Dansk komet: ‘Seriøst noget af det sygeste’

Det danske stortalent Adam Daghim scorede tidligere på sæsonen et drømmemål mod Atletico Madrid i Champions League. Han har med egne ord genset det 1.000 gange.



Forestil dig, at du spiller en Champions League-kamp mod Atletico Madrid. Du modtager en lang bold og ser, at Jan Oblak er kommet lidt for langt ud af sit mål. Derfor tager du chancen og afslutter fra lang afstand – sekundet senere kan du se bolden stryge i kassen.

Vildt, ikke?

Jo, alene drømmen er misundelsesværdig, men for Adam Daghim er det ikke nogen drøm. Han skal sådan set bare skrue tiden et par måneder tilbage. Den 29. januar lavede han netop et mål som beskrevet, da Red Bull Salzburg mødte Atletico Madrid i Champions League.

– Det var seriøst noget af det sygeste. Det var helt vildt. Jeg var seriøst mundlam, fordi det var så crazy. Men det var selvfølgelig nederen, fordi det var et mål til 1-4, og derfor kunne jeg ikke råbe stort hurra, men at score så flot et mål var meget tilfredsstillende, siger Adam Daghim til Tipsbladet og den øvrige presse.

Hvor mange gange har du genset det mål på YouTube?

– Minimum 1.000 gange, fastslår Daghim med et stort smil.

Den 19-årige komet har i det hele taget meget at smile af i øjeblikket. Han nyder i hvert fald tilværelsen i Red Bull Salzburg, hvor han for det meste spiller fast.

– Jeg har det godt. Jeg får mine minutter og spille mange kampe, og det er det vigtigste som fodboldspiller. Jeg føler, at jeg har udviklet mig godt ved at tage til Salzburg, men der er selvfølgelig stadig ting, jeg kan bygge på. Indtil videre er jeg godt tilfreds, siger Daghim, der naturligvis fremhæver Champions League-deltagelsen som det største.

Ikke mindst besøget hos Real Madrid i slutningen af januar.

– Det var en sindssyg oplevelse. Man tænker ikke så meget på det under kampen, hvor man er i zonen, men dagen før, da vi trænede, kiggede jeg til højre og venstre og op og ned. Det var ikke træningen, jeg kiggede så meget på – det var mest stadion.

Inde på Santiago Bernabeu fik Adam Daghim og holdkammeraterne bøllebank og tabte 1-5.

I øjeblikket er Adam Daghim samlet med det danske U21-landshold, der forbereder sig på sommerens EM-slutrunde.






Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’




LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Superliga-stjerne i transfer denne sommer?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Klar for FC København

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Frankrig – England

‘Horsens var et helvede’

Hjulmand vækker opsigt til første træning



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Dansk klub har lagt hele strategien om

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig