Corona-kaos på landsholdet uden træner: Nye spillere udtages

Robert Skov er smittet med corona, hvilke sender otte spillere og begge landstrænerne i karantæne inden onsdagens testkamp mod Sverige.



Corona-smitten florerer på det danske landshold frem mod onsdagens testkamp mod Sverige og de kommende Nations League-kampe mod Island og Belgien. 

Efter det seneste tilfælde af smitte i landsholdslejren, hvor Robert Skov og en behandler er konstateret smittet har det sendt en helt stribe spillere og trænere ud i isolation. 

Der er tale om landstræner Kasper Hjulmand, assistenttræner Morten Wieghorst, samt spillerne Frederik Rønnow, Yussuf Poulsen, Rasmus Falk Jensen, Pione Sisto, Anders Dreyer, Erik Sviatchenko, Alexander Scholz, Martin Braithwaite.

Alle er sendt i isolation for at mindske risikoen for smittespredning, da alle de isolerede personer har været i kontakt med Robert Skov eller behandleren. 

Landstræner Kasper Hjulmand er naturligvis ærgerlig over situationen, da han i forvejen har måttet se bort fra syv spillere fra engelske klubber på grund af de engelske indrejseregler i forhold til personer, der har opholdt sig i Danmark. 

– Vi lever i en tid, hvor mange arbejdspladser – herunder også klubhold og landshold i fodboldens verden – bliver ramt af corona-smitte. Det er ærgerligt for holdet og særligt for de to smittede.

– Vi ønsker at passe mest muligt på hinanden og følger det forsigtighedsprincip, som myndighederne anbefaler. Vi vil senere i dag udtage spillere, så vi kan spille testkampen mod Sverige.

– Derefter håber vi at have mange af de andre spillere tilbage til kampene mod Island og Belgien. Uanset hvad vil vi gøre alt for at stille stærkt hold og levere en stærk præstation mod svenskerne, siger Kasper Hjulmand. 

I fraværet af Kasper Hjulmand og Morten Wieghorst vil det være angrebstræner Ebbe Sand, målmandstræner Lars Høgh og analytiker Mounir Akhiat der vil stå i spidsen for landsholdets kamp onsdag mod Sverige.



Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

Raser over Rasmus Højlund-episode

Brentford har gjort det igen

– Lange forhandlinger med FC København

Bach Bak i svime over Uhre

Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby

Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub

Storklub vil have Filip Jörgensen

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Superliga-klub i forhandlinger om salg

Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen

Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn

Liverpool-træner er ked af prædikat

Roony Bardghji med drømmekamp

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge

Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Schmedes roser ny transfer

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Dansker rygtes væk: De går amok på Instagram

Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’

– Så kan det ikke være et svært valg

Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife

Real Madrid satte Atlético på plads

Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet

Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad

Storklub vil købe Tochi Chukwuani

Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’

Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse

Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’