DBU gør en kæmpe indsats for Chido Obi-Martin

Chido Obi-Martin blev ikke udtaget til det danske landshold tirsdag, men DBU sværmer om stortalentet fra Manchester United.



BRØNDBY (Tipsbladet): Det er næsten utænkeligt, at Chido Obi-Martin ikke bliver landsholdsspiller en dag.

Spørgsmålet er så, om han bliver det for Danmark, Nigeria eller England.

I regi af ungdomslandshold har teenageren valgt Danmark, og det giver håb for, at kæmpetalentet fra Manchester United vælger DBU, men indtil han bliver udtaget første gang, får spørgsmålet lov at svæve i luften.

Tirsdag var han ikke en del af de 23 spillere, der blev udtaget til det danske landshold, men Chido Obi-Martin er en spiller, DBU er meget opmærksomme på, fortæller landstræner Brian Riemer.

– Jeg har haft samtaler med Chido, og jeg har løbende dialog med mine kollegaer her i DBU. Han er et super spændende sted, og vi har klappet ham på skuldrene og ønsket ham kæmpe tillykke og rost ham, siger Riemer.

Han lægger ikke skjul på, at der bliver gjort en stor indsats fra DBU for at sikre, at Chido Obi-Martin vælger Danmark. I sidste ende skal valget dog komme fra hjertet, og den del vil forbundet ikke blande sig i.

– Vi gør rigtig meget – på daglig basis. Heldigvis er det en god knægt, som også føler sig dansk, så der bliver gjort rigtig meget på kryds og tværs af landshold og ledelse for at sikre, at alt går, som det skal, siger Brian Riemer.

17-årige Chido Obi-Martin er begyndt at spille for førsteholdet i Manchester United, men landstræneren vil gerne se lidt mere, før han udtager stortalentet.

– På et dansk A-landshold skal man helst spille fast, og hans næste skridt er at forsøge at bide sig fast og starte inde for Manchester United. Han er virkelig en spiller, vi følger tæt, og vi ser ham have en spændende fremtid på det danske landshold, lyder det fra Riemer.

I de kommende dage udtages en række danske ungdomslandshold, og her ventes Chido Obi-Martin at være med.





Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil




TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

FC Nordsjælland – AGF

Kalder tronskifte i Danmark

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Bombe på vej i Real Madrid?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpekøb retur til FC København?

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Sønderjyske – FC Midtjylland



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Arsenal skal til Danmark

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Så du det? Wass i helt vild aktion

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er