Danmark undgår giganter i EM-kvalifikationen

Kasper Hjulmand glæder sig over Danmarks topseedning forud for lodtrækningen til EM-kvalifikationen.



VM i Qatar begynder om under to måneder, men forud for søndagens Nations League-opgør mod Frankrig kiggede Kasper Hjulmand helt frem imod EM 2024, som skal spilles i Tyskland. 

Lodtrækningen til EM-kvalifikationen finder således sted om to uger, og allerede inden sidste spillerunde i Nations League ligger det klart, at Danmark er topseedet. Det skriver Ekstra Bladet

Det bør i udgangspunktet gøre Danmarks vej til EM betydeligt nemmere, idet Kasper Hjulmands tropper med topseedningen undgår svære modstandere som Belgien, Holland, Italien, Kroatien og formentlig også Spanien og Portugal. Danmark kan selvfølgelig heller ikke trække Tyskland, der er vært ved EM 2024. 

– Det er virkelig gode nyheder for dansk fodbold, vi havner i det øverste seedningslag til EM-lodtrækningen, lyder det, ifølge Ekstra Bladet, fra Kasper Hjulmand. 

Landstræneren kommenterede samtidig det paradoksale i, at Danmark med en sejr over Frankrig potentielt kan trække franskmændene i EM-kvalifikationen, idet et fransk nederlag i Parken kan resultere i en nedrykning i Nations League for verdensmestrene, der i så fald også vil ryge ned i andet seedningslag i EM-kvalifikationen.

Allerede nu er det sikkert, at Danmark kan trække England, idet englænderne med fredagens nederlag til Italien rykkede ud af A-gruppen og dermed havner i andet seedningslag.





FCM var interesseret – nu er han på vej hjem




LIVE

LIVE: Medie: Flere storklubber jagter O’Riley

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

José Mourinho vil have dansk stjerne

Sats på disse ni spillere, FCK!

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Felix Beijmo er færdig i AGF

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Afsløring: De er færdige i Randers

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Dansk profil færdig i tysk klub, men

AGF jagter hollandsk talent

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Tiden er ved at rinde ud

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Thomas Delaney teaser



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Vil hente FC Midtjylland-profil