DBU prøver igen: Vil have EM-slutrunde til Danmark

I samarbejde med Sverige melder DBU sig interesseret i at blive vært for fodbold-EM for kvinder i 2029.



Det glippede med slutrunden i 2025, men Dansk Boldspil-Union har ikke opgivet tanken om et nordisk fodbold-EM for kvinder.

DBU melder sig i fællesskab med Sveriges Fodboldforbund (SvFF) nu interesseret i et fælles dansk-svensk værtskab for kvindernes EM i 2029.

Det oplyser de to forbund i en pressemeddelelse.

I modsætning til buddet på EM i 2025 er Norge og Finland denne gang ikke en del af projektet. Analysen er, at sandsynligheden for at vinde værtskabet bliver forøget med kun to værter.

Det skyldes hensyn til logistisk, lange rejseafstande og øget fokus på bæredygtighed.

– Fodbold for piger og kvinder i Danmark og Europa er i rivende udvikling med stigende interesse og flere piger og kvinder, der spiller fodbold. Det var en kæmpe skuffelse, at vi ikke fik lov til at afvikle et EM for kvinder i 2025 sammen med vores nordiske venner, siger DBU-formand Jesper Møller i pressemeddelelsen.

– Vores landshold skal opleve en stor turnering på hjemmebane. Derfor forsøger vi nu igen i et samarbejde med Sverige. Det har langt større chance, end hvis vi igen ville være fire lande, lyder det fra formanden.

Uefa forventes senere på året at offentliggøre kriterierne for værtskabet. Først når de er på plads, vil de to fodboldforbund endegyldigt beslutte, om de skal afgive et egentligt bud.

Derfor vil eventuelle værtsbyer også først blive fremlagt senere. I pressemeddelelsen nævnes Parken i København, Brøndby Stadion og det kommende stadion i Aarhus som danske muligheder.

EM i 2025 skal afvikles i Schweiz, som Uefas eksekutivkomité foretrak frem for Polen, Frankrig og et fællesnordisk bud fra Danmark, Sverige, Finland og Norge.

/ritzau/







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Kræver flere hold i Superligaen

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Færdig i Real Madrid

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

FC Midtjylland – Viborg FF

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Enorm interesse – millionregn over FCK?

FCK lurer på landsholdsspiller

Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?

10. gang i træk

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’