HELSINGØR (Tipsbladet): Det var en gedigen overraskelse, da formstærke Mikkel Damsgaard ikke var at finde i Danmarks startopstilling til braget mod Portugal torsdag aften.
Over for TV 2 kunne landstræner Brian Riemer så forklare, at Brentford-stjernen var blevet ramt af influenza i løbet af natten og derfor ikke kunne komme i aktion, men at han var i spil til søndagens returopgør i Portugal.
Da landstræneren møder pressen fredag ved middagstid, er han imidlertid ikke positiv.
– Status er, at han lige nu er under yderligere undersøgelser. Han har det ikke så godt. Jeg er ikke så optimistisk. Men vi bevarer troen på det, indtil det er helt udelukket, siger Brian Riemer til Tipsbladet og den fremmødte presse og tilføjer:
– Jeg har også sagt til “Dams”, at han skal føle sig klar. Det kan ikke hjælpe noget at komme på banen i Portugal, hvis man er halvklar. Jeg er ikke læge, men jeg er ikke vanvittigt positiv. Vi må se. Der laves undersøgelser, og nogle ved mere om mig, og vi tager en beslutning senere i dag.
Brian Riemer træffer som nævnt i dag en beslutning om, om Damsgaard skal rejse med til Portugal, men han er ikke sikker på, at man i tilfælde af et afbud vil indkalde en afløser.
– Jeg er lidt i tvivl, om vi indkalder en ekstra, eller om vi så bare tager afsted med 22. Vi er ved at være der, hvor vi er så tæt på kampstart, og den, vi i så fald tager ind, skal jeg sætte ind i alt det her. Så skal jeg på en eller måde lave en analyse på, hvad chancen for at han kommer på banen er. Hvis det bare er for at fylde den sidste plads på flyet, er det ligegyldigt, lyder det fra landstræneren.
Danmark og Portugal brager sammen søndag aften. Brian Riemers mandskab har som bekendt en føring på 1-0 fra torsdagens kamp i Parken.
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
INTERVIEW
Rival sender stor ros til Bo Svensson
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
LIVE: FC København – FC Midtjylland
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER