HELSINGØR (Tipsbladet): Brian Riemer har kaldt Mikkel Damsgaard den vel nok mest formstærke spiller, han har udtaget til landsholdet i denne omgang.
I god form er han i hvert fald, den 24-årige Brentford-spiller.
Mikkel Damsgaard er blandt de mest assisterende spillere i Premier League i denne sæson, og gang på gang er han blevet kåret som Månedens Spiller i London-klubben.
Succesen er kommet i forlængelse af nogle særdeles magre år.
– Det har været en lidt bedre sæson end de forrige. Jeg spiller en masse kampe, og det går godt, siger Mikkel Damsgaard, som man givetvis kan beskylde for meget, men at være en stor blærerøv er ikke én af tingene.
Mens de fremmødte journalister i den danske lejr i Helsingør forsøger at finde forklaringer på opturen, skyder hovedpersonen de fleste præmisser ned.
– Der er jo ikke rigtigt noget, der har forandret sig, jeg spiller bare mere nu og har helt klart mere selvtillid. Jeg har den ro, man har, når man ved, man skal spille hver kamp.
– Jeg ved ikke, om jeg på noget tidspunkt tvivlede, men jeg havde nok heller ikke forventet, at jeg ville være, hvor jeg er nu. Men jeg er sindssygt glad for at vise, at jeg kan spille med og gøre det godt i den bedste liga i verden, siger Damsgaard.
Landstræner Brian Riemer fastslog i sidste uge, at mange nok havde givet op på Mikkel Damsgaard, og at det på sin måde måske var en fordel for Brentford-spilleren.
– Jeg havde ikke en fornemmelse af, at folk havde givet op – jeg havde i hvert fald ikke givet op på mig selv, siger Damsgaard og fortsætter:
– Der er rigtig meget negativitet omkring spillere, når de ikke præsterer. Så hører man meget på det, og man får det at vide.
Er det så ikke en stor tilfredsstillelse for dig, at du har bevist, at du stadig er lige så god?
– Jeg ved ikke, om det giver mig tilfredsstillelse at modbevise dem, der har sagt noget, men jeg er bare glad for, hvad jeg har vist over for mig selv, slutter Mikkel Damsgaard.
Landsholdets mest formstærke spiller.
LIVE
TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
MEDIE
De jagter Henrik Meister
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
NYHEDER
West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
TOPNYHED
Tysk VM-chok
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
TRANSFER
Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
NYHEDER