Daniel Agger har besøgt Liverpool

Daniel Agger har taget hul på et nyt kapitel som træner, og det har flere gange bragt ham til Liverpool.



MARIENLYST STRANHOTEL (Tipsbladet): Daniel Agger var en fodboldspiller på øverste niveau – nu er Danmarks tidligere landsholdskaptajn i gang med at etablere sig som træner.

Daniel Aggers første trænerjob var som chef i HB Køge, og aktuelt er han assisterende træner på landsholdet, hvor han bidrager med, hvad han kan samtidig med, at han suger til sig og lærer.

Inspiration finder 39-årige Agger også andre steder – ikke mindst i sin engelske hjerteklub Liverpool.

– Jeg har flere gange været i Liverpool for at få en idé om, hvordan de gør det – og ikke kun på førsteholdet, men også akademiet. Deres tankegang er inspirerende, og der er en rigtig dygtig direktør på akademiet, som har vendt op og ned på hele lortet. Det er et inspirerende sted at være, siger Daniel Agger til Tipsbladet og den øvrige presse.

Som aktiv var Daniel Agger trænet af kæmpe kapaciteter som Morten Olsen, Michael Laudrup, Rafael Benitez og Roy Hodgson. 

– Jeg har været heldig at have nogle dygtige trænere, men jeg inspireres også af de mindre dygtige trænere. Man kan også blive inspireret af, hvad man ikke skal gøre, og jeg har taget mange ting med mig, siger Agger, der i hvert fald har lært, at det at være træner og spiller er to vidt forskellige ting:

– Jeg vil sige, at erfaring fra trænersiden har givet mig rigtig meget perspektiv i forhold til det, jeg havde som spiller.

I øjeblikket drysser Daniel Agger ud af sine gode råd til Brian Riemer, der har landet jobbet som dansk landstræner. Om Agger fortsætter på landsholdet er dog uvist – hans aftale med DBU udløber efter de kommende to Nations League-kampe. 







LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

José Mourinho vil have dansk stjerne

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Sats på disse ni spillere, FCK!

Afsløring: De er færdige i Randers

UEFA med vild ændring

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

FC København revser Brøndby: Under al kritik!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Tiden er ved at rinde ud

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner