Hvem bliver Danmarks næste landstræner?
Det er det store spørgsmål i disse dage, hvor Lars Knudsen med stor succes har vikarieret for sygdomsramte Morten Wieghorst, der i efteråret har fået rollen som midlertidig landstræner efter Kasper Hjulmands afgang.
Hos Danske Spil er det dog et helt tredje navn, som danskerne gætter på som Danmarks næste landstræner.
– Vi kan se i data, at den, som flest danskerne tror på som den næste danske, landstræner, er Michael Laudrup. Det er på sin vis ret overraskende, da han jo slet ikke er en del af diskussionen om jobbet. Samtidig vides det ikke, om han overhovedet er interesseret – så på den måde minder det om de gange, Michelle Obama har været i spil som amerikansk præsidentkandidat uden at have stillet op eller vist nogen officiel interesse i jobbet.
– Derfor tror jeg, det handler om en længsel og nostalgi fra de danske fodboldfans, samtidig med selvfølgelig, at man umuligt kan komme uden om Michael Laudrup, når man skal tale om dansk fodbolds allerstørste og mest indflydelsesrige personer, lyder det i en pressemeddelelse fra Danske Spil fra Mathias Reimer Larsen, der er oddssætter hos Danske Spil.
Hele 18 procent af Danske Spils kunder har spillet på Michael Laudrup som Danmarks næste permanente landstræner, mens Morten Wieghorst kommer ind på andenpladsen med 11 procent.
Herefter følger Lars Knudsen og Thomas Frank, begge med ni procent, mens otte procent tror på Kent Nielsen.
Hos Danske Spil er det dog Lars Knudsen, der vurderes til at være den mest sandsynlige landstræner fra den 1. januar af, med 40 procents sandsynlighed.
Herefter følger Kent Nielsen med 25 procent, Morten Wieghorst med 14 procent, Thomas Frank med otte procent, Jon Dahl Tomasson med fem procent og Michael Laudrup med fem procent.
LIVE
VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
OPTAKT
Norge – Senegal
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
Kritik motiverer spaniere efter stor skuffelse
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
OPTAKT
Spanien – Saudi-Arabien
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
EKSKLUSIVT