De fleste fodboldspillere drømmer om at komme til Premier League – for Rasmus Nissen Kristensen gik drømmen i opfyldelse i sommerens transfervindue.
Her byttede han den østrigske mesterklub Red Bull Salzburg ud med Leeds United, og danskeren har med det samme sat sig tungt på højre back-positionen i sin nye klub og fået masser af spilletid.
Nu byder hverdagen ikke længere på guldkampe og Champions League-opgør, men den tidligere FC Midtjylland-spiller er slet ikke i tvivl om, at han er havnet på en højere hylde.
– Jeg synes, det har været fedt. Det har naturligvis været en stor omvæltning, for det er et helt andet niveau til dagligt. Det har været udfordrende for mig, og det har jeg virkelig nydt. Vi har også fået en god start på sæsonen, siger Rasmus Nissen Kristensen til Tipsbladet og tilføjer:
– Det er en større klub, og der er omstændigheder udefra, som gør, at det hele bare et på et andet niveau. Det gælder selvfølgelig ikke mindst den modstand, men er oppe imod hver uge. Det er virkelig fedt at spille Premier League. Man kan virkelig mærke, at folk går op i det, og der er en forrygende stemning på lægterne hver weekend.
– Man er som spiller nødt til at hænge i med næb og kløer for at kunne følge med, og det er med til at udvikle mig. Jeg kunne allerede mærke det fra min første kamp til kamp fem – jeg blev bedre og bedre. Det er verdens bedste liga.
Rasmus Nissen Kristensen drømmer også om at bide sig fast på landsholdet, hvor han skal kæmpe med Alexander Bah og Jens Stryger Larsen om minutterne og Kasper Hjulmands gunst.
– Min mentalitet er, at jeg gør det så godt som muligt, og forhåbentlig kan jeg gøre det svært for Hjulmand at træffe en beslutning om, hvem der skal spille. Jeg er her i holdets tjeneste, og det er det vigtigste for mig, lyder det fra Leeds-spilleren.
25-årige Rasmus Nissen Kristensen er foreløbig noteret for otte landskampe.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
TOPNYHED
Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
NYHEDER
Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
TOPNYHED
Disse to er færdige i Brøndby
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
NYHEDER
Daniel Wass stopper karrieren om et år
NYHEDER
FCK kørte Silkeborg over
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
NYHEDER