MARIENLYST STRANHOTEL (Tipsbladet): Daniel Agger var en fodboldspiller på øverste niveau – nu er Danmarks tidligere landsholdskaptajn i gang med at etablere sig som træner.
Daniel Aggers første trænerjob var som chef i HB Køge, og aktuelt er han assisterende træner på landsholdet, hvor han bidrager med, hvad han kan samtidig med, at han suger til sig og lærer.
Inspiration finder 39-årige Agger også andre steder – ikke mindst i sin engelske hjerteklub Liverpool.
– Jeg har flere gange været i Liverpool for at få en idé om, hvordan de gør det – og ikke kun på førsteholdet, men også akademiet. Deres tankegang er inspirerende, og der er en rigtig dygtig direktør på akademiet, som har vendt op og ned på hele lortet. Det er et inspirerende sted at være, siger Daniel Agger til Tipsbladet og den øvrige presse.
Som aktiv var Daniel Agger trænet af kæmpe kapaciteter som Morten Olsen, Michael Laudrup, Rafael Benitez og Roy Hodgson.
– Jeg har været heldig at have nogle dygtige trænere, men jeg inspireres også af de mindre dygtige trænere. Man kan også blive inspireret af, hvad man ikke skal gøre, og jeg har taget mange ting med mig, siger Agger, der i hvert fald har lært, at det at være træner og spiller er to vidt forskellige ting:
– Jeg vil sige, at erfaring fra trænersiden har givet mig rigtig meget perspektiv i forhold til det, jeg havde som spiller.
I øjeblikket drysser Daniel Agger ud af sine gode råd til Brian Riemer, der har landet jobbet som dansk landstræner. Om Agger fortsætter på landsholdet er dog uvist – hans aftale med DBU udløber efter de kommende to Nations League-kampe.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
OPTAKT
Arsenal – Burnley
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
Så er det officielt
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Lewandowski forlader FC Barcelona
AVIS