Hvem bliver Danmarks næste landstræner?
Det er det store spørgsmål i disse dage, hvor Lars Knudsen med stor succes har vikarieret for sygdomsramte Morten Wieghorst, der i efteråret har fået rollen som midlertidig landstræner efter Kasper Hjulmands afgang.
Hos Danske Spil er det dog et helt tredje navn, som danskerne gætter på som Danmarks næste landstræner.
– Vi kan se i data, at den, som flest danskerne tror på som den næste danske, landstræner, er Michael Laudrup. Det er på sin vis ret overraskende, da han jo slet ikke er en del af diskussionen om jobbet. Samtidig vides det ikke, om han overhovedet er interesseret – så på den måde minder det om de gange, Michelle Obama har været i spil som amerikansk præsidentkandidat uden at have stillet op eller vist nogen officiel interesse i jobbet.
– Derfor tror jeg, det handler om en længsel og nostalgi fra de danske fodboldfans, samtidig med selvfølgelig, at man umuligt kan komme uden om Michael Laudrup, når man skal tale om dansk fodbolds allerstørste og mest indflydelsesrige personer, lyder det i en pressemeddelelse fra Danske Spil fra Mathias Reimer Larsen, der er oddssætter hos Danske Spil.
Hele 18 procent af Danske Spils kunder har spillet på Michael Laudrup som Danmarks næste permanente landstræner, mens Morten Wieghorst kommer ind på andenpladsen med 11 procent.
Herefter følger Lars Knudsen og Thomas Frank, begge med ni procent, mens otte procent tror på Kent Nielsen.
Hos Danske Spil er det dog Lars Knudsen, der vurderes til at være den mest sandsynlige landstræner fra den 1. januar af, med 40 procents sandsynlighed.
Herefter følger Kent Nielsen med 25 procent, Morten Wieghorst med 14 procent, Thomas Frank med otte procent, Jon Dahl Tomasson med fem procent og Michael Laudrup med fem procent.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
NYHEDER
Tv-station med vildt VM-tiltag: Vil give 350.000
Arsenal er i Champions League-finalen
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
Tv-vært stopper på Viaplay
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Millionregn over ‘PC’
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
Klar transferbesked til Christian Eriksen
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
NYHEDER