William Martin er en ganske interessant case i landsholdsregi, da han både har irsk og dansk pas.
OB-offensivspilleren er født og opvokset i Danmark, mens han på sin fars side har irske rødder. Derfor kan han også spille for Irland, hvilket han gjorde på deres U16- og U17-årgange.
Forinden spillede han to danske U16-landskampe, og blev ved seneste landsholdssamling igen udtaget for Danmark – denne gang U18. Her spillede han to kampe og scorede blandt andet hattrick i den ene og er nu udtaget igen, hvor man møder Marokko.
William Martin har et landsholdsskift tilbage i tanken, men står det til ham, så er han fra nu af rød og hvid.
Det fortæller han blandt meget andet i et stort interview med Tipsbladet.
– Jeg har valgt at have mit fokus på landsholdet og OB, som så gør, at jeg har valgt Danmark. Jeg havde en rigtig god samling sidst, hvor jeg fik nogle gode snakke med folk fra staben og Morten (Eskesen). Det har gjort, at jeg vil klø på her og ikke tænke så meget på de andre muligheder.
Har du bundet dig til Danmark?
– Som jeg har fået det forklaret, har jeg ikke bundet mig, da jeg kun har spillet officielle kampe for Irland. U18 er lidt specielt, da det primært er trænings- og venskabskampe, hvor det først er på U19, der er officielle kampe. Så i princippet er jeg ikke bundet til Danmark.
Det tyder dog ikke på, at han har tænkt sig at gå tilbage til Irland, som ellers hiver og flår i ham.
– Jeg har snakket med Irland. Det handler om nogle udtagelser, hvor jeg er blevet indkaldt til at spille, siger William Martin, som ikke vil komme ind på, om Irland har givet ham muligheden denne gang.
– Jeg kan ikke se hvorfor, jeg skulle skifte nu. Jeg koncentrerer mig rigtig meget om OB og nu det danske landshold. Så jeg kan ikke se, hvorfor jeg ikke skulle blive ved her.
18-årige William Martin understreger også, at hans store drøm er at stå i en dansk landsholdstrøje i Parken og høre nationalhymnen.

På vej frem i OB
Hvad angår landsholdsfremtiden fortæller William Martin i øvrigt, at han har et solidt bagland og en familie, som hjælper ham med at holde snuden i sporet omkring landsholdet og OB.
Det er trods alt i Ådalen, han bruger størstedelen af sine timer, og til denne sæson er han så for alvor blevet integreret på førsteholdet.
Dog i en lidt mere tilbagetrukket rolle, end da han i sidste sæson blev U17-topscorer med imponerende 39 fuldtræffere.
– I OB ser de mig mest som 8'er og måske lidt mere som en offensiv 8'er eller 10'er. Jeg har også spillet på kanten et par kampe, så jeg er ikke decideret angriber mere. Men der er stadig mål i mig, og mine forcer ligger også i offensiven. Jeg har stadigvæk et godt spark med begge ben, så jeg skal ikke for langt ned i banen.
William Martin har spillet i OB siden U11 og begyndte at snuse til førsteholdet mod afslutningen af sidste sæson, hvor det endte med nedrykning fra Superligaen.
– Det var en hård periode, men også lærerigt at være ung spiller, der kommer op og desværre er med til at rykke ned. Vi har alle sammen brugt det til at komme stærkere tilbage. Nu gør vi det godt og har et fælles mål om at komme tilbage i Superligaen, hvor vi hører til.
18-årige William Martin har noteret sig for et mål og én assist i 11 1. divisionskampe for OB. Fynboerne topper suverænt rækken, selvom man gik på landsholdspause med et smerteligt nederlag til bundproppen HB Køge.
INTERVIEW
Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper
Her kan du se FC København mod Brøndby IF
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
MEDIE
Andreas Christensen i chokskifte?
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
INTERVIEW
Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
Cooper overrasker – bænker to profiler til derby
Biereth og Dolberg bryder måltørke
Streaminggigant vælger FCK mod Brøndby
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
INTERVIEW
Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
NYHEDER
– Korthuset er væltet
Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
OPTAKT
Randers FC – OB
NYHEDER
FC København er uden fem spillere mod Brøndby IF
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
LIGE NU
Kæmpe nedtur for AaB
TOPNYHED
Ekspert undrer sig over dommervalg til derby
OPTAKT
Viborg FF – Vejle Boldklub
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fem bud på Lukas Leragers afløser i FCK
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Fredericia
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
HELT VILDT
FC Barcelona med chokerende besked til stjerne
INTERVIEW
Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’
EKSKLUSIVT
Superliga-klub ude efter Maurice Boakye
HELT VILDT
Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson
NYHEDER
Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Lillebror kan drille i Madrid-derby
INTERVIEW
Frank afviste flere
Newcastle spænder ben for Manchester City
Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’
INTERVIEW
Brøndby-spiller afviser
Barcelonas stjerner bankede Athletic Club
Liverpool ydmyget
Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
Pogba kan få comeback
TOPNYHED
Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ
Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’
TOPNYHED