Dansk EM-stjerne er åben for at eje Superliga-klub

Yussuf Poulsen vil ikke udelukke, at han i fremtiden bliver en del af Friends of Lyngby, som ejer Lyngby Boldklub.



FREUDENSTADT (Tipsbladet): Det er efterhånden 11 år siden, at Lyngby Boldklub solgte Yussuf Poulsen til RB Leipzig, der siden har taget turen helt op til toppen af det tyske fodboldhierarki. 

Ganske usædvanligt for moderne fodbold har danskeren været med hele vejen. 

Men selv om han har været væk fra dansk fodbold i et tocifret antal år, så er det ikke sådan, at han ikke stadig følger med. For Lyngby Boldklub har stadig en plads i hans hjerte, og faktisk var han også inde og se dem spille mod udgangen af den nu afsluttede Superliga-sæson. Det fortæller han til den danske presse torsdag formiddag ved Danmarks træningsanlæg i Freudenstadt. 

– Jeg var ude og se deres fantastiske sejr over Viborg på 3-1, som mere eller mindre gjorde det muligt, at de selv kunne afgøre at blive oppe. Jeg følger stadig med, slår han fast.

Og fremover er det ikke fuldstændig utænkeligt, at Yussuf Poulsen bliver en større del af klubben. Han vil i hvert fald ikke afvise at blive en del af ejerkredsen Friends of Lyngby, der ejer hovedparten af Lyngby Boldklub. 

Skal du ind og være en del af Friends of Lyngby?

– Det ved jeg ikke. Måske på et tidspunkt. Jeg blev tilbudt det, men der hjalp jeg på andre måder i forhold til at prøve at indhente penge til Lyngby, der var presset.

– Jeg havde ikke tid til at have fokus på det. Der var nogle andre ting, der var vigtige, forklarer han. 

Yussuf

Yussuf Poulsen er ikke afvisende for at blive en del af ejerkredsen i Lyngby Boldklub i fremtiden. Foto: Malte Dunk

At Yussuf Poulsen skulle bruge hele sin foreløbige voksenkarriere i RB Leipzig var nok ikke det, som Lyngby havde regnet med, dengang de solgte ham som 19-årig. 

Den danske klub har angiveligt en fin videresalgsklausul af det transferbeløb, som RB Leipzig sælger ham for, men det kan være, at der aldrig falder en krone på den front. Yussuf Poulsen har i hvert fald nogle år tilbage af sin kontrakt med Leipzig, og hans markedsværdi bliver nok ikke ligefrem større, heller ikke med tanke på, at han lørdag fylder 30 år.

– Jeg bliver ikke yngre, så deres peak indtægt er nok forbi, siger han med et smil på læben omkring videresalgsklausulen. 

Yussuf Poulsen har en stor stjerne i RB Leipzig, og han står noteret for 396 førsteholdskampe for klubben.





TOPNYHED

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Nægtet Brøndby-skifte

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Dansk målsluger skifter til topklub

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’



TOPNYHED

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Forventer kæmpe jobtilbud

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

‘Ronaldo vinder kampen’

Waow! Han bliver et stort Superliga-salg

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

– Alt for meget kaos i Horsens



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Katastrofe for Jack Grealish

Desperat Frank – favorit til trænerfyring

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

Populære Chelsea – køb billetter her!

På vild liste med Lionel Messi

Como kan vinde i Napoli

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

‘Hvad fanden kan man gøre?’

AGF mangler flere profiler mod OB

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

Viaplay hæver priserne

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen