Damsgaard bedre end nogensinde: Er sindssygt glad

Mikkel Damsgaard har genfundet sig selv og spiller måske bedre end nogensinde.



HELSINGØR (Tipsbladet): Brian Riemer har kaldt Mikkel Damsgaard den vel nok mest formstærke spiller, han har udtaget til landsholdet i denne omgang.

I god form er han i hvert fald, den 24-årige Brentford-spiller.

Mikkel Damsgaard er blandt de mest assisterende spillere i Premier League i denne sæson, og gang på gang er han blevet kåret som Månedens Spiller i London-klubben.

Succesen er kommet i forlængelse af nogle særdeles magre år.

– Det har været en lidt bedre sæson end de forrige. Jeg spiller en masse kampe, og det går godt, siger Mikkel Damsgaard, som man givetvis kan beskylde for meget, men at være en stor blærerøv er ikke én af tingene.

Mens de fremmødte journalister i den danske lejr i Helsingør forsøger at finde forklaringer på opturen, skyder hovedpersonen de fleste præmisser ned.

– Der er jo ikke rigtigt noget, der har forandret sig, jeg spiller bare mere nu og har helt klart mere selvtillid. Jeg har den ro, man har, når man ved, man skal spille hver kamp.

– Jeg ved ikke, om jeg på noget tidspunkt tvivlede, men jeg havde nok heller ikke forventet, at jeg ville være, hvor jeg er nu. Men jeg er sindssygt glad for at vise, at jeg kan spille med og gøre det godt i den bedste liga i verden, siger Damsgaard.

Landstræner Brian Riemer fastslog i sidste uge, at mange nok havde givet op på Mikkel Damsgaard, og at det på sin måde måske var en fordel for Brentford-spilleren.

– Jeg havde ikke en fornemmelse af, at folk havde givet op – jeg havde i hvert fald ikke givet op på mig selv, siger Damsgaard og fortsætter:

– Der er rigtig meget negativitet omkring spillere, når de ikke præsterer. Så hører man meget på det, og man får det at vide.

Er det så ikke en stor tilfredsstillelse for dig, at du har bevist, at du stadig er lige så god?

– Jeg ved ikke, om det giver mig tilfredsstillelse at modbevise dem, der har sagt noget, men jeg er bare glad for, hvad jeg har vist over for mig selv, slutter Mikkel Damsgaard.

Landsholdets mest formstærke spiller.







LIVE

LIVE: Brøndby har to profiler tilbage

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

FC København – OB

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Mulig Kasper Schmeichel-kovending



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Afslører samtale med Roony Bardghji

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Offentliggøres i dag

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Leverkusen – Bayern

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb