HELSINGØR (Tipsbladet): Han er Europas varmeste angriber og han er på alles læber i øjeblikket, men herhjemme er kendskabet til den danske AS Monaco-bomber noget begrænset.
Efter den vanvittige start i Ligue 1 er det tidligere Arsenal-talent for første gang udtaget til Danmarks A-landshold, og i minutterne inden angriberen kommer og sætter sig i lænestolen foran de fremmødte journalister, er der lidt småsnak om, hvordan Mika Biereth mon egentlig er som person, og om der skal tales på engelsk eller dansk til den 22-årige angriber.
– Vi prøver på dansk, lyder det med et smil fra Mika Biereth, da angriberen tager plads og afslappet lægger benet over kors, mens alle journalisterne placerer deres diktafoner foran målræven, der med lidt assistance fra engelske ord formår at formulere sig ganske forståeligt på dansk.
Det første spørgsmål, som Mika Biereth bliver mødt med, går selvfølgelig på, hvorfor Monaco-angriberen har valgt at repræsentere Danmark, da han også havde mulighed for at spille for Tyskland, England og Bosnien. I sidste uge fortalte Tysklands landstræner Julian Nagelsmann også, at han havde været i dialog med Mika Biereth.
– Det var nemt for mig, Danmark har altid været i mit hjerte. Min far har været en stor person i min opvækst, både personligt og i mit fodboldliv, og han er meget glad for det (at valget faldt på Danmark, red.). Og jeg er meget glad for, at jeg kan gøre ham og min farmor og farfar glade. Derfor har det været en nem beslutning, lyder svaret fra den i øjeblikket mest målfarlige dansker i europæisk topfodbold.
Der har været kontakt med de andre nationale fodboldforbund, men det har primært været af ren høflighed.
– Der har været kontakt med alle lande. Fordi du når du er en striker, og når du scorer mål, så vil alle gerne have dig på dit hold. Men for mig var det nemt, jeg vil gerne spille for Danmark. Men af respekt for de andre hold, når de kontakter mig, så svarer jeg dem og jeg snakker dem. Men det var nemt at vælge Danmark, lyder det fra Biereth, der samtidig afviser, at han skulle udtrykt et ønske om at spille for Tyskland.
Ligue 1-angriberen har tidligere repræsenteret flere danske ungdomslandshold, hvilket også gjorde det nemmere at vælge Danmark.
– Jeg har været på U19- og U21-landsholdet og nu A-landsholdet, så jeg glæder mig meget, og for mig har det været en naturlig proces, lyder det fra Biereth, der for nylig fik besøg af landstræner Brian Riemer, der var nede en af de tre kampe, hvor Mika Biereth har scoret hattrick i Monaco-trøjen.
– Han fløj ned til Monaco og vi talte sammen i lang tid om, hvordan tingene er på A-landsholdet. Det var rart, at han gjorde sig besværet at komme og snakke med mig, og for mig var det godt at se hvem min coach kunne blive, og høre om, hvordan jeg kunne passe ind på det her hold.
Jul i Silkeborg
Selvom han endnu ikke behersker det danske sprog fuldstændigt fejlfrit, er det ikke uvant for Mika Biereth at opholde sig i Danmark, hvor hans farmor og farfar er bosat i Silkeborg.
– Jeg var hjemme til jul hos min farmor og farfar og far, og da jeg var yngre, har jeg været på sommerferier her med min farmor og farfar. Så jeg har brugt meget tid i Danmark, siger Mika Biereth og fortsætter:
– Du kan måske høre, at det ikke er mit første sprog, men jeg kan godt forstå det hele, og jeg prøver at snakke så meget, når jeg er her. Jeg ved godt, at jeg skal øve det. Lige nu er det ikke så godt, men jeg tror, at det snart bliver meget bedre.
Han er ikke udtaget til landsholdet denne gang, men Mika Biereth har på det seneste rådført sig lidt hos en anden dansk stjerne, der heller ikke er vokset op i Danmark, nemlig Brightons Matt O’Riley, der tidligere har fortalt, at han har øvet sig på den danske nationalmelodi på vej hjem fra træning.
– Jeg har snakket med ham om, hvordan det har været, og hvordan han har øvet sit danske, og vi har snakket meget om alt omkring Danmark. Han har hjulpet mig meget, lyder det med et smil fra Mika Biereth.
På torsdag kan Monaco-bomberen få sin debut for Danmarks-landshold, når Portugal gæster Parken i den første af to Nations League-kvartfinaler.
TOPNYHED Stjerne er født – på landsholdet med ham
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
LEANDERS DOM
Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
CHEFREDAKTøRENS DOM
Det er mesterskabsklasse, AGF!
TOPNYHED Dansk agentfirma opkøbt af gigant
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
MEDIE
‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
NYHEDER
Desperat Frank – favorit til trænerfyring
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 19. runde
NYHEDER
Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
Ser I med, AGF? Drømmedebut!
NYHEDER
Katastrofe for Jack Grealish
NYHEDER
Stor danskerduel – Froholdt er skuffet
TOPNYHED
Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude
FANKLUBBEN
Er han den nye Rurik Gislason?
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
NYHEDER
Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?
TIPSBLADETS DOM
Waow! Han bliver et stort Superliga-salg
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
Populære Chelsea – køb billetter her!
HELT VILDT
På vild liste med Lionel Messi
DAGENS SPILFORSLAG
Como kan vinde i Napoli
Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!
NYHEDER
Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’
Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!
INTERVIEW
‘Hvad fanden kan man gøre?’
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
AGF mangler flere profiler mod OB
Manchester United kan afslutte viral gimmick
NYHEDER
‘Det er vigtigt for landsholdet’
NYHEDER
Viaplay hæver priserne
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen
TOPNYHED
Legender overrasker på Ceres Park Vejlby
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
INTERVIEW