DBU-boss slagter historie: Det er så langt ude

Peter Møller retter over for Ekstra Bladet kraftig kritik mod Weekendavisen og Weekendavisens journalist efter en historie om timerne efter Christian Eriksens kollaps i Parken sidste år.



Weekendavisen bragte torsdag en historie om timerne efter, Christian Eriksen faldt om i Parken lørdag den 12. juni sidste år, og avisen har i den forbindelse snakket med anonyme kilder, der hævder, at DBU også fik mulighed for at spille kampen mod Finland færdig om mandagen.

Kasper Hjulmand og DBU har ellers hævdet, at man kun fik to muligheder for at færdiggøre kampen – enten at spille kampen færdig samme aften, hvilket endte med at blive valget, eller at spille den færdig søndag klokken 12.00.

Men Weekendavisens historie møder kraftig kritik fra Peter Møller, fodbolddirektør i DBU.

Over for Ekstra Bladet afviser fodbolddirektøren, at DBU fik den ekstra mulighed, og samtidig retter han kritik af Weekendavisen og journalisten bag historien, Asker Hedegaard Boye.

– Jeg synes, det er så langt ude. Det er en billig omgang. Jeg har mest af alt ondt af Weekendavisens læsere, som skal lægge ører til en historie, der ikke er sand, og jeg har ondt af Asker Hedegaard Boyes troværdighed, som endnu engang har lidt et knæk, siger Peter Møller til Ekstra Bladet og tilføjer, at Boye har “en agenda om, at han vil have skovlen under Kasper” Hjulmand.

Ekstra Bladet skriver, at avisen har været i kontakt med Weekendavisen-journalisten, som dog ikke vil kommentere på udtalelserne fra DBU-bossen.

Over for Frihedsbrevet har Kasper Hjulmand ligeledes afvist, at han skulle have stået bag beslutningen om at spille videre samme aften, uden at fortælle spillerne, at der var andre muligheder.  

Kampen mellem Danmark og Finland endte som bekendt med at blive færdigspillet samme aften og endte med en finsk sejr på 1-0. 

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Kan få store konsekvenser for Eriksen




LIVE

LIVE: Superliga-oprykker forlænger

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Massefyring i AC Milan

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Esbjerg er tilbage i oprykningskampen

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Højlund slutter sæsonen med bravour

Fem bud på Brøndbys nye træner

Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Storkamp af Patrick Dorgu

Sammenligner Brøndby med Manchester United



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Kommer med frækt bud på dansk mester

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Topboss sviner Barça til