DBU i brøler: For helvede, hvor er det irriterende

Landsholdssponsoren Carlsberg har efter koordinering med DBU hængt et banner, der henviser til pyroteknik, op. Den slags får klubber ellers bøder for. DBU skal “lige have en snak med Carlsberg”.



Hvis danske fodboldklubber lægger videoer på sociale medier med romerlys, kan det koste en bøde. Men op til EM-slutrunden har en DBU-sponsor hængt et stort banner op i København med en mand med et romerlys i hånden. Det, erkender DBU over for B.T., er ikke så smart.

Det er Carlsberg, der står bag banneret, som er blevet koordineret med DBU. Forbundets kommercielle direktør, Ronnie Hansen, medgiver, at det gik for hurtigt med at få ophængt banneret, der hænger ved Trianglen i København, et langt udspark fra Parken.

– Hvis det er, som det er skildret på Twitter, så skal vi lige have en snak med Carlsberg om, hvad vi skal gøre. For selvfølgelig passer det fint med røg på et banner med den tekst. Men det er en finke, der er røget af panden … og man tænker ‘for helvede hvor er det irriterende’, siger Hansen til B.T.

Det Twitter-opslag, som Ronnie Hansen henviser til, stammer fra brugeren AceFCK. DBU’s kommercielle direktør har selv interageret med brugeren og skrevet, at han ville cykle ned og se banneret med egne øjne.

Det sker med jævne mellemrum, at Fodboldens Disciplinærinstans tildeler danske klubber bøder, hvis deres fans fyrer romerlys eller anden pyroteknik af. DBU har også selv fået lignende bøder fra UEFA.

For år tilbage fik Viborg FF ligeledes en bøde, dels fordi klubbens fans fyrede romerlys af, dels fordi klubben delte en video af det bagefter på Facebook. Det sidste kostede 10.000 kroner.





Afsløring: FC København afviser millionbud




LIVE

TransferLIVE: West Ham vil have tidl. SL-profil

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Ville tro, vi havde tabt sutten’

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

OB – Sønderjyske

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Stor ændring i AGF?

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

AGF i kontakt om norsk angriber 

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Dansker scorer mod Barcelona