DBU-boss slagter historie: Det er så langt ude

Peter Møller retter over for Ekstra Bladet kraftig kritik mod Weekendavisen og Weekendavisens journalist efter en historie om timerne efter Christian Eriksens kollaps i Parken sidste år.



Weekendavisen bragte torsdag en historie om timerne efter, Christian Eriksen faldt om i Parken lørdag den 12. juni sidste år, og avisen har i den forbindelse snakket med anonyme kilder, der hævder, at DBU også fik mulighed for at spille kampen mod Finland færdig om mandagen.

Kasper Hjulmand og DBU har ellers hævdet, at man kun fik to muligheder for at færdiggøre kampen – enten at spille kampen færdig samme aften, hvilket endte med at blive valget, eller at spille den færdig søndag klokken 12.00.

Men Weekendavisens historie møder kraftig kritik fra Peter Møller, fodbolddirektør i DBU.

Over for Ekstra Bladet afviser fodbolddirektøren, at DBU fik den ekstra mulighed, og samtidig retter han kritik af Weekendavisen og journalisten bag historien, Asker Hedegaard Boye.

– Jeg synes, det er så langt ude. Det er en billig omgang. Jeg har mest af alt ondt af Weekendavisens læsere, som skal lægge ører til en historie, der ikke er sand, og jeg har ondt af Asker Hedegaard Boyes troværdighed, som endnu engang har lidt et knæk, siger Peter Møller til Ekstra Bladet og tilføjer, at Boye har “en agenda om, at han vil have skovlen under Kasper” Hjulmand.

Ekstra Bladet skriver, at avisen har været i kontakt med Weekendavisen-journalisten, som dog ikke vil kommentere på udtalelserne fra DBU-bossen.

Over for Frihedsbrevet har Kasper Hjulmand ligeledes afvist, at han skulle have stået bag beslutningen om at spille videre samme aften, uden at fortælle spillerne, at der var andre muligheder.  

Kampen mellem Danmark og Finland endte som bekendt med at blive færdigspillet samme aften og endte med en finsk sejr på 1-0. 

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

De er enige med Mathias Jensen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Chokskifte på vej?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

VM-spiller får fem karantænedage

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Afsløring: FC København sælger Theo Sander



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Forbereder bud på 970 mio.

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FC Barcelona køber VM-angriber

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Marokko – Haiti

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Lufter vild Ronaldo-teori



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Paraguay – Australien

Skotland – Brasilien