Hvis danske fodboldklubber lægger videoer på sociale medier med romerlys, kan det koste en bøde. Men op til EM-slutrunden har en DBU-sponsor hængt et stort banner op i København med en mand med et romerlys i hånden. Det, erkender DBU over for B.T., er ikke så smart.
Det er Carlsberg, der står bag banneret, som er blevet koordineret med DBU. Forbundets kommercielle direktør, Ronnie Hansen, medgiver, at det gik for hurtigt med at få ophængt banneret, der hænger ved Trianglen i København, et langt udspark fra Parken.
– Hvis det er, som det er skildret på Twitter, så skal vi lige have en snak med Carlsberg om, hvad vi skal gøre. For selvfølgelig passer det fint med røg på et banner med den tekst. Men det er en finke, der er røget af panden … og man tænker ‘for helvede hvor er det irriterende’, siger Hansen til B.T.
Det Twitter-opslag, som Ronnie Hansen henviser til, stammer fra brugeren AceFCK. DBU’s kommercielle direktør har selv interageret med brugeren og skrevet, at han ville cykle ned og se banneret med egne øjne.
Hej @DBUfodbold. Smider i lige en bøde til jer selv? Sådan en reklame der sætter pyroteknik i godt lys kan da ikke være tilladt? pic.twitter.com/cseWSiCvhQ
— Ace (@AceFCK) June 10, 2021
Det sker med jævne mellemrum, at Fodboldens Disciplinærinstans tildeler danske klubber bøder, hvis deres fans fyrer romerlys eller anden pyroteknik af. DBU har også selv fået lignende bøder fra UEFA.
For år tilbage fik Viborg FF ligeledes en bøde, dels fordi klubbens fans fyrede romerlys af, dels fordi klubben delte en video af det bagefter på Facebook. Det sidste kostede 10.000 kroner.
LIVE
TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
TRANSFER
Speakman om transfer: En unik situation
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
OPTAKT
OB – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
MEDIE
Lindstrøm skifter til Schalke
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
NYHEDER
Dansker scorer mod Barcelona
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
TIPSBLADETS DOM
Han ligner en ny Brøndby-darling!
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
NYHEDER
Tæt på FCK-transfer? Ujpest kommer med udmelding
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
MEDIE