Damsgaards svære år: Har taget et skridt tilbage

Mikkel Damsgaard føler, at han er på rette vej igen efter et besværligt år.



Mikkel Damsgaard har benyttet sommeren til at bytte Sampdoria ud med Brentford, og dermed har han føjet endnu et rød-hvidt kapitel til en efterhånden lang dansker-historie i London-klubben.

Den 22-årige offensivspiller har døjet med store knæproblemer, men de er passé, og han fastslår, at han nu for alvor er klar til at se fremad.

– Jeg synes, det står fint til. Jeg har det rigtig godt og er faldet rigtig fint til i Brentford. Det er selvfølgelig også en let klub at falde til i som dansker, så det er rigtig positivt. Jeg mærker ikke noget til de problemer, jeg har haft, efter at jeg er startet på en ny medicin, så jeg kan ikke klage, siger Mikkel Damsgaard til Tipsbladet og tilføjer om skiftet til Brentford:

– Det er en god klub, og så har de en rigtig god plan for mig, som jeg kan se mig selv i. Jeg skal bygges op igen, og det er et godt sted at være. Jeg synes, ligaen er et skridt op, og det kan udvikle mig endnu mere.

– Jeg havde et efterslæb fra startenen, og derfor har der været noget, jeg skulle indhente. Jeg var ikke på 100 procent, men det er jeg nu, og jeg glæder mig til forhåbentlig snart at starte inde i en kamp. Det føler jeg, at jeg er klar til. 

Han kan se tilbage på et ophold i Sampdoria, der startede noget bedre, end det sluttede – ikke mindst grundet de føromtalte knæproblemer.

– Det var et rigtig godt første år, men andet år var op og ned af flere forskellige grunde. Men jeg synes, det er en god klub, og jeg var glad for min tid i Italien, selv om det første år var noget bedre end det andet, siger han.

Det er godt et år siden, at Mikkel Damsgaard hamrede det berømte frispark i kassen på Wembley, og dengang var danskeren ét af de hotteste navne i europæisk fodbold. Siden har det været op ad bakke for Brentford-spilleren.

– Jeg synes, jeg er et godt sted, så jeg er ikke ærgerlig over noget i forhold til, hvilken klub jeg spiller i og så videre. Men jeg havde helt klart håbet, at det seneste år ville have været bedre for mig, og at jeg havde spillet mange flere kampe. Jeg ville gerne have taget et skridt frem i stedet for et tilbage. Jeg ville gerne have spillet 30-40 kampe mere, end jeg har, fastslår han.

Mikkel Damsgaard har underskrevet en aftale frem til 2027 med Brentford, som han foreløbig har spillet fem kampe for. 



Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Har henvendt sig til Niels Frederiksen

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

FC Københavns søsterklub går transfer-amok!

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

Real Madrid-stjerne skifter til Lyon

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Vilde Diant Ramaj-rygter tager til  

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

Kartago-Ørne tæver Traner

Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte

Serie A aflyser omstridt kampflytning

FC Barcelona melder ud til Tipsbladet

Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene

Vild stime – men afviser guldsnak

Tricky Trees tryller i Hytten

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Amorim: Vi var det bedste hold

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Rejser vild transferspekulation

De er herbstmeister