Damsgaards svære år: Har taget et skridt tilbage

Mikkel Damsgaard føler, at han er på rette vej igen efter et besværligt år.



Mikkel Damsgaard har benyttet sommeren til at bytte Sampdoria ud med Brentford, og dermed har han føjet endnu et rød-hvidt kapitel til en efterhånden lang dansker-historie i London-klubben.

Den 22-årige offensivspiller har døjet med store knæproblemer, men de er passé, og han fastslår, at han nu for alvor er klar til at se fremad.

– Jeg synes, det står fint til. Jeg har det rigtig godt og er faldet rigtig fint til i Brentford. Det er selvfølgelig også en let klub at falde til i som dansker, så det er rigtig positivt. Jeg mærker ikke noget til de problemer, jeg har haft, efter at jeg er startet på en ny medicin, så jeg kan ikke klage, siger Mikkel Damsgaard til Tipsbladet og tilføjer om skiftet til Brentford:

– Det er en god klub, og så har de en rigtig god plan for mig, som jeg kan se mig selv i. Jeg skal bygges op igen, og det er et godt sted at være. Jeg synes, ligaen er et skridt op, og det kan udvikle mig endnu mere.

– Jeg havde et efterslæb fra startenen, og derfor har der været noget, jeg skulle indhente. Jeg var ikke på 100 procent, men det er jeg nu, og jeg glæder mig til forhåbentlig snart at starte inde i en kamp. Det føler jeg, at jeg er klar til. 

Han kan se tilbage på et ophold i Sampdoria, der startede noget bedre, end det sluttede – ikke mindst grundet de føromtalte knæproblemer.

– Det var et rigtig godt første år, men andet år var op og ned af flere forskellige grunde. Men jeg synes, det er en god klub, og jeg var glad for min tid i Italien, selv om det første år var noget bedre end det andet, siger han.

Det er godt et år siden, at Mikkel Damsgaard hamrede det berømte frispark i kassen på Wembley, og dengang var danskeren ét af de hotteste navne i europæisk fodbold. Siden har det været op ad bakke for Brentford-spilleren.

– Jeg synes, jeg er et godt sted, så jeg er ikke ærgerlig over noget i forhold til, hvilken klub jeg spiller i og så videre. Men jeg havde helt klart håbet, at det seneste år ville have været bedre for mig, og at jeg havde spillet mange flere kampe. Jeg ville gerne have taget et skridt frem i stedet for et tilbage. Jeg ville gerne have spillet 30-40 kampe mere, end jeg har, fastslår han.

Mikkel Damsgaard har underskrevet en aftale frem til 2027 med Brentford, som han foreløbig har spillet fem kampe for. 





Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’




LIVE

LIVE: ‘FCK ville ikke en skid’

City spiller sig videre i FA Cuppen

Yamal sikrede vigtige point til Barcelona

I chok: Har aldrig set lignende

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Vil have ham væk fra FC København

Oskarsson går viralt med kæmpe hit



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

De danske kvinder tager førstepladsen

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Højlund står til at slå personlige rekorder



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Neestrup chokerer med sin startopstilling

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Bombe – Superliga-klub nævnes



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!

FCM ansætter ny topboss

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

– Der får David at vide, at han er fyret



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren

Rasmus Højlund i massiv modvind

Skal han på landsholdet, Riemer?

Narteys krav til ny kontrakt

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

LIVE: FCK er klar til pokalfinalen

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Mourinho tog røven på Zeca

Normannere får tæv i Bretagne

Rigtig glad på fansenes vegne

Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

Her kan du se Viborg FF mod FC København

Arsenal-stjerne svarer igen

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City