Daniel Agger har besøgt Liverpool

Daniel Agger har taget hul på et nyt kapitel som træner, og det har flere gange bragt ham til Liverpool.



MARIENLYST STRANHOTEL (Tipsbladet): Daniel Agger var en fodboldspiller på øverste niveau – nu er Danmarks tidligere landsholdskaptajn i gang med at etablere sig som træner.

Daniel Aggers første trænerjob var som chef i HB Køge, og aktuelt er han assisterende træner på landsholdet, hvor han bidrager med, hvad han kan samtidig med, at han suger til sig og lærer.

Inspiration finder 39-årige Agger også andre steder – ikke mindst i sin engelske hjerteklub Liverpool.

– Jeg har flere gange været i Liverpool for at få en idé om, hvordan de gør det – og ikke kun på førsteholdet, men også akademiet. Deres tankegang er inspirerende, og der er en rigtig dygtig direktør på akademiet, som har vendt op og ned på hele lortet. Det er et inspirerende sted at være, siger Daniel Agger til Tipsbladet og den øvrige presse.

Som aktiv var Daniel Agger trænet af kæmpe kapaciteter som Morten Olsen, Michael Laudrup, Rafael Benitez og Roy Hodgson. 

– Jeg har været heldig at have nogle dygtige trænere, men jeg inspireres også af de mindre dygtige trænere. Man kan også blive inspireret af, hvad man ikke skal gøre, og jeg har taget mange ting med mig, siger Agger, der i hvert fald har lært, at det at være træner og spiller er to vidt forskellige ting:

– Jeg vil sige, at erfaring fra trænersiden har givet mig rigtig meget perspektiv i forhold til det, jeg havde som spiller.

I øjeblikket drysser Daniel Agger ud af sine gode råd til Brian Riemer, der har landet jobbet som dansk landstræner. Om Agger fortsætter på landsholdet er dog uvist – hans aftale med DBU udløber efter de kommende to Nations League-kampe. 







Liverpool - Manchester United i Premier League LIVE

TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

De kan være færdige i Brøndby

Forhandler om Albert Grønbæk

Crystal Palace vinder Conference League

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Derfor kommer han IKKE til FC København

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Messi-statue fjernes

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Schmeichels passion gjorde indtryk på Riemer

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano