,

Claus Steinlein jubler: Han er bare en gadedreng

FC Midtjyllands formand Claus Steinlein er lykkelig for at se både Gustav Isaksen men også to andre tidligere FCM-spillere trives på Danmarks A-landshold.



For to år siden stod Gustav Isaksen og FC Midtjylland i noget af et vadested, efter man havde misset Top 6.

Thomas Thomasberg blev ny cheftræner i landsholdspausen i slutningen af marts 2023, og derfra tog tingene fart for FC Midtjylland og Gustav Isaksen.

Isaksen blev solgt for over 100 millioner kroner til Lazio i august det år, og efter en svær første sæson har Isaksen her i 2024/25 spillet fast for Lazio.

Torsdag aften gjorde Isaksen så det portugisiske forsvar godt og grundigt rundtosset i Parken med en toppræstation, hvor den unge vestjyde var gået verden rundt, hvis han havde afsluttet et af sine fremragende gennembrud med at få scoret.

Det gjorde Isaksen ikke, men han blev kåret som kampens spiller i Parken, og hjemme i det midtjyske fulgte man begejstret med i Lazio-spillerens gode spil.

– Jeg snakkede med både Svend [Graversen] og [Flemming] Broe i morges, og vi er alle sammen i klubben så sindssygt stolte, når vi ser de tre drenge. To af dem er opvokset i Brande og Roslev, og den sidste ved vi, at vi har gjort en forskel for. At se dem køre rundt med Portugal, det er man sindssygt stolt over. Jeg sad og var rigtig, rigtig stolt, da jeg så dem i aftes. Og jeg er allermest glad på drengenes vegne, fordi jeg ved, hvor meget de har kæmpet for at nå dertil, siger FCM-formand Claus Steinlein.

Isaksen er sig selv
De to andre, Steinlein henviser til, er Rasmus Nissen Kristensen og Joachim Andersen, der spillede i FCM som teenager, før han blev solgt til Twente.

De to havde gode kampe, men det var Isaksen, der stjal overskrifterne med gode udfordringer af Portugals vigtige back fra Paris Saint-Germain, Nuno Mendes, og hans hårdt prøvede forsvarskolleger.

– Jeg har kendt Gustav, siden han var 12 år, og han var i klubben første gang, og jeg kunne se en unik spiller med unikke muligheder. Og så var han også bare en lille dreng. Det er en af hans største styrker i dag, den måde han er ubekymret og bare gør tingene. Nu står han over for verdens bedste back, og så dribler han sgu stadigvæk og tror, han godt kan. Det er noget Pippi Langstrømpe over ham. Han ved slet ikke, hvor han kommer fra, og han er født sådan. På banen er han sådan en gadedreng, der tror så meget på sig selv, og på at han selvfølgelig kan, siger Claus Steinlein til Tipsbladet.

Gustav Isaksen spillede en flot kamp mod Portugal torsdag aften. Foto: Alamy

– Og uden for banen har han udviklet sig til den mest fantastiske ambassadør for sig selv, for sin familie og for FC Midtjylland. Han er altid ydmyg og nede på jorden. Der ved han ikke, at han er professionel fodboldspiller, der spiller i en af de største klubber i Europa. Han er, som han altid har været. Og det kunne man se i det tv-program, Dan Sørensen lavede med ham, og vi kan se det, når han kommer på besøg her i klubben.

– Da han spillede playoff-kampen mod Viborg [i juni 2023, hvor FCM kvalificerede sig til Europa], kom han ud fuldstændig svedig og med øl ud over det hele. Og så så han vores ejere, og så gav han dem bare en krammer. Han er så umiddelbar og bare den her glade dreng fra Roslev i Salling med fantastiske værdier, han har fået af sine fantastiske forældre. Og det er det, vi ser blomstre nu. Han tror ikke noget som helst bestemt om nogen. På banen bruger han det til at udfordre enhver, han møder, og uden for er han den her søde og ydmyge unge fyr, der behandler alle ordentligt.

– Det er det, jeg mener med, at han simpelthen ikke aner, han er professionel i en storklub. Han er bare Gustav Isaksen fra Roslev, og det er super fedt. Der er hans forældre og vi i klubben lykkedes med at hjælpe ham med at holde begge ben på jorden, siger Claus Steinlein.

Lærestreg på efterskolen og retur i fremtiden
En af de mange historier om Gustav Isaksen fra tiden i FC Midtjylland er også, at daværende ungdomstræner og lærer på samarbejds-efterskolen ISI Svend Graversen på et tidspunkt måtte have fat i teenageren for at lære ham lidt om, hvordan man lever, når man flytter hjemmefra.

Graversen, der senere blev Isaksens sportschef på førsteholdet, og andre ledere omkring ungdomsafdelingen opsnusede, at Isaksen sammen med kammerater på skolen fik smag for alkohol, hvilket ikke er usædvanligt for danske teenagere men ikke videre smart, når man allerede er en stor profil i ungdomsafdelingen og et talent, alle troede på som kommende topspiller.

Det kostede et par uger hjemme hos forældrene, hvor Isaksen, til FCM’s, landsholdets for ikke at tale om eget held, valgte at komme tilbage og følge trænerne og lærernes instrukser til punkt og prikke.

Gravesen_Svend

Svend Graversen er en af de trænere og lærere, der skubbede Gustav Isaksen i retning af en landsholdskarriere.

