– FC Barcelona kigger på dansk stjerne

Mange pile peger mod et eventuelt sommerskifte til FC Barcelona for danske Morten Hjulmand.



Morten Hjulmands karriere har de seneste år kun gået én vej, og det er lodret op.

Selv om han blot er i gang med sin første sæson i Sporting CP, så har han stort set ikke skulle bruge nogen tid på at etablere sig på Ruben Amorims velsmurte mandskab. Hjulmand er nærmest fra dag ét gået ind på den centrale midtbane og gjort pladsen til sin egen. Han har utvivlsomt en nøglerolle på Sporting-holdet, der lige nu er det bedste bud på en portugisisk mester. 

Spørgsmålet er så, hvor længe Hjulmand overhovedet kommer til at være i Lissabon-klubben.

Amorim rygtes heftigt væk på grund af de gode resultater, og særligt FC Barcelona skulle være varme på ham. Klubben kigger ligeledes på Morten Hjulmand, så et dobbelt-skifte til den spanske storklub er bestemt ikke urealistisk.

Det fortæller den italienske transferekspert Gianluca Di Marzio til Tipsbladet. 

– Hjulmand kan følge Amorim, så vi må vente med at se, hvor Hjulmand tager hen. Amorim kan virkelig godt lide Hjulmand, så hvorend han nu skifter hen, der kan Hjulmand meget vel følge efter.

– Barcelona kigger på ham. Tottenham var tidligere sat i forbindelse med ham, men de er ikke interesseret i ham mere. Barcelona derimod kigger afgjort på ham, fortæller Di Marzio, inden han sætter punktum:

– Jeg tror, at han er klar til at tage næste skridt i sin karriere. Han spillede rigtig godt i Lecce, og nu gør han det også godt i Sporting. Han er virkelig en dygtig spiller.

Derfor er han så god
Dermed er det altså slet ikke utænkeligt, at Sporting kan risikere både at miste træner og profil til samme klub til sommer, men helt præcis hvor godt gør Morten Hjulmand det i Portugal? 

Tipsbladet er gået sammen med Opta for at finde ud, hvor vigtig Hjulmand netop er for Amorim og Sporting.

Her er konklusionen, at Hjulmand er en vanskelig spiller at blive klog på ud fra et statistisk perspektiv, fordi mange af hans kvaliteter er uden bold. Ikke desto mindre har Opta nogle interessante betragtninger, som siger en del. 

Morten Hjulmand spiller som en af Sportings to centrale midtbanespillere i Amorims 3-4-3-formation. Her har han masser af ansvar i opbygningsspillet, hvor det kun er de centrale forsvarsspillere, som i snit har flere afleveringer pr. kamp end danskerens 60.

Morten Hjulmand spillede blot 55 minutter i Sportings seneste ligakamp mod Farense i søndags, men nedenstående passmap viser tydeligt, at meget af spillet går igennem Hjulmand (nummer 42), som i stor grad holder spillet kørende.

Passing_Network_-_Sporting_CP_v_Farense

Hjulmands touchmap for hele sæsonen i ligaregi viser også, at han primært gør sig omkring midterlinjen.

Passing_Network_-_Sporting_CP_v_Farense

Han er altså en central del af Sportings spil med bolden, men som Opta konkluderer, er han ikke et kreativt geni, som skaber den ene chance efter den anden. Han tager heller ikke dødbolde, og han er ikke nogen imponerende dribler.

Til gengæld har kun to centrale midtbanespillere i ligaen været involveret i flere opbygningssituationer, som har resulteret i et skud end Morten Hjulmand, og blot en enkelt spiller har haft en fod med i opbygningsspillet, som er endt i et mål, end Morten Hjulmand. Dette hvis vi fjerner spillernes egne skud og chancer.

Passing_Network_-_Sporting_CP_v_Farense

Som Opta nævner indledningsvist, så er det i spillet uden bold, at Morten Hjulmand særligt excellerer. Dette med hans overblik og evne til at læse spillet. Morten Hjulmand er den Sporting-spiller, som har vundet bolden flest gange på banens midte, og så er han ligeledes den spiller i truppen med flest vellykkede tacklinger. 

Passing_Network_-_Sporting_CP_v_Farense

Der er altså ingen tvivl om, at skulle Sporting miste Ruben Amorim til FC Barcelona, og skulle han tage sin danske midtbanehjerne med sig, så vil Barcelona få sig en spiller, som vil få alle de overordnede dele til at fungere fra sin plads i hjertet af motoren. 

Hjulmand har lynhurtigt etableret sig som en profil i Amorims 3-4-3-system, og når man ligeledes ser på, at FC Barcelona af nød har brugt en central forsvarsspiller som Andreas Christensen som defensiv midtbanespiller på det seneste, så er det måske ikke utænkeligt, at det bliver en anden dansker, som i fremtiden ender i lige netop den rolle.







LIVE

LIVE: Stort SIF-problem til FCK-kamp

Højlund stjæler overskrifter

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Medie: Alt peger på, at han er færdig

FC København – Silkeborg IF

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Jakob Poulsen med dyster melding

Spotpris – så billig er Højbjerg



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

FC Midtjylland – Sønderjyske

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Transferpres på Albert Grønbæk

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

FCK bød på landsholdsmålmand

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Det er han ekstremt god til

Færdig – nåede kun otte kampe

‘Hvem fanden ringer man til?’

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Brøndby med opløftende nyt om profil

Store spørgsmålstegn inden FCK

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen