Corona-kaos på landsholdet uden træner: Nye spillere udtages

Robert Skov er smittet med corona, hvilke sender otte spillere og begge landstrænerne i karantæne inden onsdagens testkamp mod Sverige.



Corona-smitten florerer på det danske landshold frem mod onsdagens testkamp mod Sverige og de kommende Nations League-kampe mod Island og Belgien. 

Efter det seneste tilfælde af smitte i landsholdslejren, hvor Robert Skov og en behandler er konstateret smittet har det sendt en helt stribe spillere og trænere ud i isolation. 

Der er tale om landstræner Kasper Hjulmand, assistenttræner Morten Wieghorst, samt spillerne Frederik Rønnow, Yussuf Poulsen, Rasmus Falk Jensen, Pione Sisto, Anders Dreyer, Erik Sviatchenko, Alexander Scholz, Martin Braithwaite.

Alle er sendt i isolation for at mindske risikoen for smittespredning, da alle de isolerede personer har været i kontakt med Robert Skov eller behandleren. 

Landstræner Kasper Hjulmand er naturligvis ærgerlig over situationen, da han i forvejen har måttet se bort fra syv spillere fra engelske klubber på grund af de engelske indrejseregler i forhold til personer, der har opholdt sig i Danmark. 

– Vi lever i en tid, hvor mange arbejdspladser – herunder også klubhold og landshold i fodboldens verden – bliver ramt af corona-smitte. Det er ærgerligt for holdet og særligt for de to smittede.

– Vi ønsker at passe mest muligt på hinanden og følger det forsigtighedsprincip, som myndighederne anbefaler. Vi vil senere i dag udtage spillere, så vi kan spille testkampen mod Sverige.

– Derefter håber vi at have mange af de andre spillere tilbage til kampene mod Island og Belgien. Uanset hvad vil vi gøre alt for at stille stærkt hold og levere en stærk præstation mod svenskerne, siger Kasper Hjulmand. 

I fraværet af Kasper Hjulmand og Morten Wieghorst vil det være angrebstræner Ebbe Sand, målmandstræner Lars Høgh og analytiker Mounir Akhiat der vil stå i spidsen for landsholdets kamp onsdag mod Sverige.





LIVE

VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Dame N’Doye scorer nyt job

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Flere Superliga-kamp rykkes

Viaplay med stor AGF-nyhed



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Sønderjyske køber ny cheftræner

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

USA – Australien

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Ecuador – Curacao

Skotland – Marokko