På mandag er der jubilæum i dansk fodbold. Den 3. maj er der gået 10 år, siden det danske U/17-landshold bestående af spillere fra årgang 1994 spillede EM-åbningskamp mod Serbien i det, der skulle blive en imponerende slutrunde.
Det danske landshold høstede maksimumpoint i puljen og var uheldige med at tabe semifinalen til Tyskland. Og det var et hold med markante spillere som for eksempel Frederik Holst, Riza Durmisi, Patrick Olsen, Christian Nørgaard, Lasse Vigen, Lucas Andersen, Viktor Fischer, Kenneth Zohore, Yussuf Poulsen og ’95’eren Pierre Emile Højbjerg – for bare at nævne nogle af profilerne.
Men når det danske A-landshold til sommer skal deltage ved EM for de voksne, er der ikke mange af de store profiler fra årgang 1994 med. Yussuf Poulsen er sikker i truppen, Christian Nørgaard kommer nok også med, og så er der altså Pierre-Emile Højbjerg fra 1995. Men flere bliver det næppe til.
– Man siger typisk to til tre spillere per årgang. Når man så har en stærk årgang som den her, så havde man nok regnet med mere, når vi kigger i bakspejlet, siger DBU’s talentudviklingschef Flemming Berg til Tipsbladet.
– Christian (Nørgaard, red.) kom til Hamburg tidligt, Viktor kom afsted tidligt, Zohore havde man også stor tiltro til. Jeg ville have troet, at Lasse Vigen havde opnået A-landskampe baseret på, hvordan han spillede på det tidspunkt. Man kan også sige med ret og rimelighed, at Riza Durmisi også havde været med, hvis han havde haft en karriereforløb som forventet. Så det er skuffende, at vi ikke rammer flere. Det er reelt set kun to, fordi Pierre-Emile er fra årgangen under. Årgangen har ikke fået det ud af det, som man på det tidspunkt havde håbet. Det er rimeligt at sige, synes jeg, uddyber Flemming Berg.
Til gengæld tror han stadig på, at der kan flere landsholdsgennembrud fra årgang 1994 – måske endda fra en eller flere spillere, der ikke var en del af det dygtige U/17-landshold, men som siden har overhalet profilerne fra dengang.
– Jeg vil ikke afvise, at en spiller som Maxsø når 30 A-landskampe. Det kan godt være, fordi han spiller så stærkt, som han gør i Superligaen. Men Maxsø kunne jo ikke rigtig spille sig på holdet dengang. Så der er mange ubekendte og tilfældigheder i sådan noget der. At det kun ender med to spillere, det er ikke en katastrofe, men selvfølgelig er det en skuffelse, når man ser på, hvor stærke spillere, der egentlig var på det tidspunkt, siger Flemming Berg.
Læs meget mere om det berømte 1994-landshold i Tipsbladet, der er på gaden i dag – udover interviewet med Flemming Berg er der interview med keeper Oliver Korch, der var et stort talent, men som i dag er stoppet med fodbold, samt en oversigt over, hvad der skete med alle spillerne fra EM-slutrunden for 10 år siden.

Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Rundens Hold i Superligaen – 28. runde
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
INTERVIEW
