Fem landskampe står Jens Jønsson noteret for.
De seneste ligger dog halvandet år tilbage, da han deltog i to VM-kvalifikationskampe mod Færøerne og Skotland. Siden har Kasper Hjulmand ikke set midtbanemandens vej.
Dengang var Jens Jønsson fast mand i Cadiz i en af verdens bedste ligaer La Liga. Hans kontraktsituation sidste forår gjorde dog, at han gled ud af startopstillingen og ud i et skifte til AEK Athen i sommer.
30-årige Jens Jønsson erkender, at skridtet til den græske liga ikke ligefrem fordrer hans chancer for at gøre comeback på landsholdet. Én ting kan dog ændre situationen.
Det fortæller han om i et interview til Tipsbladet.
– Jeg står ikke forrest i køen, men det gjorde jeg jo heller ikke, da jeg spillede i La Liga. Det vidste jeg også godt, da jeg skiftede hertil. Jeg snakkede også med landstræneren om det.
– Den græske liga er et skridt ned i forhold til La Liga. Hvis det skal hjælpe min sag, så skal jeg spille i europæiske turneringer. Så det er et mål for næste sæson, at vi enten skal i Champions League eller Europa League.

Jens Jønsson får dessinger af Kasper Hjulmand og Morten Wighorst, inden sin indskiftning mod Island. (Foto: Lars Rønbøg).
Selvom midtbanekrigeren, der kæmper med om det græske mesterskab i AEK Athen, ikke er forrest i køen til en plads i Kasper Hjulmands landsholdstrup, så er håbet intakt.
– Jeg drømmer selvfølgelig om at komme tilbage på landsholdet. Det arbejder jeg også på hver dag, men når det så er sagt, så har jeg også stor respekt for dem, som spiller i Serie A, Premier League og Bundesliga. Det er indiskutabelt bedre ligaer, så det er naturligt.
Foruden den trup, som Kasper Hjulmand udtager, så har landstræneren flere gange slået fast, at han har en lang liste på op til 50 boblere.
– Jeg ved ikke, om jeg er en af boblerne. Jeg ved i hvert fald, at de kigger, men om jeg er en af boblerne, det ved kun han, fortæller Jens Jønsson.
Har du haft dialog med Hjulmand siden skiftet?
– Jeg har haft lidt løs dialog med Hjulmand. Jeg ved i hvert fald, at de kigger.
Jens Jønsson er en stor profil i AEK Athen, hvor han spiller fra start hver gang. Aktuelt kæmper AEK Athen også med om mesterskabet, hvor man ligger nummer to med 69 point.
Panathinaikos indtager qua en bedre målscorer førstepladsen. I weekenden møder AEK Athen de forsvarende mestre, Olympiakos, som ånder dem i nakken på tredjepladsen.
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
MEDIE
Stor dansker-handel i fare? Er gået under jorden
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
NYHEDER
Superligaen dropper det
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
NYHEDER
Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Uventet skifte?
EKSKLUSIVT