Dansker fatter intet af landstræners beslutning

Finlands landstræner, Markku Kanerva, køber ikke kritikken fra sin danske kollega.



Da Markku Kanerva, Finlands landstræner, udtog sin trup til nationens to EM-kvalifiaktionskampe mod Slovenien og Kasakhstan var han gået forbi Simon Skrabb.

Kantspillerens er på kontrakt i Kalmar FF, der har danske Henrik Jensen som cheftræner, og han har mildest talt været flyvende. Seks fuldtræffere og otte asisster er facit med fire spillerunder igen af Allsvenskan.

Men chancen for at udbygge sin landskampsrekord, som lige nu tæller 14 optrædener, blev ikke til noget denne gang. Det forstod Henrik Jensen ikke meget af, da han blev spurgt ind til fravalget af Simon Skrabb.

– Det er mit største spørgsmål efter den her kamp – hvordan fanden kan han ikke være på landsholdet i Finland. De må have mange gode fodboldspillere i Finland, hvis han ikke bliver udtaget, lød det fra Henrik Jensen til Aftonbladet, efter Simon Skrabb havde scoret det afgørende mål i en kamp mod Malmö FF.

En bemærkelsesværdig udtalelse, som også er nået hele vejen til nationens landstræner, Markku Kanerva, der finder Henrik Jensens udtalelser besynderlige.

– Det er meget sjældent. Jeg tror, at han som erfaren træner forstår, at cheftræneren træffer beslutninger med de bedste intentioner for holdet, siger Markku Kanerva ifølge hs.fi, inden han svarer igen.

– Jeg ved ikke, hvor mange af vores kampe, han har set. Jeg ved ikke, om han har nogle forslag til hvilken rolle og i hvilken position, Skrabb skal spille. Det er svært at sige. Alle har ret til deres egen mening, afslutter han.

Markku Kanerva følger Simon Skrabb tæt, og han er klar over, at den finske offensivspiller har gjort det godt i Kalmar FF. Ifølge Simon Skrabb kigger den finske landstræner efter hurtigere spillere, hvilket han har fortalt Aftonbladet.

Lørdag spillede Finland sin første kamp under denne landsholdstermin, da man blev rundbarberet af Slovenien. 3-0 tabte finnerne på udebane, hvilket sendte en matchbold til Danmark, som selv sejrede over Kasakhstan.

Nationerne dyster om en plads ved EM i 2024, hvilket lige nu ser bedst ud for Danmark og Slovenien, mens Finland og Kasakhstan halter efter. Nordirdland og San Marino er hægtet af.







LIVE

TransferLIVE: Dansker skal afløse Brøndby-indkøb

Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard

FCK-emne smidt af holdet efter interview

Kommer til AGF efter monstersæson

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Voldsom lønnedgang i Brøndby



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Brøndby forhandler om stor transfer

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Han skal væk fra FC Midtjylland 

Stjerne på vej: Her er han i særklasse

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet

– Det er forfærdeligt

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?

Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

Storklub lurer på Jonas Wind

I chok over Tottenham

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham

Legender med dyster melding

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Danskerklub meldes interesseret

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale

Como indtager hovedstaden

Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte

Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’

Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’

Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’

Brøndby-profil skadet

Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon

Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen