Comeback for Danmark? Afslører dialog med Hjulmand

AEK Athens danske midtbanestjerne, Jens Jønsson, drømmer om at gøre comeback på landsholdet, men han ved også godt, at vejen dertil kræver hårdt arbejde og europæisk deltagelse i næste sæson.



Fem landskampe står Jens Jønsson noteret for.

De seneste ligger dog halvandet år tilbage, da han deltog i to VM-kvalifikationskampe mod Færøerne og Skotland. Siden har Kasper Hjulmand ikke set midtbanemandens vej.

Dengang var Jens Jønsson fast mand i Cadiz i en af verdens bedste ligaer La Liga. Hans kontraktsituation sidste forår gjorde dog, at han gled ud af startopstillingen og ud i et skifte til AEK Athen i sommer.

30-årige Jens Jønsson erkender, at skridtet til den græske liga ikke ligefrem fordrer hans chancer for at gøre comeback på landsholdet. Én ting kan dog ændre situationen.

Det fortæller han om i et interview til Tipsbladet.

– Jeg står ikke forrest i køen, men det gjorde jeg jo heller ikke, da jeg spillede i La Liga. Det vidste jeg også godt, da jeg skiftede hertil. Jeg snakkede også med landstræneren om det.

– Den græske liga er et skridt ned i forhold til La Liga. Hvis det skal hjælpe min sag, så skal jeg spille i europæiske turneringer. Så det er et mål for næste sæson, at vi enten skal i Champions League eller Europa League.
GettyImages-1229635287
Jens Jønsson får dessinger af Kasper Hjulmand og Morten Wighorst, inden sin indskiftning mod Island. (Foto: Lars Rønbøg).

Selvom midtbanekrigeren, der kæmper med om det græske mesterskab i AEK Athen, ikke er forrest i køen til en plads i Kasper Hjulmands landsholdstrup, så er håbet intakt.

– Jeg drømmer selvfølgelig om at komme tilbage på landsholdet. Det arbejder jeg også på hver dag, men når det så er sagt, så har jeg også stor respekt for dem, som spiller i Serie A, Premier League og Bundesliga. Det er indiskutabelt bedre ligaer, så det er naturligt.

Foruden den trup, som Kasper Hjulmand udtager, så har landstræneren flere gange slået fast, at han har en lang liste på op til 50 boblere.

– Jeg ved ikke, om jeg er en af boblerne. Jeg ved i hvert fald, at de kigger, men om jeg er en af boblerne, det ved kun han, fortæller Jens Jønsson.

Har du haft dialog med Hjulmand siden skiftet?

– Jeg har haft lidt løs dialog med Hjulmand. Jeg ved i hvert fald, at de kigger.

Jens Jønsson er en stor profil i AEK Athen, hvor han spiller fra start hver gang. Aktuelt kæmper AEK Athen også med om mesterskabet, hvor man ligger nummer to med 69 point.

Panathinaikos indtager qua en bedre målscorer førstepladsen. I weekenden møder AEK Athen de forsvarende mestre, Olympiakos, som ånder dem i nakken på tredjepladsen.





INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Verdensstjerne roser Højlund

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Færdig i Manchester City

Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen

Kasper Dolberg i choktransfer?

Jakob Poulsen med dyster melding



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Simeone fatter det ikke

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Viborg FF – AGF

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

Roser Superliga-træners søn

Blandt dette årtusindes bedste

OB – FC Fredericia

Vejle Boldklub – Randers FC

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Langer ud efter Superliga-stjerne



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

– Han fik et lortetilbud fra OB

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

FC København – Silkeborg IF

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

Hvad f….. sker der Tullberg?

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM