Dansk stjerne svarer rasende Granit Xhaka

Morten Hjulmand taler nu om skærmydslerne med den schweiziske stjerne Granit Xhaka.



HELSINGØR (Tipsbladet): Morten Hjulmand skulle kun bruge ni minutter på banen i lørdagens landskamp mod Schweiz, før han fik sat lidt gang i gaden.

I en kamp, der ellers var en langgaber, røg den danske midtbanespiller og Schweiz’ store stjerne Granit Xhaka nemlig i totterne på hinanden efter en duel midt på banen. Fra pressepladserne var det tydeligt at se, at der blev sagt lidt af hvert, og at parterne ikke var helt tilfredse med hinanden.

Dagen derpå møder Morten Hjulmand den skrevne presse, og første punkt på dagsordenen er den meget omtalte infight.

– Det er sådan nogle situationer, der opstår i løbet af en kamp. Der opstår nogle hidsigheder i fodbold en gang imellem, og det er sådan, det er. Den type, jeg er, er, at jeg kommer ind med noget energi.

– På den anden side så lader jeg også tingene, der sker på banen, blive på banen, og jeg har ikke noget behov for at tage den med uden for kridtstregerne, siger Morten Hjulmand til Tipsbladet og den fremmødte presse.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Foto: Alamy

Granit Xhaka har siden udtalt, at danskeren kom ind i duellen med for voldsom tænding, og at han ikke mener, at man skal gøre, som Hjulmand gjorde i kampen. En udtalelse, Sporting-danskeren tager med ophøjet ro.

– Jeg tænker, at jeg har meget få landskampe, og jeg skal ind og bevise, at jeg skal starte inde for det danske landshold. Det vil jeg gerne bevise over for landstræneren. Det er en del af mig og en del af min måde at være som spiller. Jeg kommer ind med energi og aggressivitet, og det kommer jeg ikke til at ændre. Jeg har et stort ønske om at blive en del af det her hold og få en fast rolle på det her hold, så det er de ting, jeg bringer i spil på banen, siger Morten Hjulmand.

Jonas Wind har kendt dig i mange år og sagde efter kampen i går, at du altid har spillet med meget temperament på banen. Kan du genkende det?

– Ja, jeg er en temperamentsfuld spiller, men jeg synes, jeg har tingene under kontrol, og det har jeg også vist i mine professionelle kampe. Selvom jeg får mange gule kort, er jeg god til at kontrollere mig selv. Det er vigtigt, at jeg ikke mister hovedet, og det har jeg ikke gjort før og kommer heller ikke til det, siger Hjulmand og tilføjer:

– Da jeg var ungdomsspiller, havde jeg mange diskussioner med min ungdomstræner om mit temperament. Men de har altid sagt, at de aldrig vil tage det fra mig.

Morten Hjulmand, 24 år, har spillet fire landskampe. Til daglig er han en stor profil i den portugisiske storklub Sporting CP.  







LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Smider Salah-bombe

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Amir Richardson scorer kassen i FC København



Kæmpekøb retur til FC København?

AGF – FC Midtjylland

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

FC København – Vejle Boldklub

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Han er færdig i Brøndby

Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Sønderjyske – Brøndby IF

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Sender stikpille til FC København-flop

Italiensk dommerchef efterforskes for svindel

Sprudler i MLS

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Silkeborg IF – Randers FC

Oddset styrtdykker

Viborg FF – FC Nordsjælland



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen