Morten Hjulmands karriere har de seneste år kun gået én vej, og det er lodret op.
Selv om han blot er i gang med sin første sæson i Sporting CP, så har han stort set ikke skulle bruge nogen tid på at etablere sig på Ruben Amorims velsmurte mandskab. Hjulmand er nærmest fra dag ét gået ind på den centrale midtbane og gjort pladsen til sin egen. Han har utvivlsomt en nøglerolle på Sporting-holdet, der lige nu er det bedste bud på en portugisisk mester.
Spørgsmålet er så, hvor længe Hjulmand overhovedet kommer til at være i Lissabon-klubben.
Amorim rygtes heftigt væk på grund af de gode resultater, og særligt FC Barcelona skulle være varme på ham. Klubben kigger ligeledes på Morten Hjulmand, så et dobbelt-skifte til den spanske storklub er bestemt ikke urealistisk.
Det fortæller den italienske transferekspert Gianluca Di Marzio til Tipsbladet.
– Hjulmand kan følge Amorim, så vi må vente med at se, hvor Hjulmand tager hen. Amorim kan virkelig godt lide Hjulmand, så hvorend han nu skifter hen, der kan Hjulmand meget vel følge efter.
– Barcelona kigger på ham. Tottenham var tidligere sat i forbindelse med ham, men de er ikke interesseret i ham mere. Barcelona derimod kigger afgjort på ham, fortæller Di Marzio, inden han sætter punktum:
– Jeg tror, at han er klar til at tage næste skridt i sin karriere. Han spillede rigtig godt i Lecce, og nu gør han det også godt i Sporting. Han er virkelig en dygtig spiller.
Derfor er han så god
Dermed er det altså slet ikke utænkeligt, at Sporting kan risikere både at miste træner og profil til samme klub til sommer, men helt præcis hvor godt gør Morten Hjulmand det i Portugal?
Tipsbladet er gået sammen med Opta for at finde ud, hvor vigtig Hjulmand netop er for Amorim og Sporting.
Her er konklusionen, at Hjulmand er en vanskelig spiller at blive klog på ud fra et statistisk perspektiv, fordi mange af hans kvaliteter er uden bold. Ikke desto mindre har Opta nogle interessante betragtninger, som siger en del.
Morten Hjulmand spiller som en af Sportings to centrale midtbanespillere i Amorims 3-4-3-formation. Her har han masser af ansvar i opbygningsspillet, hvor det kun er de centrale forsvarsspillere, som i snit har flere afleveringer pr. kamp end danskerens 60.
Morten Hjulmand spillede blot 55 minutter i Sportings seneste ligakamp mod Farense i søndags, men nedenstående passmap viser tydeligt, at meget af spillet går igennem Hjulmand (nummer 42), som i stor grad holder spillet kørende.

Hjulmands touchmap for hele sæsonen i ligaregi viser også, at han primært gør sig omkring midterlinjen.

Han er altså en central del af Sportings spil med bolden, men som Opta konkluderer, er han ikke et kreativt geni, som skaber den ene chance efter den anden. Han tager heller ikke dødbolde, og han er ikke nogen imponerende dribler.
Til gengæld har kun to centrale midtbanespillere i ligaen været involveret i flere opbygningssituationer, som har resulteret i et skud end Morten Hjulmand, og blot en enkelt spiller har haft en fod med i opbygningsspillet, som er endt i et mål, end Morten Hjulmand. Dette hvis vi fjerner spillernes egne skud og chancer.

Som Opta nævner indledningsvist, så er det i spillet uden bold, at Morten Hjulmand særligt excellerer. Dette med hans overblik og evne til at læse spillet. Morten Hjulmand er den Sporting-spiller, som har vundet bolden flest gange på banens midte, og så er han ligeledes den spiller i truppen med flest vellykkede tacklinger.

Der er altså ingen tvivl om, at skulle Sporting miste Ruben Amorim til FC Barcelona, og skulle han tage sin danske midtbanehjerne med sig, så vil Barcelona få sig en spiller, som vil få alle de overordnede dele til at fungere fra sin plads i hjertet af motoren.
Hjulmand har lynhurtigt etableret sig som en profil i Amorims 3-4-3-system, og når man ligeledes ser på, at FC Barcelona af nød har brugt en central forsvarsspiller som Andreas Christensen som defensiv midtbanespiller på det seneste, så er det måske ikke utænkeligt, at det bliver en anden dansker, som i fremtiden ender i lige netop den rolle.
LIVE
TransferLIVE: Vender retur til AGF
Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
HELT VILDT
I svime over Dorgu: ‘En transformation!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
HELT VILDT
Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”
TOPNYHED
Toptræner er helt vild med Victor Froholdt
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler
STORT INTERVIEW
Dansk toptræner stifter agentfirma
NYHEDER
Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne
HELT VILDT
‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’
MEDIE
Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’
‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’
TOPNYHED
Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
TOPNYHED
Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo
‘Thomas Frank løber tør for tid’
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer
AVIS
Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte
TRANSFER
Foreslår topklub at hente Oliver Sonne
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
TOPNYHED
Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler
Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr
DAGENS SPILFORSLAG
Froholdt & Co rister hanekyllinger
HELT VILDT
United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse
LIGE NU
Nedtur for Mikkel Damsgaard
TRANSFER
Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset
TOPNYHED
Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen
Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby
NYHEDER
Officielt: AGF sælger Wahlstedt
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan udfordre på Emirates
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb
Virgil van Dijk skuffet over nederlag
EKSKLUSIVT
– Tror de skal slå deres transferrekord for ham
Bournemouth knækker Liverpool
Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund
