Corona-kaos på landsholdet uden træner: Nye spillere udtages

Robert Skov er smittet med corona, hvilke sender otte spillere og begge landstrænerne i karantæne inden onsdagens testkamp mod Sverige.



Corona-smitten florerer på det danske landshold frem mod onsdagens testkamp mod Sverige og de kommende Nations League-kampe mod Island og Belgien. 

Efter det seneste tilfælde af smitte i landsholdslejren, hvor Robert Skov og en behandler er konstateret smittet har det sendt en helt stribe spillere og trænere ud i isolation. 

Der er tale om landstræner Kasper Hjulmand, assistenttræner Morten Wieghorst, samt spillerne Frederik Rønnow, Yussuf Poulsen, Rasmus Falk Jensen, Pione Sisto, Anders Dreyer, Erik Sviatchenko, Alexander Scholz, Martin Braithwaite.

Alle er sendt i isolation for at mindske risikoen for smittespredning, da alle de isolerede personer har været i kontakt med Robert Skov eller behandleren. 

Landstræner Kasper Hjulmand er naturligvis ærgerlig over situationen, da han i forvejen har måttet se bort fra syv spillere fra engelske klubber på grund af de engelske indrejseregler i forhold til personer, der har opholdt sig i Danmark. 

– Vi lever i en tid, hvor mange arbejdspladser – herunder også klubhold og landshold i fodboldens verden – bliver ramt af corona-smitte. Det er ærgerligt for holdet og særligt for de to smittede.

– Vi ønsker at passe mest muligt på hinanden og følger det forsigtighedsprincip, som myndighederne anbefaler. Vi vil senere i dag udtage spillere, så vi kan spille testkampen mod Sverige.

– Derefter håber vi at have mange af de andre spillere tilbage til kampene mod Island og Belgien. Uanset hvad vil vi gøre alt for at stille stærkt hold og levere en stærk præstation mod svenskerne, siger Kasper Hjulmand. 

I fraværet af Kasper Hjulmand og Morten Wieghorst vil det være angrebstræner Ebbe Sand, målmandstræner Lars Høgh og analytiker Mounir Akhiat der vil stå i spidsen for landsholdets kamp onsdag mod Sverige.





Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

Kæmpe scoop! Hvordan kan han have kostet så lidt?

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

Bekræftet: Færdig

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Belønnes af FC København

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Stor ros til FC Midtjylland

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

I spil til stort job

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Les Dogues kvæler kroater

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

Vildt! Slår Champions League-rekord

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

– Det her gør ondt for at være ærlig

Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time

Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’

Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret

– Det er lidt kaotisk

Debatten raser: Skal Slot fyres?

Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp