Forestil dig, at du spiller en Champions League-kamp mod Atletico Madrid. Du modtager en lang bold og ser, at Jan Oblak er kommet lidt for langt ud af sit mål. Derfor tager du chancen og afslutter fra lang afstand – sekundet senere kan du se bolden stryge i kassen.
Vildt, ikke?
Jo, alene drømmen er misundelsesværdig, men for Adam Daghim er det ikke nogen drøm. Han skal sådan set bare skrue tiden et par måneder tilbage. Den 29. januar lavede han netop et mål som beskrevet, da Red Bull Salzburg mødte Atletico Madrid i Champions League.
– Det var seriøst noget af det sygeste. Det var helt vildt. Jeg var seriøst mundlam, fordi det var så crazy. Men det var selvfølgelig nederen, fordi det var et mål til 1-4, og derfor kunne jeg ikke råbe stort hurra, men at score så flot et mål var meget tilfredsstillende, siger Adam Daghim til Tipsbladet og den øvrige presse.
Hvor mange gange har du genset det mål på YouTube?
– Minimum 1.000 gange, fastslår Daghim med et stort smil.
Den 19-årige komet har i det hele taget meget at smile af i øjeblikket. Han nyder i hvert fald tilværelsen i Red Bull Salzburg, hvor han for det meste spiller fast.
– Jeg har det godt. Jeg får mine minutter og spille mange kampe, og det er det vigtigste som fodboldspiller. Jeg føler, at jeg har udviklet mig godt ved at tage til Salzburg, men der er selvfølgelig stadig ting, jeg kan bygge på. Indtil videre er jeg godt tilfreds, siger Daghim, der naturligvis fremhæver Champions League-deltagelsen som det største.
Ikke mindst besøget hos Real Madrid i slutningen af januar.
– Det var en sindssyg oplevelse. Man tænker ikke så meget på det under kampen, hvor man er i zonen, men dagen før, da vi trænede, kiggede jeg til højre og venstre og op og ned. Det var ikke træningen, jeg kiggede så meget på – det var mest stadion.
Inde på Santiago Bernabeu fik Adam Daghim og holdkammeraterne bøllebank og tabte 1-5.
I øjeblikket er Adam Daghim samlet med det danske U21-landshold, der forbereder sig på sommerens EM-slutrunde.
LIVE
VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal
OPTAKT
Mexico – Sydkorea
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
Portugal skuffede stort mod DR Congo
NYHEDER
Succestræner død af kræft
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
OPTAKT
Canada – Qatar
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Klar transfermelding
EKSKLUSIVT