DBU-boss slagter historie: Det er så langt ude

Peter Møller retter over for Ekstra Bladet kraftig kritik mod Weekendavisen og Weekendavisens journalist efter en historie om timerne efter Christian Eriksens kollaps i Parken sidste år.



Weekendavisen bragte torsdag en historie om timerne efter, Christian Eriksen faldt om i Parken lørdag den 12. juni sidste år, og avisen har i den forbindelse snakket med anonyme kilder, der hævder, at DBU også fik mulighed for at spille kampen mod Finland færdig om mandagen.

Kasper Hjulmand og DBU har ellers hævdet, at man kun fik to muligheder for at færdiggøre kampen – enten at spille kampen færdig samme aften, hvilket endte med at blive valget, eller at spille den færdig søndag klokken 12.00.

Men Weekendavisens historie møder kraftig kritik fra Peter Møller, fodbolddirektør i DBU.

Over for Ekstra Bladet afviser fodbolddirektøren, at DBU fik den ekstra mulighed, og samtidig retter han kritik af Weekendavisen og journalisten bag historien, Asker Hedegaard Boye.

– Jeg synes, det er så langt ude. Det er en billig omgang. Jeg har mest af alt ondt af Weekendavisens læsere, som skal lægge ører til en historie, der ikke er sand, og jeg har ondt af Asker Hedegaard Boyes troværdighed, som endnu engang har lidt et knæk, siger Peter Møller til Ekstra Bladet og tilføjer, at Boye har “en agenda om, at han vil have skovlen under Kasper” Hjulmand.

Ekstra Bladet skriver, at avisen har været i kontakt med Weekendavisen-journalisten, som dog ikke vil kommentere på udtalelserne fra DBU-bossen.

Over for Frihedsbrevet har Kasper Hjulmand ligeledes afvist, at han skulle have stået bag beslutningen om at spille videre samme aften, uden at fortælle spillerne, at der var andre muligheder.  

Kampen mellem Danmark og Finland endte som bekendt med at blive færdigspillet samme aften og endte med en finsk sejr på 1-0. 

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’



LIVE

LIVE: Vendsyssel-spiller sygemeldt

FC Midtjylland – Viborg FF

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Kræver flere hold i Superligaen

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

El Clásico kan afgøre det hele



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Midt i Inter-fest: Husker mareridt tydeligt

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

10. gang i træk

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’