Comeback for Danmark? Afslører dialog med Hjulmand

AEK Athens danske midtbanestjerne, Jens Jønsson, drømmer om at gøre comeback på landsholdet, men han ved også godt, at vejen dertil kræver hårdt arbejde og europæisk deltagelse i næste sæson.



Fem landskampe står Jens Jønsson noteret for.

De seneste ligger dog halvandet år tilbage, da han deltog i to VM-kvalifikationskampe mod Færøerne og Skotland. Siden har Kasper Hjulmand ikke set midtbanemandens vej.

Dengang var Jens Jønsson fast mand i Cadiz i en af verdens bedste ligaer La Liga. Hans kontraktsituation sidste forår gjorde dog, at han gled ud af startopstillingen og ud i et skifte til AEK Athen i sommer.

30-årige Jens Jønsson erkender, at skridtet til den græske liga ikke ligefrem fordrer hans chancer for at gøre comeback på landsholdet. Én ting kan dog ændre situationen.

Det fortæller han om i et interview til Tipsbladet.

– Jeg står ikke forrest i køen, men det gjorde jeg jo heller ikke, da jeg spillede i La Liga. Det vidste jeg også godt, da jeg skiftede hertil. Jeg snakkede også med landstræneren om det.

– Den græske liga er et skridt ned i forhold til La Liga. Hvis det skal hjælpe min sag, så skal jeg spille i europæiske turneringer. Så det er et mål for næste sæson, at vi enten skal i Champions League eller Europa League.
GettyImages-1229635287
Jens Jønsson får dessinger af Kasper Hjulmand og Morten Wighorst, inden sin indskiftning mod Island. (Foto: Lars Rønbøg).

Selvom midtbanekrigeren, der kæmper med om det græske mesterskab i AEK Athen, ikke er forrest i køen til en plads i Kasper Hjulmands landsholdstrup, så er håbet intakt.

– Jeg drømmer selvfølgelig om at komme tilbage på landsholdet. Det arbejder jeg også på hver dag, men når det så er sagt, så har jeg også stor respekt for dem, som spiller i Serie A, Premier League og Bundesliga. Det er indiskutabelt bedre ligaer, så det er naturligt.

Foruden den trup, som Kasper Hjulmand udtager, så har landstræneren flere gange slået fast, at han har en lang liste på op til 50 boblere.

– Jeg ved ikke, om jeg er en af boblerne. Jeg ved i hvert fald, at de kigger, men om jeg er en af boblerne, det ved kun han, fortæller Jens Jønsson.

Har du haft dialog med Hjulmand siden skiftet?

– Jeg har haft lidt løs dialog med Hjulmand. Jeg ved i hvert fald, at de kigger.

Jens Jønsson er en stor profil i AEK Athen, hvor han spiller fra start hver gang. Aktuelt kæmper AEK Athen også med om mesterskabet, hvor man ligger nummer to med 69 point.

Panathinaikos indtager qua en bedre målscorer førstepladsen. I weekenden møder AEK Athen de forsvarende mestre, Olympiakos, som ånder dem i nakken på tredjepladsen.







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Nu er de færdige i Superligaen

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Overvejer AGF-forlængelse



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Massiv kritik efter skandaløse scener

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Carsten V. Jensen med klar opfordring 



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’