Hvis Dansk Boldspil-Union (DBU) kan samle finansiering til det, skal Høje-Taastrup være hjemsted for et nationalt træningscenter og et nyt DBU-domicil.
Det oplyser DBU, der lige nu har hjemme i Brøndby, på sin hjemmeside onsdag morgen.
Det såkaldte campus skal være en slags base for alle fodboldlandshold, og foruden det nye DBU-domicil skal det rumme moderne træningsbaner og innovative rammer, som det formuleres i udmeldingen.
Derudover skal det "udfordre fodboldens normer og inspirere til nytænkning i dansk fodbold i fremtiden".
DBU arbejder på at skaffe finansiering til projektet. Det fremgår ikke, hvad det skal koste, men fodbolddirektør Peter Møller har tidligere udtalt, at der skal findes et trecifret millionbeløb for at realisere et projekt af den karakter.
Hvor langt man er med at finde finansiering, melder historien intet om.
Tidligere har det været på tale, at et nationalt træningscenter skulle ligge i Odense, men den plan blev skudt ned igen. I stedet har fokus været rettet mod hovedstaden.
– Valget af grunden tæt på Høje Taastrup Station sker efter en grundig undersøgelse af en række mulige beliggenheder, der alle ligger inden for 45 minutters transport fra både Parken i København og Københavns Lufthavn, oplyser DBU.
DBU-formand Jesper Møller kalder det et stort skridt, at man nu har valgt en placering til det såkaldte campus, som bliver en del af et større kulturprojekt under navnet "Hele Danmarks Klubhus".
– Det nye campus i Høje Taastrup bliver en central motor i projektet Hele Danmarks Klubhus, som vi glæder os til at arbejde videre med, siger Jesper Møller.
Flere af de store europæiske fodboldnationer har allerede nationale træningscentre, og i Danmark har det været på tegnebrættet i efterhånden en del år.
Ønsket er dog aldrig blevet realiseret, og derfor har de danske landshold ikke ét samlet tilholdssted.
De mandlige A-landsholdsspillere har i de seneste mange år holdt til i Helsingør, når de har forberedt sig til landskampe og slutrunder.
Men hvis det står til DBU, bliver Høje-Taastrup altså det nye centrum i dansk fodbold.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Liverpool afviser bud
DAGENS SPILFORSLAG
Østrig udnytter argentinsk akilleshæl
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
EKSKLUSIVT
Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Iransk keeper holder Belgien fra fadet
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
OPTAKT
Spanien – Saudi-Arabien
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
OPTAKT
Norge – Senegal
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
NYHEDER
– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
EKSKLUSIVT