Forestil dig, at du spiller en Champions League-kamp mod Atletico Madrid. Du modtager en lang bold og ser, at Jan Oblak er kommet lidt for langt ud af sit mål. Derfor tager du chancen og afslutter fra lang afstand – sekundet senere kan du se bolden stryge i kassen.
Vildt, ikke?
Jo, alene drømmen er misundelsesværdig, men for Adam Daghim er det ikke nogen drøm. Han skal sådan set bare skrue tiden et par måneder tilbage. Den 29. januar lavede han netop et mål som beskrevet, da Red Bull Salzburg mødte Atletico Madrid i Champions League.
– Det var seriøst noget af det sygeste. Det var helt vildt. Jeg var seriøst mundlam, fordi det var så crazy. Men det var selvfølgelig nederen, fordi det var et mål til 1-4, og derfor kunne jeg ikke råbe stort hurra, men at score så flot et mål var meget tilfredsstillende, siger Adam Daghim til Tipsbladet og den øvrige presse.
Hvor mange gange har du genset det mål på YouTube?
– Minimum 1.000 gange, fastslår Daghim med et stort smil.
Den 19-årige komet har i det hele taget meget at smile af i øjeblikket. Han nyder i hvert fald tilværelsen i Red Bull Salzburg, hvor han for det meste spiller fast.
– Jeg har det godt. Jeg får mine minutter og spille mange kampe, og det er det vigtigste som fodboldspiller. Jeg føler, at jeg har udviklet mig godt ved at tage til Salzburg, men der er selvfølgelig stadig ting, jeg kan bygge på. Indtil videre er jeg godt tilfreds, siger Daghim, der naturligvis fremhæver Champions League-deltagelsen som det største.
Ikke mindst besøget hos Real Madrid i slutningen af januar.
– Det var en sindssyg oplevelse. Man tænker ikke så meget på det under kampen, hvor man er i zonen, men dagen før, da vi trænede, kiggede jeg til højre og venstre og op og ned. Det var ikke træningen, jeg kiggede så meget på – det var mest stadion.
Inde på Santiago Bernabeu fik Adam Daghim og holdkammeraterne bøllebank og tabte 1-5.
I øjeblikket er Adam Daghim samlet med det danske U21-landshold, der forbereder sig på sommerens EM-slutrunde.
LIVE
TransferLIVE: Chelsea-transfer på plads
FANKLUBBEN
Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
LIVE
Superliga-LIVE: Stor FCM-bet: Ramt af ny skade
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
TIPSBLADETS DOM
Hvor er I vilde, AGF!
EKSKLUSIVT
Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld
AVIS
De vil have Jelert
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AGF fandt vej til comeback gennem delmål
TIPSBLADETS DOM
Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
OB indkalder pressen til nyt om cheftræneren
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
FCK-træner: ‘Alle fik set det i dag’
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
EKSKLUSIVT