DBU har fundet afløseren for Jakob Jensen, der ved udgangen af maj fratræder som administrerende direktør.
Valget er faldet på 54-årige Erik Brøgger Rasmussen, der kommer fra et job som ambassadør og Danmarks faste repræsentant hos FN og andre internationale organisationer i Genève. Han har tidligere været ansat i Udenrigsministeriet.
– Fodbold har en magisk kraft og energi, som jeg glæder mig til at arbejde med. Fodbold kan samle tusindvis af danskere på stadion til landskampe og klubkampe, og oplever i disse år kolossal interesse fra danskerne. Men fodbold kan også samle tusindvis af børn til træning, stævner og kampe med glæde, venskaber og fællesskaber.
– Og så har fodbold en vigtig rolle for motion og folkesundhed samt for at bidrage til integration og øget forståelse for diversitet. Jeg glæder mig til at bidrage til fortsat udvikling af dansk fodbold i tæt samarbejde med både medarbejdere, bestyrelse og de mange klubber og frivillige, som knokler og brænder for dansk fodbold, siger Erik Brøgger Rasmussen.
Hos DBU er der også glæde over ansættelsen af Erik Brøgger Rasmussen.
– DBU og dansk fodbold står et stærkt og spændende sted med rekord mange medlemmer, udsolgte landskampe og sportslig succes med deltagelse i EM – og VM-slutrunder. Men vi skal videre og står med store projekter foran os, som den nye direktør sammen med bestyrelse, ledelse, medarbejdere og samarbejdspartnere skal realisere. Processen har bekræftet, at DBU´s omdømme står historisk stærkt, og vi er glade for, at DBU kan tiltrække en profil med så stor ledelseserfaring fra både ind- og udland med fokus på samarbejde og løsning af komplicerede opgaver og strategier, siger formand Jesper Møller.
Flere end 70 havde søgt jobbet som administrerende direktør i DBU – et job, som Erik Brøgger Rasmussen tiltræder 1. oktober.
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
OPTAKT
Randers FC – OB
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby