Dansk super-årgang har skuffet: Regnede med mere

DBU’s talentudviklingschef Flemming Berg mener ikke, at der er kommet nok landsholdsspillere ud af den berømte årgang 1994, der for 10 år siden imponerede ved U/17-EM.



På mandag er der jubilæum i dansk fodbold. Den 3. maj er der gået 10 år, siden det danske U/17-landshold bestående af spillere fra årgang 1994 spillede EM-åbningskamp mod Serbien i det, der skulle blive en imponerende slutrunde.

Det danske landshold høstede maksimumpoint i puljen og var uheldige med at tabe semifinalen til Tyskland. Og det var et hold med markante spillere som for eksempel Frederik Holst, Riza Durmisi, Patrick Olsen, Christian Nørgaard, Lasse Vigen, Lucas Andersen, Viktor Fischer, Kenneth Zohore, Yussuf Poulsen og ’95’eren Pierre Emile Højbjerg – for bare at nævne nogle af profilerne.

Men når det danske A-landshold til sommer skal deltage ved EM for de voksne, er der ikke mange af de store profiler fra årgang 1994 med. Yussuf Poulsen er sikker i truppen, Christian Nørgaard kommer nok også med, og så er der altså Pierre-Emile Højbjerg fra 1995. Men flere bliver det næppe til.

– Man siger typisk to til tre spillere per årgang. Når man så har en stærk årgang som den her, så havde man nok regnet med mere, når vi kigger i bakspejlet, siger DBU’s talentudviklingschef Flemming Berg til Tipsbladet.

– Christian (Nørgaard, red.) kom til Hamburg tidligt, Viktor kom afsted tidligt, Zohore havde man også stor tiltro til. Jeg ville have troet, at Lasse Vigen havde opnået A-landskampe baseret på, hvordan han spillede på det tidspunkt. Man kan også sige med ret og rimelighed, at Riza Durmisi også havde været med, hvis han havde haft en karriereforløb som forventet. Så det er skuffende, at vi ikke rammer flere. Det er reelt set kun to, fordi Pierre-Emile er fra årgangen under. Årgangen har ikke fået det ud af det, som man på det tidspunkt havde håbet. Det er rimeligt at sige, synes jeg, uddyber Flemming Berg.

Til gengæld tror han stadig på, at der kan flere landsholdsgennembrud fra årgang 1994 – måske endda fra en eller flere spillere, der ikke var en del af det dygtige U/17-landshold, men som siden har overhalet profilerne fra dengang.

– Jeg vil ikke afvise, at en spiller som Maxsø når 30 A-landskampe. Det kan godt være, fordi han spiller så stærkt, som han gør i Superligaen. Men Maxsø kunne jo ikke rigtig spille sig på holdet dengang. Så der er mange ubekendte og tilfældigheder i sådan noget der. At det kun ender med to spillere, det er ikke en katastrofe, men selvfølgelig er det en skuffelse, når man ser på, hvor stærke spillere, der egentlig var på det tidspunkt, siger Flemming Berg.

Læs meget mere om det berømte 1994-landshold i Tipsbladet, der er på gaden i dag – udover interviewet med Flemming Berg er der interview med keeper Oliver Korch, der var et stort talent, men som i dag er stoppet med fodbold, samt en oversigt over, hvad der skete med alle spillerne fra EM-slutrunden for 10 år siden.

Tipsbladet_forside_19





LIVE

TransferLIVE: Nye detaljer – kan møde Brøndby

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

– Tror de skal slå deres transferrekord for ham

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Officielt: AGF sælger Wahlstedt



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Thomas Frank og co. skuffer på ny

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Viaplay deler stor nyhed

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

To danske klubber jagter formstærk angriber

Åbner for ny rolle i FC København

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Klubber holder øje med AaB-profil

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre

Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale