DBU giver kvinderne samme bonus som mændene

Ifølge ny aftale vil herre- og kvindelandsholdet fremover få lige store økonomiske bonusser i Nations League.



Kvinderne på det danske fodboldlandshold kommer til at tjene flere penge på at spille i rødt og hvidt.

Det er en kendsgerning, efter at Dansk Boldspil-Union (DBU) og Spillerforeningen har indgået en ny landsholdsaftale, som beskriver vilkårene for at repræsentere kvindelandsholdet.

Aftalen træder i kraft omgående og gælder til 2029, lyder det i en fælles pressemeddelelse fra DBU og Spillerforeningen.

Flere af kvindelandsholdets økonomiske bonusser stiger markant i den nye landsholdsaftale, og på flere parametre har man spejlet de tal, der fremgår af herrelandsholdets aftale med DBU.

– Vi er glade for, at vi tager et godt skridt fremad med en ny og forbedret aftale. Vi har haft en god og konstruktiv dialog, som jeg ser frem til at fortsætte om de forbedringspunkter, vi løbende skal se på over de kommende år, siger landsholdsanfører Pernille Harder, som har deltaget i forhandlingerne.

For eksempel får kvindelandsholdets spillere fremover 27.249 kroner for at vinde en hjemmekamp i Nations League. Det er 22.540 kroner mere end tidligere og svarer til herrernes bonus for en sejr i samme turnering.

I netop Nations League er beløbene nu ens for mænd og kvinder.

Mændene er dog stadig et stykke foran på flere andre områder. For eksempel får mændene 47.000 kroner for en udesejr i EM- og VM-kvalifikationen. Her må kvinderne nøjes med 35.583 kroner.

Det er ikke desto mindre en stigning på 30.874 kroner i forhold til kvindernes tidligere landsholdsaftale.

Mændene er desuden langt foran kvinderne, hvad angår bonus for EM- og VM-kvalifikation. Mændene får således 54.231 kroner per kvalifikationskamp, hvis det lykkes at sikre en EM- eller VM-billet.

På denne post må kvinderne nøjes med 3532 kroner, hvilket er det samme beløb som i den tidligere landsholdsaftale.

Af pressemeddelelsen fremgår det, at det fortsat er et mål at sørge for, at spillerne på herre- og kvindelandsholdet får lige mange penge for deres sportslige præstationer.

Det vil ske, i takt med at indtægter fra tv og præmiepenge i kvindefodbolden stiger, lyder det.

/ritzau/



Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

På vej til storklub

Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

Jagtet af FCK – nu skifter han

Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer

44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Frederik Birk bryder tavsheden

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Storklub lurer på Mohamed Salah

Lurer på dyr dansk stjerne

Solgt for 285 millioner

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Spøger i kæmpeklub

Afsløring: FC København binder stortalent

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Stopper alle forhandlinger

Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’

Det er et mysterium for Pep Guardiola

Pibekoncert til Thomas Frank

Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby

Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan

Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank

Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby

Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader

Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford

Sløv kampstart på Sardinien

Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’