Hvem bliver Danmarks næste landstræner?
Det er det store spørgsmål i disse dage, hvor Lars Knudsen med stor succes har vikarieret for sygdomsramte Morten Wieghorst, der i efteråret har fået rollen som midlertidig landstræner efter Kasper Hjulmands afgang.
Hos Danske Spil er det dog et helt tredje navn, som danskerne gætter på som Danmarks næste landstræner.
– Vi kan se i data, at den, som flest danskerne tror på som den næste danske, landstræner, er Michael Laudrup. Det er på sin vis ret overraskende, da han jo slet ikke er en del af diskussionen om jobbet. Samtidig vides det ikke, om han overhovedet er interesseret – så på den måde minder det om de gange, Michelle Obama har været i spil som amerikansk præsidentkandidat uden at have stillet op eller vist nogen officiel interesse i jobbet.
– Derfor tror jeg, det handler om en længsel og nostalgi fra de danske fodboldfans, samtidig med selvfølgelig, at man umuligt kan komme uden om Michael Laudrup, når man skal tale om dansk fodbolds allerstørste og mest indflydelsesrige personer, lyder det i en pressemeddelelse fra Danske Spil fra Mathias Reimer Larsen, der er oddssætter hos Danske Spil.
Hele 18 procent af Danske Spils kunder har spillet på Michael Laudrup som Danmarks næste permanente landstræner, mens Morten Wieghorst kommer ind på andenpladsen med 11 procent.
Herefter følger Lars Knudsen og Thomas Frank, begge med ni procent, mens otte procent tror på Kent Nielsen.
Hos Danske Spil er det dog Lars Knudsen, der vurderes til at være den mest sandsynlige landstræner fra den 1. januar af, med 40 procents sandsynlighed.
Herefter følger Kent Nielsen med 25 procent, Morten Wieghorst med 14 procent, Thomas Frank med otte procent, Jon Dahl Tomasson med fem procent og Michael Laudrup med fem procent.
LIVE
LIVE: Brøndby har to profiler tilbage
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
OPTAKT
FC København – OB
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Offentliggøres i dag
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’