De fleste fodboldspillere drømmer om at komme til Premier League – for Rasmus Nissen Kristensen gik drømmen i opfyldelse i sommerens transfervindue.
Her byttede han den østrigske mesterklub Red Bull Salzburg ud med Leeds United, og danskeren har med det samme sat sig tungt på højre back-positionen i sin nye klub og fået masser af spilletid.
Nu byder hverdagen ikke længere på guldkampe og Champions League-opgør, men den tidligere FC Midtjylland-spiller er slet ikke i tvivl om, at han er havnet på en højere hylde.
– Jeg synes, det har været fedt. Det har naturligvis været en stor omvæltning, for det er et helt andet niveau til dagligt. Det har været udfordrende for mig, og det har jeg virkelig nydt. Vi har også fået en god start på sæsonen, siger Rasmus Nissen Kristensen til Tipsbladet og tilføjer:
– Det er en større klub, og der er omstændigheder udefra, som gør, at det hele bare et på et andet niveau. Det gælder selvfølgelig ikke mindst den modstand, men er oppe imod hver uge. Det er virkelig fedt at spille Premier League. Man kan virkelig mærke, at folk går op i det, og der er en forrygende stemning på lægterne hver weekend.
– Man er som spiller nødt til at hænge i med næb og kløer for at kunne følge med, og det er med til at udvikle mig. Jeg kunne allerede mærke det fra min første kamp til kamp fem – jeg blev bedre og bedre. Det er verdens bedste liga.
Rasmus Nissen Kristensen drømmer også om at bide sig fast på landsholdet, hvor han skal kæmpe med Alexander Bah og Jens Stryger Larsen om minutterne og Kasper Hjulmands gunst.
– Min mentalitet er, at jeg gør det så godt som muligt, og forhåbentlig kan jeg gøre det svært for Hjulmand at træffe en beslutning om, hvem der skal spille. Jeg er her i holdets tjeneste, og det er det vigtigste for mig, lyder det fra Leeds-spilleren.
25-årige Rasmus Nissen Kristensen er foreløbig noteret for otte landskampe.
LIVE
TransferLIVE: Han bliver ny Liverpool-træner
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
De er færdige i 1. division
NYHEDER
Efter katastrofe – han erstatter ‘PC’
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
NYHEDER
Arne Slot fyret af Liverpool
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
NYHEDER
Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!
NYHEDER
Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub