BRØNDBY (Tipsbladet): Det er næsten utænkeligt, at Chido Obi-Martin ikke bliver landsholdsspiller en dag.
Spørgsmålet er så, om han bliver det for Danmark, Nigeria eller England.
I regi af ungdomslandshold har teenageren valgt Danmark, og det giver håb for, at kæmpetalentet fra Manchester United vælger DBU, men indtil han bliver udtaget første gang, får spørgsmålet lov at svæve i luften.
Tirsdag var han ikke en del af de 23 spillere, der blev udtaget til det danske landshold, men Chido Obi-Martin er en spiller, DBU er meget opmærksomme på, fortæller landstræner Brian Riemer.
– Jeg har haft samtaler med Chido, og jeg har løbende dialog med mine kollegaer her i DBU. Han er et super spændende sted, og vi har klappet ham på skuldrene og ønsket ham kæmpe tillykke og rost ham, siger Riemer.
Han lægger ikke skjul på, at der bliver gjort en stor indsats fra DBU for at sikre, at Chido Obi-Martin vælger Danmark. I sidste ende skal valget dog komme fra hjertet, og den del vil forbundet ikke blande sig i.
– Vi gør rigtig meget – på daglig basis. Heldigvis er det en god knægt, som også føler sig dansk, så der bliver gjort rigtig meget på kryds og tværs af landshold og ledelse for at sikre, at alt går, som det skal, siger Brian Riemer.
17-årige Chido Obi-Martin er begyndt at spille for førsteholdet i Manchester United, men landstræneren vil gerne se lidt mere, før han udtager stortalentet.
– På et dansk A-landshold skal man helst spille fast, og hans næste skridt er at forsøge at bide sig fast og starte inde for Manchester United. Han er virkelig en spiller, vi følger tæt, og vi ser ham have en spændende fremtid på det danske landshold, lyder det fra Riemer.
I de kommende dage udtages en række danske ungdomslandshold, og her ventes Chido Obi-Martin at være med.
LIVE
TransferLIVE: Real Madrid enig med ny spiller
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Landsholdet forsinket
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
EKSKLUSIVT