Da Markku Kanerva, Finlands landstræner, udtog sin trup til nationens to EM-kvalifiaktionskampe mod Slovenien og Kasakhstan var han gået forbi Simon Skrabb.
Kantspillerens er på kontrakt i Kalmar FF, der har danske Henrik Jensen som cheftræner, og han har mildest talt været flyvende. Seks fuldtræffere og otte asisster er facit med fire spillerunder igen af Allsvenskan.
Men chancen for at udbygge sin landskampsrekord, som lige nu tæller 14 optrædener, blev ikke til noget denne gang. Det forstod Henrik Jensen ikke meget af, da han blev spurgt ind til fravalget af Simon Skrabb.
– Det er mit største spørgsmål efter den her kamp – hvordan fanden kan han ikke være på landsholdet i Finland. De må have mange gode fodboldspillere i Finland, hvis han ikke bliver udtaget, lød det fra Henrik Jensen til Aftonbladet, efter Simon Skrabb havde scoret det afgørende mål i en kamp mod Malmö FF.
En bemærkelsesværdig udtalelse, som også er nået hele vejen til nationens landstræner, Markku Kanerva, der finder Henrik Jensens udtalelser besynderlige.
– Det er meget sjældent. Jeg tror, at han som erfaren træner forstår, at cheftræneren træffer beslutninger med de bedste intentioner for holdet, siger Markku Kanerva ifølge hs.fi, inden han svarer igen.
– Jeg ved ikke, hvor mange af vores kampe, han har set. Jeg ved ikke, om han har nogle forslag til hvilken rolle og i hvilken position, Skrabb skal spille. Det er svært at sige. Alle har ret til deres egen mening, afslutter han.
Markku Kanerva følger Simon Skrabb tæt, og han er klar over, at den finske offensivspiller har gjort det godt i Kalmar FF. Ifølge Simon Skrabb kigger den finske landstræner efter hurtigere spillere, hvilket han har fortalt Aftonbladet.
Lørdag spillede Finland sin første kamp under denne landsholdstermin, da man blev rundbarberet af Slovenien. 3-0 tabte finnerne på udebane, hvilket sendte en matchbold til Danmark, som selv sejrede over Kasakhstan.
Nationerne dyster om en plads ved EM i 2024, hvilket lige nu ser bedst ud for Danmark og Slovenien, mens Finland og Kasakhstan halter efter. Nordirdland og San Marino er hægtet af.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub teaser
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
NYHEDER
Officielt: FCM henter landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
LIVE
VM-LIVE: Surt show
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent
NYHEDER
Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TOPNYHED
Spår rekordtransfer i dette vindue
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TOPNYHED