HELSINGØR (Tipsbladet): Han er Europas varmeste angriber og han er på alles læber i øjeblikket, men herhjemme er kendskabet til den danske AS Monaco-bomber noget begrænset.
Efter den vanvittige start i Ligue 1 er det tidligere Arsenal-talent for første gang udtaget til Danmarks A-landshold, og i minutterne inden angriberen kommer og sætter sig i lænestolen foran de fremmødte journalister, er der lidt småsnak om, hvordan Mika Biereth mon egentlig er som person, og om der skal tales på engelsk eller dansk til den 22-årige angriber.
– Vi prøver på dansk, lyder det med et smil fra Mika Biereth, da angriberen tager plads og afslappet lægger benet over kors, mens alle journalisterne placerer deres diktafoner foran målræven, der med lidt assistance fra engelske ord formår at formulere sig ganske forståeligt på dansk.
Det første spørgsmål, som Mika Biereth bliver mødt med, går selvfølgelig på, hvorfor Monaco-angriberen har valgt at repræsentere Danmark, da han også havde mulighed for at spille for Tyskland, England og Bosnien. I sidste uge fortalte Tysklands landstræner Julian Nagelsmann også, at han havde været i dialog med Mika Biereth.
– Det var nemt for mig, Danmark har altid været i mit hjerte. Min far har været en stor person i min opvækst, både personligt og i mit fodboldliv, og han er meget glad for det (at valget faldt på Danmark, red.). Og jeg er meget glad for, at jeg kan gøre ham og min farmor og farfar glade. Derfor har det været en nem beslutning, lyder svaret fra den i øjeblikket mest målfarlige dansker i europæisk topfodbold.
Der har været kontakt med de andre nationale fodboldforbund, men det har primært været af ren høflighed.
– Der har været kontakt med alle lande. Fordi du når du er en striker, og når du scorer mål, så vil alle gerne have dig på dit hold. Men for mig var det nemt, jeg vil gerne spille for Danmark. Men af respekt for de andre hold, når de kontakter mig, så svarer jeg dem og jeg snakker dem. Men det var nemt at vælge Danmark, lyder det fra Biereth, der samtidig afviser, at han skulle udtrykt et ønske om at spille for Tyskland.
Ligue 1-angriberen har tidligere repræsenteret flere danske ungdomslandshold, hvilket også gjorde det nemmere at vælge Danmark.
– Jeg har været på U19- og U21-landsholdet og nu A-landsholdet, så jeg glæder mig meget, og for mig har det været en naturlig proces, lyder det fra Biereth, der for nylig fik besøg af landstræner Brian Riemer, der var nede en af de tre kampe, hvor Mika Biereth har scoret hattrick i Monaco-trøjen.
– Han fløj ned til Monaco og vi talte sammen i lang tid om, hvordan tingene er på A-landsholdet. Det var rart, at han gjorde sig besværet at komme og snakke med mig, og for mig var det godt at se hvem min coach kunne blive, og høre om, hvordan jeg kunne passe ind på det her hold.
Jul i Silkeborg
Selvom han endnu ikke behersker det danske sprog fuldstændigt fejlfrit, er det ikke uvant for Mika Biereth at opholde sig i Danmark, hvor hans farmor og farfar er bosat i Silkeborg.
– Jeg var hjemme til jul hos min farmor og farfar og far, og da jeg var yngre, har jeg været på sommerferier her med min farmor og farfar. Så jeg har brugt meget tid i Danmark, siger Mika Biereth og fortsætter:
– Du kan måske høre, at det ikke er mit første sprog, men jeg kan godt forstå det hele, og jeg prøver at snakke så meget, når jeg er her. Jeg ved godt, at jeg skal øve det. Lige nu er det ikke så godt, men jeg tror, at det snart bliver meget bedre.
Han er ikke udtaget til landsholdet denne gang, men Mika Biereth har på det seneste rådført sig lidt hos en anden dansk stjerne, der heller ikke er vokset op i Danmark, nemlig Brightons Matt O’Riley, der tidligere har fortalt, at han har øvet sig på den danske nationalmelodi på vej hjem fra træning.
– Jeg har snakket med ham om, hvordan det har været, og hvordan han har øvet sit danske, og vi har snakket meget om alt omkring Danmark. Han har hjulpet mig meget, lyder det med et smil fra Mika Biereth.
På torsdag kan Monaco-bomberen få sin debut for Danmarks-landshold, når Portugal gæster Parken i den første af to Nations League-kvartfinaler.
LIVE
LIVE: Dansker med mål og selvmål
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
MEDIE
Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde
EKSKLUSIVT
Store spørgsmålstegn inden FCK
NYHEDER
Trænerlegende stopper
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
AVIS
Ny melding om fremtiden
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
INTERVIEW