Damsgaard bedre end nogensinde: Er sindssygt glad

Mikkel Damsgaard har genfundet sig selv og spiller måske bedre end nogensinde.



HELSINGØR (Tipsbladet): Brian Riemer har kaldt Mikkel Damsgaard den vel nok mest formstærke spiller, han har udtaget til landsholdet i denne omgang.

I god form er han i hvert fald, den 24-årige Brentford-spiller.

Mikkel Damsgaard er blandt de mest assisterende spillere i Premier League i denne sæson, og gang på gang er han blevet kåret som Månedens Spiller i London-klubben.

Succesen er kommet i forlængelse af nogle særdeles magre år.

– Det har været en lidt bedre sæson end de forrige. Jeg spiller en masse kampe, og det går godt, siger Mikkel Damsgaard, som man givetvis kan beskylde for meget, men at være en stor blærerøv er ikke én af tingene.

Mens de fremmødte journalister i den danske lejr i Helsingør forsøger at finde forklaringer på opturen, skyder hovedpersonen de fleste præmisser ned.

– Der er jo ikke rigtigt noget, der har forandret sig, jeg spiller bare mere nu og har helt klart mere selvtillid. Jeg har den ro, man har, når man ved, man skal spille hver kamp.

– Jeg ved ikke, om jeg på noget tidspunkt tvivlede, men jeg havde nok heller ikke forventet, at jeg ville være, hvor jeg er nu. Men jeg er sindssygt glad for at vise, at jeg kan spille med og gøre det godt i den bedste liga i verden, siger Damsgaard.

Landstræner Brian Riemer fastslog i sidste uge, at mange nok havde givet op på Mikkel Damsgaard, og at det på sin måde måske var en fordel for Brentford-spilleren.

– Jeg havde ikke en fornemmelse af, at folk havde givet op – jeg havde i hvert fald ikke givet op på mig selv, siger Damsgaard og fortsætter:

– Der er rigtig meget negativitet omkring spillere, når de ikke præsterer. Så hører man meget på det, og man får det at vide.

Er det så ikke en stor tilfredsstillelse for dig, at du har bevist, at du stadig er lige så god?

– Jeg ved ikke, om det giver mig tilfredsstillelse at modbevise dem, der har sagt noget, men jeg er bare glad for, hvad jeg har vist over for mig selv, slutter Mikkel Damsgaard.

Landsholdets mest formstærke spiller.





LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

På vej til FC Midtjylland – her er prisen



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Forhandler med Jannik Vestergaard

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Norsk ekspert håner Danmark

Norge – England

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

Argentina – Schweiz

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Scorer heftig lønstigning

Knuser transferrekord



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg