Comeback for Danmark? Afslører dialog med Hjulmand

AEK Athens danske midtbanestjerne, Jens Jønsson, drømmer om at gøre comeback på landsholdet, men han ved også godt, at vejen dertil kræver hårdt arbejde og europæisk deltagelse i næste sæson.



Fem landskampe står Jens Jønsson noteret for.

De seneste ligger dog halvandet år tilbage, da han deltog i to VM-kvalifikationskampe mod Færøerne og Skotland. Siden har Kasper Hjulmand ikke set midtbanemandens vej.

Dengang var Jens Jønsson fast mand i Cadiz i en af verdens bedste ligaer La Liga. Hans kontraktsituation sidste forår gjorde dog, at han gled ud af startopstillingen og ud i et skifte til AEK Athen i sommer.

30-årige Jens Jønsson erkender, at skridtet til den græske liga ikke ligefrem fordrer hans chancer for at gøre comeback på landsholdet. Én ting kan dog ændre situationen.

Det fortæller han om i et interview til Tipsbladet.

– Jeg står ikke forrest i køen, men det gjorde jeg jo heller ikke, da jeg spillede i La Liga. Det vidste jeg også godt, da jeg skiftede hertil. Jeg snakkede også med landstræneren om det.

– Den græske liga er et skridt ned i forhold til La Liga. Hvis det skal hjælpe min sag, så skal jeg spille i europæiske turneringer. Så det er et mål for næste sæson, at vi enten skal i Champions League eller Europa League.
GettyImages-1229635287
Jens Jønsson får dessinger af Kasper Hjulmand og Morten Wighorst, inden sin indskiftning mod Island. (Foto: Lars Rønbøg).

Selvom midtbanekrigeren, der kæmper med om det græske mesterskab i AEK Athen, ikke er forrest i køen til en plads i Kasper Hjulmands landsholdstrup, så er håbet intakt.

– Jeg drømmer selvfølgelig om at komme tilbage på landsholdet. Det arbejder jeg også på hver dag, men når det så er sagt, så har jeg også stor respekt for dem, som spiller i Serie A, Premier League og Bundesliga. Det er indiskutabelt bedre ligaer, så det er naturligt.

Foruden den trup, som Kasper Hjulmand udtager, så har landstræneren flere gange slået fast, at han har en lang liste på op til 50 boblere.

– Jeg ved ikke, om jeg er en af boblerne. Jeg ved i hvert fald, at de kigger, men om jeg er en af boblerne, det ved kun han, fortæller Jens Jønsson.

Har du haft dialog med Hjulmand siden skiftet?

– Jeg har haft lidt løs dialog med Hjulmand. Jeg ved i hvert fald, at de kigger.

Jens Jønsson er en stor profil i AEK Athen, hvor han spiller fra start hver gang. Aktuelt kæmper AEK Athen også med om mesterskabet, hvor man ligger nummer to med 69 point.

Panathinaikos indtager qua en bedre målscorer førstepladsen. I weekenden møder AEK Athen de forsvarende mestre, Olympiakos, som ånder dem i nakken på tredjepladsen.





LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

‘Så brænder hele København ned’

Fyrer landstræner to måneder før VM

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Her spiller Lasse Schöne i dag

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

OB siger farvel til seks spillere



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Kan koste Brøndby flere millioner

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Det er aldrig sket før



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Ringet op af Brøndby-træner

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Chelsea – Manchester United

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Ivan Toney klar på choktransfer

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Nu klager FC Barcelona igen

Motivation til forskel i Lens

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’