På mandag er der jubilæum i dansk fodbold. Den 3. maj er der gået 10 år, siden det danske U/17-landshold bestående af spillere fra årgang 1994 spillede EM-åbningskamp mod Serbien i det, der skulle blive en imponerende slutrunde.
Det danske landshold høstede maksimumpoint i puljen og var uheldige med at tabe semifinalen til Tyskland. Og det var et hold med markante spillere som for eksempel Frederik Holst, Riza Durmisi, Patrick Olsen, Christian Nørgaard, Lasse Vigen, Lucas Andersen, Viktor Fischer, Kenneth Zohore, Yussuf Poulsen og ’95’eren Pierre Emile Højbjerg – for bare at nævne nogle af profilerne.
Men når det danske A-landshold til sommer skal deltage ved EM for de voksne, er der ikke mange af de store profiler fra årgang 1994 med. Yussuf Poulsen er sikker i truppen, Christian Nørgaard kommer nok også med, og så er der altså Pierre-Emile Højbjerg fra 1995. Men flere bliver det næppe til.
– Man siger typisk to til tre spillere per årgang. Når man så har en stærk årgang som den her, så havde man nok regnet med mere, når vi kigger i bakspejlet, siger DBU’s talentudviklingschef Flemming Berg til Tipsbladet.
– Christian (Nørgaard, red.) kom til Hamburg tidligt, Viktor kom afsted tidligt, Zohore havde man også stor tiltro til. Jeg ville have troet, at Lasse Vigen havde opnået A-landskampe baseret på, hvordan han spillede på det tidspunkt. Man kan også sige med ret og rimelighed, at Riza Durmisi også havde været med, hvis han havde haft en karriereforløb som forventet. Så det er skuffende, at vi ikke rammer flere. Det er reelt set kun to, fordi Pierre-Emile er fra årgangen under. Årgangen har ikke fået det ud af det, som man på det tidspunkt havde håbet. Det er rimeligt at sige, synes jeg, uddyber Flemming Berg.
Til gengæld tror han stadig på, at der kan flere landsholdsgennembrud fra årgang 1994 – måske endda fra en eller flere spillere, der ikke var en del af det dygtige U/17-landshold, men som siden har overhalet profilerne fra dengang.
– Jeg vil ikke afvise, at en spiller som Maxsø når 30 A-landskampe. Det kan godt være, fordi han spiller så stærkt, som han gør i Superligaen. Men Maxsø kunne jo ikke rigtig spille sig på holdet dengang. Så der er mange ubekendte og tilfældigheder i sådan noget der. At det kun ender med to spillere, det er ikke en katastrofe, men selvfølgelig er det en skuffelse, når man ser på, hvor stærke spillere, der egentlig var på det tidspunkt, siger Flemming Berg.
Læs meget mere om det berømte 1994-landshold i Tipsbladet, der er på gaden i dag – udover interviewet med Flemming Berg er der interview med keeper Oliver Korch, der var et stort talent, men som i dag er stoppet med fodbold, samt en oversigt over, hvad der skete med alle spillerne fra EM-slutrunden for 10 år siden.

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
TOPNYHED
Spanske medier i ekstase
TOPNYHED
Revser Mohamed Salah efter utroligt interview
TOPNYHED
Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
TOPNYHED
Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Efterårets Hold i Superligaen
EKSKLUSIVT
‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
TOPNYHED
Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
NYHEDER
FCM smed point i kæmpe drama
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
NYHEDER
Mainz har fundet Bo Henriksens afløser
NYHEDER
FCN ydmyger Silkeborg
OPTAKT
FC København – Sønderjyske
INTERVIEW
Thomas Delaney storroser Superliga-modstander
NYHEDER
Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Sydkorea
EKSKLUSIVT
FCM melder ud: Han skal sælges til sommer
OPTAKT
Randers FC – AGF
TRANSFER
Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
LIGE NU
Brian Riemer jubler: Vi SKAL med
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’
NYHEDER
Tullberg skifter fire mand
NYHEDER
Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’
– Der er nogle ting, der stadig nager mig
TOPNYHED
Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr
NYHEDER
Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool
TOPNYHED
Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
TOPNYHED
Vender tilbage til Randers – men skal væk igen
TOPNYHED
Flere danske klubber ville have Nathan Trott
NYHEDER
Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt
TOPNYHED
Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten
NYHEDER
Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse
INTERVIEW
Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
DAGENS SPILFORSLAG
Sløvt Londonderby
NYHEDER
Jesper Sørensen og co. taber til Messi
NYHEDER
Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’
NYHEDER
Ny Liverpool-nedtur
NYHEDER
Drømmekamp for Roony Bardghji i drama
NYHEDER
Stjerner sender besked til Froholdt
OPTAKT
FC Nordsjælland – Silkeborg IF
NYHEDER
