Dansk anfører ellevild over landsholdsudtagelse

HB Køges U19-anfører Jonas Idris har dansk og egyptisk pas, og nu er han blevet udtaget til sidstnævntes U20-landshold for første gang.



HB Køges 18-årige venstre back Jonas Idris har fået sig en tidlig julegave. Og det er ikke en blød en af slagsen, som lynhurtigt kan ødelægge julefreden. Nej, det her er en af de bedre.

Han er nemlig blevet udtaget til det egyptiske U20-landshold, der henover julen forbereder sig til Arab Cup næste år. Jonas Idris har både dansk og egyptisk statsborgerskab, hvilket gør det muligt for ham at repræsentere det afrikanske land.

Det er venstrebackens første udtagelse nogensinde, og det glæder han sig selvsagt helt vildt over. Det fortæller Jonas Idris til Tipsbladet.

– Jeg er rigtig glad for at være blevet udtaget til det egyptiske U20-landshold. Jeg glæder mig til at spille sammen med nogle dygtige fodboldspillere, hvor jeg er klar til at vise mit potentiale frem.

Dét, at han bliver udtaget er altså et stort skulderklap, og et vidnesbyrd om, at man holder øje med ham frem mod en mulig A-landsholdsdebut. Arab Cup spilles således i starten af januar, og her syner man altså Jonas Idris henover julen for som minimum at se hans talent an ved selvsyn.

Jonas Idris forlod for lige knap et år siden Sønderjyske til fordel for HB Køge, hvor han er en del af klubbens U19-hold. I sommer forlængede han så sin aftale som et led i en større satsning på talentudvilking i HB Køge, hvor man gerne ser sine unge spillere tage turen fra akademiet til førsteholdet.

– I den kommende tid vil vi se flere af dem indgå i transitionsfasen til førsteholdet og på sigt blive permanente førsteholdsspillere. Det er vores fælles mål, ingen tvivl om det, sagde direktør i HB Køge, Per Rud, i forbindelse med forlængelsen.

Den transition er Jonas Idris også godt i gang med. Han har dog sin førsteholdsdebut til gode, men han træner ofte med 1. divisionstruppen. Her banker han også på til sin debut efter flere flotte præstationer i efteråret.

Jonas Idris er i øvrigt ikke det eneste danske talent, der er udtaget til det egyptiske U20-landshold. Lørdag oplyste Brøndby IF, at deres U19-spiller Malek Bakhit også er udtaget.

Venstrebacken har tidligere i karrieren spillet på FC Københavns akademi, men det var altså til fordel for Sønderjyske, at han rykkede fra FCK i januar 2021. To år senere tog han så tilbage til Sjælland, da HB Køge slog kløerne i ham.

I efteråret er det blevet til 14 kamp i U19-divisionen, hvor han også har anførerbindet omkring armen. HB Køge indtager andenpladsen i U19-divisionen.





Medier fælder dom over Michael Gregoritsch


Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp

Åge Hareide er alvorligt syg

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Her er chancevurderingen til Danmarks gyser

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

‘FCK gik over budget i transfervinduet’

Haaland lover at holde sig fra håndbremsen

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

O’Riley roses af Riemer – interesse fra flere hold

Vanvittige scener i Parken!

Ny kæmpeklub er interesseret

Peter Christiansen har fundet afløseren

GOG buldrer forbi bundhold

Bendtner med drømmemelding for Danmark

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

I chok over Jacob Friis-udtalelser

Var til jobsamtale i Man Utd og Chelsea samme dag

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Intet tilbud fra FCK – andre lurer på Delaney

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet

Glimrende nyt om Chido Obi

Danske tenniskvinder rykker ned

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Skotland dummer sig i Grækenland

Højbjerg: ‘Det er en skandale’

Superliga-profil får trænerlicens

Danmarks bøddel forklarer særlig jubelscene

Dansk mareridt: ‘Det må aldrig ske’

Sjælden behandling: ‘Det føles flovt’

Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv

Målfattigt i Moldova

Chokeret Damsgaard: ‘Det var pinligt’

FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’

Riemer giver Højlund-opdatering

Storsejr til Spanien – meget tæt på VM

Dansk stjerne udgår med sygdom