Comeback for Danmark? Afslører dialog med Hjulmand

AEK Athens danske midtbanestjerne, Jens Jønsson, drømmer om at gøre comeback på landsholdet, men han ved også godt, at vejen dertil kræver hårdt arbejde og europæisk deltagelse i næste sæson.



Fem landskampe står Jens Jønsson noteret for.

De seneste ligger dog halvandet år tilbage, da han deltog i to VM-kvalifikationskampe mod Færøerne og Skotland. Siden har Kasper Hjulmand ikke set midtbanemandens vej.

Dengang var Jens Jønsson fast mand i Cadiz i en af verdens bedste ligaer La Liga. Hans kontraktsituation sidste forår gjorde dog, at han gled ud af startopstillingen og ud i et skifte til AEK Athen i sommer.

30-årige Jens Jønsson erkender, at skridtet til den græske liga ikke ligefrem fordrer hans chancer for at gøre comeback på landsholdet. Én ting kan dog ændre situationen.

Det fortæller han om i et interview til Tipsbladet.

– Jeg står ikke forrest i køen, men det gjorde jeg jo heller ikke, da jeg spillede i La Liga. Det vidste jeg også godt, da jeg skiftede hertil. Jeg snakkede også med landstræneren om det.

– Den græske liga er et skridt ned i forhold til La Liga. Hvis det skal hjælpe min sag, så skal jeg spille i europæiske turneringer. Så det er et mål for næste sæson, at vi enten skal i Champions League eller Europa League.
GettyImages-1229635287
Jens Jønsson får dessinger af Kasper Hjulmand og Morten Wighorst, inden sin indskiftning mod Island. (Foto: Lars Rønbøg).

Selvom midtbanekrigeren, der kæmper med om det græske mesterskab i AEK Athen, ikke er forrest i køen til en plads i Kasper Hjulmands landsholdstrup, så er håbet intakt.

– Jeg drømmer selvfølgelig om at komme tilbage på landsholdet. Det arbejder jeg også på hver dag, men når det så er sagt, så har jeg også stor respekt for dem, som spiller i Serie A, Premier League og Bundesliga. Det er indiskutabelt bedre ligaer, så det er naturligt.

Foruden den trup, som Kasper Hjulmand udtager, så har landstræneren flere gange slået fast, at han har en lang liste på op til 50 boblere.

– Jeg ved ikke, om jeg er en af boblerne. Jeg ved i hvert fald, at de kigger, men om jeg er en af boblerne, det ved kun han, fortæller Jens Jønsson.

Har du haft dialog med Hjulmand siden skiftet?

– Jeg har haft lidt løs dialog med Hjulmand. Jeg ved i hvert fald, at de kigger.

Jens Jønsson er en stor profil i AEK Athen, hvor han spiller fra start hver gang. Aktuelt kæmper AEK Athen også med om mesterskabet, hvor man ligger nummer to med 69 point.

Panathinaikos indtager qua en bedre målscorer førstepladsen. I weekenden møder AEK Athen de forsvarende mestre, Olympiakos, som ånder dem i nakken på tredjepladsen.







LIVE

LIVE: Liverpool bekræfter skrækskade

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Brøndby IF – Sønderjyske

Fremhæver stort Brøndby-talent



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Helt vild med Brøndby-profil

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

22 millioner kroner!

Nu reagerer Morten Krogh

Langer ud efter Peter Sørensen

‘Så er Clement Bischoff færdig’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Brøndby er de dårligste i Europa

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bayern München – Real Madrid

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Arsenal – Sporting CP

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Øjner europæisk trofæ