Damsgaard bedre end nogensinde: Er sindssygt glad

Mikkel Damsgaard har genfundet sig selv og spiller måske bedre end nogensinde.



HELSINGØR (Tipsbladet): Brian Riemer har kaldt Mikkel Damsgaard den vel nok mest formstærke spiller, han har udtaget til landsholdet i denne omgang.

I god form er han i hvert fald, den 24-årige Brentford-spiller.

Mikkel Damsgaard er blandt de mest assisterende spillere i Premier League i denne sæson, og gang på gang er han blevet kåret som Månedens Spiller i London-klubben.

Succesen er kommet i forlængelse af nogle særdeles magre år.

– Det har været en lidt bedre sæson end de forrige. Jeg spiller en masse kampe, og det går godt, siger Mikkel Damsgaard, som man givetvis kan beskylde for meget, men at være en stor blærerøv er ikke én af tingene.

Mens de fremmødte journalister i den danske lejr i Helsingør forsøger at finde forklaringer på opturen, skyder hovedpersonen de fleste præmisser ned.

– Der er jo ikke rigtigt noget, der har forandret sig, jeg spiller bare mere nu og har helt klart mere selvtillid. Jeg har den ro, man har, når man ved, man skal spille hver kamp.

– Jeg ved ikke, om jeg på noget tidspunkt tvivlede, men jeg havde nok heller ikke forventet, at jeg ville være, hvor jeg er nu. Men jeg er sindssygt glad for at vise, at jeg kan spille med og gøre det godt i den bedste liga i verden, siger Damsgaard.

Landstræner Brian Riemer fastslog i sidste uge, at mange nok havde givet op på Mikkel Damsgaard, og at det på sin måde måske var en fordel for Brentford-spilleren.

– Jeg havde ikke en fornemmelse af, at folk havde givet op – jeg havde i hvert fald ikke givet op på mig selv, siger Damsgaard og fortsætter:

– Der er rigtig meget negativitet omkring spillere, når de ikke præsterer. Så hører man meget på det, og man får det at vide.

Er det så ikke en stor tilfredsstillelse for dig, at du har bevist, at du stadig er lige så god?

– Jeg ved ikke, om det giver mig tilfredsstillelse at modbevise dem, der har sagt noget, men jeg er bare glad for, hvad jeg har vist over for mig selv, slutter Mikkel Damsgaard.

Landsholdets mest formstærke spiller.





Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Tullberg overrasker mod Viborg

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Wayne Rooney vild med dansk angriber

I dialog om Albert Grønbæk



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

FC Midtjylland – Viborg FF

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kræver flere hold i Superligaen

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

10. gang i træk

Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’

Bo Svensson med hård kritik

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt