DBU giver kvinderne samme bonus som mændene

Ifølge ny aftale vil herre- og kvindelandsholdet fremover få lige store økonomiske bonusser i Nations League.



Kvinderne på det danske fodboldlandshold kommer til at tjene flere penge på at spille i rødt og hvidt.

Det er en kendsgerning, efter at Dansk Boldspil-Union (DBU) og Spillerforeningen har indgået en ny landsholdsaftale, som beskriver vilkårene for at repræsentere kvindelandsholdet.

Aftalen træder i kraft omgående og gælder til 2029, lyder det i en fælles pressemeddelelse fra DBU og Spillerforeningen.

Flere af kvindelandsholdets økonomiske bonusser stiger markant i den nye landsholdsaftale, og på flere parametre har man spejlet de tal, der fremgår af herrelandsholdets aftale med DBU.

– Vi er glade for, at vi tager et godt skridt fremad med en ny og forbedret aftale. Vi har haft en god og konstruktiv dialog, som jeg ser frem til at fortsætte om de forbedringspunkter, vi løbende skal se på over de kommende år, siger landsholdsanfører Pernille Harder, som har deltaget i forhandlingerne.

For eksempel får kvindelandsholdets spillere fremover 27.249 kroner for at vinde en hjemmekamp i Nations League. Det er 22.540 kroner mere end tidligere og svarer til herrernes bonus for en sejr i samme turnering.

I netop Nations League er beløbene nu ens for mænd og kvinder.

Mændene er dog stadig et stykke foran på flere andre områder. For eksempel får mændene 47.000 kroner for en udesejr i EM- og VM-kvalifikationen. Her må kvinderne nøjes med 35.583 kroner.

Det er ikke desto mindre en stigning på 30.874 kroner i forhold til kvindernes tidligere landsholdsaftale.

Mændene er desuden langt foran kvinderne, hvad angår bonus for EM- og VM-kvalifikation. Mændene får således 54.231 kroner per kvalifikationskamp, hvis det lykkes at sikre en EM- eller VM-billet.

På denne post må kvinderne nøjes med 3532 kroner, hvilket er det samme beløb som i den tidligere landsholdsaftale.

Af pressemeddelelsen fremgår det, at det fortsat er et mål at sørge for, at spillerne på herre- og kvindelandsholdet får lige mange penge for deres sportslige præstationer.

Det vil ske, i takt med at indtægter fra tv og præmiepenge i kvindefodbolden stiger, lyder det.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

Eriksen spottet – nu er der nyt

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Klar besked om AGF

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

AGF i kontakt om norsk angriber 



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Silkeborg IF – FC København

FC Nordsjælland – Randers FC

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”

Brøndby-boss teaser for transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Lyngby BK – AGF

FC Midtjylland – AC Horsens

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

‘En trøstepræmie af en turnering’

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

De vil have Jelert

AGF i Europa: De venter i næste runde

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

OB bekræfter: Thomas Thomasberg er ny træner



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Er de også færdige i OB?

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni