Dansk komet: ‘Seriøst noget af det sygeste’

Det danske stortalent Adam Daghim scorede tidligere på sæsonen et drømmemål mod Atletico Madrid i Champions League. Han har med egne ord genset det 1.000 gange.



Forestil dig, at du spiller en Champions League-kamp mod Atletico Madrid. Du modtager en lang bold og ser, at Jan Oblak er kommet lidt for langt ud af sit mål. Derfor tager du chancen og afslutter fra lang afstand – sekundet senere kan du se bolden stryge i kassen.

Vildt, ikke?

Jo, alene drømmen er misundelsesværdig, men for Adam Daghim er det ikke nogen drøm. Han skal sådan set bare skrue tiden et par måneder tilbage. Den 29. januar lavede han netop et mål som beskrevet, da Red Bull Salzburg mødte Atletico Madrid i Champions League.

– Det var seriøst noget af det sygeste. Det var helt vildt. Jeg var seriøst mundlam, fordi det var så crazy. Men det var selvfølgelig nederen, fordi det var et mål til 1-4, og derfor kunne jeg ikke råbe stort hurra, men at score så flot et mål var meget tilfredsstillende, siger Adam Daghim til Tipsbladet og den øvrige presse.

Hvor mange gange har du genset det mål på YouTube?

– Minimum 1.000 gange, fastslår Daghim med et stort smil.

Den 19-årige komet har i det hele taget meget at smile af i øjeblikket. Han nyder i hvert fald tilværelsen i Red Bull Salzburg, hvor han for det meste spiller fast.

– Jeg har det godt. Jeg får mine minutter og spille mange kampe, og det er det vigtigste som fodboldspiller. Jeg føler, at jeg har udviklet mig godt ved at tage til Salzburg, men der er selvfølgelig stadig ting, jeg kan bygge på. Indtil videre er jeg godt tilfreds, siger Daghim, der naturligvis fremhæver Champions League-deltagelsen som det største.

Ikke mindst besøget hos Real Madrid i slutningen af januar.

– Det var en sindssyg oplevelse. Man tænker ikke så meget på det under kampen, hvor man er i zonen, men dagen før, da vi trænede, kiggede jeg til højre og venstre og op og ned. Det var ikke træningen, jeg kiggede så meget på – det var mest stadion.

Inde på Santiago Bernabeu fik Adam Daghim og holdkammeraterne bøllebank og tabte 1-5.

I øjeblikket er Adam Daghim samlet med det danske U21-landshold, der forbereder sig på sommerens EM-slutrunde.





Superliga-LIVE: Otte spillere er ude for AGF




LIVE

TransferLIVE: Andreas Maxsø til Brøndby?

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Ingen klausul i FC København-aftale

Eriksen spottet – nu er der nyt

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

Lyngby BK – AGF



LIVE

Superliga-LIVE: Otte spillere er ude for AGF

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

AGF i kontakt om norsk angriber 

FC Midtjylland – AC Horsens

Klar besked om AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord

FC Nordsjælland – Randers FC

Silkeborg IF – FC København

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

‘Det ville være en katastrofe af rang’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

DBU-formand: Tilliden til Infantino er væk

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Blev jagtet af Brøndby – tager til Bundesligaen

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Infantino dropper udskældt FIFA-plan

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Her er FCK’s næste modstander i Europa