DBU-boss: Han kan blive landstræner efter Hjulmand

Når Kasper Hjulmand en dag stopper som dansk landstræner, så har man allerede en erstatning i tankerne. Hvis man overhovedet kan få ham.



Kasper Hjulmand har som dansk landstræner gået fra den ene succes til den anden. Han har kontrakt med DBU til og med EM i 2024, og med den nuværende succes kan det tænkes, at han kan lokkes af en stor, udenlandsk klub.

Men hvem skal så tage over på landsholdet? DBU's fodbolddirektør Peter Møller peger i et interview med Campo på, at det kan blive Brentfords Thomas Frank, der kan blive den næste landstræner.

– Thomas er en dygtig træner, som helt klart ville være attraktiv. Jeg tror mere det handler om, hvorvidt om han er mulig at få fat i, når nu han er så populær, siger han og fortsætter:

– Ender han pludseligt i nogle af de store klubber i England? Det kunne jo også være, at han vælger at gå den vej, lyder det fra Peter Møller.

Senest har Thomas Frank også taget en stor skalp i Premier League, da hans hold lørdag slog mægtige Manchester City med 2-1 på udebane.

Møller peger endvidere på, at det kan være svært at spå om, hvem der ender som Danmarks landstræner, hvis der kan gå to, fire eller otte år – alt efter hvor længe Hjulmand bliver. Og det håber Møller på, at han gør i lang tid.

Foruden Thomas Frank, så bliver Mainz' Bo Svensson også nævnt, og dermed vil den tyske klub kunne sige, at de har haft to tidligere trænere, der er blevet dansk landstræner, da Hjulmand selv var forbi dér i løbet af sin trænerkarriere.

Peter Møller minder desuden om, at der er gode assistenttrænere på landsholdet også. Uden at nævne deres navne. Men det er Morten Wieghorst og Christian Poulsen. Derudover mener DBU-bossen også, at der er gode navne i Superligaen, som han ligeledes ikke sætter navne på.

Danmark har stadig fem pladser åbne i deres VM-trup. En af dem kan gå til en Superliga-spiller. Læs mere om det her.



Dansk bomber med vildt mål i England

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Peter Schmeichel taget på sengen

Mohamed Daramy vender tilbage

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Stor ydmygelse

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Nyt nederlag til Thomas Frank

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Andreas Christensen skriver snart under

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

Neestrup reagerer på brudt aftale

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad

Går langt ned i løn

På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation

Brentford har gjort det igen

Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne

FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige

Raser over Rasmus Højlund-episode

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Tidligere AGF’er træner med i dansk klub

– Lange forhandlinger med FC København

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

Wrexham slår Premier League-klub

Mål fra både Faraoner & Elefanter

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham