Danmarks nye bomber: ‘Derfor var beslutningen nem’

Han blev jagtet af mange forskellige nationale fodboldforbund, men for Mika Biereth var det en meget nem beslutning at vælge Danmark.



HELSINGØR (Tipsbladet): Han er Europas varmeste angriber og han er på alles læber i øjeblikket, men herhjemme er kendskabet til den danske AS Monaco-bomber noget begrænset.

Efter den vanvittige start i Ligue 1 er det tidligere Arsenal-talent for første gang udtaget til Danmarks A-landshold, og i minutterne inden angriberen kommer og sætter sig i lænestolen foran de fremmødte journalister, er der lidt småsnak om, hvordan Mika Biereth mon egentlig er som person, og om der skal tales på engelsk eller dansk til den 22-årige angriber.

– Vi prøver på dansk, lyder det med et smil fra Mika Biereth, da angriberen tager plads og afslappet lægger benet over kors, mens alle journalisterne placerer deres diktafoner foran målræven, der med lidt assistance fra engelske ord formår at formulere sig ganske forståeligt på dansk.

Det første spørgsmål, som Mika Biereth bliver mødt med, går selvfølgelig på, hvorfor Monaco-angriberen har valgt at repræsentere Danmark, da han også havde mulighed for at spille for Tyskland, England og Bosnien. I sidste uge fortalte Tysklands landstræner Julian Nagelsmann også, at han havde været i dialog med Mika Biereth.

– Det var nemt for mig, Danmark har altid været i mit hjerte. Min far har været en stor person i min opvækst, både personligt og i mit fodboldliv, og han er meget glad for det (at valget faldt på Danmark, red.). Og jeg er meget glad for, at jeg kan gøre ham og min farmor og farfar glade. Derfor har det været en nem beslutning, lyder svaret fra den i øjeblikket mest målfarlige dansker i europæisk topfodbold.  

Der har været kontakt med de andre nationale fodboldforbund, men det har primært været af ren høflighed.

– Der har været kontakt med alle lande. Fordi du når du er en striker, og når du scorer mål, så vil alle gerne have dig på dit hold. Men for mig var det nemt, jeg vil gerne spille for Danmark. Men af respekt for de andre hold, når de kontakter mig, så svarer jeg dem og jeg snakker dem. Men det var nemt at vælge Danmark, lyder det fra Biereth, der samtidig afviser, at han skulle udtrykt et ønske om at spille for Tyskland.

Ligue 1-angriberen har tidligere repræsenteret flere danske ungdomslandshold, hvilket også gjorde det nemmere at vælge Danmark.

– Jeg har været på U19- og U21-landsholdet og nu A-landsholdet, så jeg glæder mig meget, og for mig har det været en naturlig proces, lyder det fra Biereth, der for nylig fik besøg af landstræner Brian Riemer, der var nede en af de tre kampe, hvor Mika Biereth har scoret hattrick i Monaco-trøjen.

– Han fløj ned til Monaco og vi talte sammen i lang tid om, hvordan tingene er på A-landsholdet. Det var rart, at han gjorde sig besværet at komme og snakke med mig, og for mig var det godt at se hvem min coach kunne blive, og høre om, hvordan jeg kunne passe ind på det her hold. 

Jul i Silkeborg
Selvom han endnu ikke behersker det danske sprog fuldstændigt fejlfrit, er det ikke uvant for Mika Biereth at opholde sig i Danmark, hvor hans farmor og farfar er bosat i Silkeborg.

– Jeg var hjemme til jul hos min farmor og farfar og far, og da jeg var yngre, har jeg været på sommerferier her med min farmor og farfar. Så jeg har brugt meget tid i Danmark, siger Mika Biereth og fortsætter:

– Du kan måske høre, at det ikke er mit første sprog, men jeg kan godt forstå det hele, og jeg prøver at snakke så meget, når jeg er her. Jeg ved godt, at jeg skal øve det. Lige nu er det ikke så godt, men jeg tror, at det snart bliver meget bedre. 

Han er ikke udtaget til landsholdet denne gang, men Mika Biereth har på det seneste rådført sig lidt hos en anden dansk stjerne, der heller ikke er vokset op i Danmark, nemlig Brightons Matt O’Riley, der tidligere har fortalt, at han har øvet sig på den danske nationalmelodi på vej hjem fra træning.  

– Jeg har snakket med ham om, hvordan det har været, og hvordan han har øvet sit danske, og vi har snakket meget om alt omkring Danmark. Han har hjulpet mig meget, lyder det med et smil fra Mika Biereth.

På torsdag kan Monaco-bomberen få sin debut for Danmarks-landshold, når Portugal gæster Parken i den første af to Nations League-kvartfinaler.





Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Vild udvikling for FC Københavns chancer

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

AGF – Viborg FF

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’

– Det gør ondt, siger Rasmus Falk

Randers FC – FC Fredericia

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

Det var absurd – de var fuldstændig forstenet

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Neestrup: ‘Fuck det!’

Silkeborg IF – FC Midtjylland

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Stort slag for FC København

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske

Cooper afslører: Han starter inde

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Real Madrid taber

– Pinligt for rigtig mange at se

Scoringsfattigt i Silkeborg

Aston Villa og Chelsea smider point

FCK afværger historisk nederlag

Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’

Sådan starter FCK i livsvigtig kamp

Tottenham Hotspur – Arsenal

Neymar overvejer karrierestop

Alexander Lind revser Superliga-profil

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Kæmpe Superliga-comeback