Dansk EM-stjerne er åben for at eje Superliga-klub

Yussuf Poulsen vil ikke udelukke, at han i fremtiden bliver en del af Friends of Lyngby, som ejer Lyngby Boldklub.



FREUDENSTADT (Tipsbladet): Det er efterhånden 11 år siden, at Lyngby Boldklub solgte Yussuf Poulsen til RB Leipzig, der siden har taget turen helt op til toppen af det tyske fodboldhierarki. 

Ganske usædvanligt for moderne fodbold har danskeren været med hele vejen. 

Men selv om han har været væk fra dansk fodbold i et tocifret antal år, så er det ikke sådan, at han ikke stadig følger med. For Lyngby Boldklub har stadig en plads i hans hjerte, og faktisk var han også inde og se dem spille mod udgangen af den nu afsluttede Superliga-sæson. Det fortæller han til den danske presse torsdag formiddag ved Danmarks træningsanlæg i Freudenstadt. 

– Jeg var ude og se deres fantastiske sejr over Viborg på 3-1, som mere eller mindre gjorde det muligt, at de selv kunne afgøre at blive oppe. Jeg følger stadig med, slår han fast.

Og fremover er det ikke fuldstændig utænkeligt, at Yussuf Poulsen bliver en større del af klubben. Han vil i hvert fald ikke afvise at blive en del af ejerkredsen Friends of Lyngby, der ejer hovedparten af Lyngby Boldklub. 

Skal du ind og være en del af Friends of Lyngby?

– Det ved jeg ikke. Måske på et tidspunkt. Jeg blev tilbudt det, men der hjalp jeg på andre måder i forhold til at prøve at indhente penge til Lyngby, der var presset.

– Jeg havde ikke tid til at have fokus på det. Der var nogle andre ting, der var vigtige, forklarer han. 

Yussuf

Yussuf Poulsen er ikke afvisende for at blive en del af ejerkredsen i Lyngby Boldklub i fremtiden. Foto: Malte Dunk

At Yussuf Poulsen skulle bruge hele sin foreløbige voksenkarriere i RB Leipzig var nok ikke det, som Lyngby havde regnet med, dengang de solgte ham som 19-årig. 

Den danske klub har angiveligt en fin videresalgsklausul af det transferbeløb, som RB Leipzig sælger ham for, men det kan være, at der aldrig falder en krone på den front. Yussuf Poulsen har i hvert fald nogle år tilbage af sin kontrakt med Leipzig, og hans markedsværdi bliver nok ikke ligefrem større, heller ikke med tanke på, at han lørdag fylder 30 år.

– Jeg bliver ikke yngre, så deres peak indtægt er nok forbi, siger han med et smil på læben omkring videresalgsklausulen. 

Yussuf Poulsen har en stor stjerne i RB Leipzig, og han står noteret for 396 førsteholdskampe for klubben.





LIVE

LIVE: Sådan starter FCK

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Stjerne peger på Højlund

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse

Laver aftale med Frederik Birk

Storroser dansk super-talent



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

– Han ender i Premier League

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Bayern slår rekord i ny storsejr

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Tottenham under stregen

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

‘Det former ens karakter’

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Silkeborg-comeback giver håb

‘Han snakker ikke om andet!’

Gil Vicente tryner Tondela

FC København med overtidssejr over Randers

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Randers FC – FC København

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Brøndby IF – FC Midtjylland