DBU-boss: Han kan blive landstræner efter Hjulmand

Når Kasper Hjulmand en dag stopper som dansk landstræner, så har man allerede en erstatning i tankerne. Hvis man overhovedet kan få ham.



Kasper Hjulmand har som dansk landstræner gået fra den ene succes til den anden. Han har kontrakt med DBU til og med EM i 2024, og med den nuværende succes kan det tænkes, at han kan lokkes af en stor, udenlandsk klub.

Men hvem skal så tage over på landsholdet? DBU's fodbolddirektør Peter Møller peger i et interview med Campo på, at det kan blive Brentfords Thomas Frank, der kan blive den næste landstræner.

– Thomas er en dygtig træner, som helt klart ville være attraktiv. Jeg tror mere det handler om, hvorvidt om han er mulig at få fat i, når nu han er så populær, siger han og fortsætter:

– Ender han pludseligt i nogle af de store klubber i England? Det kunne jo også være, at han vælger at gå den vej, lyder det fra Peter Møller.

Senest har Thomas Frank også taget en stor skalp i Premier League, da hans hold lørdag slog mægtige Manchester City med 2-1 på udebane.

Møller peger endvidere på, at det kan være svært at spå om, hvem der ender som Danmarks landstræner, hvis der kan gå to, fire eller otte år – alt efter hvor længe Hjulmand bliver. Og det håber Møller på, at han gør i lang tid.

Foruden Thomas Frank, så bliver Mainz' Bo Svensson også nævnt, og dermed vil den tyske klub kunne sige, at de har haft to tidligere trænere, der er blevet dansk landstræner, da Hjulmand selv var forbi dér i løbet af sin trænerkarriere.

Peter Møller minder desuden om, at der er gode assistenttrænere på landsholdet også. Uden at nævne deres navne. Men det er Morten Wieghorst og Christian Poulsen. Derudover mener DBU-bossen også, at der er gode navne i Superligaen, som han ligeledes ikke sætter navne på.

Danmark har stadig fem pladser åbne i deres VM-trup. En af dem kan gå til en Superliga-spiller. Læs mere om det her.



På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

I dialog med Brøndby

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Opløftende melding for ‘AC’

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Her er Superligaens 5 bedste spillere 

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

De er 2025-mestre i Superligaen

En kæmpe sejr

Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’

Jubler over dansker: Dette er bare starten

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Helt vild med Oscar Schwartau

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Dansk kæmpetransfer kan kollapse

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur

Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf

150 millioner ansøgninger til VM-billetter

Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!

Cristiano Ronaldo har sat jagten ind

‘PC’ rasende over falske historier

Right to Dream vinder stor pris

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup