Da Markku Kanerva, Finlands landstræner, udtog sin trup til nationens to EM-kvalifiaktionskampe mod Slovenien og Kasakhstan var han gået forbi Simon Skrabb.
Kantspillerens er på kontrakt i Kalmar FF, der har danske Henrik Jensen som cheftræner, og han har mildest talt været flyvende. Seks fuldtræffere og otte asisster er facit med fire spillerunder igen af Allsvenskan.
Men chancen for at udbygge sin landskampsrekord, som lige nu tæller 14 optrædener, blev ikke til noget denne gang. Det forstod Henrik Jensen ikke meget af, da han blev spurgt ind til fravalget af Simon Skrabb.
– Det er mit største spørgsmål efter den her kamp – hvordan fanden kan han ikke være på landsholdet i Finland. De må have mange gode fodboldspillere i Finland, hvis han ikke bliver udtaget, lød det fra Henrik Jensen til Aftonbladet, efter Simon Skrabb havde scoret det afgørende mål i en kamp mod Malmö FF.
En bemærkelsesværdig udtalelse, som også er nået hele vejen til nationens landstræner, Markku Kanerva, der finder Henrik Jensens udtalelser besynderlige.
– Det er meget sjældent. Jeg tror, at han som erfaren træner forstår, at cheftræneren træffer beslutninger med de bedste intentioner for holdet, siger Markku Kanerva ifølge hs.fi, inden han svarer igen.
– Jeg ved ikke, hvor mange af vores kampe, han har set. Jeg ved ikke, om han har nogle forslag til hvilken rolle og i hvilken position, Skrabb skal spille. Det er svært at sige. Alle har ret til deres egen mening, afslutter han.
Markku Kanerva følger Simon Skrabb tæt, og han er klar over, at den finske offensivspiller har gjort det godt i Kalmar FF. Ifølge Simon Skrabb kigger den finske landstræner efter hurtigere spillere, hvilket han har fortalt Aftonbladet.
Lørdag spillede Finland sin første kamp under denne landsholdstermin, da man blev rundbarberet af Slovenien. 3-0 tabte finnerne på udebane, hvilket sendte en matchbold til Danmark, som selv sejrede over Kasakhstan.
Nationerne dyster om en plads ved EM i 2024, hvilket lige nu ser bedst ud for Danmark og Slovenien, mens Finland og Kasakhstan halter efter. Nordirdland og San Marino er hægtet af.
MEDIE
Vavro og dansk stjerne meldes på vej væk
FANKLUBBEN
Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!
INTERVIEW
Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby
Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer
TOPNYHED
Raser over Patrick Dorgu-beslutning
TOPNYHED
– Jeg sagde hent ham i Brøndby!
HELT VILDT
44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm
MEDIE
Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid
FANKLUBBEN
FCK ville hellere af med ham – og tak for det!
MEDIE
Lurer på dyr dansk stjerne
Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt
TRANSFER
Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
AVIS
Stopper alle forhandlinger
‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’
TRANSFER
Solgt for 285 millioner
TIPSBLADET SPECIAL
Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?
TOPNYHED
Frederik Birk bryder tavsheden
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
NYHEDER
Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
MEDIE
Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby
INTERVIEW
Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’
MEDIE
Storklub lurer på Mohamed Salah
MEDIE
Spøger i kæmpeklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op
FANKLUBBEN
Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!
MEDIE
Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København binder stortalent
NYHEDER
Det er et mysterium for Pep Guardiola
TOPNYHED
Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
Pibekoncert til Thomas Frank
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
TOPNYHED
Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback
Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank
TRANSFER
Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby
Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader
Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford
DAGENS SPILFORSLAG
Sløv kampstart på Sardinien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
NYHEDER
Liverpool skuffer stort mod oprykker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF
BIZART
Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’
TOPNYHED
Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby
