Der er nu kun fire måneder til sommerens EM-slutrunde, blandt andet skal afvikles på dansk grund.
Chefredaktør på Tipsbladet, Troels Bager Thøgersen, tager et kig på nogle af de spillere, der er utroligt vigtige for landstræner Kasper Hjulmandsoffensiv frem mod slutrunden men kan havne i problemer med spilletiden i klubberne og dermed også EM-forman.
– Christian Eriksen er allestedsnærværende – bortset fra på banen for Inter. For det er ikke meget, han fortsat får spillet.
– Christian Eriksen lykkedes ikke med at komme væk i januars transferviundue, hvilket næppe er en god ting for hans egen karriere eller for det danske landshold frem mod EM-slutrunden, siger Troels Bager Thøgersen, der forudser noget af en udfordring for Kasper Hjulmand og resten af trænerstaben omkring landsholdet.
– Christian Eriksen spiller lige præcis tilstrækkeligt til at den fysiske form nok skal være ok, med mindre at træner Conte helt holder op med at bruge ham, eller at det ender med en skade.
– Det er et tæt kampprogram for Inter, men Christian Eriksen må nok regne med, at startpladsen overvejende bliver mod de mindre hold.
– Der skal et godt stykke arbejde til og en god plan for både Christian Eriksen og staben omkring landsholdet, så han kan stå knivskarpt til sommer. For at sige det mildt, er det ikke oplagt, at man kommer i absolut topform og toppræsterer, når man får relativt sporadisk med spilletid og er inde og ude af startopstillingen. Og mest ude for Christian Eriksen i øjeblikket, lyder det fra Troels Bager Thøgersen.
En anden spiller, der kan få det mere end svært i de kommende måneder, er angriberen Andreas Cornelius, der skal slås for spilletiden i Serie A-klubben Parma, hvor han sådan set har fået udmærket med spilletid i efteråret – men der bare slet ikke kommet nogle mål.
Parma styrkede i januar angrebet med to spillere, der meget vel kan presse den målløse dansker ud af både startopstillingen og chance-rollen som indskifter.
Angreskollegaen fra landsholdet, Kasper Dolberg, har været ramt af Corona og senest problemer omkring blindtarmen, men med et presset program med både liga og Europa League, er udsigten til spilletid acceptabel, selv om det blot er blevet til tre scoringer i sæsonens ligakampe.
Martin Braithwaite er der masser af larm omkring i FC Barcelona, der hentede danskeren på en specialregel uden for vinterens transferviundue tilbage i 2020.
Med en klub, der har så stor bevågenhed som det er tilfældet med FC Barcelona, er det ikke let at være på et hold, der slet, slet ikke præsterer på det forventede niveau. For modgang i FC Barcelona bliver nådesløst kritiseret i medierne og hos fansene, hvilket gør det mere end svært – også for Martin Braithwaite.
– Med Messi på vej ud ad døren og klubben i total økonomisk kaos – så er det ikke nemt at være Barcelonaspiller. Og slet ikke for Braithwaite, der af og til også bliver dunket oven i hovedet med, at han var reservespillere, som Barcelona hentede uden for transfervinduet.
– I betragtning har han gjort det ganske fornuftigt og scoret en god håndfuld mål. Han har gjort, hvad træner Koeman beder ham om og slår aldrig op i banen og gør sit til, at det skal klikke.
– Og så alle de her vanvittige omstændigheder, der er omkring ham og med en klub, der er dybt påvirket af, hvad der sker omkring Messi og med er milliard stort hul i regnskabet, er det virkelig er en alvorlig situation. Det kan ikke undgå at påvirke holdet.
Han skal egentlig nok får spilletid, men det er ikke noget nemt sted at arbejde for tiden, og det kommer til at kræve sin mand at stå igennem.
Det går op og ned for Martin Braithwaite i FC Barcelona – men senest har danskeren modtaget ros – læs mere om det her
Se og hør hele Troels Bager Thøgersens gennemgang i videoen øverst
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
Fyrer landstræner to måneder før VM
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
Her spiller Lasse Schöne i dag
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
OB siger farvel til seks spillere
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
NYHEDER
Det er aldrig sket før
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
Nu klager FC Barcelona igen
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
– Han vinder Ballon d’Or!
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
INTERVIEW
