Dansk Boldspil-Union (DBU) vil ikke sættes i forbindelse med Nadia Nadims tur til Qatar for nylig.
Her besøgte den danske fodboldprofil sammen med blandt andre David Beckham turneringen Arab Cup og var også forbi, hvad der beskrives som et evakueringscenter for afghanske flygtninge, hvor piger spiller fodbold.
Besøget har udløst kritik af Nadim – blandt andre fra Tipsbladets kommentator Allan Olsen – som med sin deltagelse ifølge flere er med til at promovere Qatar og male et skønmaleri af forholdene i landet, som i lang tid har været under massiv kritik for at have dårlige menneskerettighedsforhold.
Mindst 6500 migrantarbejdere menes at have mistet livet i Qatar i løbet af de seneste år. Blandt andet i forbindelse med forberedelserne til næste års VM-slutrunde i fodbold.
DBU har op til VM blandt andet arbejdet på at få migrantarbejderes rettigheder i Qatar forbedret, og direktør Jakob Jensen understreger, at Nadia Nadims besøg i landet – som ikke var i DBU-regi – ikke ændrer på det.
– Vi i DBU er imod, at VM skal være i Qatar. Vi arbejder for at skabe forandringer i Qatar, så migrantarbejderes rettigheder kan blive forbedret, og vi kan konstatere, at forbedringerne er undervejs. Jeg har selv lige været dernede.
– Så Nadia Nadims tur til Qatar ændrer ikke noget på DBU’s holdning, og hvor meget vi arbejder på at skabe forandringer dernede.
– Jeg har ikke haft mulighed for at snakke med Nadia Nadim, efter hun har været i Qatar. Jeg aner ikke, hvad hun har foretaget sig dernede. Det må I spørge Nadia Nadim om. Hun har ikke været udsendt for DBU, siger Jakob Jensen.
Styret i Qatar har tætte bånd til Taliban, som tidligere på året overtog magten i Afghanistan, og den forbindelse har også fået flere til at undre sig over Nadia Nadims besøg. Som barn flygtede Nadim fra Afghanistan til Danmark, efter at Taliban havde slået hendes far ihjel.
I en video, som Nadim har delt på sociale medier, roser hun Qatar for at hjælpe folk i nød, efter at landet i forbindelse med Talibans magtovertagelse i Afghanistan tidligere på året har taget imod flygtninge.
Spørgsmål til Jakob Jensen: Det kan måske være svært for nogen at gennemskue, at Nadia Nadim på sit besøg ikke repræsenterer dansk fodbold. Hvad synes I om de ting, hun siger?
– I må spørge Nadia Nadim, hvad hun mener, med de ting hun siger i videoen, og hvad hun har oplevet.
– Jeg repræsenterer DBU i den dialog, der er med Qatar, og den er meget klar og kritisk over for, hvad der foregår dernede. Det er en linje, vi kommer til at fortsætte.
– Nadia Nadim har i sin fritid – uden det har været i DBU-regi – været i Qatar, og det må I tale med hende om, siger DBU-direktøren.
Nadia Nadim ønsker ikke at udtale sig, oplyser hendes agent, Michael Källback.
Den danske afdeling af Amnesty International, som gennem mange år har gjort opmærksom på de kritiske forhold i Qatar, vil ikke at udtale sig om Nadia Nadims besøg i landet, da man ikke tager stilling til, hvad privatpersoner foretager sig, lyder det fra pressechef Malene Haakansson.
/ritzau/

TransferLIVE: Casper Nielsen skal til lægetjek

FCK-stjerne i klubskifte?

Tæt på ny klub

Afslører – i dialog med danske klubber

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Nu reagerer Roskilde Festival på fan-slagsmål

Transfer: Rasmus Falk rejser hjem fra træningslejr

‘En dyr fejl’

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Kæmpe kontrovers – nu kontakter Man Utd stjerne

Kæmpe Premier League-transfer forgylder FCM

FC København-handel er gået i hårdknude

Profil tæt på Superligaen: Ærlig talt overraskende

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Brøndby-duo skal væk

FCK- og Brøndby-fans i masseslagsmål

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

Det kan ende helt galt

Arsenal lurer på Thomas Franks drømmetransfer

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Kristoffer Olsson præsenteret i ny klub

Holger Rune-fadæse går verden rundt

De viser Brøndby og FCM i Europa

Afvist af United

Giver grønt lys til stor transfer

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Benfica forhandler med Serie A-klub om dansker

Ny FCK’er er tiltænkt reserverolle

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

Prøv det her: Nu kan du købe Superliga-spillere!

Henter Emil Riis

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Schmedes bekræfter: Vi er interesseret

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

Nu kan de hentes gratis

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Vil af med Sory Kaba

FCK-retur droppet

Nu starter EM for kvinder – her er overblikket

Jagter tidligere Superliga-stjerne

Chelsea-træner i hårdt angreb: Det er ikke fodbold

Vanvittigt vindue: Lyngby accepterer endnu et bud

Transfernyt: OB henter tysk angriber

Kvinde-EM: Her er Danmarks modstandere

Dansker i stor Wimbledon-triumf

Forvandlet Tauson spiller sig videre i Wimbledon

Millionbud – nægter at slippe dansk målræv

Afsløring: FCN-assistent afviser Allsvenskan-job

Tour de France-optakt: Som Messi og Ronaldo

Disse Superliga-spillere er nu kontraktfri

Rekorddyr: ‘Jeg har prøvet det før i Aarhus’

Snupper stjernefrø for næsen af konkurrenter

Manchester City ude efter dramatisk nederlag

Kongeklø til Den Gamle Dame