HELSINGØR (Tipsbladet): Morten Hjulmand skulle kun bruge ni minutter på banen i lørdagens landskamp mod Schweiz, før han fik sat lidt gang i gaden.
I en kamp, der ellers var en langgaber, røg den danske midtbanespiller og Schweiz’ store stjerne Granit Xhaka nemlig i totterne på hinanden efter en duel midt på banen. Fra pressepladserne var det tydeligt at se, at der blev sagt lidt af hvert, og at parterne ikke var helt tilfredse med hinanden.
Dagen derpå møder Morten Hjulmand den skrevne presse, og første punkt på dagsordenen er den meget omtalte infight.
– Det er sådan nogle situationer, der opstår i løbet af en kamp. Der opstår nogle hidsigheder i fodbold en gang imellem, og det er sådan, det er. Den type, jeg er, er, at jeg kommer ind med noget energi.
– På den anden side så lader jeg også tingene, der sker på banen, blive på banen, og jeg har ikke noget behov for at tage den med uden for kridtstregerne, siger Morten Hjulmand til Tipsbladet og den fremmødte presse.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Foto: Alamy
Granit Xhaka har siden udtalt, at danskeren kom ind i duellen med for voldsom tænding, og at han ikke mener, at man skal gøre, som Hjulmand gjorde i kampen. En udtalelse, Sporting-danskeren tager med ophøjet ro.
– Jeg tænker, at jeg har meget få landskampe, og jeg skal ind og bevise, at jeg skal starte inde for det danske landshold. Det vil jeg gerne bevise over for landstræneren. Det er en del af mig og en del af min måde at være som spiller. Jeg kommer ind med energi og aggressivitet, og det kommer jeg ikke til at ændre. Jeg har et stort ønske om at blive en del af det her hold og få en fast rolle på det her hold, så det er de ting, jeg bringer i spil på banen, siger Morten Hjulmand.
Jonas Wind har kendt dig i mange år og sagde efter kampen i går, at du altid har spillet med meget temperament på banen. Kan du genkende det?
– Ja, jeg er en temperamentsfuld spiller, men jeg synes, jeg har tingene under kontrol, og det har jeg også vist i mine professionelle kampe. Selvom jeg får mange gule kort, er jeg god til at kontrollere mig selv. Det er vigtigt, at jeg ikke mister hovedet, og det har jeg ikke gjort før og kommer heller ikke til det, siger Hjulmand og tilføjer:
– Da jeg var ungdomsspiller, havde jeg mange diskussioner med min ungdomstræner om mit temperament. Men de har altid sagt, at de aldrig vil tage det fra mig.
Morten Hjulmand, 24 år, har spillet fire landskampe. Til daglig er han en stor profil i den portugisiske storklub Sporting CP.
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
Henter FC København-spiller
Kæk Wass: Han filmede!
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
LIVE
LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
Joakim Mæhle åbner op
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
Skal han med Bo Svensson til FC København?
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
NYHEDER
Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
Tottenham præsenterer ny træner
KARAKTERER
En historisk katastrofe for Danmark
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
INTERVIEW
Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’
TOPNYHED
Er det her Danmarks hemmelige våben?
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
Undskylder efter italiensk fiasko
‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
MEDIE
Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’
Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
NYHEDER