Dansk landsholdsspiller jubler over fedt skifte

Rasmus Nissen Kristensen kan ikke få armene ned over sit skifte til Premier League-klubben Leeds United.



De fleste fodboldspillere drømmer om at komme til Premier League – for Rasmus Nissen Kristensen gik drømmen i opfyldelse i sommerens transfervindue.

Her byttede han den østrigske mesterklub Red Bull Salzburg ud med Leeds United, og danskeren har med det samme sat sig tungt på højre back-positionen i sin nye klub og fået masser af spilletid.

Nu byder hverdagen ikke længere på guldkampe og Champions League-opgør, men den tidligere FC Midtjylland-spiller er slet ikke i tvivl om, at han er havnet på en højere hylde.

– Jeg synes, det har været fedt. Det har naturligvis været en stor omvæltning, for det er et helt andet niveau til dagligt. Det har været udfordrende for mig, og det har jeg virkelig nydt. Vi har også fået en god start på sæsonen, siger Rasmus Nissen Kristensen til Tipsbladet og tilføjer:

– Det er en større klub, og der er omstændigheder udefra, som gør, at det hele bare et på et andet niveau. Det gælder selvfølgelig ikke mindst den modstand, men er oppe imod hver uge. Det er virkelig fedt at spille Premier League. Man kan virkelig mærke, at folk går op i det, og der er en forrygende stemning på lægterne hver weekend.

– Man er som spiller nødt til at hænge i med næb og kløer for at kunne følge med, og det er med til at udvikle mig. Jeg kunne allerede mærke det fra min første kamp til kamp fem – jeg blev bedre og bedre. Det er verdens bedste liga. 

Rasmus Nissen Kristensen drømmer også om at bide sig fast på landsholdet, hvor han skal kæmpe med Alexander Bah og Jens Stryger Larsen om minutterne og Kasper Hjulmands gunst.

– Min mentalitet er, at jeg gør det så godt som muligt, og forhåbentlig kan jeg gøre det svært for Hjulmand at træffe en beslutning om, hvem der skal spille. Jeg er her i holdets tjeneste, og det er det vigtigste for mig, lyder det fra Leeds-spilleren.

25-årige Rasmus Nissen Kristensen er foreløbig noteret for otte landskampe. 



Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Han peger på Simon Kjær

Overvejer Mathias Jensen-køb

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

– Du har udstråling som tagpap

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Presset Frank: Her er vores store problem

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Fælder dom over Højlund

Henter dansker – får god pakke

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

– Et frygteligt scenarie

I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

– Alle taler om dem!

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’

Kartago-Ørne tæver Traner

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale

Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Real Madrid-stjerne skifter til Lyon

Vilde Diant Ramaj-rygter tager til