BRØNDBY (Tipsbladet): Det er næsten utænkeligt, at Chido Obi-Martin ikke bliver landsholdsspiller en dag.
Spørgsmålet er så, om han bliver det for Danmark, Nigeria eller England.
I regi af ungdomslandshold har teenageren valgt Danmark, og det giver håb for, at kæmpetalentet fra Manchester United vælger DBU, men indtil han bliver udtaget første gang, får spørgsmålet lov at svæve i luften.
Tirsdag var han ikke en del af de 23 spillere, der blev udtaget til det danske landshold, men Chido Obi-Martin er en spiller, DBU er meget opmærksomme på, fortæller landstræner Brian Riemer.
– Jeg har haft samtaler med Chido, og jeg har løbende dialog med mine kollegaer her i DBU. Han er et super spændende sted, og vi har klappet ham på skuldrene og ønsket ham kæmpe tillykke og rost ham, siger Riemer.
Han lægger ikke skjul på, at der bliver gjort en stor indsats fra DBU for at sikre, at Chido Obi-Martin vælger Danmark. I sidste ende skal valget dog komme fra hjertet, og den del vil forbundet ikke blande sig i.
– Vi gør rigtig meget – på daglig basis. Heldigvis er det en god knægt, som også føler sig dansk, så der bliver gjort rigtig meget på kryds og tværs af landshold og ledelse for at sikre, at alt går, som det skal, siger Brian Riemer.
17-årige Chido Obi-Martin er begyndt at spille for førsteholdet i Manchester United, men landstræneren vil gerne se lidt mere, før han udtager stortalentet.
– På et dansk A-landshold skal man helst spille fast, og hans næste skridt er at forsøge at bide sig fast og starte inde for Manchester United. Han er virkelig en spiller, vi følger tæt, og vi ser ham have en spændende fremtid på det danske landshold, lyder det fra Riemer.
I de kommende dage udtages en række danske ungdomslandshold, og her ventes Chido Obi-Martin at være med.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Schelderup får USA-visum trods dansk dom
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
INTERVIEW