DBU-boss: Han kan blive landstræner efter Hjulmand

Når Kasper Hjulmand en dag stopper som dansk landstræner, så har man allerede en erstatning i tankerne. Hvis man overhovedet kan få ham.



Kasper Hjulmand har som dansk landstræner gået fra den ene succes til den anden. Han har kontrakt med DBU til og med EM i 2024, og med den nuværende succes kan det tænkes, at han kan lokkes af en stor, udenlandsk klub.

Men hvem skal så tage over på landsholdet? DBU's fodbolddirektør Peter Møller peger i et interview med Campo på, at det kan blive Brentfords Thomas Frank, der kan blive den næste landstræner.

– Thomas er en dygtig træner, som helt klart ville være attraktiv. Jeg tror mere det handler om, hvorvidt om han er mulig at få fat i, når nu han er så populær, siger han og fortsætter:

– Ender han pludseligt i nogle af de store klubber i England? Det kunne jo også være, at han vælger at gå den vej, lyder det fra Peter Møller.

Senest har Thomas Frank også taget en stor skalp i Premier League, da hans hold lørdag slog mægtige Manchester City med 2-1 på udebane.

Møller peger endvidere på, at det kan være svært at spå om, hvem der ender som Danmarks landstræner, hvis der kan gå to, fire eller otte år – alt efter hvor længe Hjulmand bliver. Og det håber Møller på, at han gør i lang tid.

Foruden Thomas Frank, så bliver Mainz' Bo Svensson også nævnt, og dermed vil den tyske klub kunne sige, at de har haft to tidligere trænere, der er blevet dansk landstræner, da Hjulmand selv var forbi dér i løbet af sin trænerkarriere.

Peter Møller minder desuden om, at der er gode assistenttrænere på landsholdet også. Uden at nævne deres navne. Men det er Morten Wieghorst og Christian Poulsen. Derudover mener DBU-bossen også, at der er gode navne i Superligaen, som han ligeledes ikke sætter navne på.

Danmark har stadig fem pladser åbne i deres VM-trup. En af dem kan gå til en Superliga-spiller. Læs mere om det her.





Optakt til Randers FC - OB LIVE

LIVE: ‘Han er ikke okay’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

FC Midtjylland – AGF

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Riemer reagerer på stor landsholdschok



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Den største genistreg i Superligaen?

Er det Dolbergs vilde millionløn?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Smider de det hele igen? Arsenal taber til City

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Lukas Lerager fortryder slet ikke!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Vejle Boldklub – FC København

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Ringet op af Brøndby-træner

Stor dramatik: Liverpool slår Everton



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

Steve Cooper storroser stjerne

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Tøfting: Good on paper – shit on grass

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

FC Nordsjælland – Viborg FF

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Silkeborg IF – FC Fredericia

OB – Randers FC

Mål i begge ender i Farum