Landstræner Kasper Hjulmand var fuld af lovord om Andreas Cornelius efter søndagens testsejr på 2-0 over Bosnien-Hercegovina. Og med god grund.
Angriberen kom ind i løbet af anden halvleg, scorede et mål og var en konstant trussel mod det bosniske forsvar.
Men hovedpersonen selv ved ikke helt, hvad han skal forvente af spilletid under det forestående EM. Derfor forbereder han sig på forskellige roller.
– For mig ændrer det ikke så meget. Jeg er klar ligegyldigt hvad. Jeg er klar til både 20 minutter som i går (søndag, red.) og til at spille 90, som jeg har gjort masser af gange i Parma i den her sæson.
– For mig er det om at forberede sig på den rolle, som det nu ser ud til, at man skal have. Om det er det ene eller andet, ændrer ikke så meget. Det handler om at se fra kamp til kamp, hvad ens rolle kan blive og så prøve at forberede sig så godt som muligt, siger Cornelius.
Den luftstærke centerforward har i en årrække været en fast del af A-landsholdet og står noteret for 6 mål i 28 kampe.
Siden Hjulmand tog over for et år siden, er det dog kun blevet til tre optrædener i den rødhvide trøje for den tidligere FCK-spiller, som nød sit indhop i søndagens opvarmningskamp.
– Jeg har ikke været med i lang tid på grund af nogle skader på uheldige tidspunkter, men jeg har spillet masser af kampe i løbet af året.
– Jeg har ikke vist mig så meget frem under Kasper Hjulmand. Jeg har ikke haft muligheden, så selvfølgelig er det dejligt at gå ind og vise lidt, når jeg så er klar og med, siger han.
Sæsonen i Parma vil han helst ikke tale om før EM. Det blev kun til 1 mål i 30 kampe for holdet, der rykkede ned i Serie B.
– Tingene har bare ikke rigtig fungeret i år. Der har været rigtig mange årsager, siger han uden at uddybe.
Cornelius og resten af det danske landshold står lørdag over for Finland i første gruppekamp ved EM.
Alle Danmarks kampe i det indledende gruppespil spilles i Parken i København.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Tottenham henter forsvarsspiller
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
AVIS
‘Det er slut’
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TOPNYHED
Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
MEDIE
