Dansk EM-stjerne er åben for at eje Superliga-klub

Yussuf Poulsen vil ikke udelukke, at han i fremtiden bliver en del af Friends of Lyngby, som ejer Lyngby Boldklub.



FREUDENSTADT (Tipsbladet): Det er efterhånden 11 år siden, at Lyngby Boldklub solgte Yussuf Poulsen til RB Leipzig, der siden har taget turen helt op til toppen af det tyske fodboldhierarki. 

Ganske usædvanligt for moderne fodbold har danskeren været med hele vejen. 

Men selv om han har været væk fra dansk fodbold i et tocifret antal år, så er det ikke sådan, at han ikke stadig følger med. For Lyngby Boldklub har stadig en plads i hans hjerte, og faktisk var han også inde og se dem spille mod udgangen af den nu afsluttede Superliga-sæson. Det fortæller han til den danske presse torsdag formiddag ved Danmarks træningsanlæg i Freudenstadt. 

– Jeg var ude og se deres fantastiske sejr over Viborg på 3-1, som mere eller mindre gjorde det muligt, at de selv kunne afgøre at blive oppe. Jeg følger stadig med, slår han fast.

Og fremover er det ikke fuldstændig utænkeligt, at Yussuf Poulsen bliver en større del af klubben. Han vil i hvert fald ikke afvise at blive en del af ejerkredsen Friends of Lyngby, der ejer hovedparten af Lyngby Boldklub. 

Skal du ind og være en del af Friends of Lyngby?

– Det ved jeg ikke. Måske på et tidspunkt. Jeg blev tilbudt det, men der hjalp jeg på andre måder i forhold til at prøve at indhente penge til Lyngby, der var presset.

– Jeg havde ikke tid til at have fokus på det. Der var nogle andre ting, der var vigtige, forklarer han. 

Yussuf

Yussuf Poulsen er ikke afvisende for at blive en del af ejerkredsen i Lyngby Boldklub i fremtiden. Foto: Malte Dunk

At Yussuf Poulsen skulle bruge hele sin foreløbige voksenkarriere i RB Leipzig var nok ikke det, som Lyngby havde regnet med, dengang de solgte ham som 19-årig. 

Den danske klub har angiveligt en fin videresalgsklausul af det transferbeløb, som RB Leipzig sælger ham for, men det kan være, at der aldrig falder en krone på den front. Yussuf Poulsen har i hvert fald nogle år tilbage af sin kontrakt med Leipzig, og hans markedsværdi bliver nok ikke ligefrem større, heller ikke med tanke på, at han lørdag fylder 30 år.

– Jeg bliver ikke yngre, så deres peak indtægt er nok forbi, siger han med et smil på læben omkring videresalgsklausulen. 

Yussuf Poulsen har en stor stjerne i RB Leipzig, og han står noteret for 396 førsteholdskampe for klubben.







LIVE

LIVE: Her er Lucas Andersens nye klub

Klar tale: Han bør fyres nu

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

– Presset er på Danmark!

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

– Glem 4-4-4-4-0

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Stiktosset – her er Delaneys svar

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Alexander Lind blæst bagover

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Rasmus Højlund revser konkurrent

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Viser målform før vigtig landskamp

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Josip Radošević på samtlige forsider

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Kun to har gjort det dårligere

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

FC København-krisen fortsætter

Krisen er blevet til en katastrofe?

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr