HELSINGØR (Tipsbladet): Morten Hjulmand skulle kun bruge ni minutter på banen i lørdagens landskamp mod Schweiz, før han fik sat lidt gang i gaden.
I en kamp, der ellers var en langgaber, røg den danske midtbanespiller og Schweiz’ store stjerne Granit Xhaka nemlig i totterne på hinanden efter en duel midt på banen. Fra pressepladserne var det tydeligt at se, at der blev sagt lidt af hvert, og at parterne ikke var helt tilfredse med hinanden.
Dagen derpå møder Morten Hjulmand den skrevne presse, og første punkt på dagsordenen er den meget omtalte infight.
– Det er sådan nogle situationer, der opstår i løbet af en kamp. Der opstår nogle hidsigheder i fodbold en gang imellem, og det er sådan, det er. Den type, jeg er, er, at jeg kommer ind med noget energi.
– På den anden side så lader jeg også tingene, der sker på banen, blive på banen, og jeg har ikke noget behov for at tage den med uden for kridtstregerne, siger Morten Hjulmand til Tipsbladet og den fremmødte presse.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Foto: Alamy
Granit Xhaka har siden udtalt, at danskeren kom ind i duellen med for voldsom tænding, og at han ikke mener, at man skal gøre, som Hjulmand gjorde i kampen. En udtalelse, Sporting-danskeren tager med ophøjet ro.
– Jeg tænker, at jeg har meget få landskampe, og jeg skal ind og bevise, at jeg skal starte inde for det danske landshold. Det vil jeg gerne bevise over for landstræneren. Det er en del af mig og en del af min måde at være som spiller. Jeg kommer ind med energi og aggressivitet, og det kommer jeg ikke til at ændre. Jeg har et stort ønske om at blive en del af det her hold og få en fast rolle på det her hold, så det er de ting, jeg bringer i spil på banen, siger Morten Hjulmand.
Jonas Wind har kendt dig i mange år og sagde efter kampen i går, at du altid har spillet med meget temperament på banen. Kan du genkende det?
– Ja, jeg er en temperamentsfuld spiller, men jeg synes, jeg har tingene under kontrol, og det har jeg også vist i mine professionelle kampe. Selvom jeg får mange gule kort, er jeg god til at kontrollere mig selv. Det er vigtigt, at jeg ikke mister hovedet, og det har jeg ikke gjort før og kommer heller ikke til det, siger Hjulmand og tilføjer:
– Da jeg var ungdomsspiller, havde jeg mange diskussioner med min ungdomstræner om mit temperament. Men de har altid sagt, at de aldrig vil tage det fra mig.
Morten Hjulmand, 24 år, har spillet fire landskampe. Til daglig er han en stor profil i den portugisiske storklub Sporting CP.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
TOPNYHED
FC Midtjylland med politianmeldelse
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko
TOPNYHED
André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
EKSKLUSIVT
Rundens hold i Superligaen – 22. runde
NYHEDER
FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!
NYHEDER
FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!
TOPNYHED
Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer
Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne
Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham
NYHEDER
Trænerlegende fremhæver Steve Cooper
AVIS
Han bliver Man Utd-træner på én betingelse
NYHEDER
Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
TOPNYHED
Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt
HELT VILDT
Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
TOPNYHED
Fuld opbakning til Jacob Neestrup
LIGE NU
Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
‘Det er tæt på uforklarligt’
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
INTERVIEW
Voldsomt interview: Her er Neestrups svar
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”
HELT VILDT
FC København-fans raser
FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk
‘Jeg er fucking irriteret’
Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse
HELT VILDT
I struben på Thorup: Han er svag og under niveau
NYHEDER
Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’
Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her
DAGENS SPILFORSLAG
Boro deprimerer Blues
Superliga-træner enormt stolt
NYHEDER
Arsenal vinder London-derby
NYHEDER
– Jeg skammer mig ind i helvede
NYHEDER
Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen
NYHEDER
FCM og Brøndby deler i intens kamp
NYHEDER
Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr
NYHEDER
Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet
NYHEDER