David Nielsens kommentar går viralt i Portugal

Cristiano Ronaldo bliver dømt ude af David Nielsen, hvilket er noget, der bliver bidt mærke i hos den portugisiske presse.



David Nielsen er kendt som en bramfri ekspert og fodboldtræner i Danmark.

Den tidligere Superliga-angriber har i de seneste år været fast landsholdsekspert på TV 2’s dækning af landsholdet, og her har han ofte i sine analyser ikke været bange for at tage bladet fra munden.

Det seneste eksempel på dette kommer efter Danmarks imponerende sejr over Portugal torsdag aften, hvor han kaldte Cristiano Ronaldo ‘færdig’ og fulgte op med ordene:

– Det er imponerende nok, at han er med, og jeg har respekt for hans karriere, og at han bliver ved. Det er nok rimelig svært at fortælle ham, at han ikke skal spille mere. Når de skal spille i Portugal, kan det sagtens være, at han kan få en tå på et eller andet. Men han lægger og dropper væk fra områderne og søger bolden. Der er nok ikke så meget tilbage, sagde han til TV 2.

Kommentaren om nationalklenodiet er efterfølgende nået hele vejen til Portugal, hvor langt de fleste medier har bidt mærke i den.

OTempo, A Bola, Somos Fanaticos og Desporto, beskriver alle kommentarer fra David Nielsen, der i den grad har skabt røre i nationen, som i godt 20 år har tilbedt manden, der har opnået stort set alt på en fodboldbane.

Kritikken af Cristiano Ronaldo er også taget til i hans hjemland i de seneste år, og efter nederlaget til Danmark skrev A Bola også, at det var en fejl at lade den aldrende angriber spille hele kampen.

– At have den 40-årige Cristiano Ronaldo på banen i 90 minutter, og det faktum, at vi ikke har glemt hans præstationer ved EM, er skandaløst! Martínez roste Brian Riemer for at være modig i sit spil dagen før kampen, og nu er det på tide, at landstræneren har modet til at fortælle Ronaldo, at han ikke skal spille 90 minutter i alle landskampe, skrev mediet, efter at der blev fløjtet af inde i Parken.

Cristiano Ronaldo har indtil nu spillet 217 landskampe for Portugal, som han debuterede for tilbage i 2003.





‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’


Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’

Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub

Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’

Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig

Eriksen i bedring – tidligere FCK’er helt suveræn

SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’

Stor Brøndby-stjerne skadet

Steve Cooper svarer bekymret Ralf Rangnick

Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser

‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’

Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen

Helt vildt transferrygte om Lionel Messi

Fanfavorit på besøg i Brøndby IF

To direktører færdige i Superliga-klub

Vanvittig Wolfsburg-katastrofe

– Fuldstændig svigtet

Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland

Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind

Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?

Landstræner hylder OB-komet

Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi

OB’er revser dommer: Helt væk og arrogant

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

‘De skal nok lære mit navn – Nikolas Nartey’

Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand

Dansk bomber forventer sommertransfer

– Jeg tror, det bliver et nej

Dramatisk triumf for Bo Henriksen

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Rune deler nyt efter mareridt

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

– Cooper skyder på Schmedes

Valgte Manchester United over Real Madrid

Klar Zorniger-besked: ‘Det er ikke mit problem’

Dårligt nyt om AGF-stjerne

Spurgt om dommerpræstationen: ‘Du er sød’

Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed

Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’

FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil

OB ansætter tidligere spiller i chefstilling

Gunners skyder Sorte Katte med løst krudt

Dansk dommer får ros stor ros

Sen OB-forløsning sørger for point mod Silkeborg

En kold spand vand direkte i hovedet!

Thomas Frank beundrer Ruben Amorim for svært år

FCK-stjerne kan misse Vejle-kamp

Amorim svarer efter Ronaldos udtalelser

Ikke slut for FCK-stjerne – forbund anker

Nedtur for OB: Falk ude

Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’