Dansk EM-stjerne er åben for at eje Superliga-klub

Yussuf Poulsen vil ikke udelukke, at han i fremtiden bliver en del af Friends of Lyngby, som ejer Lyngby Boldklub.



FREUDENSTADT (Tipsbladet): Det er efterhånden 11 år siden, at Lyngby Boldklub solgte Yussuf Poulsen til RB Leipzig, der siden har taget turen helt op til toppen af det tyske fodboldhierarki. 

Ganske usædvanligt for moderne fodbold har danskeren været med hele vejen. 

Men selv om han har været væk fra dansk fodbold i et tocifret antal år, så er det ikke sådan, at han ikke stadig følger med. For Lyngby Boldklub har stadig en plads i hans hjerte, og faktisk var han også inde og se dem spille mod udgangen af den nu afsluttede Superliga-sæson. Det fortæller han til den danske presse torsdag formiddag ved Danmarks træningsanlæg i Freudenstadt. 

– Jeg var ude og se deres fantastiske sejr over Viborg på 3-1, som mere eller mindre gjorde det muligt, at de selv kunne afgøre at blive oppe. Jeg følger stadig med, slår han fast.

Og fremover er det ikke fuldstændig utænkeligt, at Yussuf Poulsen bliver en større del af klubben. Han vil i hvert fald ikke afvise at blive en del af ejerkredsen Friends of Lyngby, der ejer hovedparten af Lyngby Boldklub. 

Skal du ind og være en del af Friends of Lyngby?

– Det ved jeg ikke. Måske på et tidspunkt. Jeg blev tilbudt det, men der hjalp jeg på andre måder i forhold til at prøve at indhente penge til Lyngby, der var presset.

– Jeg havde ikke tid til at have fokus på det. Der var nogle andre ting, der var vigtige, forklarer han. 

Yussuf

Yussuf Poulsen er ikke afvisende for at blive en del af ejerkredsen i Lyngby Boldklub i fremtiden. Foto: Malte Dunk

At Yussuf Poulsen skulle bruge hele sin foreløbige voksenkarriere i RB Leipzig var nok ikke det, som Lyngby havde regnet med, dengang de solgte ham som 19-årig. 

Den danske klub har angiveligt en fin videresalgsklausul af det transferbeløb, som RB Leipzig sælger ham for, men det kan være, at der aldrig falder en krone på den front. Yussuf Poulsen har i hvert fald nogle år tilbage af sin kontrakt med Leipzig, og hans markedsværdi bliver nok ikke ligefrem større, heller ikke med tanke på, at han lørdag fylder 30 år.

– Jeg bliver ikke yngre, så deres peak indtægt er nok forbi, siger han med et smil på læben omkring videresalgsklausulen. 

Yussuf Poulsen har en stor stjerne i RB Leipzig, og han står noteret for 396 førsteholdskampe for klubben.





Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte



" Det mener Tipsbladet

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!


United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’



Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland



Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed



TOPNYHED

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget


Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

Færdig i OB

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys


– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det


Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker

Randers – FC Nordsjælland

Brøndbys sommerflirt forlader Bayer Leverkusen



AaB styrtbløder: Så dyr vil nedrykning være

Brøndby-fans raser – nu svarer direktør

‘Vi kan gøre ondt på FCK’

Har håneretten over FCK-vennerne

I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Jesper Sørensen i stor triumf


AVIS

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat


Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’

Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder

Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Wow for en fodboldkamp!

Brøndby skifter tre mand

FCK-boss ramt: Har jeg det sindssygt stramt med

FCK uden stor stjerne til pokalbrag

AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug

Ståle Solbakken: De er Skandinaviens bedste hold

Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag

Pokalfinale på MCH Arena: Trist vi er nået dertil

Nu åbner dansk træner op om fyring

Oprykning kan sætte fut i Fredericias stadionplan

Dansker fik fejlagtigt skylden for Haaland-hetz