– Og så var der dengang, han kom på efterskole, og der kom lidt for meget teenagedreng i ham. Der var Svend og kompagni gode til at sætte nogle rammer op for ham og få forklaret, at det ikke er sådan, man gør. Der var også nogen i hans omgangskreds på efterskolen, der måske ikke altid hjalp ham. Han er jo en sød dreng, og der gjorde han bare lidt som de andre, siger Claus Steinlein.

– Det handlede egentlig meget om at flytte hjemmefra, og han lærte, at der er nogle drengestreger, hvor man lige skal tænke sig en ekstra gang om. Han var 15 år og skulle lige finde ud af, hvordan man gjorde, og han var også dengang altid lydhør. Vi har aldrig haft problemer med ham, det er bare nogle drengestreger, som vi nok alle har lavet i den alder, siger Claus Steinlein.

På førsteholdet i FC Midtjylland fik de fysiske trænere bygget større muskler og flere løbe-kilometer i talentet, der endte som Superliga-topscorer i 2022/23 før transferen til Lazio.

Og en dag skal han ligesom Rasmus Nissen Kristensen og Joachim Andersen tilbage til FC Midtjylland, hvis det står til Claus Steinlein.

– Jeg vil sige, at jeg da drømmer om at få dem alle tre hjem en dag. Det er tre klassespillere, ligesom vi er lykkedes tidligere med at få Erik [Sviatchenko], [Jonas] Lössl og Kristian Bak hjem, for at nævne tre spillere. Vi håber, de stadig har FC Midtjylland i hjertet og kan se muligheden for sig. Og så skal det lykkes på en måde, hvor de også kan tilføre noget sportsligt, hvor det ikke er det allersidste i karrieren. Så ja, selvfølgelig drømmer vi om det, for det er nogle gode drenge, siger Claus Steinlein.

FC Midtjylland forsøgte ihærdigt at hente Rasmus Nissen Kristensen tilbage til FC Midtjylland sidste sommer, hvor backen i stedet valgte Eintracht Frankfurt, hvor han nu har sportslig succes.

Gustav Isaksen har kontrakt med Lazio indtil sommeren 2028 og er startet inde i 23 af 29 ligakampe i Serie A i denne sæson.

Danmark spiller returkamp mod Portugal søndag aften i Lissabon.





Rundens Hold i Superligaen – 28. spillerunde



LIGE NU

Slut: Huescas’ retssag minut for minut


Isaksen med stor hyldest: Et fantastisk menneske

Musa Juwara skal væk fra Vejle: ‘Jeg vil videre’



Advarer: Hvor passer han ind i Man Utd?

Forberedte sig helt særligt på bundbrag

Hemmelig plan nedlagde AaB: – Tricky i Danmark

Fuld fart frem i CL-semifinalebrag

Vi lod os forblænde: AaB ligner en nedrykker



INTERVIEW

Advokat: ‘Huescas skal være heldig’


Ikke i tvivl: ‘Så bliver Dolberg solgt’

AaB-boss erkender: ‘Der er spøgelser’

Kogte over: Superliga-rivalerne går efter ham

Dansker roses til skyerne inden finale



TOPNYHED

Bo Henriksen jubler: ‘rigtig, rigtig, rigtig godt’


Katastrofe! De fejl sender jer i 1. Division, AaB!

Brøndby-fans smadrer togkupé

Spanien i choktilstand: ‘Her drikkes der fadøl’


AFSLØRING

Jagt på Younes Bakiz – dansk klub interesseret


Viborg-spiller var tæt på at opgive topfodbold

Gravesen med bøn til Riemer: Jeg er på Højers side

Kommer med opsigtsvækkende nyt: Så slem var skaden

Brian Priske har en fordel i forhold til Neestrup

Dansker er færdig i Norwich

FCK-back må vente en uge på at få sin dom



Stort skifte? ‘Thomas Frank ville være perfekt’

Giver nedrykningstruede Bundesliga-hold livline

– Menno bliver en virkelig god træner

Slagter Tottenham-stjerne: Patetisk!

I skænderi med dansk profil: ‘Bliv voksen’

Potentiel bombe – kan koste karrieren i Europa

Alt på spil: – Kæmp som gælder det livet

Jores Okore er blevet træner i Brøndby


EKSKLUSIVT

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig


Real Madrid-stjerne kan få voldsom karantæne

Manchester United dropper monsterdyr stjerne

Thomas Delaney mener, FCK har savnet det

Dybt uenige om AGF: ‘Det er forkert!’

Man Utd lurer på Bisseck – koster 447 mio kroner

Leeds fanger rødkælke og tager førsteplads

FCKs mest udskældte plads: Nu vil Larsson have den

Jacob Neestrup før dom: Uoverskuelige konsekvenser

Slot sender tak til Klopp midt i mesterskabsfest

Gravesen med hård kritik: ‘Naivitet og stædighed’

Thomasberg forundret: ‘Det er jo mærkeligt’

AGF-keeper efter stort drop: Alt var ikke dårligt

‘Han spillede som Messi’

Liverpool sikrer sig mesterskabet i opvisningsstil

Dét lugter af guld og treciftet millionbeløb

AGF-profil om FCK: ‘Klasse fornægter sig ikke’

Neestrup roser Larsson: Han er en big game player

Uwe Rösler udsteder opsigtsvækkende garanti

AGF-mareridt: Skrækkelig Superliga-debut i Vejlby

FC København på vippen – reddet af helten!

Sådan gik det, da FCM slog FCN med 5-0

Hård kritik af Midtjylland: Et kæmpestort problem