Corona-smitten florerer på det danske landshold frem mod onsdagens testkamp mod Sverige og de kommende Nations League-kampe mod Island og Belgien.
Efter det seneste tilfælde af smitte i landsholdslejren, hvor Robert Skov og en behandler er konstateret smittet har det sendt en helt stribe spillere og trænere ud i isolation.
Der er tale om landstræner Kasper Hjulmand, assistenttræner Morten Wieghorst, samt spillerne Frederik Rønnow, Yussuf Poulsen, Rasmus Falk Jensen, Pione Sisto, Anders Dreyer, Erik Sviatchenko, Alexander Scholz, Martin Braithwaite.
Alle er sendt i isolation for at mindske risikoen for smittespredning, da alle de isolerede personer har været i kontakt med Robert Skov eller behandleren.
Landstræner Kasper Hjulmand er naturligvis ærgerlig over situationen, da han i forvejen har måttet se bort fra syv spillere fra engelske klubber på grund af de engelske indrejseregler i forhold til personer, der har opholdt sig i Danmark.
– Vi lever i en tid, hvor mange arbejdspladser – herunder også klubhold og landshold i fodboldens verden – bliver ramt af corona-smitte. Det er ærgerligt for holdet og særligt for de to smittede.
– Vi ønsker at passe mest muligt på hinanden og følger det forsigtighedsprincip, som myndighederne anbefaler. Vi vil senere i dag udtage spillere, så vi kan spille testkampen mod Sverige.
– Derefter håber vi at have mange af de andre spillere tilbage til kampene mod Island og Belgien. Uanset hvad vil vi gøre alt for at stille stærkt hold og levere en stærk præstation mod svenskerne, siger Kasper Hjulmand.
I fraværet af Kasper Hjulmand og Morten Wieghorst vil det være angrebstræner Ebbe Sand, målmandstræner Lars Høgh og analytiker Mounir Akhiat der vil stå i spidsen for landsholdets kamp onsdag mod Sverige.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
Brøndby tog vigtig overtidssejr
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Bayern München er i pokalfinalen
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
