HELSINGØR (Tipsbladet): Han er Europas varmeste angriber og han er på alles læber i øjeblikket, men herhjemme er kendskabet til den danske AS Monaco-bomber noget begrænset.
Efter den vanvittige start i Ligue 1 er det tidligere Arsenal-talent for første gang udtaget til Danmarks A-landshold, og i minutterne inden angriberen kommer og sætter sig i lænestolen foran de fremmødte journalister, er der lidt småsnak om, hvordan Mika Biereth mon egentlig er som person, og om der skal tales på engelsk eller dansk til den 22-årige angriber.
– Vi prøver på dansk, lyder det med et smil fra Mika Biereth, da angriberen tager plads og afslappet lægger benet over kors, mens alle journalisterne placerer deres diktafoner foran målræven, der med lidt assistance fra engelske ord formår at formulere sig ganske forståeligt på dansk.
Det første spørgsmål, som Mika Biereth bliver mødt med, går selvfølgelig på, hvorfor Monaco-angriberen har valgt at repræsentere Danmark, da han også havde mulighed for at spille for Tyskland, England og Bosnien. I sidste uge fortalte Tysklands landstræner Julian Nagelsmann også, at han havde været i dialog med Mika Biereth.
– Det var nemt for mig, Danmark har altid været i mit hjerte. Min far har været en stor person i min opvækst, både personligt og i mit fodboldliv, og han er meget glad for det (at valget faldt på Danmark, red.). Og jeg er meget glad for, at jeg kan gøre ham og min farmor og farfar glade. Derfor har det været en nem beslutning, lyder svaret fra den i øjeblikket mest målfarlige dansker i europæisk topfodbold.
Der har været kontakt med de andre nationale fodboldforbund, men det har primært været af ren høflighed.
– Der har været kontakt med alle lande. Fordi du når du er en striker, og når du scorer mål, så vil alle gerne have dig på dit hold. Men for mig var det nemt, jeg vil gerne spille for Danmark. Men af respekt for de andre hold, når de kontakter mig, så svarer jeg dem og jeg snakker dem. Men det var nemt at vælge Danmark, lyder det fra Biereth, der samtidig afviser, at han skulle udtrykt et ønske om at spille for Tyskland.
Ligue 1-angriberen har tidligere repræsenteret flere danske ungdomslandshold, hvilket også gjorde det nemmere at vælge Danmark.
– Jeg har været på U19- og U21-landsholdet og nu A-landsholdet, så jeg glæder mig meget, og for mig har det været en naturlig proces, lyder det fra Biereth, der for nylig fik besøg af landstræner Brian Riemer, der var nede en af de tre kampe, hvor Mika Biereth har scoret hattrick i Monaco-trøjen.
– Han fløj ned til Monaco og vi talte sammen i lang tid om, hvordan tingene er på A-landsholdet. Det var rart, at han gjorde sig besværet at komme og snakke med mig, og for mig var det godt at se hvem min coach kunne blive, og høre om, hvordan jeg kunne passe ind på det her hold.
Jul i Silkeborg
Selvom han endnu ikke behersker det danske sprog fuldstændigt fejlfrit, er det ikke uvant for Mika Biereth at opholde sig i Danmark, hvor hans farmor og farfar er bosat i Silkeborg.
– Jeg var hjemme til jul hos min farmor og farfar og far, og da jeg var yngre, har jeg været på sommerferier her med min farmor og farfar. Så jeg har brugt meget tid i Danmark, siger Mika Biereth og fortsætter:
– Du kan måske høre, at det ikke er mit første sprog, men jeg kan godt forstå det hele, og jeg prøver at snakke så meget, når jeg er her. Jeg ved godt, at jeg skal øve det. Lige nu er det ikke så godt, men jeg tror, at det snart bliver meget bedre.
Han er ikke udtaget til landsholdet denne gang, men Mika Biereth har på det seneste rådført sig lidt hos en anden dansk stjerne, der heller ikke er vokset op i Danmark, nemlig Brightons Matt O’Riley, der tidligere har fortalt, at han har øvet sig på den danske nationalmelodi på vej hjem fra træning.
– Jeg har snakket med ham om, hvordan det har været, og hvordan han har øvet sit danske, og vi har snakket meget om alt omkring Danmark. Han har hjulpet mig meget, lyder det med et smil fra Mika Biereth.
På torsdag kan Monaco-bomberen få sin debut for Danmarks-landshold, når Portugal gæster Parken i den første af to Nations League-kvartfinaler.
TOPNYHED
Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
AVIS
Superliga-klub tæt på salg til Japan
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
MEDIE
Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
MEDIE
Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Westergaard har skiftet klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt
MEDIE
Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub
TOPNYHED
Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK
TOPNYHED
Chok: Lassen stopper – stor post til Retov
TRANSFER
Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen
EKSKLUSIVT
Bekræfter: FC København får svar meget snart
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
TRANSFER
Superliga-klub i forhandlinger om salg
NYHEDER
Roony Bardghji med drømmekamp
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
TOPNYHED
Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
NYHEDER
Real Madrid satte Atlético på plads
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’
TOPNYHED
Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre
NYHEDER
Liverpool-træner er ked af prædikat
TOPNYHED
Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
HELT VILDT
Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub
NYHEDER
Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent
NYHEDER
Har talt med Ferguson om United-job
TOPNYHED
Schmedes roser ny transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller
TRANSFER
Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet
TOPNYHED
– Så kan det ikke være et svært valg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad
MEDIE
Storklub vil købe Tochi Chukwuani
Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’
Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre
TRANSFER