William Martin er en ganske interessant case i landsholdsregi, da han både har irsk og dansk pas.
OB-offensivspilleren er født og opvokset i Danmark, mens han på sin fars side har irske rødder. Derfor kan han også spille for Irland, hvilket han gjorde på deres U16- og U17-årgange.
Forinden spillede han to danske U16-landskampe, og blev ved seneste landsholdssamling igen udtaget for Danmark – denne gang U18. Her spillede han to kampe og scorede blandt andet hattrick i den ene og er nu udtaget igen, hvor man møder Marokko.
William Martin har et landsholdsskift tilbage i tanken, men står det til ham, så er han fra nu af rød og hvid.
Det fortæller han blandt meget andet i et stort interview med Tipsbladet.
– Jeg har valgt at have mit fokus på landsholdet og OB, som så gør, at jeg har valgt Danmark. Jeg havde en rigtig god samling sidst, hvor jeg fik nogle gode snakke med folk fra staben og Morten (Eskesen). Det har gjort, at jeg vil klø på her og ikke tænke så meget på de andre muligheder.
Har du bundet dig til Danmark?
– Som jeg har fået det forklaret, har jeg ikke bundet mig, da jeg kun har spillet officielle kampe for Irland. U18 er lidt specielt, da det primært er trænings- og venskabskampe, hvor det først er på U19, der er officielle kampe. Så i princippet er jeg ikke bundet til Danmark.
Det tyder dog ikke på, at han har tænkt sig at gå tilbage til Irland, som ellers hiver og flår i ham.
– Jeg har snakket med Irland. Det handler om nogle udtagelser, hvor jeg er blevet indkaldt til at spille, siger William Martin, som ikke vil komme ind på, om Irland har givet ham muligheden denne gang.
– Jeg kan ikke se hvorfor, jeg skulle skifte nu. Jeg koncentrerer mig rigtig meget om OB og nu det danske landshold. Så jeg kan ikke se, hvorfor jeg ikke skulle blive ved her.
18-årige William Martin understreger også, at hans store drøm er at stå i en dansk landsholdstrøje i Parken og høre nationalhymnen.

På vej frem i OB
Hvad angår landsholdsfremtiden fortæller William Martin i øvrigt, at han har et solidt bagland og en familie, som hjælper ham med at holde snuden i sporet omkring landsholdet og OB.
Det er trods alt i Ådalen, han bruger størstedelen af sine timer, og til denne sæson er han så for alvor blevet integreret på førsteholdet.
Dog i en lidt mere tilbagetrukket rolle, end da han i sidste sæson blev U17-topscorer med imponerende 39 fuldtræffere.
– I OB ser de mig mest som 8'er og måske lidt mere som en offensiv 8'er eller 10'er. Jeg har også spillet på kanten et par kampe, så jeg er ikke decideret angriber mere. Men der er stadig mål i mig, og mine forcer ligger også i offensiven. Jeg har stadigvæk et godt spark med begge ben, så jeg skal ikke for langt ned i banen.
William Martin har spillet i OB siden U11 og begyndte at snuse til førsteholdet mod afslutningen af sidste sæson, hvor det endte med nedrykning fra Superligaen.
– Det var en hård periode, men også lærerigt at være ung spiller, der kommer op og desværre er med til at rykke ned. Vi har alle sammen brugt det til at komme stærkere tilbage. Nu gør vi det godt og har et fælles mål om at komme tilbage i Superligaen, hvor vi hører til.
18-årige William Martin har noteret sig for et mål og én assist i 11 1. divisionskampe for OB. Fynboerne topper suverænt rækken, selvom man gik på landsholdspause med et smerteligt nederlag til bundproppen HB Køge.
LIVE
VM-LIVE: Færdig ved VM med skrækskade
Knuser transferrekord
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
Medier jubler over USA’s nedtur
LIVE
TransferLIVE: Jonathan Amon forlader Danmark
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
Hvor er Kasper Dolberg?
NYHEDER
Kristiansen-transfer nærmer sig deadline
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
Her er DBU’s nye kommunikationschef
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
OPTAKT
Argentina – Egypten
Liam Rosenior tager til Paris
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
OPTAKT
Schweiz – Colombia
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT