Daniel Agger har besøgt Liverpool

Daniel Agger har taget hul på et nyt kapitel som træner, og det har flere gange bragt ham til Liverpool.



MARIENLYST STRANHOTEL (Tipsbladet): Daniel Agger var en fodboldspiller på øverste niveau – nu er Danmarks tidligere landsholdskaptajn i gang med at etablere sig som træner.

Daniel Aggers første trænerjob var som chef i HB Køge, og aktuelt er han assisterende træner på landsholdet, hvor han bidrager med, hvad han kan samtidig med, at han suger til sig og lærer.

Inspiration finder 39-årige Agger også andre steder – ikke mindst i sin engelske hjerteklub Liverpool.

– Jeg har flere gange været i Liverpool for at få en idé om, hvordan de gør det – og ikke kun på førsteholdet, men også akademiet. Deres tankegang er inspirerende, og der er en rigtig dygtig direktør på akademiet, som har vendt op og ned på hele lortet. Det er et inspirerende sted at være, siger Daniel Agger til Tipsbladet og den øvrige presse.

Som aktiv var Daniel Agger trænet af kæmpe kapaciteter som Morten Olsen, Michael Laudrup, Rafael Benitez og Roy Hodgson. 

– Jeg har været heldig at have nogle dygtige trænere, men jeg inspireres også af de mindre dygtige trænere. Man kan også blive inspireret af, hvad man ikke skal gøre, og jeg har taget mange ting med mig, siger Agger, der i hvert fald har lært, at det at være træner og spiller er to vidt forskellige ting:

– Jeg vil sige, at erfaring fra trænersiden har givet mig rigtig meget perspektiv i forhold til det, jeg havde som spiller.

I øjeblikket drysser Daniel Agger ud af sine gode råd til Brian Riemer, der har landet jobbet som dansk landstræner. Om Agger fortsætter på landsholdet er dog uvist – hans aftale med DBU udløber efter de kommende to Nations League-kampe. 






FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her




LIVE

Superliga-LIVE: Randers-stjerne imponerer

En sort plet på hans eftermæle

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Henter Mads Junker

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl



Optakt til Vejle Boldklub - Silkeborg IF LIVE

TransferLIVE: Vejle sælger målmand

OB vil have tidligere Superliga-profil

Mohamed Salah skriver under med denne klub

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Færdig i dansk klub efter 2 dage



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Afsløring: FC København afviser millionbud

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers