DBU gør en kæmpe indsats for Chido Obi-Martin

Chido Obi-Martin blev ikke udtaget til det danske landshold tirsdag, men DBU sværmer om stortalentet fra Manchester United.



BRØNDBY (Tipsbladet): Det er næsten utænkeligt, at Chido Obi-Martin ikke bliver landsholdsspiller en dag.

Spørgsmålet er så, om han bliver det for Danmark, Nigeria eller England.

I regi af ungdomslandshold har teenageren valgt Danmark, og det giver håb for, at kæmpetalentet fra Manchester United vælger DBU, men indtil han bliver udtaget første gang, får spørgsmålet lov at svæve i luften.

Tirsdag var han ikke en del af de 23 spillere, der blev udtaget til det danske landshold, men Chido Obi-Martin er en spiller, DBU er meget opmærksomme på, fortæller landstræner Brian Riemer.

– Jeg har haft samtaler med Chido, og jeg har løbende dialog med mine kollegaer her i DBU. Han er et super spændende sted, og vi har klappet ham på skuldrene og ønsket ham kæmpe tillykke og rost ham, siger Riemer.

Han lægger ikke skjul på, at der bliver gjort en stor indsats fra DBU for at sikre, at Chido Obi-Martin vælger Danmark. I sidste ende skal valget dog komme fra hjertet, og den del vil forbundet ikke blande sig i.

– Vi gør rigtig meget – på daglig basis. Heldigvis er det en god knægt, som også føler sig dansk, så der bliver gjort rigtig meget på kryds og tværs af landshold og ledelse for at sikre, at alt går, som det skal, siger Brian Riemer.

17-årige Chido Obi-Martin er begyndt at spille for førsteholdet i Manchester United, men landstræneren vil gerne se lidt mere, før han udtager stortalentet.

– På et dansk A-landshold skal man helst spille fast, og hans næste skridt er at forsøge at bide sig fast og starte inde for Manchester United. Han er virkelig en spiller, vi følger tæt, og vi ser ham have en spændende fremtid på det danske landshold, lyder det fra Riemer.

I de kommende dage udtages en række danske ungdomslandshold, og her ventes Chido Obi-Martin at være med.





FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent




LIVE

LIVE: Brøndby jagter dansk træner

Forhandler med storklub

Fem bud på Brøndbys nye træner

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Her er FC Københavns vej i Europa

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Tæt på – henter Silas Andersen i stor handel

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Brøndby fyrer Steve Cooper

FC København kan få Jens Stage-millioner

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Kommer med frækt bud på dansk mester

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning