Morten Hjulmands karriere har de seneste år kun gået én vej, og det er lodret op.
Selv om han blot er i gang med sin første sæson i Sporting CP, så har han stort set ikke skulle bruge nogen tid på at etablere sig på Ruben Amorims velsmurte mandskab. Hjulmand er nærmest fra dag ét gået ind på den centrale midtbane og gjort pladsen til sin egen. Han har utvivlsomt en nøglerolle på Sporting-holdet, der lige nu er det bedste bud på en portugisisk mester.
Spørgsmålet er så, hvor længe Hjulmand overhovedet kommer til at være i Lissabon-klubben.
Amorim rygtes heftigt væk på grund af de gode resultater, og særligt FC Barcelona skulle være varme på ham. Klubben kigger ligeledes på Morten Hjulmand, så et dobbelt-skifte til den spanske storklub er bestemt ikke urealistisk.
Det fortæller den italienske transferekspert Gianluca Di Marzio til Tipsbladet.
– Hjulmand kan følge Amorim, så vi må vente med at se, hvor Hjulmand tager hen. Amorim kan virkelig godt lide Hjulmand, så hvorend han nu skifter hen, der kan Hjulmand meget vel følge efter.
– Barcelona kigger på ham. Tottenham var tidligere sat i forbindelse med ham, men de er ikke interesseret i ham mere. Barcelona derimod kigger afgjort på ham, fortæller Di Marzio, inden han sætter punktum:
– Jeg tror, at han er klar til at tage næste skridt i sin karriere. Han spillede rigtig godt i Lecce, og nu gør han det også godt i Sporting. Han er virkelig en dygtig spiller.
Derfor er han så god
Dermed er det altså slet ikke utænkeligt, at Sporting kan risikere både at miste træner og profil til samme klub til sommer, men helt præcis hvor godt gør Morten Hjulmand det i Portugal?
Tipsbladet er gået sammen med Opta for at finde ud, hvor vigtig Hjulmand netop er for Amorim og Sporting.
Her er konklusionen, at Hjulmand er en vanskelig spiller at blive klog på ud fra et statistisk perspektiv, fordi mange af hans kvaliteter er uden bold. Ikke desto mindre har Opta nogle interessante betragtninger, som siger en del.
Morten Hjulmand spiller som en af Sportings to centrale midtbanespillere i Amorims 3-4-3-formation. Her har han masser af ansvar i opbygningsspillet, hvor det kun er de centrale forsvarsspillere, som i snit har flere afleveringer pr. kamp end danskerens 60.
Morten Hjulmand spillede blot 55 minutter i Sportings seneste ligakamp mod Farense i søndags, men nedenstående passmap viser tydeligt, at meget af spillet går igennem Hjulmand (nummer 42), som i stor grad holder spillet kørende.

Hjulmands touchmap for hele sæsonen i ligaregi viser også, at han primært gør sig omkring midterlinjen.

Han er altså en central del af Sportings spil med bolden, men som Opta konkluderer, er han ikke et kreativt geni, som skaber den ene chance efter den anden. Han tager heller ikke dødbolde, og han er ikke nogen imponerende dribler.
Til gengæld har kun to centrale midtbanespillere i ligaen været involveret i flere opbygningssituationer, som har resulteret i et skud end Morten Hjulmand, og blot en enkelt spiller har haft en fod med i opbygningsspillet, som er endt i et mål, end Morten Hjulmand. Dette hvis vi fjerner spillernes egne skud og chancer.

Som Opta nævner indledningsvist, så er det i spillet uden bold, at Morten Hjulmand særligt excellerer. Dette med hans overblik og evne til at læse spillet. Morten Hjulmand er den Sporting-spiller, som har vundet bolden flest gange på banens midte, og så er han ligeledes den spiller i truppen med flest vellykkede tacklinger.

Der er altså ingen tvivl om, at skulle Sporting miste Ruben Amorim til FC Barcelona, og skulle han tage sin danske midtbanehjerne med sig, så vil Barcelona få sig en spiller, som vil få alle de overordnede dele til at fungere fra sin plads i hjertet af motoren.
Hjulmand har lynhurtigt etableret sig som en profil i Amorims 3-4-3-system, og når man ligeledes ser på, at FC Barcelona af nød har brugt en central forsvarsspiller som Andreas Christensen som defensiv midtbanespiller på det seneste, så er det måske ikke utænkeligt, at det bliver en anden dansker, som i fremtiden ender i lige netop den rolle.
NYHEDER
Stjerne roser: ‘Den bedste spiller i Superligaen’
HELT VILDT
Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!
NYHEDER
Riemer var tæt på at udtage FCM- og BIF-spillere
NYHEDER
Ekspert: Her er Thomas Franks store problem
MEDIE
Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?
NYHEDER
Don Ø blander sig i Jacob Neestrup-debat
HELT VILDT
Rasmus Højlund-episode vækker opsigt
NYHEDER
Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!
HELT VILDT
‘Han er til grin – sjældent set noget så dårligt’
Er han Superligaens bedste træner?
Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup
HELT VILDT
Gravesen raser over FCK: ‘Han er en katastrofe!’
Yussuf Poulsen kan få nøglerolle på landsholdet
INTERVIEW
Hjem til FCK? – Jeg ved, der er en klausul
TOPNYHED
Kras kritik – Jakob Poulsen svarer Peter Sørensen
HELT VILDT
Blæst bagover: ‘Bemærkelsesværdigt af en 19-årig!’
INTERVIEW
Er deres Yussuf Poulsen-drøm gengældt? ‘Måske’
NYHEDER
Krisen kradser for Bo Henriksen
Anders Dreyer sparker San Diego i kvartfinale
TOPNYHED
Blæst bagover af FC Københavns transferaktivitet
TOPNYHED
Kæmpetransfer – nu skifter dansker nationalitet
TOPNYHED
Jonas Vingegaard-triumf: Vinder løb i Japan
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at nogen er så dumme at fyre mig’
TOPNYHED
Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol
Tv-eksperter enige: Ansæt denne toptræner, Vejle!
NYHEDER
Giver status på Wahid Faghir
Var i gang med at planlægge sine fridage
INTERVIEW
Cooper jubler over ‘forrygende’ Brøndby-stortalent
TOPNYHED
Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!
HELT VILDT
Kæmpe succes for FC Midtjylland-flop
NYHEDER
Ekspert revser FCK: ‘Skal stor udskiftning til’
INTERVIEW
Hylder Brøndby-profil: ‘Han var det åbenlyse valg’
INTERVIEW
‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’
NYHEDER
– Det er en katastrofe!
Fyret efter forfærdelig stime
NYHEDER
Tullberg afviser blankt: Stjerne bliver
DAGENS SPILFORSLAG
Thompson prygler Pölten
NYHEDER
Holger Rune deler nyt: Har fået grønt lys
Iffe Lundberg skifter til israelsk storklub
Allsvenskan sætter nye tilskuerrekord
AGF-styrmand er ude resten af 2025
Brian Riemer tvunget til ændring
INTERVIEW
Stor ærgrelse: ‘Vi bliver straffet hårdt’
NYHEDER
Fælder hård dom over Højlund efter ny nedtur
DAGENS SPILFORSLAG
Verdens ældste drukner i helseby
INTERVIEW
Opsigtsvækkende: Fik at vide, at jeg kunne smutte
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – Runde 15.
NYHEDER
Brøndby gør topkampen helt åben
TIPSBLADETS DOM
Overlegent! Steve Cooper må elske ham
NYHEDER
