Dansker tager muligt kæmpeskifte ganske roligt

Nogle af verdens største klubber vil have Morten Hjulmand, men det bruger han ikke meget tid på at tænke over.



HELSINGØR (Tipsbladet): Morten Hjulmand er på vej mod stjernerne efter nogle rigtig flotte år i italienske Lecce, brænder han nu banen af i Sporting CP, som han skiftede til i sommer.

Midtbanekrigeren ønskede at komme op på en højere hylde, og den har han indtaget med maner. Selv er han også rigtig glad for tilværelsen i Sporting CP.

Det fortæller han dagen derpå til Tipsbladet og den fremmødte presse i Helsingør.

– Jeg synes, jeg har udviklet mig godt. Jeg har lagt det på, som jeg skulle. Det var målet, da jeg skrev under med Sporting, at vi skulle lægge nogle ting på mit spil, og det synes jeg, at vi har fået gjort, og vi har gang i en god sæson.

– Jeg nyder rigtig meget at være i Sporting, ligeså vel det sportslige som det private. Det er et godt sted, jeg er kommet til. Jeg er rigtig glad for, at jeg traf den beslutning i sommer om at skifte til Sporting. Jeg har været lidt overrasket over, hvor stor en klub det egentlig er, så jeg nyder hvert et øjeblik.

Hvordan har det overrasket?

– Når man ser akademiet og møder staben og spillere og kommer på stadion, kan man mærke, at det er en meget, meget stor klub i Europa, som man skal repræsentere. Der er et vist pres, når man skal repræsentere sådan en klub, så det overraskede mig lidt.

239793

Morten Hjulmand er gået direkte ind på Sportings defensive midtbane, hvor han er fast mand uge efter uge. Han har tilmed fået lagt et par mål og assister på sit spil, som han ellers ikke har lavet mange af i sine tidligere klubber.

De gode præstationer har også fået rygtemøllen til at dreje. Tottenham og Manchester United fra Premier League bliver kædet sammen med danskeren, mens Tipsbladet for nylig kunne fortælle, at FC Barcelona også er interesseret. Selv tager han spekulationerne ganske roligt.

– Det lægger jeg ikke rigtig så meget i. Jeg har fokus på en meget lang sæson, hvor vi har mange kampe og har lang vej endnu. Vi har ambitioner, som blev sat før sæsonen, og dem vil vi gerne i mål med, siger han og tilføjer:

– Nu er der så mange rygter i international fodbold, at det er svært at finde hoved og hale i, så for at være ærlig er det ikke noget, jeg bruger tid på. Ellers kunne jeg ligge og spekulere i mange timer. Jeg bruger min dagligdag i Sporting på at optimere mig selv som spiller.

Udover status som en stor profil i Portugal, begynder Morten Hjulmand, 24 år, også at bide sig fast omkring det danske landshold. Lørdag kom han på banen til sin fjerde landskamp i nullerten mod Schweiz.

Det var med fuld pedal og klammeri med Granit Xhaka. Men det er ikke tilfældigt, at midtbanemanden går på banen med ekstra ild i øjnene i landsholdsregi.

– Det betyder rigtig meget, og det er også derfor, at jeg i en kamp som i går vil ind og vise mig frem og vise, at jeg skal være en del af truppen til EM. Det synes jeg selv, at jeg skal, og at være en del af det danske landshold er noget, jeg har arbejdet frem mod i mange år. Det er også en af grundene til, at jeg tog det step til Sporting i sommer, for at komme op på en højere hylde, så jeg kan komme tættere på det her hold, siger han og tilføjer:

– Så det er klart et mål at komme til EM med det danske landshold, men jeg ved også, at der er en vigtig periode nu for Sporting og mig, og det tager også en masse fokus, og det skal det også. Men med mine præstationer på klubplan tror jeg, at mine landsholdsminutter nok skal komme.

De kommende måned byder på en tæt topkamp i den portugisiske liga, mens man også er i spil i pokalturneringen. 40 kampe står Morten Hjulmand noteret for siden skiftet til Sporting CP.

Foto: Alamy.







LIVE

LIVE: ‘Han lever ikke op til standarderne’

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Voldsom straf til Clement Bischoff

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Blæst fuldstændig omkuld

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Stjerne peger på Højlund

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Laver aftale med Frederik Birk

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Storklub lurer på Superliga-profil

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

Storroser dansk super-talent

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Salah scorer på Anfield

Afviser mesterskabssnak

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Har ondt af Steve Cooper

Gil Vicente tryner Tondela

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

FC København med overtidssejr over Randers

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation