DBU i brøler: For helvede, hvor er det irriterende

Landsholdssponsoren Carlsberg har efter koordinering med DBU hængt et banner, der henviser til pyroteknik, op. Den slags får klubber ellers bøder for. DBU skal “lige have en snak med Carlsberg”.



Hvis danske fodboldklubber lægger videoer på sociale medier med romerlys, kan det koste en bøde. Men op til EM-slutrunden har en DBU-sponsor hængt et stort banner op i København med en mand med et romerlys i hånden. Det, erkender DBU over for B.T., er ikke så smart.

Det er Carlsberg, der står bag banneret, som er blevet koordineret med DBU. Forbundets kommercielle direktør, Ronnie Hansen, medgiver, at det gik for hurtigt med at få ophængt banneret, der hænger ved Trianglen i København, et langt udspark fra Parken.

– Hvis det er, som det er skildret på Twitter, så skal vi lige have en snak med Carlsberg om, hvad vi skal gøre. For selvfølgelig passer det fint med røg på et banner med den tekst. Men det er en finke, der er røget af panden … og man tænker ‘for helvede hvor er det irriterende’, siger Hansen til B.T.

Det Twitter-opslag, som Ronnie Hansen henviser til, stammer fra brugeren AceFCK. DBU’s kommercielle direktør har selv interageret med brugeren og skrevet, at han ville cykle ned og se banneret med egne øjne.

Det sker med jævne mellemrum, at Fodboldens Disciplinærinstans tildeler danske klubber bøder, hvis deres fans fyrer romerlys eller anden pyroteknik af. DBU har også selv fået lignende bøder fra UEFA.

For år tilbage fik Viborg FF ligeledes en bøde, dels fordi klubbens fans fyrede romerlys af, dels fordi klubben delte en video af det bagefter på Facebook. Det sidste kostede 10.000 kroner.





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Storkamp af Patrick Dorgu

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Højlund slutter sæsonen med bravour

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Conte stopper i Napoli

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Jacob Neestrup er enig med ny klub



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Topboss sviner Barça til

Superliga-oprykker varsler flere transfers

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit