Dansk målscorer: Jeg er klar ligegyldigt hvad

Andreas Cornelius har blot scoret et enkelt mål i sæsonen, men i søndagens testkamp viste han sit værd.



Landstræner Kasper Hjulmand var fuld af lovord om Andreas Cornelius efter søndagens testsejr på 2-0 over Bosnien-Hercegovina. Og med god grund.

Angriberen kom ind i løbet af anden halvleg, scorede et mål og var en konstant trussel mod det bosniske forsvar.

Men hovedpersonen selv ved ikke helt, hvad han skal forvente af spilletid under det forestående EM. Derfor forbereder han sig på forskellige roller.

– For mig ændrer det ikke så meget. Jeg er klar ligegyldigt hvad. Jeg er klar til både 20 minutter som i går (søndag, red.) og til at spille 90, som jeg har gjort masser af gange i Parma i den her sæson.

– For mig er det om at forberede sig på den rolle, som det nu ser ud til, at man skal have. Om det er det ene eller andet, ændrer ikke så meget. Det handler om at se fra kamp til kamp, hvad ens rolle kan blive og så prøve at forberede sig så godt som muligt, siger Cornelius.

Den luftstærke centerforward har i en årrække været en fast del af A-landsholdet og står noteret for 6 mål i 28 kampe.

Siden Hjulmand tog over for et år siden, er det dog kun blevet til tre optrædener i den rødhvide trøje for den tidligere FCK-spiller, som nød sit indhop i søndagens opvarmningskamp.

– Jeg har ikke været med i lang tid på grund af nogle skader på uheldige tidspunkter, men jeg har spillet masser af kampe i løbet af året.

– Jeg har ikke vist mig så meget frem under Kasper Hjulmand. Jeg har ikke haft muligheden, så selvfølgelig er det dejligt at gå ind og vise lidt, når jeg så er klar og med, siger han.

Sæsonen i Parma vil han helst ikke tale om før EM. Det blev kun til 1 mål i 30 kampe for holdet, der rykkede ned i Serie B.

– Tingene har bare ikke rigtig fungeret i år. Der har været rigtig mange årsager, siger han uden at uddybe.

Cornelius og resten af det danske landshold står lørdag over for Finland i første gruppekamp ved EM.

Alle Danmarks kampe i det indledende gruppespil spilles i Parken i København.

/ritzau/





Storklub vil have Filip Jörgensen

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Roony Bardghji med drømmekamp

Dansker rygtes væk: De går amok på Instagram

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Dansker med kongemål mod Napoli

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Afsløring: BIF forhandler om millioner for stjerne

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

Liverpool-træner er ked af prædikat

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Manchester United skuffer efter trænerfyring

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’

Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’

Eriksen og Kjær tager afsted

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Har talt med Ferguson om United-job

‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Rygter om AC Horsens-legende

Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’

Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge

Målfattig storkamp i London

Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet

Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch

Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL

Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga

Neymar tager en tørn mere

Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub

Tauson er færdig i Brisbane

Puster til bålet under West Ham-træners sæde