang karriere i udlandet, så jeg kan virkelig sætte mig ind i mange af spillernes situation. Jeg har selv levet i det her performance-miljø, siger Christian Poulsen til TV2 SPORT

Den tidligere landsholdsprofil starter i sit nye job ved den næste landsholdssamling, som er i oktober. Her skal det danske landshold møde både Moldova og Østrig i VM-kvalifikationen.

Foruden Christian Poulsen er også Morten Wieghorst og Ismael Lopez assistenttrænere til Kasper Hjulmand.







LIVE

VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Scorer vanvittig løn i Premier League

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Belgien i chok over Balogun-beslutning

Enige med Hjulmand – her er kontrakten



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Her er 1/8-finalerne ved VM

“Du er en fucking maskine!”



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

‘Den mest magtfulde nogensinde’

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Mexico – England

Stort FCK-talent er blevet solgt

Dansker på blokken i ny storklub

‘Det er et angreb på FCK’

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby tæt på Superliga-profil

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi