Danmarks nye bomber: ‘Derfor var beslutningen nem’

Han blev jagtet af mange forskellige nationale fodboldforbund, men for Mika Biereth var det en meget nem beslutning at vælge Danmark.



HELSINGØR (Tipsbladet): Han er Europas varmeste angriber og han er på alles læber i øjeblikket, men herhjemme er kendskabet til den danske AS Monaco-bomber noget begrænset.

Efter den vanvittige start i Ligue 1 er det tidligere Arsenal-talent for første gang udtaget til Danmarks A-landshold, og i minutterne inden angriberen kommer og sætter sig i lænestolen foran de fremmødte journalister, er der lidt småsnak om, hvordan Mika Biereth mon egentlig er som person, og om der skal tales på engelsk eller dansk til den 22-årige angriber.

– Vi prøver på dansk, lyder det med et smil fra Mika Biereth, da angriberen tager plads og afslappet lægger benet over kors, mens alle journalisterne placerer deres diktafoner foran målræven, der med lidt assistance fra engelske ord formår at formulere sig ganske forståeligt på dansk.

Det første spørgsmål, som Mika Biereth bliver mødt med, går selvfølgelig på, hvorfor Monaco-angriberen har valgt at repræsentere Danmark, da han også havde mulighed for at spille for Tyskland, England og Bosnien. I sidste uge fortalte Tysklands landstræner Julian Nagelsmann også, at han havde været i dialog med Mika Biereth.

– Det var nemt for mig, Danmark har altid været i mit hjerte. Min far har været en stor person i min opvækst, både personligt og i mit fodboldliv, og han er meget glad for det (at valget faldt på Danmark, red.). Og jeg er meget glad for, at jeg kan gøre ham og min farmor og farfar glade. Derfor har det været en nem beslutning, lyder svaret fra den i øjeblikket mest målfarlige dansker i europæisk topfodbold.  

Der har været kontakt med de andre nationale fodboldforbund, men det har primært været af ren høflighed.

– Der har været kontakt med alle lande. Fordi du når du er en striker, og når du scorer mål, så vil alle gerne have dig på dit hold. Men for mig var det nemt, jeg vil gerne spille for Danmark. Men af respekt for de andre hold, når de kontakter mig, så svarer jeg dem og jeg snakker dem. Men det var nemt at vælge Danmark, lyder det fra Biereth, der samtidig afviser, at han skulle udtrykt et ønske om at spille for Tyskland.

Ligue 1-angriberen har tidligere repræsenteret flere danske ungdomslandshold, hvilket også gjorde det nemmere at vælge Danmark.

– Jeg har været på U19- og U21-landsholdet og nu A-landsholdet, så jeg glæder mig meget, og for mig har det været en naturlig proces, lyder det fra Biereth, der for nylig fik besøg af landstræner Brian Riemer, der var nede en af de tre kampe, hvor Mika Biereth har scoret hattrick i Monaco-trøjen.

– Han fløj ned til Monaco og vi talte sammen i lang tid om, hvordan tingene er på A-landsholdet. Det var rart, at han gjorde sig besværet at komme og snakke med mig, og for mig var det godt at se hvem min coach kunne blive, og høre om, hvordan jeg kunne passe ind på det her hold. 

Jul i Silkeborg
Selvom han endnu ikke behersker det danske sprog fuldstændigt fejlfrit, er det ikke uvant for Mika Biereth at opholde sig i Danmark, hvor hans farmor og farfar er bosat i Silkeborg.

– Jeg var hjemme til jul hos min farmor og farfar og far, og da jeg var yngre, har jeg været på sommerferier her med min farmor og farfar. Så jeg har brugt meget tid i Danmark, siger Mika Biereth og fortsætter:

– Du kan måske høre, at det ikke er mit første sprog, men jeg kan godt forstå det hele, og jeg prøver at snakke så meget, når jeg er her. Jeg ved godt, at jeg skal øve det. Lige nu er det ikke så godt, men jeg tror, at det snart bliver meget bedre. 

Han er ikke udtaget til landsholdet denne gang, men Mika Biereth har på det seneste rådført sig lidt hos en anden dansk stjerne, der heller ikke er vokset op i Danmark, nemlig Brightons Matt O’Riley, der tidligere har fortalt, at han har øvet sig på den danske nationalmelodi på vej hjem fra træning.  

– Jeg har snakket med ham om, hvordan det har været, og hvordan han har øvet sit danske, og vi har snakket meget om alt omkring Danmark. Han har hjulpet mig meget, lyder det med et smil fra Mika Biereth.

På torsdag kan Monaco-bomberen få sin debut for Danmarks-landshold, når Portugal gæster Parken i den første af to Nations League-kvartfinaler.





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

De overvejer Christian Eriksen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

LIVE: Slutfløjt i Parken

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

Raser: Det er latterligt!

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

FC København og AGF jagter Igor Drapinski



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Pokalhelt knækker FC København

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger