De fleste fodboldspillere drømmer om at komme til Premier League – for Rasmus Nissen Kristensen gik drømmen i opfyldelse i sommerens transfervindue.
Her byttede han den østrigske mesterklub Red Bull Salzburg ud med Leeds United, og danskeren har med det samme sat sig tungt på højre back-positionen i sin nye klub og fået masser af spilletid.
Nu byder hverdagen ikke længere på guldkampe og Champions League-opgør, men den tidligere FC Midtjylland-spiller er slet ikke i tvivl om, at han er havnet på en højere hylde.
– Jeg synes, det har været fedt. Det har naturligvis været en stor omvæltning, for det er et helt andet niveau til dagligt. Det har været udfordrende for mig, og det har jeg virkelig nydt. Vi har også fået en god start på sæsonen, siger Rasmus Nissen Kristensen til Tipsbladet og tilføjer:
– Det er en større klub, og der er omstændigheder udefra, som gør, at det hele bare et på et andet niveau. Det gælder selvfølgelig ikke mindst den modstand, men er oppe imod hver uge. Det er virkelig fedt at spille Premier League. Man kan virkelig mærke, at folk går op i det, og der er en forrygende stemning på lægterne hver weekend.
– Man er som spiller nødt til at hænge i med næb og kløer for at kunne følge med, og det er med til at udvikle mig. Jeg kunne allerede mærke det fra min første kamp til kamp fem – jeg blev bedre og bedre. Det er verdens bedste liga.
Rasmus Nissen Kristensen drømmer også om at bide sig fast på landsholdet, hvor han skal kæmpe med Alexander Bah og Jens Stryger Larsen om minutterne og Kasper Hjulmands gunst.
– Min mentalitet er, at jeg gør det så godt som muligt, og forhåbentlig kan jeg gøre det svært for Hjulmand at træffe en beslutning om, hvem der skal spille. Jeg er her i holdets tjeneste, og det er det vigtigste for mig, lyder det fra Leeds-spilleren.
25-årige Rasmus Nissen Kristensen er foreløbig noteret for otte landskampe.
LIVE
TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
LIVE
Superliga-LIVE: Klubboss beklager – løb tør for øl
EKSKLUSIVT
Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
NYHEDER
FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’
TOPNYHED
Transferkollaps: Napoli truer med retssag
NYHEDER
Dansker scorer mod Barcelona
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel
NYHEDER
Thomasberg vinder i sin OB-debut
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
TOPNYHED
Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
INTERVIEW
“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
EKSKLUSIVT