HELSINGØR (Tipsbladet): Morten Hjulmand skulle kun bruge ni minutter på banen i lørdagens landskamp mod Schweiz, før han fik sat lidt gang i gaden.
I en kamp, der ellers var en langgaber, røg den danske midtbanespiller og Schweiz’ store stjerne Granit Xhaka nemlig i totterne på hinanden efter en duel midt på banen. Fra pressepladserne var det tydeligt at se, at der blev sagt lidt af hvert, og at parterne ikke var helt tilfredse med hinanden.
Dagen derpå møder Morten Hjulmand den skrevne presse, og første punkt på dagsordenen er den meget omtalte infight.
– Det er sådan nogle situationer, der opstår i løbet af en kamp. Der opstår nogle hidsigheder i fodbold en gang imellem, og det er sådan, det er. Den type, jeg er, er, at jeg kommer ind med noget energi.
– På den anden side så lader jeg også tingene, der sker på banen, blive på banen, og jeg har ikke noget behov for at tage den med uden for kridtstregerne, siger Morten Hjulmand til Tipsbladet og den fremmødte presse.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Foto: Alamy
Granit Xhaka har siden udtalt, at danskeren kom ind i duellen med for voldsom tænding, og at han ikke mener, at man skal gøre, som Hjulmand gjorde i kampen. En udtalelse, Sporting-danskeren tager med ophøjet ro.
– Jeg tænker, at jeg har meget få landskampe, og jeg skal ind og bevise, at jeg skal starte inde for det danske landshold. Det vil jeg gerne bevise over for landstræneren. Det er en del af mig og en del af min måde at være som spiller. Jeg kommer ind med energi og aggressivitet, og det kommer jeg ikke til at ændre. Jeg har et stort ønske om at blive en del af det her hold og få en fast rolle på det her hold, så det er de ting, jeg bringer i spil på banen, siger Morten Hjulmand.
Jonas Wind har kendt dig i mange år og sagde efter kampen i går, at du altid har spillet med meget temperament på banen. Kan du genkende det?
– Ja, jeg er en temperamentsfuld spiller, men jeg synes, jeg har tingene under kontrol, og det har jeg også vist i mine professionelle kampe. Selvom jeg får mange gule kort, er jeg god til at kontrollere mig selv. Det er vigtigt, at jeg ikke mister hovedet, og det har jeg ikke gjort før og kommer heller ikke til det, siger Hjulmand og tilføjer:
– Da jeg var ungdomsspiller, havde jeg mange diskussioner med min ungdomstræner om mit temperament. Men de har altid sagt, at de aldrig vil tage det fra mig.
Morten Hjulmand, 24 år, har spillet fire landskampe. Til daglig er han en stor profil i den portugisiske storklub Sporting CP.
LIVE
LIVE: Indkalder pressen
OPTAKT
Fulham – Newcastle
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
OPTAKT
Liverpool – Brentford
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Færdig som cheftræner i Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
EKSKLUSIVT