DBU giver kvinderne samme bonus som mændene

Ifølge ny aftale vil herre- og kvindelandsholdet fremover få lige store økonomiske bonusser i Nations League.



Kvinderne på det danske fodboldlandshold kommer til at tjene flere penge på at spille i rødt og hvidt.

Det er en kendsgerning, efter at Dansk Boldspil-Union (DBU) og Spillerforeningen har indgået en ny landsholdsaftale, som beskriver vilkårene for at repræsentere kvindelandsholdet.

Aftalen træder i kraft omgående og gælder til 2029, lyder det i en fælles pressemeddelelse fra DBU og Spillerforeningen.

Flere af kvindelandsholdets økonomiske bonusser stiger markant i den nye landsholdsaftale, og på flere parametre har man spejlet de tal, der fremgår af herrelandsholdets aftale med DBU.

– Vi er glade for, at vi tager et godt skridt fremad med en ny og forbedret aftale. Vi har haft en god og konstruktiv dialog, som jeg ser frem til at fortsætte om de forbedringspunkter, vi løbende skal se på over de kommende år, siger landsholdsanfører Pernille Harder, som har deltaget i forhandlingerne.

For eksempel får kvindelandsholdets spillere fremover 27.249 kroner for at vinde en hjemmekamp i Nations League. Det er 22.540 kroner mere end tidligere og svarer til herrernes bonus for en sejr i samme turnering.

I netop Nations League er beløbene nu ens for mænd og kvinder.

Mændene er dog stadig et stykke foran på flere andre områder. For eksempel får mændene 47.000 kroner for en udesejr i EM- og VM-kvalifikationen. Her må kvinderne nøjes med 35.583 kroner.

Det er ikke desto mindre en stigning på 30.874 kroner i forhold til kvindernes tidligere landsholdsaftale.

Mændene er desuden langt foran kvinderne, hvad angår bonus for EM- og VM-kvalifikation. Mændene får således 54.231 kroner per kvalifikationskamp, hvis det lykkes at sikre en EM- eller VM-billet.

På denne post må kvinderne nøjes med 3532 kroner, hvilket er det samme beløb som i den tidligere landsholdsaftale.

Af pressemeddelelsen fremgår det, at det fortsat er et mål at sørge for, at spillerne på herre- og kvindelandsholdet får lige mange penge for deres sportslige præstationer.

Det vil ske, i takt med at indtægter fra tv og præmiepenge i kvindefodbolden stiger, lyder det.

/ritzau/





Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’


Vild afslutning: Drama for Frank i United-brag

Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub

Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’

‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’

Vejle Boldklub – FC København

‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’

Noah Nartey pavestolt af storebror

Neestrup helt uenig: ‘Kan man ikke tillade sig!’

Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig

Steve Cooper svarer bekymret Ralf Rangnick

Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!

Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen

Stor Brøndby-stjerne skadet

SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’

Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland

Eriksen i bedring – tidligere FCK’er helt suveræn

Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser

Helt vildt transferrygte om Lionel Messi

FC Fredericia – Viborg FF

Vanvittig Wolfsburg-katastrofe

Fanfavorit på besøg i Brøndby IF

– Fuldstændig svigtet

Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind

To direktører færdige i Superliga-klub

Dramatisk triumf for Bo Henriksen

Dansk dommer får ros stor ros

Spurgt om dommerpræstationen: ‘Du er sød’

Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi

Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

Rune deler nyt efter mareridt

Landstræner hylder OB-komet

Superliga-boss: Han skal slå transferrekord

– Jeg tror, det bliver et nej

Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’

AGF henter Ibrahim Traoré

Dansk bomber forventer sommertransfer

OB ansætter tidligere spiller i chefstilling

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

‘De skal nok lære mit navn – Nikolas Nartey’

OB’er revser dommer: Helt væk og arrogant

Gunners skyder Sorte Katte med løst krudt

Valgte Manchester United over Real Madrid

Sen OB-forløsning sørger for point mod Silkeborg

En kold spand vand direkte i hovedet!

Thomas Frank beundrer Ruben Amorim for svært år

Klar Zorniger-besked: ‘Det er ikke mit problem’

FCK-stjerne kan misse Vejle-kamp

Amorim svarer efter Ronaldos udtalelser

Ikke slut for FCK-stjerne – forbund anker