Christian Poulsen vil agere mentor på landsholdet

Den tidligere landsholdsspiller vil udnytte den viden, han har raget til sig i Ajax, når han tiltræder som assistent på landsholdet.



Christian Poulsen er blevet tilknyttet på det danske landshold, som han også selv optrådte 92 gange for over en årrække, og over for TV2 SPORT uddyber den tidligere midtbanegeneral ord på, hvad han kan bidrage med.

Således har nu 41-årige Christian Poulsen i de seneste år været tilknyttet storklubben Ajax Amsterdam som assistenttræner.

Nu skal han besidde samme rolle hos Danmark – nemlig assistenttræner til Kasper Hjulmand. Og her regner den tidligere midtbanegeneral at udnytte den viden, som han har hentet i Ajax Amsterdam.

– Det, jeg skal lave på landsholdet, minder jo meget om det, jeg har lavet i Ajax de seneste år. Her har jeg blandt andet haft en mentorrolle for spillerne. Jeg glæder mig til at komme ud på træningsbanen og give den gas. Sådan var jeg også som spiller, og det kan jeg jo også dele ud af. Jeg har selv haft en lang karriere i udlandet, så jeg kan virkelig sætte mig ind i mange af spillernes situation. Jeg har selv levet i det her performance-miljø, siger Christian Poulsen til TV2 SPORT

Den tidligere landsholdsprofil starter i sit nye job ved den næste landsholdssamling, som er i oktober. Her skal det danske landshold møde både Moldova og Østrig i VM-kvalifikationen.

Foruden Christian Poulsen er også Morten Wieghorst og Ismael Lopez assistenttrænere til Kasper Hjulmand.





LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

Eriksen spottet – nu er der nyt

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Klar besked om AGF

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

FC Nordsjælland – Randers FC

Silkeborg IF – FC København

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Lyngby BK – AGF

AGF i kontakt om norsk angriber 

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

FC Midtjylland – AC Horsens

‘En trøstepræmie af en turnering’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Transfer på vej: AGF vil score millioner

AaB spiller sig på førstepladsen

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

De vil have Jelert

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger