Kvinderne på det danske fodboldlandshold kommer til at tjene flere penge på at spille i rødt og hvidt.
Det er en kendsgerning, efter at Dansk Boldspil-Union (DBU) og Spillerforeningen har indgået en ny landsholdsaftale, som beskriver vilkårene for at repræsentere kvindelandsholdet.
Aftalen træder i kraft omgående og gælder til 2029, lyder det i en fælles pressemeddelelse fra DBU og Spillerforeningen.
Flere af kvindelandsholdets økonomiske bonusser stiger markant i den nye landsholdsaftale, og på flere parametre har man spejlet de tal, der fremgår af herrelandsholdets aftale med DBU.
– Vi er glade for, at vi tager et godt skridt fremad med en ny og forbedret aftale. Vi har haft en god og konstruktiv dialog, som jeg ser frem til at fortsætte om de forbedringspunkter, vi løbende skal se på over de kommende år, siger landsholdsanfører Pernille Harder, som har deltaget i forhandlingerne.
For eksempel får kvindelandsholdets spillere fremover 27.249 kroner for at vinde en hjemmekamp i Nations League. Det er 22.540 kroner mere end tidligere og svarer til herrernes bonus for en sejr i samme turnering.
I netop Nations League er beløbene nu ens for mænd og kvinder.
Mændene er dog stadig et stykke foran på flere andre områder. For eksempel får mændene 47.000 kroner for en udesejr i EM- og VM-kvalifikationen. Her må kvinderne nøjes med 35.583 kroner.
Det er ikke desto mindre en stigning på 30.874 kroner i forhold til kvindernes tidligere landsholdsaftale.
Mændene er desuden langt foran kvinderne, hvad angår bonus for EM- og VM-kvalifikation. Mændene får således 54.231 kroner per kvalifikationskamp, hvis det lykkes at sikre en EM- eller VM-billet.
På denne post må kvinderne nøjes med 3532 kroner, hvilket er det samme beløb som i den tidligere landsholdsaftale.
Af pressemeddelelsen fremgår det, at det fortsat er et mål at sørge for, at spillerne på herre- og kvindelandsholdet får lige mange penge for deres sportslige præstationer.
Det vil ske, i takt med at indtægter fra tv og præmiepenge i kvindefodbolden stiger, lyder det.
/ritzau/
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
Arsenal er i Champions League-finalen
NYHEDER
Tv-station med vildt VM-tiltag: Vil give 350.000
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
Millionregn over ‘PC’
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
NYHEDER