Dansk super-årgang har skuffet: Regnede med mere

DBU’s talentudviklingschef Flemming Berg mener ikke, at der er kommet nok landsholdsspillere ud af den berømte årgang 1994, der for 10 år siden imponerede ved U/17-EM.



På mandag er der jubilæum i dansk fodbold. Den 3. maj er der gået 10 år, siden det danske U/17-landshold bestående af spillere fra årgang 1994 spillede EM-åbningskamp mod Serbien i det, der skulle blive en imponerende slutrunde.

Det danske landshold høstede maksimumpoint i puljen og var uheldige med at tabe semifinalen til Tyskland. Og det var et hold med markante spillere som for eksempel Frederik Holst, Riza Durmisi, Patrick Olsen, Christian Nørgaard, Lasse Vigen, Lucas Andersen, Viktor Fischer, Kenneth Zohore, Yussuf Poulsen og ’95’eren Pierre Emile Højbjerg – for bare at nævne nogle af profilerne.

Men når det danske A-landshold til sommer skal deltage ved EM for de voksne, er der ikke mange af de store profiler fra årgang 1994 med. Yussuf Poulsen er sikker i truppen, Christian Nørgaard kommer nok også med, og så er der altså Pierre-Emile Højbjerg fra 1995. Men flere bliver det næppe til.

– Man siger typisk to til tre spillere per årgang. Når man så har en stærk årgang som den her, så havde man nok regnet med mere, når vi kigger i bakspejlet, siger DBU’s talentudviklingschef Flemming Berg til Tipsbladet.

– Christian (Nørgaard, red.) kom til Hamburg tidligt, Viktor kom afsted tidligt, Zohore havde man også stor tiltro til. Jeg ville have troet, at Lasse Vigen havde opnået A-landskampe baseret på, hvordan han spillede på det tidspunkt. Man kan også sige med ret og rimelighed, at Riza Durmisi også havde været med, hvis han havde haft en karriereforløb som forventet. Så det er skuffende, at vi ikke rammer flere. Det er reelt set kun to, fordi Pierre-Emile er fra årgangen under. Årgangen har ikke fået det ud af det, som man på det tidspunkt havde håbet. Det er rimeligt at sige, synes jeg, uddyber Flemming Berg.

Til gengæld tror han stadig på, at der kan flere landsholdsgennembrud fra årgang 1994 – måske endda fra en eller flere spillere, der ikke var en del af det dygtige U/17-landshold, men som siden har overhalet profilerne fra dengang.

– Jeg vil ikke afvise, at en spiller som Maxsø når 30 A-landskampe. Det kan godt være, fordi han spiller så stærkt, som han gør i Superligaen. Men Maxsø kunne jo ikke rigtig spille sig på holdet dengang. Så der er mange ubekendte og tilfældigheder i sådan noget der. At det kun ender med to spillere, det er ikke en katastrofe, men selvfølgelig er det en skuffelse, når man ser på, hvor stærke spillere, der egentlig var på det tidspunkt, siger Flemming Berg.

Læs meget mere om det berømte 1994-landshold i Tipsbladet, der er på gaden i dag – udover interviewet med Flemming Berg er der interview med keeper Oliver Korch, der var et stort talent, men som i dag er stoppet med fodbold, samt en oversigt over, hvad der skete med alle spillerne fra EM-slutrunden for 10 år siden.

Tipsbladet_forside_19





Bendtner udpeger kæmpe dansk problem


Sinner dukker Alcaraz og fuldender stor sæson

Åge Hareide er alvorligt syg

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Medier fælder dom over Michael Gregoritsch

Uret tikker – kritiske timer for Jon Dahl Tomasson

Vanvid! Vinder 9-1

Pione Sisto på vej væk?

Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Vanvittigt VM-drama

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

‘FCK gik over budget i transfervinduet’

Her er chancevurderingen til Danmarks gyser

Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp

Ny kæmpeklub er interesseret

Udenlandske medier i chok over Danmark

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Brian Riemer giver status på tvivlsomme stjerner

Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

Bendtner med drømmemelding for Danmark

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Superliga-profil får trænerlicens

Peter Christiansen har fundet afløseren

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

– Den her mulighed må vi ikke forspilde

Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber

GOG buldrer forbi bundhold

I chok over Jacob Friis-udtalelser

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Misser landskampe – FCK’er ventes klar til derby

Giver skidt Yussuf Poulsen-melding

O’Riley roses af Riemer – interesse fra flere hold

Vanvittige scener i Parken!

Danske tenniskvinder rykker ned

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Dansk mareridt: ‘Det må aldrig ske’

Ukraine stjæler VM-playoffplads fra Island

Haaland lover at holde sig fra håndbremsen

Danmarks bøddel forklarer særlig jubelscene

Sjælden behandling: ‘Det føles flovt’

Var til jobsamtale i Man Utd og Chelsea samme dag

Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv

Målfattigt i Moldova

Chokeret Damsgaard: ‘Det var pinligt’

Højbjerg: ‘Det er en skandale’

Skotland dummer sig i Grækenland