Landstræner Kasper Hjulmand var fuld af lovord om Andreas Cornelius efter søndagens testsejr på 2-0 over Bosnien-Hercegovina. Og med god grund.
Angriberen kom ind i løbet af anden halvleg, scorede et mål og var en konstant trussel mod det bosniske forsvar.
Men hovedpersonen selv ved ikke helt, hvad han skal forvente af spilletid under det forestående EM. Derfor forbereder han sig på forskellige roller.
– For mig ændrer det ikke så meget. Jeg er klar ligegyldigt hvad. Jeg er klar til både 20 minutter som i går (søndag, red.) og til at spille 90, som jeg har gjort masser af gange i Parma i den her sæson.
– For mig er det om at forberede sig på den rolle, som det nu ser ud til, at man skal have. Om det er det ene eller andet, ændrer ikke så meget. Det handler om at se fra kamp til kamp, hvad ens rolle kan blive og så prøve at forberede sig så godt som muligt, siger Cornelius.
Den luftstærke centerforward har i en årrække været en fast del af A-landsholdet og står noteret for 6 mål i 28 kampe.
Siden Hjulmand tog over for et år siden, er det dog kun blevet til tre optrædener i den rødhvide trøje for den tidligere FCK-spiller, som nød sit indhop i søndagens opvarmningskamp.
– Jeg har ikke været med i lang tid på grund af nogle skader på uheldige tidspunkter, men jeg har spillet masser af kampe i løbet af året.
– Jeg har ikke vist mig så meget frem under Kasper Hjulmand. Jeg har ikke haft muligheden, så selvfølgelig er det dejligt at gå ind og vise lidt, når jeg så er klar og med, siger han.
Sæsonen i Parma vil han helst ikke tale om før EM. Det blev kun til 1 mål i 30 kampe for holdet, der rykkede ned i Serie B.
– Tingene har bare ikke rigtig fungeret i år. Der har været rigtig mange årsager, siger han uden at uddybe.
Cornelius og resten af det danske landshold står lørdag over for Finland i første gruppekamp ved EM.
Alle Danmarks kampe i det indledende gruppespil spilles i Parken i København.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Brøndby henter ny målmand
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Officielt: Nu er Nagelsmann færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
OPTAKT
Australien – Egypten
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber
MEDIE
