HELSINGØR (Tipsbladet): Det var en gedigen overraskelse, da formstærke Mikkel Damsgaard ikke var at finde i Danmarks startopstilling til braget mod Portugal torsdag aften.
Over for TV 2 kunne landstræner Brian Riemer så forklare, at Brentford-stjernen var blevet ramt af influenza i løbet af natten og derfor ikke kunne komme i aktion, men at han var i spil til søndagens returopgør i Portugal.
Da landstræneren møder pressen fredag ved middagstid, er han imidlertid ikke positiv.
– Status er, at han lige nu er under yderligere undersøgelser. Han har det ikke så godt. Jeg er ikke så optimistisk. Men vi bevarer troen på det, indtil det er helt udelukket, siger Brian Riemer til Tipsbladet og den fremmødte presse og tilføjer:
– Jeg har også sagt til “Dams”, at han skal føle sig klar. Det kan ikke hjælpe noget at komme på banen i Portugal, hvis man er halvklar. Jeg er ikke læge, men jeg er ikke vanvittigt positiv. Vi må se. Der laves undersøgelser, og nogle ved mere om mig, og vi tager en beslutning senere i dag.
Brian Riemer træffer som nævnt i dag en beslutning om, om Damsgaard skal rejse med til Portugal, men han er ikke sikker på, at man i tilfælde af et afbud vil indkalde en afløser.
– Jeg er lidt i tvivl, om vi indkalder en ekstra, eller om vi så bare tager afsted med 22. Vi er ved at være der, hvor vi er så tæt på kampstart, og den, vi i så fald tager ind, skal jeg sætte ind i alt det her. Så skal jeg på en eller måde lave en analyse på, hvad chancen for at han kommer på banen er. Hvis det bare er for at fylde den sidste plads på flyet, er det ligegyldigt, lyder det fra landstræneren.
Danmark og Portugal brager sammen søndag aften. Brian Riemers mandskab har som bekendt en føring på 1-0 fra torsdagens kamp i Parken.
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
AVIS
‘Det er slut’
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
Supercomputer: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF jagter Mikkel Lynge
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
TOPNYHED