Dansker tager muligt kæmpeskifte ganske roligt

Nogle af verdens største klubber vil have Morten Hjulmand, men det bruger han ikke meget tid på at tænke over.



HELSINGØR (Tipsbladet): Morten Hjulmand er på vej mod stjernerne efter nogle rigtig flotte år i italienske Lecce, brænder han nu banen af i Sporting CP, som han skiftede til i sommer.

Midtbanekrigeren ønskede at komme op på en højere hylde, og den har han indtaget med maner. Selv er han også rigtig glad for tilværelsen i Sporting CP.

Det fortæller han dagen derpå til Tipsbladet og den fremmødte presse i Helsingør.

– Jeg synes, jeg har udviklet mig godt. Jeg har lagt det på, som jeg skulle. Det var målet, da jeg skrev under med Sporting, at vi skulle lægge nogle ting på mit spil, og det synes jeg, at vi har fået gjort, og vi har gang i en god sæson.

– Jeg nyder rigtig meget at være i Sporting, ligeså vel det sportslige som det private. Det er et godt sted, jeg er kommet til. Jeg er rigtig glad for, at jeg traf den beslutning i sommer om at skifte til Sporting. Jeg har været lidt overrasket over, hvor stor en klub det egentlig er, så jeg nyder hvert et øjeblik.

Hvordan har det overrasket?

– Når man ser akademiet og møder staben og spillere og kommer på stadion, kan man mærke, at det er en meget, meget stor klub i Europa, som man skal repræsentere. Der er et vist pres, når man skal repræsentere sådan en klub, så det overraskede mig lidt.

239793

Morten Hjulmand er gået direkte ind på Sportings defensive midtbane, hvor han er fast mand uge efter uge. Han har tilmed fået lagt et par mål og assister på sit spil, som han ellers ikke har lavet mange af i sine tidligere klubber.

De gode præstationer har også fået rygtemøllen til at dreje. Tottenham og Manchester United fra Premier League bliver kædet sammen med danskeren, mens Tipsbladet for nylig kunne fortælle, at FC Barcelona også er interesseret. Selv tager han spekulationerne ganske roligt.

– Det lægger jeg ikke rigtig så meget i. Jeg har fokus på en meget lang sæson, hvor vi har mange kampe og har lang vej endnu. Vi har ambitioner, som blev sat før sæsonen, og dem vil vi gerne i mål med, siger han og tilføjer:

– Nu er der så mange rygter i international fodbold, at det er svært at finde hoved og hale i, så for at være ærlig er det ikke noget, jeg bruger tid på. Ellers kunne jeg ligge og spekulere i mange timer. Jeg bruger min dagligdag i Sporting på at optimere mig selv som spiller.

Udover status som en stor profil i Portugal, begynder Morten Hjulmand, 24 år, også at bide sig fast omkring det danske landshold. Lørdag kom han på banen til sin fjerde landskamp i nullerten mod Schweiz.

Det var med fuld pedal og klammeri med Granit Xhaka. Men det er ikke tilfældigt, at midtbanemanden går på banen med ekstra ild i øjnene i landsholdsregi.

– Det betyder rigtig meget, og det er også derfor, at jeg i en kamp som i går vil ind og vise mig frem og vise, at jeg skal være en del af truppen til EM. Det synes jeg selv, at jeg skal, og at være en del af det danske landshold er noget, jeg har arbejdet frem mod i mange år. Det er også en af grundene til, at jeg tog det step til Sporting i sommer, for at komme op på en højere hylde, så jeg kan komme tættere på det her hold, siger han og tilføjer:

– Så det er klart et mål at komme til EM med det danske landshold, men jeg ved også, at der er en vigtig periode nu for Sporting og mig, og det tager også en masse fokus, og det skal det også. Men med mine præstationer på klubplan tror jeg, at mine landsholdsminutter nok skal komme.

De kommende måned byder på en tæt topkamp i den portugisiske liga, mens man også er i spil i pokalturneringen. 40 kampe står Morten Hjulmand noteret for siden skiftet til Sporting CP.

Foto: Alamy.





LIVE

TransferLIVE: I dialog med dansk profil

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne

Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Nedtur for Mikkel Damsgaard

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

‘Thomas Frank løber tør for tid’

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

– Tror de skal slå deres transferrekord for ham

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

To danske klubber jagter formstærk angriber

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

Viaplay deler stor nyhed

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Klubber holder øje med AaB-profil

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

Dansk toptræner stifter agentfirma

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Thomas Frank og co. skuffer på ny