DBU gør en kæmpe indsats for Chido Obi-Martin

Chido Obi-Martin blev ikke udtaget til det danske landshold tirsdag, men DBU sværmer om stortalentet fra Manchester United.



BRØNDBY (Tipsbladet): Det er næsten utænkeligt, at Chido Obi-Martin ikke bliver landsholdsspiller en dag.

Spørgsmålet er så, om han bliver det for Danmark, Nigeria eller England.

I regi af ungdomslandshold har teenageren valgt Danmark, og det giver håb for, at kæmpetalentet fra Manchester United vælger DBU, men indtil han bliver udtaget første gang, får spørgsmålet lov at svæve i luften.

Tirsdag var han ikke en del af de 23 spillere, der blev udtaget til det danske landshold, men Chido Obi-Martin er en spiller, DBU er meget opmærksomme på, fortæller landstræner Brian Riemer.

– Jeg har haft samtaler med Chido, og jeg har løbende dialog med mine kollegaer her i DBU. Han er et super spændende sted, og vi har klappet ham på skuldrene og ønsket ham kæmpe tillykke og rost ham, siger Riemer.

Han lægger ikke skjul på, at der bliver gjort en stor indsats fra DBU for at sikre, at Chido Obi-Martin vælger Danmark. I sidste ende skal valget dog komme fra hjertet, og den del vil forbundet ikke blande sig i.

– Vi gør rigtig meget – på daglig basis. Heldigvis er det en god knægt, som også føler sig dansk, så der bliver gjort rigtig meget på kryds og tværs af landshold og ledelse for at sikre, at alt går, som det skal, siger Brian Riemer.

17-årige Chido Obi-Martin er begyndt at spille for førsteholdet i Manchester United, men landstræneren vil gerne se lidt mere, før han udtager stortalentet.

– På et dansk A-landshold skal man helst spille fast, og hans næste skridt er at forsøge at bide sig fast og starte inde for Manchester United. Han er virkelig en spiller, vi følger tæt, og vi ser ham have en spændende fremtid på det danske landshold, lyder det fra Riemer.

I de kommende dage udtages en række danske ungdomslandshold, og her ventes Chido Obi-Martin at være med.





LIVE

LIVE: Han forlader Superliga-klub til sommer

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Manchester United – Liverpool

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Melder Lindstrøm helt færdig

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Martin Jørgensen lander nyt job

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Tottenham jagter choktransfer



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Raser over Brian Riemer-interview

Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp