Kvinderne på det danske fodboldlandshold kommer til at tjene flere penge på at spille i rødt og hvidt.
Det er en kendsgerning, efter at Dansk Boldspil-Union (DBU) og Spillerforeningen har indgået en ny landsholdsaftale, som beskriver vilkårene for at repræsentere kvindelandsholdet.
Aftalen træder i kraft omgående og gælder til 2029, lyder det i en fælles pressemeddelelse fra DBU og Spillerforeningen.
Flere af kvindelandsholdets økonomiske bonusser stiger markant i den nye landsholdsaftale, og på flere parametre har man spejlet de tal, der fremgår af herrelandsholdets aftale med DBU.
– Vi er glade for, at vi tager et godt skridt fremad med en ny og forbedret aftale. Vi har haft en god og konstruktiv dialog, som jeg ser frem til at fortsætte om de forbedringspunkter, vi løbende skal se på over de kommende år, siger landsholdsanfører Pernille Harder, som har deltaget i forhandlingerne.
For eksempel får kvindelandsholdets spillere fremover 27.249 kroner for at vinde en hjemmekamp i Nations League. Det er 22.540 kroner mere end tidligere og svarer til herrernes bonus for en sejr i samme turnering.
I netop Nations League er beløbene nu ens for mænd og kvinder.
Mændene er dog stadig et stykke foran på flere andre områder. For eksempel får mændene 47.000 kroner for en udesejr i EM- og VM-kvalifikationen. Her må kvinderne nøjes med 35.583 kroner.
Det er ikke desto mindre en stigning på 30.874 kroner i forhold til kvindernes tidligere landsholdsaftale.
Mændene er desuden langt foran kvinderne, hvad angår bonus for EM- og VM-kvalifikation. Mændene får således 54.231 kroner per kvalifikationskamp, hvis det lykkes at sikre en EM- eller VM-billet.
På denne post må kvinderne nøjes med 3532 kroner, hvilket er det samme beløb som i den tidligere landsholdsaftale.
Af pressemeddelelsen fremgår det, at det fortsat er et mål at sørge for, at spillerne på herre- og kvindelandsholdet får lige mange penge for deres sportslige præstationer.
Det vil ske, i takt med at indtægter fra tv og præmiepenge i kvindefodbolden stiger, lyder det.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Færdig i FC Midtjylland
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
INTERVIEW
FCK-træner slår fast: Han er førstevalget
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
MEDIE
Surt show – dumpet!
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
LIVE
Superliga-LIVE: FCN skriver med Mikail Schumacher
TRANSFER
Dansker i rekordtransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Superliga-retur?
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
MEDIE
Jagter dansk landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Peter Graulund med hård Superliga-dom
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
MEDIE
Har budt en milliard
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
DBU vil granske FIFA-plan
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’