Danske stjerner i problemer før EM: Vigtigt

Hvordan går det med Christian Eriksen, Andreas Cornelius, Kasper Dolberg og Martin Braithwaite med kun fire måneder til EM-slutrunden? Få en update her.



Der er nu kun fire måneder til sommerens EM-slutrunde, blandt andet skal afvikles på dansk grund.

Chefredaktør på Tipsbladet, Troels Bager Thøgersen, tager et kig på nogle af de spillere, der er utroligt vigtige for landstræner Kasper Hjulmandsoffensiv frem mod slutrunden men kan havne i problemer med spilletiden i klubberne og dermed også EM-forman.

– Christian Eriksen er allestedsnærværende – bortset fra på banen for Inter. For det er ikke meget, han fortsat får spillet.

– Christian Eriksen lykkedes ikke med at komme væk i januars transferviundue, hvilket næppe er en god ting for hans egen karriere eller for det danske landshold frem mod EM-slutrunden, siger Troels Bager Thøgersen, der forudser noget af en udfordring for Kasper Hjulmand og resten af trænerstaben omkring landsholdet. 

– Christian Eriksen spiller lige præcis tilstrækkeligt til at den fysiske form nok skal være ok, med mindre at træner Conte helt holder op med at bruge ham, eller at det ender med en skade.

– Det er et tæt kampprogram for Inter, men Christian Eriksen må nok regne med, at startpladsen overvejende bliver mod de mindre hold.

– Der skal et godt stykke arbejde til og en god plan for både Christian Eriksen og staben omkring landsholdet, så han kan stå knivskarpt til sommer. For at sige det mildt, er det ikke oplagt, at man kommer i absolut topform og toppræsterer, når man får relativt sporadisk med spilletid og er inde og ude af startopstillingen. Og mest ude for Christian Eriksen i øjeblikket, lyder det fra Troels Bager Thøgersen.

En anden spiller, der kan få det mere end svært i de kommende måneder, er angriberen Andreas Cornelius, der skal slås for spilletiden i Serie A-klubben Parma, hvor han sådan set har fået udmærket med spilletid i efteråret – men der bare slet ikke kommet nogle mål.

Parma styrkede i januar angrebet med to spillere, der meget vel kan presse den målløse dansker ud af både startopstillingen og chance-rollen som indskifter.

Angreskollegaen fra landsholdet, Kasper Dolberg, har været ramt af Corona og senest problemer omkring blindtarmen, men med et presset program med både liga og Europa League, er udsigten til spilletid acceptabel, selv om det blot er blevet til tre scoringer i sæsonens ligakampe.

Martin Braithwaite er der masser af larm omkring i FC Barcelona, der hentede danskeren på en specialregel uden for vinterens transferviundue tilbage i 2020.

Med en klub, der har så stor bevågenhed som det er tilfældet med FC Barcelona, er det ikke let at være på et hold, der slet, slet ikke præsterer på det forventede niveau. For modgang i FC Barcelona bliver nådesløst kritiseret i medierne og hos fansene, hvilket gør det mere end svært – også for Martin Braithwaite.

– Med Messi på vej ud ad døren og klubben i total økonomisk kaos – så er det ikke nemt at være Barcelonaspiller. Og slet ikke for Braithwaite, der af og til også bliver dunket oven i hovedet med, at han var reservespillere, som Barcelona hentede uden for transfervinduet.

– I betragtning har han gjort det ganske fornuftigt og scoret en god håndfuld mål. Han har gjort, hvad træner Koeman beder ham om og slår aldrig op i banen og gør sit til, at det skal klikke.

– Og så alle de her vanvittige omstændigheder, der er omkring ham og med en klub, der er dybt påvirket af, hvad der sker omkring Messi og med er milliard stort hul i regnskabet, er det virkelig er en alvorlig situation. Det kan ikke undgå at påvirke holdet.

Han skal egentlig nok får spilletid, men det er ikke noget nemt sted at arbejde for tiden, og det kommer til at kræve sin mand at stå igennem.

Det går op og ned for Martin Braithwaite i FC Barcelona – men senest har danskeren modtaget ros – læs mere om det her

Se og hør hele Troels Bager Thøgersens gennemgang i videoen øverst





Afsløring: Randers køber Benjamin Örn




LIVE

TransferLIVE: FCK udlejer stopper til dansk klub

GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!

Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard

Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil

FCK-direktør bekræfter henvendelse

Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Brøndby meldes tæt på dansk profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk

Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet

Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful

AGF var klar med rekordbeløb

Brøndby præsenterer ny profil

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?

Store bud på dansker – her er klubbens reaktion

Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet

Danskerklub fyrer træneren

Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen

Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte

David Moyes griner over gult kort for jubel

Liverpool forhandler med hollandsk stopper

Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller

Tidligere AGF-træner tager til Israel

Semenyo scorer igen mod Spurs

Barcelona i hopla – tager ny sejr

Liverpool tager storsejr