FREUDENSTADT (Tipsbladet): Når Tyskland og Skotland senere fredag sparker EM-slutrunden i gang, så bliver det med en af Kasper Hjulmands forhåndsfavoritter i hovedrollen.
For Danmarks landstræner har store forventninger til det tyske landshold, der kan glæde sig over at have hjemmebanefordelen den næste måneds tid.
Forventningerne er endda så store, at Hjulmand ikke vil blive synderligt overrasket, hvis Julian Nagelsmanns tropper går hele vejen. Det fortalte Hjulmand fredag formiddag ved landsholdets træningslejr.
– Der er de sædvanlige. Frankrig har et fantastisk hold. England ser ud til at have en rigtig god mulighed. De har været i semifinale og finale og har en fantastisk gruppe spillere.
– Jeg tror, at Tyskland kan gøre det på hjemmebane. Jeg kender lidt til Julian også, så de kan også gøre det, siger Hjulmand, der i feltet efter de tre fremæver Portugal, Italien og Holland.
Tyskland kan faktisk blive Danmarks modstander i ottendedelsfinalen, hvis tyskerne som ventet vinder gruppen, og Danmark bliver toer.
Real Madrid-stjerne kan gøre forskellen
Selv om Hjulmand i første omgang fremhæver Frankrig og England, så er det Tyskland, som han bruger klart mest tid på at tale om. Særligt det faktum at den nylige Champions League-vinder Toni Kroos er tilbage på midtbanen efter et længere landsholdsstop for at styre slagets gang.
I den måde Hjulmand taler på, er man slet ikke i tvivl om, at han beundrer Toni Kroos som spiller.
– Jeg synes, de har et spændende fodboldhold, og det er sindssygt godt set med Kroos – både med balancen og roen. Ikke kun spillemæssigt, men også det for han er simpelthen så fantastisk som spilfordeler. Du kan bare give ham bolden.
– De har også et enormt talent i Florian Wirtz, som er fantastisk, Musiala… Jeg tror, at de med Julian kan ramme den rigtigt.

Hjulmand kan godt mærke, at der blæser positive vinde over det tyske mandskab, hvis miks mellem unge store talenter og erfarne vindere er spændende. Derfor har han en fornemmelse af, at de rammer noget.
Tæt samarbejde med Portugals landstræner
Naturligvis tænder Kasper Hjulmand også fjernsynet fredag aften, når Tyskland så skal forsøge at få en god start på slutrunden i åbningskampen mod Skotland. Det er dog ikke sådan, at han forventer at blive beriget med helt nye måder at se fodbolden på, når fodboldfesten slutter om en måneds tid.
– Jeg forventer ikke de store taktiske overraskelser. Der er ikke noget, der tyder på det. Jeg har ikke set noget, der tyder på specielle tendenser. Det er spændende bagefter at kigge det godt igennem, men det er ikke noget, jeg forventer. Det kommer fra klubber og Champions League, for det er der, tingene foregår taktisk.
Kasper Hjulmand kan dog ikke snige sig helt fri fra at blive inspireret af nogle af hans landstrænerkolleger, og særligt samarbejdet med Portugals landstræner Roberto Martinez, der også har været landstræner for Belgien, er tæt.
– Jeg har været en del sammen med Roberto Martinez, og ham har jeg et rigtig godt forhold til. Det har jeg også med Gareth (Southgate, red.). Jeg har snakket en del med Roberto om, hvad der egentlig kan lade sig gøre med landsholdsfodbold, siger Hjulmand og peger på den måde, Martinez formår at rykke de Bruyne rundt på banen og være fleksibel i måden at spille fodbold på, dengang han var træner for Belgien.
– Jeg har et godt forhold til mange af trænerne, men de taktiske ting og inspirationen kommer mest fra klubfodbold, for det er der, man kan gøre noget. Det er så svært her, forklarer Hjulmand.

Han fremhæver eksempelvis det at skabe en grundstamme på holdet og få succes derfra.
Danmarks indleder EM-eventyret på søndag mod Slovenien.
LIVE
TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
TOPNYHED
Klar transfermelding
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
Roser Superliga-klub: Godt set!
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
NYHEDER
Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing
TV-ekspert chokerer på direkte tv
Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
EKSKLUSIVT