DBU gør en kæmpe indsats for Chido Obi-Martin

Chido Obi-Martin blev ikke udtaget til det danske landshold tirsdag, men DBU sværmer om stortalentet fra Manchester United.



BRØNDBY (Tipsbladet): Det er næsten utænkeligt, at Chido Obi-Martin ikke bliver landsholdsspiller en dag.

Spørgsmålet er så, om han bliver det for Danmark, Nigeria eller England.

I regi af ungdomslandshold har teenageren valgt Danmark, og det giver håb for, at kæmpetalentet fra Manchester United vælger DBU, men indtil han bliver udtaget første gang, får spørgsmålet lov at svæve i luften.

Tirsdag var han ikke en del af de 23 spillere, der blev udtaget til det danske landshold, men Chido Obi-Martin er en spiller, DBU er meget opmærksomme på, fortæller landstræner Brian Riemer.

– Jeg har haft samtaler med Chido, og jeg har løbende dialog med mine kollegaer her i DBU. Han er et super spændende sted, og vi har klappet ham på skuldrene og ønsket ham kæmpe tillykke og rost ham, siger Riemer.

Han lægger ikke skjul på, at der bliver gjort en stor indsats fra DBU for at sikre, at Chido Obi-Martin vælger Danmark. I sidste ende skal valget dog komme fra hjertet, og den del vil forbundet ikke blande sig i.

– Vi gør rigtig meget – på daglig basis. Heldigvis er det en god knægt, som også føler sig dansk, så der bliver gjort rigtig meget på kryds og tværs af landshold og ledelse for at sikre, at alt går, som det skal, siger Brian Riemer.

17-årige Chido Obi-Martin er begyndt at spille for førsteholdet i Manchester United, men landstræneren vil gerne se lidt mere, før han udtager stortalentet.

– På et dansk A-landshold skal man helst spille fast, og hans næste skridt er at forsøge at bide sig fast og starte inde for Manchester United. Han er virkelig en spiller, vi følger tæt, og vi ser ham have en spændende fremtid på det danske landshold, lyder det fra Riemer.

I de kommende dage udtages en række danske ungdomslandshold, og her ventes Chido Obi-Martin at være med.



Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

Jonas Wind er i København

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Griner af AaB-rygte

Stor derby-bøde til FC København

– Det har man nok aldrig set før

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Rigmand vild med FC København-aftale

På rov i FC København

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

– Har ikke ubegrænset kredit

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Dybt skuffet og trist

Froholdt får kæmpe hæder

Patrick Da Silva idømt fængsel

Fyringstruet: – Han har to kampe

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Frank reddet i døende sekunder

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

Han erstatter Bo Henriksen

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Bo Henriksen fyret