DBU ansætter ny topboss

DBU har ansat ny administrerende direktør.



DBU har fundet afløseren for Jakob Jensen, der ved udgangen af maj fratræder som administrerende direktør.

Valget er faldet på 54-årige Erik Brøgger Rasmussen, der kommer fra et job som ambassadør og Danmarks faste repræsentant hos FN og andre internationale organisationer i Genève. Han har tidligere været ansat i Udenrigsministeriet.

– Fodbold har en magisk kraft og energi, som jeg glæder mig til at arbejde med. Fodbold kan samle tusindvis af danskere på stadion til landskampe og klubkampe, og oplever i disse år kolossal interesse fra danskerne. Men fodbold kan også samle tusindvis af børn til træning, stævner og kampe med glæde, venskaber og fællesskaber.

– Og så har fodbold en vigtig rolle for motion og folkesundhed samt for at bidrage til integration og øget forståelse for diversitet. Jeg glæder mig til at bidrage til fortsat udvikling af dansk fodbold i tæt samarbejde med både medarbejdere, bestyrelse og de mange klubber og frivillige, som knokler og brænder for dansk fodbold, siger Erik Brøgger Rasmussen.

Hos DBU er der også glæde over ansættelsen af Erik Brøgger Rasmussen.

– DBU og dansk fodbold står et stærkt og spændende sted med rekord mange medlemmer, udsolgte landskampe og sportslig succes med deltagelse i EM – og VM-slutrunder. Men vi skal videre og står med store projekter foran os, som den nye direktør sammen med bestyrelse, ledelse, medarbejdere og samarbejdspartnere skal realisere. Processen har bekræftet, at DBU´s omdømme står historisk stærkt, og vi er glade for, at DBU kan tiltrække en profil med så stor ledelseserfaring fra både ind- og udland med fokus på samarbejde og løsning af komplicerede opgaver og strategier, siger formand Jesper Møller.

Flere end 70 havde søgt jobbet som administrerende direktør i DBU – et job, som Erik Brøgger Rasmussen tiltræder 1. oktober. 





LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Smider Salah-bombe

Her er startopstillingerne til guldbraget

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud



Kæmpekøb retur til FC København?

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

AGF – FC Midtjylland

Amir Richardson scorer kassen i FC København



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

FC København – Vejle Boldklub

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Sender stikpille til FC København-flop

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

En voldsom ulighed



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Drømmemål sender Fredericia under stregen

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub