Damsgaard bedre end nogensinde: Er sindssygt glad

Mikkel Damsgaard har genfundet sig selv og spiller måske bedre end nogensinde.



HELSINGØR (Tipsbladet): Brian Riemer har kaldt Mikkel Damsgaard den vel nok mest formstærke spiller, han har udtaget til landsholdet i denne omgang.

I god form er han i hvert fald, den 24-årige Brentford-spiller.

Mikkel Damsgaard er blandt de mest assisterende spillere i Premier League i denne sæson, og gang på gang er han blevet kåret som Månedens Spiller i London-klubben.

Succesen er kommet i forlængelse af nogle særdeles magre år.

– Det har været en lidt bedre sæson end de forrige. Jeg spiller en masse kampe, og det går godt, siger Mikkel Damsgaard, som man givetvis kan beskylde for meget, men at være en stor blærerøv er ikke én af tingene.

Mens de fremmødte journalister i den danske lejr i Helsingør forsøger at finde forklaringer på opturen, skyder hovedpersonen de fleste præmisser ned.

– Der er jo ikke rigtigt noget, der har forandret sig, jeg spiller bare mere nu og har helt klart mere selvtillid. Jeg har den ro, man har, når man ved, man skal spille hver kamp.

– Jeg ved ikke, om jeg på noget tidspunkt tvivlede, men jeg havde nok heller ikke forventet, at jeg ville være, hvor jeg er nu. Men jeg er sindssygt glad for at vise, at jeg kan spille med og gøre det godt i den bedste liga i verden, siger Damsgaard.

Landstræner Brian Riemer fastslog i sidste uge, at mange nok havde givet op på Mikkel Damsgaard, og at det på sin måde måske var en fordel for Brentford-spilleren.

– Jeg havde ikke en fornemmelse af, at folk havde givet op – jeg havde i hvert fald ikke givet op på mig selv, siger Damsgaard og fortsætter:

– Der er rigtig meget negativitet omkring spillere, når de ikke præsterer. Så hører man meget på det, og man får det at vide.

Er det så ikke en stor tilfredsstillelse for dig, at du har bevist, at du stadig er lige så god?

– Jeg ved ikke, om det giver mig tilfredsstillelse at modbevise dem, der har sagt noget, men jeg er bare glad for, hvad jeg har vist over for mig selv, slutter Mikkel Damsgaard.

Landsholdets mest formstærke spiller.





LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Her kan du se AGF mod Brøndby IF

Arsenal jagter Spurs-stjerne

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Supercomputer: De vinder Superligaen

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

FC København – Lyngby BK

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Officielt: FC København sælger stjerne

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø