David Nielsens kommentar går viralt i Portugal

Cristiano Ronaldo bliver dømt ude af David Nielsen, hvilket er noget, der bliver bidt mærke i hos den portugisiske presse.



David Nielsen er kendt som en bramfri ekspert og fodboldtræner i Danmark.

Den tidligere Superliga-angriber har i de seneste år været fast landsholdsekspert på TV 2’s dækning af landsholdet, og her har han ofte i sine analyser ikke været bange for at tage bladet fra munden.

Det seneste eksempel på dette kommer efter Danmarks imponerende sejr over Portugal torsdag aften, hvor han kaldte Cristiano Ronaldo ‘færdig’ og fulgte op med ordene:

– Det er imponerende nok, at han er med, og jeg har respekt for hans karriere, og at han bliver ved. Det er nok rimelig svært at fortælle ham, at han ikke skal spille mere. Når de skal spille i Portugal, kan det sagtens være, at han kan få en tå på et eller andet. Men han lægger og dropper væk fra områderne og søger bolden. Der er nok ikke så meget tilbage, sagde han til TV 2.

Kommentaren om nationalklenodiet er efterfølgende nået hele vejen til Portugal, hvor langt de fleste medier har bidt mærke i den.

OTempo, A Bola, Somos Fanaticos og Desporto, beskriver alle kommentarer fra David Nielsen, der i den grad har skabt røre i nationen, som i godt 20 år har tilbedt manden, der har opnået stort set alt på en fodboldbane.

Kritikken af Cristiano Ronaldo er også taget til i hans hjemland i de seneste år, og efter nederlaget til Danmark skrev A Bola også, at det var en fejl at lade den aldrende angriber spille hele kampen.

– At have den 40-årige Cristiano Ronaldo på banen i 90 minutter, og det faktum, at vi ikke har glemt hans præstationer ved EM, er skandaløst! Martínez roste Brian Riemer for at være modig i sit spil dagen før kampen, og nu er det på tide, at landstræneren har modet til at fortælle Ronaldo, at han ikke skal spille 90 minutter i alle landskampe, skrev mediet, efter at der blev fløjtet af inde i Parken.

Cristiano Ronaldo har indtil nu spillet 217 landskampe for Portugal, som han debuterede for tilbage i 2003.





Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang




LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

De overvejer Christian Eriksen

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Han er førende til at erstatte Hjulmand



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?

Raser: Det er latterligt!

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’