MARIENLYST STRANHOTEL (Tipsbladet): Daniel Agger var en fodboldspiller på øverste niveau – nu er Danmarks tidligere landsholdskaptajn i gang med at etablere sig som træner.
Daniel Aggers første trænerjob var som chef i HB Køge, og aktuelt er han assisterende træner på landsholdet, hvor han bidrager med, hvad han kan samtidig med, at han suger til sig og lærer.
Inspiration finder 39-årige Agger også andre steder – ikke mindst i sin engelske hjerteklub Liverpool.
– Jeg har flere gange været i Liverpool for at få en idé om, hvordan de gør det – og ikke kun på førsteholdet, men også akademiet. Deres tankegang er inspirerende, og der er en rigtig dygtig direktør på akademiet, som har vendt op og ned på hele lortet. Det er et inspirerende sted at være, siger Daniel Agger til Tipsbladet og den øvrige presse.
Som aktiv var Daniel Agger trænet af kæmpe kapaciteter som Morten Olsen, Michael Laudrup, Rafael Benitez og Roy Hodgson.
– Jeg har været heldig at have nogle dygtige trænere, men jeg inspireres også af de mindre dygtige trænere. Man kan også blive inspireret af, hvad man ikke skal gøre, og jeg har taget mange ting med mig, siger Agger, der i hvert fald har lært, at det at være træner og spiller er to vidt forskellige ting:
– Jeg vil sige, at erfaring fra trænersiden har givet mig rigtig meget perspektiv i forhold til det, jeg havde som spiller.
I øjeblikket drysser Daniel Agger ud af sine gode råd til Brian Riemer, der har landet jobbet som dansk landstræner. Om Agger fortsætter på landsholdet er dog uvist – hans aftale med DBU udløber efter de kommende to Nations League-kampe.
LIVE
VM-LIVE: Stjerne skælder ud efter fiasko
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
EKSKLUSIVT
På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Roser Superliga-klub: Godt set!
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TIPSBLADET SPECIAL
VM-vækkeuret: Skotland brød 36 års forbandelse
NYHEDER
Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet
TOPNYHED
Spottet i København
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
MEDIE
Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
MEDIE
AGF køber ham
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
OPTAKT
Tyskland – Curacao
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
NYHEDER