Corona-kaos på landsholdet uden træner: Nye spillere udtages

Robert Skov er smittet med corona, hvilke sender otte spillere og begge landstrænerne i karantæne inden onsdagens testkamp mod Sverige.



Corona-smitten florerer på det danske landshold frem mod onsdagens testkamp mod Sverige og de kommende Nations League-kampe mod Island og Belgien. 

Efter det seneste tilfælde af smitte i landsholdslejren, hvor Robert Skov og en behandler er konstateret smittet har det sendt en helt stribe spillere og trænere ud i isolation. 

Der er tale om landstræner Kasper Hjulmand, assistenttræner Morten Wieghorst, samt spillerne Frederik Rønnow, Yussuf Poulsen, Rasmus Falk Jensen, Pione Sisto, Anders Dreyer, Erik Sviatchenko, Alexander Scholz, Martin Braithwaite.

Alle er sendt i isolation for at mindske risikoen for smittespredning, da alle de isolerede personer har været i kontakt med Robert Skov eller behandleren. 

Landstræner Kasper Hjulmand er naturligvis ærgerlig over situationen, da han i forvejen har måttet se bort fra syv spillere fra engelske klubber på grund af de engelske indrejseregler i forhold til personer, der har opholdt sig i Danmark. 

– Vi lever i en tid, hvor mange arbejdspladser – herunder også klubhold og landshold i fodboldens verden – bliver ramt af corona-smitte. Det er ærgerligt for holdet og særligt for de to smittede.

– Vi ønsker at passe mest muligt på hinanden og følger det forsigtighedsprincip, som myndighederne anbefaler. Vi vil senere i dag udtage spillere, så vi kan spille testkampen mod Sverige.

– Derefter håber vi at have mange af de andre spillere tilbage til kampene mod Island og Belgien. Uanset hvad vil vi gøre alt for at stille stærkt hold og levere en stærk præstation mod svenskerne, siger Kasper Hjulmand. 

I fraværet af Kasper Hjulmand og Morten Wieghorst vil det være angrebstræner Ebbe Sand, målmandstræner Lars Høgh og analytiker Mounir Akhiat der vil stå i spidsen for landsholdets kamp onsdag mod Sverige.





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Peter Schmeichel lander stort job

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

AGF køber dansk profil



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

PSG er i Champions League-finalen efter drama

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Kræver flere hold i Superligaen

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Dansk træner vinder stor pris

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

Arsenal er i Champions League-finalen

Millionregn over ‘PC’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki