HB Køges 18-årige venstre back Jonas Idris har fået sig en tidlig julegave. Og det er ikke en blød en af slagsen, som lynhurtigt kan ødelægge julefreden. Nej, det her er en af de bedre.
Han er nemlig blevet udtaget til det egyptiske U20-landshold, der henover julen forbereder sig til Arab Cup næste år. Jonas Idris har både dansk og egyptisk statsborgerskab, hvilket gør det muligt for ham at repræsentere det afrikanske land.
Det er venstrebackens første udtagelse nogensinde, og det glæder han sig selvsagt helt vildt over. Det fortæller Jonas Idris til Tipsbladet.
– Jeg er rigtig glad for at være blevet udtaget til det egyptiske U20-landshold. Jeg glæder mig til at spille sammen med nogle dygtige fodboldspillere, hvor jeg er klar til at vise mit potentiale frem.
Dét, at han bliver udtaget er altså et stort skulderklap, og et vidnesbyrd om, at man holder øje med ham frem mod en mulig A-landsholdsdebut. Arab Cup spilles således i starten af januar, og her syner man altså Jonas Idris henover julen for som minimum at se hans talent an ved selvsyn.
Jonas Idris forlod for lige knap et år siden Sønderjyske til fordel for HB Køge, hvor han er en del af klubbens U19-hold. I sommer forlængede han så sin aftale som et led i en større satsning på talentudvilking i HB Køge, hvor man gerne ser sine unge spillere tage turen fra akademiet til førsteholdet.
– I den kommende tid vil vi se flere af dem indgå i transitionsfasen til førsteholdet og på sigt blive permanente førsteholdsspillere. Det er vores fælles mål, ingen tvivl om det, sagde direktør i HB Køge, Per Rud, i forbindelse med forlængelsen.
Den transition er Jonas Idris også godt i gang med. Han har dog sin førsteholdsdebut til gode, men han træner ofte med 1. divisionstruppen. Her banker han også på til sin debut efter flere flotte præstationer i efteråret.
Jonas Idris er i øvrigt ikke det eneste danske talent, der er udtaget til det egyptiske U20-landshold. Lørdag oplyste Brøndby IF, at deres U19-spiller Malek Bakhit også er udtaget.
Venstrebacken har tidligere i karrieren spillet på FC Københavns akademi, men det var altså til fordel for Sønderjyske, at han rykkede fra FCK i januar 2021. To år senere tog han så tilbage til Sjælland, da HB Køge slog kløerne i ham.
I efteråret er det blevet til 14 kamp i U19-divisionen, hvor han også har anførerbindet omkring armen. HB Køge indtager andenpladsen i U19-divisionen.
LIVE
LIVE: Tørlagt for øl
NYHEDER
Harry Maguire i chok
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
FANKLUBBEN
‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
OPTAKT
Brighton – Manchester United
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
TOPNYHED
Cooper og Svensson overrasker begge
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?
EKSKLUSIVT