Forestil dig, at du spiller en Champions League-kamp mod Atletico Madrid. Du modtager en lang bold og ser, at Jan Oblak er kommet lidt for langt ud af sit mål. Derfor tager du chancen og afslutter fra lang afstand – sekundet senere kan du se bolden stryge i kassen.
Vildt, ikke?
Jo, alene drømmen er misundelsesværdig, men for Adam Daghim er det ikke nogen drøm. Han skal sådan set bare skrue tiden et par måneder tilbage. Den 29. januar lavede han netop et mål som beskrevet, da Red Bull Salzburg mødte Atletico Madrid i Champions League.
– Det var seriøst noget af det sygeste. Det var helt vildt. Jeg var seriøst mundlam, fordi det var så crazy. Men det var selvfølgelig nederen, fordi det var et mål til 1-4, og derfor kunne jeg ikke råbe stort hurra, men at score så flot et mål var meget tilfredsstillende, siger Adam Daghim til Tipsbladet og den øvrige presse.
Hvor mange gange har du genset det mål på YouTube?
– Minimum 1.000 gange, fastslår Daghim med et stort smil.
Den 19-årige komet har i det hele taget meget at smile af i øjeblikket. Han nyder i hvert fald tilværelsen i Red Bull Salzburg, hvor han for det meste spiller fast.
– Jeg har det godt. Jeg får mine minutter og spille mange kampe, og det er det vigtigste som fodboldspiller. Jeg føler, at jeg har udviklet mig godt ved at tage til Salzburg, men der er selvfølgelig stadig ting, jeg kan bygge på. Indtil videre er jeg godt tilfreds, siger Daghim, der naturligvis fremhæver Champions League-deltagelsen som det største.
Ikke mindst besøget hos Real Madrid i slutningen af januar.
– Det var en sindssyg oplevelse. Man tænker ikke så meget på det under kampen, hvor man er i zonen, men dagen før, da vi trænede, kiggede jeg til højre og venstre og op og ned. Det var ikke træningen, jeg kiggede så meget på – det var mest stadion.
Inde på Santiago Bernabeu fik Adam Daghim og holdkammeraterne bøllebank og tabte 1-5.
I øjeblikket er Adam Daghim samlet med det danske U21-landshold, der forbereder sig på sommerens EM-slutrunde.
LIVE
VM-LIVE: Hæslig statistik
SPONSORERET INDHOLD
Dækkene Ruller: Varm op til Tour de France 2026
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Zanka ville spille gratis for FC København
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
TIPSBLADET SPECIAL
VM-powerranking: En guddommelig præstation
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
OPTAKT
Brasilien – Haiti
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Fremhæver Bodø/Glimt
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
TRANSFER
Jagter FC Barcelona-stjerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
EKSKLUSIVT