HB Køges 18-årige venstre back Jonas Idris har fået sig en tidlig julegave. Og det er ikke en blød en af slagsen, som lynhurtigt kan ødelægge julefreden. Nej, det her er en af de bedre.
Han er nemlig blevet udtaget til det egyptiske U20-landshold, der henover julen forbereder sig til Arab Cup næste år. Jonas Idris har både dansk og egyptisk statsborgerskab, hvilket gør det muligt for ham at repræsentere det afrikanske land.
Det er venstrebackens første udtagelse nogensinde, og det glæder han sig selvsagt helt vildt over. Det fortæller Jonas Idris til Tipsbladet.
– Jeg er rigtig glad for at være blevet udtaget til det egyptiske U20-landshold. Jeg glæder mig til at spille sammen med nogle dygtige fodboldspillere, hvor jeg er klar til at vise mit potentiale frem.
Dét, at han bliver udtaget er altså et stort skulderklap, og et vidnesbyrd om, at man holder øje med ham frem mod en mulig A-landsholdsdebut. Arab Cup spilles således i starten af januar, og her syner man altså Jonas Idris henover julen for som minimum at se hans talent an ved selvsyn.
Jonas Idris forlod for lige knap et år siden Sønderjyske til fordel for HB Køge, hvor han er en del af klubbens U19-hold. I sommer forlængede han så sin aftale som et led i en større satsning på talentudvilking i HB Køge, hvor man gerne ser sine unge spillere tage turen fra akademiet til førsteholdet.
– I den kommende tid vil vi se flere af dem indgå i transitionsfasen til førsteholdet og på sigt blive permanente førsteholdsspillere. Det er vores fælles mål, ingen tvivl om det, sagde direktør i HB Køge, Per Rud, i forbindelse med forlængelsen.
Den transition er Jonas Idris også godt i gang med. Han har dog sin førsteholdsdebut til gode, men han træner ofte med 1. divisionstruppen. Her banker han også på til sin debut efter flere flotte præstationer i efteråret.
Jonas Idris er i øvrigt ikke det eneste danske talent, der er udtaget til det egyptiske U20-landshold. Lørdag oplyste Brøndby IF, at deres U19-spiller Malek Bakhit også er udtaget.
Venstrebacken har tidligere i karrieren spillet på FC Københavns akademi, men det var altså til fordel for Sønderjyske, at han rykkede fra FCK i januar 2021. To år senere tog han så tilbage til Sjælland, da HB Køge slog kløerne i ham.
I efteråret er det blevet til 14 kamp i U19-divisionen, hvor han også har anførerbindet omkring armen. HB Køge indtager andenpladsen i U19-divisionen.
Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
EKSKLUSIVT
Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
NYHEDER
Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Vildt comeback? Sender føler til Brøndby
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
Voldsomt transferønske til FCK
INTERVIEW
Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’
INTERVIEW
Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’
Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’
TRANSFER
Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby
HELT VILDT
Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
Revser Dorgu: Bliver erstattet
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
MEDIE
I spil til stort job
Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort
TOPNYHED
Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
INTERVIEW
Lerager taler ud om FCK-brud
– Velkommen hjem Andreas Christensen
TOPNYHED
Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret
Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City
Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
Højlund brænder straffe i Napoli-sejr
MEDIE
Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’
NYHEDER
Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!
Chelsea tæver FC Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen
Ajax skraber bunden i Champions League
Xabi Alonso lever med presset
FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage
NYHEDER
Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt
NYHEDER
Slagter stjerne: ‘Spild af tid’
NYHEDER
Bekræfter: Her er der transferdeadline
MEDIE
Chokskifte for Wessam Abou Ali?
NYHEDER
Rune deler nyt: Er rejst til Qatar
Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’