DBU i brøler: For helvede, hvor er det irriterende

Landsholdssponsoren Carlsberg har efter koordinering med DBU hængt et banner, der henviser til pyroteknik, op. Den slags får klubber ellers bøder for. DBU skal “lige have en snak med Carlsberg”.



Hvis danske fodboldklubber lægger videoer på sociale medier med romerlys, kan det koste en bøde. Men op til EM-slutrunden har en DBU-sponsor hængt et stort banner op i København med en mand med et romerlys i hånden. Det, erkender DBU over for B.T., er ikke så smart.

Det er Carlsberg, der står bag banneret, som er blevet koordineret med DBU. Forbundets kommercielle direktør, Ronnie Hansen, medgiver, at det gik for hurtigt med at få ophængt banneret, der hænger ved Trianglen i København, et langt udspark fra Parken.

– Hvis det er, som det er skildret på Twitter, så skal vi lige have en snak med Carlsberg om, hvad vi skal gøre. For selvfølgelig passer det fint med røg på et banner med den tekst. Men det er en finke, der er røget af panden … og man tænker ‘for helvede hvor er det irriterende’, siger Hansen til B.T.

Det Twitter-opslag, som Ronnie Hansen henviser til, stammer fra brugeren AceFCK. DBU’s kommercielle direktør har selv interageret med brugeren og skrevet, at han ville cykle ned og se banneret med egne øjne.

Det sker med jævne mellemrum, at Fodboldens Disciplinærinstans tildeler danske klubber bøder, hvis deres fans fyrer romerlys eller anden pyroteknik af. DBU har også selv fået lignende bøder fra UEFA.

For år tilbage fik Viborg FF ligeledes en bøde, dels fordi klubbens fans fyrede romerlys af, dels fordi klubben delte en video af det bagefter på Facebook. Det sidste kostede 10.000 kroner.





LIVE

TransferLIVE: Skiftet er klar? Spottet i lufthavn

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Silkeborg IF – FC København

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig scoring!

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Eriksen spottet – nu er der nyt

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Kæmpe transfer under opsejling

Brøndby IF – Viborg FF



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Stor ændring i AGF?

Christian Nørgaard tæt på skifte

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Ingen klausul i FC København-aftale

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

FC Nordsjælland – Randers FC

‘Det ville være en katastrofe af rang’