DBU kan score kassen ved dansk sejr i aften

DBU kan tjene millioner med dansk sejr i Zagreb. Peter Møller vil investere pengene i herrelandsholdet.



Med en sejr ude over Kroatien torsdag aften vinder det danske fodboldlandshold sin gruppe i Nations League, og blandt en række sidegevinster finder man en kontant bonus på et væsentligt tocifret millionbeløb.

Ryger de ind på Dansk Boldspil-Unions konto, håber unionens fodbolddirektør, Peter Møller, at bestyrelsen vil allokere en del af dem til at sikre bedre vilkår på herrernes A-landshold.

– Jeg kender ikke det præcise beløb, men det er helt sikkert en del mere end de 11 millioner kroner, vi fik for at vinde en Nations League-gruppe på B-niveau i 2018.

– Vi budgetterer ikke med, at vi skal til slutrunder eller vinde i Nations League, så alt, hvad der kommer oveni, er en bonus.

– Vi har tidligere tilkendegivet over for vores bestyrelse, hvad det kræver, hvis vi skal være på højde med andre nationer på landsholdsniveau, og jeg håber, at bestyrelsen kigger vores vej, hvis herrelandsholdet giver dem muligheden for at dele flere penge ud.

– Vi har ikke fået det, som, vi mener, skal til, for at vi er konkurrencedygtige med andre nationer, siger Peter Møller.

En gruppesejr betyder også, at Danmark til juni skal deltage i Nations Leagues Final 4-stævne sammen med tre andre gruppevindere.

Her står en ny sjat millioner – i euro vel at mærke – samt et trofæ på spil. Alene deltagelsen vil være en milepæl i dansk landsholdsfodbold, mener fodbolddirektøren.

– Det vil være en kæmpe bedrift at vinde en Nations League-gruppe på A-niveau, men det er svært at sammenligne med, om det er lige så stort som at nå en EM-semifinale.

– Det er egentlig heller ikke så relevant, for en gruppesejr og kvalifikation til Final 4 er i sig selv en stor bedrift, for så vil vi være blandt de fire bedste hold i Europa, siger Peter Møller.

Minimummålsætningen var at undgå sidstepladsen i gruppen med Østrig, Kroatien og Frankrig, for så ville Danmark være sikker på at være med på A-niveau i næste udgave af Nations League i 2024.

Den målsætning er opfyldt, og landsholdet kan derfor gå all-in i jagten på førstepladsen, der ud over millionbonus og en Final 4-plads også garanterer en playoffplads i kvalifikationen til EM i 2024, såfremt den normale kvalifikationsturnering ikke forløber, som DBU og landsholdet håber.

– Det betyder selvfølgelig meget sportsligt og økonomisk, at vi allerede er sikret overlevelse i Nations League, men det vil helt sikkert også være rart, hvis vi kan have en EM-livline i baghånden, siger Peter Møller.

Nations League-kampen mellem Kroatien og Danmark begynder torsdag klokken 20.45

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Startelleverne er ude – Yamal starter

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Sunderland jagter dansk guldfugl

Jens Stage-skifte i fare

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Enighed – dansk stortransfer tæt på



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Sender opfordring til Superliga-træner

Argentina – Østrig

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Spanien – Saudi-Arabien

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Norge – Senegal

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

I dialog med Steve Cooper

Interessant melding om VM-profil