Da Markku Kanerva, Finlands landstræner, udtog sin trup til nationens to EM-kvalifiaktionskampe mod Slovenien og Kasakhstan var han gået forbi Simon Skrabb.
Kantspillerens er på kontrakt i Kalmar FF, der har danske Henrik Jensen som cheftræner, og han har mildest talt været flyvende. Seks fuldtræffere og otte asisster er facit med fire spillerunder igen af Allsvenskan.
Men chancen for at udbygge sin landskampsrekord, som lige nu tæller 14 optrædener, blev ikke til noget denne gang. Det forstod Henrik Jensen ikke meget af, da han blev spurgt ind til fravalget af Simon Skrabb.
– Det er mit største spørgsmål efter den her kamp – hvordan fanden kan han ikke være på landsholdet i Finland. De må have mange gode fodboldspillere i Finland, hvis han ikke bliver udtaget, lød det fra Henrik Jensen til Aftonbladet, efter Simon Skrabb havde scoret det afgørende mål i en kamp mod Malmö FF.
En bemærkelsesværdig udtalelse, som også er nået hele vejen til nationens landstræner, Markku Kanerva, der finder Henrik Jensens udtalelser besynderlige.
– Det er meget sjældent. Jeg tror, at han som erfaren træner forstår, at cheftræneren træffer beslutninger med de bedste intentioner for holdet, siger Markku Kanerva ifølge hs.fi, inden han svarer igen.
– Jeg ved ikke, hvor mange af vores kampe, han har set. Jeg ved ikke, om han har nogle forslag til hvilken rolle og i hvilken position, Skrabb skal spille. Det er svært at sige. Alle har ret til deres egen mening, afslutter han.
Markku Kanerva følger Simon Skrabb tæt, og han er klar over, at den finske offensivspiller har gjort det godt i Kalmar FF. Ifølge Simon Skrabb kigger den finske landstræner efter hurtigere spillere, hvilket han har fortalt Aftonbladet.
Lørdag spillede Finland sin første kamp under denne landsholdstermin, da man blev rundbarberet af Slovenien. 3-0 tabte finnerne på udebane, hvilket sendte en matchbold til Danmark, som selv sejrede over Kasakhstan.
Nationerne dyster om en plads ved EM i 2024, hvilket lige nu ser bedst ud for Danmark og Slovenien, mens Finland og Kasakhstan halter efter. Nordirdland og San Marino er hægtet af.
LIVE
VM-LIVE: Hæslig statistik
Zanka ville spille gratis for FC København
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
NYHEDER
England sprudlede i underholdende målfest
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
NYHEDER
Luis Diaz blev matchvinder i colombiansk sejr
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
TOPNYHED
Superliga-stjerne fik kæmpe VM-helterolle
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Mexico – Sydkorea
EKSKLUSIVT