Kvinderne på det danske fodboldlandshold kommer til at tjene flere penge på at spille i rødt og hvidt.
Det er en kendsgerning, efter at Dansk Boldspil-Union (DBU) og Spillerforeningen har indgået en ny landsholdsaftale, som beskriver vilkårene for at repræsentere kvindelandsholdet.
Aftalen træder i kraft omgående og gælder til 2029, lyder det i en fælles pressemeddelelse fra DBU og Spillerforeningen.
Flere af kvindelandsholdets økonomiske bonusser stiger markant i den nye landsholdsaftale, og på flere parametre har man spejlet de tal, der fremgår af herrelandsholdets aftale med DBU.
– Vi er glade for, at vi tager et godt skridt fremad med en ny og forbedret aftale. Vi har haft en god og konstruktiv dialog, som jeg ser frem til at fortsætte om de forbedringspunkter, vi løbende skal se på over de kommende år, siger landsholdsanfører Pernille Harder, som har deltaget i forhandlingerne.
For eksempel får kvindelandsholdets spillere fremover 27.249 kroner for at vinde en hjemmekamp i Nations League. Det er 22.540 kroner mere end tidligere og svarer til herrernes bonus for en sejr i samme turnering.
I netop Nations League er beløbene nu ens for mænd og kvinder.
Mændene er dog stadig et stykke foran på flere andre områder. For eksempel får mændene 47.000 kroner for en udesejr i EM- og VM-kvalifikationen. Her må kvinderne nøjes med 35.583 kroner.
Det er ikke desto mindre en stigning på 30.874 kroner i forhold til kvindernes tidligere landsholdsaftale.
Mændene er desuden langt foran kvinderne, hvad angår bonus for EM- og VM-kvalifikation. Mændene får således 54.231 kroner per kvalifikationskamp, hvis det lykkes at sikre en EM- eller VM-billet.
På denne post må kvinderne nøjes med 3532 kroner, hvilket er det samme beløb som i den tidligere landsholdsaftale.
Af pressemeddelelsen fremgår det, at det fortsat er et mål at sørge for, at spillerne på herre- og kvindelandsholdet får lige mange penge for deres sportslige præstationer.
Det vil ske, i takt med at indtægter fra tv og præmiepenge i kvindefodbolden stiger, lyder det.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Suspenderer tv-vært efter shitstorm
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
MEDIE
Derfor trækker stor dansk transfer ud
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Argentina – Østrig
MEDIE
Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
OPTAKT
Frankrig – Irak
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
NYHEDER
Holdkammerater hylder iransk sprællemand ved VM
OPTAKT
Norge – Senegal
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
Slagter stjerner: Noget lort!
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
TRANSFER