Video : Tipsbladet
Landshold

David Nielsen jubler: Lagt op til dunke-fodbold

Den forhenværende Superliga-træner ser store muligheder i opstillingen fra Kasper Hjulmand.

Venstrebenede Robert Skov er tilbage i startopstillingen for Danmark på venstre wingback, når de møder Kasakhstan. Det er noget, som den tidligere AGF-cheftræner David Nielsen er meget godt tilfreds med. Det giver nemlig nogle muligheder, som man længe har savnet på landsholdet.

Det fortæller Nielsen om på TV 2 i sin rolle som ekspert.

- Det, vi kommer med i dag, der er der lagt op til dunke-fodbold på fuld skrald. Der kommer masser af indlæg, og der kommer tung bemanding i feltet, og det kan jeg rigtig godt lide. Det har været et kæmpe problem for vores hold i rigtig lang tid, at vi ikke har haft en venstrebenet ovre i venstre side, siger han og fortsætter:

- Det har gjort, at vi har haft meget svært ved at have nogle hurtige angreb i vores venstre side, hvor vi kunne have slået et hurtigt indlæg eller et cutback. Det har altid været Mæhle hele vejen selv eller Mæhle tilbage på højre ben og starte angrebet igen. Det kommer til at klæde vores hold rigtig godt, lyder det fra David Nielsen.

Endvidere peger han på, at man har set for lidt til Robert Skov.

- Jeg glæder mig til at se ham igen. Det er en spiller, som jeg elsker at se på. Han har noget dynamik, og han har noget andet end de spillere, som vi har set på venstre back for Danmark i lang tid, fortæller David Nielsen.

Hjulmand har også været ude og forklare valget. Læs mere om det her.