Det glippede med slutrunden i 2025, men Dansk Boldspil-Union har ikke opgivet tanken om et nordisk fodbold-EM for kvinder.
DBU melder sig i fællesskab med Sveriges Fodboldforbund (SvFF) nu interesseret i et fælles dansk-svensk værtskab for kvindernes EM i 2029.
Det oplyser de to forbund i en pressemeddelelse.
I modsætning til buddet på EM i 2025 er Norge og Finland denne gang ikke en del af projektet. Analysen er, at sandsynligheden for at vinde værtskabet bliver forøget med kun to værter.
Det skyldes hensyn til logistisk, lange rejseafstande og øget fokus på bæredygtighed.
– Fodbold for piger og kvinder i Danmark og Europa er i rivende udvikling med stigende interesse og flere piger og kvinder, der spiller fodbold. Det var en kæmpe skuffelse, at vi ikke fik lov til at afvikle et EM for kvinder i 2025 sammen med vores nordiske venner, siger DBU-formand Jesper Møller i pressemeddelelsen.
– Vores landshold skal opleve en stor turnering på hjemmebane. Derfor forsøger vi nu igen i et samarbejde med Sverige. Det har langt større chance, end hvis vi igen ville være fire lande, lyder det fra formanden.
Uefa forventes senere på året at offentliggøre kriterierne for værtskabet. Først når de er på plads, vil de to fodboldforbund endegyldigt beslutte, om de skal afgive et egentligt bud.
Derfor vil eventuelle værtsbyer også først blive fremlagt senere. I pressemeddelelsen nævnes Parken i København, Brøndby Stadion og det kommende stadion i Aarhus som danske muligheder.
EM i 2025 skal afvikles i Schweiz, som Uefas eksekutivkomité foretrak frem for Polen, Frankrig og et fællesnordisk bud fra Danmark, Sverige, Finland og Norge.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Hæslig statistik
SPONSORERET INDHOLD
Dækkene Ruller: Varm op til Tour de France 2026
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Zanka ville spille gratis for FC København
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
TIPSBLADET SPECIAL
VM-powerranking: En guddommelig præstation
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
OPTAKT
Brasilien – Haiti
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Fremhæver Bodø/Glimt
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
TRANSFER
Jagter FC Barcelona-stjerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
EKSKLUSIVT