DBU i brøler: For helvede, hvor er det irriterende

Landsholdssponsoren Carlsberg har efter koordinering med DBU hængt et banner, der henviser til pyroteknik, op. Den slags får klubber ellers bøder for. DBU skal “lige have en snak med Carlsberg”.



Hvis danske fodboldklubber lægger videoer på sociale medier med romerlys, kan det koste en bøde. Men op til EM-slutrunden har en DBU-sponsor hængt et stort banner op i København med en mand med et romerlys i hånden. Det, erkender DBU over for B.T., er ikke så smart.

Det er Carlsberg, der står bag banneret, som er blevet koordineret med DBU. Forbundets kommercielle direktør, Ronnie Hansen, medgiver, at det gik for hurtigt med at få ophængt banneret, der hænger ved Trianglen i København, et langt udspark fra Parken.

– Hvis det er, som det er skildret på Twitter, så skal vi lige have en snak med Carlsberg om, hvad vi skal gøre. For selvfølgelig passer det fint med røg på et banner med den tekst. Men det er en finke, der er røget af panden … og man tænker ‘for helvede hvor er det irriterende’, siger Hansen til B.T.

Det Twitter-opslag, som Ronnie Hansen henviser til, stammer fra brugeren AceFCK. DBU’s kommercielle direktør har selv interageret med brugeren og skrevet, at han ville cykle ned og se banneret med egne øjne.

Det sker med jævne mellemrum, at Fodboldens Disciplinærinstans tildeler danske klubber bøder, hvis deres fans fyrer romerlys eller anden pyroteknik af. DBU har også selv fået lignende bøder fra UEFA.

For år tilbage fik Viborg FF ligeledes en bøde, dels fordi klubbens fans fyrede romerlys af, dels fordi klubben delte en video af det bagefter på Facebook. Det sidste kostede 10.000 kroner.





LIVE

TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

AGF – Brøndby IF



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På blokken til stort landstrænerjob

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Slipper for stjerne

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

I dag er det sidste chance for FC København

Her er VM-turneringens hold

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Randers FC – Silkeborg IF

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Fin lodtrækning for FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen