Hvem bliver Danmarks næste landstræner?
Det er det store spørgsmål i disse dage, hvor Lars Knudsen med stor succes har vikarieret for sygdomsramte Morten Wieghorst, der i efteråret har fået rollen som midlertidig landstræner efter Kasper Hjulmands afgang.
Hos Danske Spil er det dog et helt tredje navn, som danskerne gætter på som Danmarks næste landstræner.
– Vi kan se i data, at den, som flest danskerne tror på som den næste danske, landstræner, er Michael Laudrup. Det er på sin vis ret overraskende, da han jo slet ikke er en del af diskussionen om jobbet. Samtidig vides det ikke, om han overhovedet er interesseret – så på den måde minder det om de gange, Michelle Obama har været i spil som amerikansk præsidentkandidat uden at have stillet op eller vist nogen officiel interesse i jobbet.
– Derfor tror jeg, det handler om en længsel og nostalgi fra de danske fodboldfans, samtidig med selvfølgelig, at man umuligt kan komme uden om Michael Laudrup, når man skal tale om dansk fodbolds allerstørste og mest indflydelsesrige personer, lyder det i en pressemeddelelse fra Danske Spil fra Mathias Reimer Larsen, der er oddssætter hos Danske Spil.
Hele 18 procent af Danske Spils kunder har spillet på Michael Laudrup som Danmarks næste permanente landstræner, mens Morten Wieghorst kommer ind på andenpladsen med 11 procent.
Herefter følger Lars Knudsen og Thomas Frank, begge med ni procent, mens otte procent tror på Kent Nielsen.
Hos Danske Spil er det dog Lars Knudsen, der vurderes til at være den mest sandsynlige landstræner fra den 1. januar af, med 40 procents sandsynlighed.
Herefter følger Kent Nielsen med 25 procent, Morten Wieghorst med 14 procent, Thomas Frank med otte procent, Jon Dahl Tomasson med fem procent og Michael Laudrup med fem procent.
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Tidligere FCK-spiller dømt i retten