Mikkel Damsgaard har benyttet sommeren til at bytte Sampdoria ud med Brentford, og dermed har han føjet endnu et rød-hvidt kapitel til en efterhånden lang dansker-historie i London-klubben.
Den 22-årige offensivspiller har døjet med store knæproblemer, men de er passé, og han fastslår, at han nu for alvor er klar til at se fremad.
– Jeg synes, det står fint til. Jeg har det rigtig godt og er faldet rigtig fint til i Brentford. Det er selvfølgelig også en let klub at falde til i som dansker, så det er rigtig positivt. Jeg mærker ikke noget til de problemer, jeg har haft, efter at jeg er startet på en ny medicin, så jeg kan ikke klage, siger Mikkel Damsgaard til Tipsbladet og tilføjer om skiftet til Brentford:
– Det er en god klub, og så har de en rigtig god plan for mig, som jeg kan se mig selv i. Jeg skal bygges op igen, og det er et godt sted at være. Jeg synes, ligaen er et skridt op, og det kan udvikle mig endnu mere.
– Jeg havde et efterslæb fra startenen, og derfor har der været noget, jeg skulle indhente. Jeg var ikke på 100 procent, men det er jeg nu, og jeg glæder mig til forhåbentlig snart at starte inde i en kamp. Det føler jeg, at jeg er klar til.
Han kan se tilbage på et ophold i Sampdoria, der startede noget bedre, end det sluttede – ikke mindst grundet de føromtalte knæproblemer.
– Det var et rigtig godt første år, men andet år var op og ned af flere forskellige grunde. Men jeg synes, det er en god klub, og jeg var glad for min tid i Italien, selv om det første år var noget bedre end det andet, siger han.
Det er godt et år siden, at Mikkel Damsgaard hamrede det berømte frispark i kassen på Wembley, og dengang var danskeren ét af de hotteste navne i europæisk fodbold. Siden har det været op ad bakke for Brentford-spilleren.
– Jeg synes, jeg er et godt sted, så jeg er ikke ærgerlig over noget i forhold til, hvilken klub jeg spiller i og så videre. Men jeg havde helt klart håbet, at det seneste år ville have været bedre for mig, og at jeg havde spillet mange flere kampe. Jeg ville gerne have taget et skridt frem i stedet for et tilbage. Jeg ville gerne have spillet 30-40 kampe mere, end jeg har, fastslår han.
Mikkel Damsgaard har underskrevet en aftale frem til 2027 med Brentford, som han foreløbig har spillet fem kampe for.
LIVE
VM-LIVE: Bekræfter kontroversielt opkald
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Portugal – Spanien
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
NYHEDER
‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’
TOPNYHED
AGF-spiller idømt karantæne
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
OPTAKT
Schweiz – Colombia
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
Don Ø: Mange rystede på hovedet
Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’
OPTAKT
USA – Belgien
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
NYHEDER