DBU-boss: Han kan blive landstræner efter Hjulmand

Når Kasper Hjulmand en dag stopper som dansk landstræner, så har man allerede en erstatning i tankerne. Hvis man overhovedet kan få ham.



Kasper Hjulmand har som dansk landstræner gået fra den ene succes til den anden. Han har kontrakt med DBU til og med EM i 2024, og med den nuværende succes kan det tænkes, at han kan lokkes af en stor, udenlandsk klub.

Men hvem skal så tage over på landsholdet? DBU's fodbolddirektør Peter Møller peger i et interview med Campo på, at det kan blive Brentfords Thomas Frank, der kan blive den næste landstræner.

– Thomas er en dygtig træner, som helt klart ville være attraktiv. Jeg tror mere det handler om, hvorvidt om han er mulig at få fat i, når nu han er så populær, siger han og fortsætter:

– Ender han pludseligt i nogle af de store klubber i England? Det kunne jo også være, at han vælger at gå den vej, lyder det fra Peter Møller.

Senest har Thomas Frank også taget en stor skalp i Premier League, da hans hold lørdag slog mægtige Manchester City med 2-1 på udebane.

Møller peger endvidere på, at det kan være svært at spå om, hvem der ender som Danmarks landstræner, hvis der kan gå to, fire eller otte år – alt efter hvor længe Hjulmand bliver. Og det håber Møller på, at han gør i lang tid.

Foruden Thomas Frank, så bliver Mainz' Bo Svensson også nævnt, og dermed vil den tyske klub kunne sige, at de har haft to tidligere trænere, der er blevet dansk landstræner, da Hjulmand selv var forbi dér i løbet af sin trænerkarriere.

Peter Møller minder desuden om, at der er gode assistenttrænere på landsholdet også. Uden at nævne deres navne. Men det er Morten Wieghorst og Christian Poulsen. Derudover mener DBU-bossen også, at der er gode navne i Superligaen, som han ligeledes ikke sætter navne på.

Danmark har stadig fem pladser åbne i deres VM-trup. En af dem kan gå til en Superliga-spiller. Læs mere om det her.







LIVE

LIVE: Viborg-hærværk på FCM-anlæg

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

AGF – Sønderjyske



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

FC Fredericia – FC København

Færdig i Real Madrid

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

10. gang i træk



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

OB – Silkeborg IF

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Randers FC – Vejle Boldklub

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Et markant problem for Silkeborg

Manchester United – Liverpool

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

FCK lurer på landsholdsspiller



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’