De fleste danskere tror på Laudrup som landstræner

Hos Danske Spil er Michael Laudrup den, som de fleste danskere tror på som Danmarks næste landstræner. Danske Spil vurderer dog Lars Knudsen til at være favorit til jobbet.



Hvem bliver Danmarks næste landstræner?

Det er det store spørgsmål i disse dage, hvor Lars Knudsen med stor succes har vikarieret for sygdomsramte Morten Wieghorst, der i efteråret har fået rollen som midlertidig landstræner efter Kasper Hjulmands afgang. 

Hos Danske Spil er det dog et helt tredje navn, som danskerne gætter på som Danmarks næste landstræner. 

– Vi kan se i data, at den, som flest danskerne tror på som den næste danske, landstræner, er Michael Laudrup. Det er på sin vis ret overraskende, da han jo slet ikke er en del af diskussionen om jobbet. Samtidig vides det ikke, om han overhovedet er interesseret – så på den måde minder det om de gange, Michelle Obama har været i spil som amerikansk præsidentkandidat uden at have stillet op eller vist nogen officiel interesse i jobbet.

– Derfor tror jeg, det handler om en længsel og nostalgi fra de danske fodboldfans, samtidig med selvfølgelig, at man umuligt kan komme uden om Michael Laudrup, når man skal tale om dansk fodbolds allerstørste og mest indflydelsesrige personer, lyder det i en pressemeddelelse fra Danske Spil fra Mathias Reimer Larsen, der er oddssætter hos Danske Spil. 

Hele 18 procent af Danske Spils kunder har spillet på Michael Laudrup som Danmarks næste permanente landstræner, mens Morten Wieghorst kommer ind på andenpladsen med 11 procent. 

Herefter følger Lars Knudsen og Thomas Frank, begge med ni procent, mens otte procent tror på Kent Nielsen. 

Hos Danske Spil er det dog Lars Knudsen, der vurderes til at være den mest sandsynlige landstræner fra den 1. januar af, med 40 procents sandsynlighed. 

Herefter følger Kent Nielsen med 25 procent, Morten Wieghorst med 14 procent, Thomas Frank med otte procent, Jon Dahl Tomasson med fem procent og Michael Laudrup med fem procent. 

Loading Poll…





FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet

Andreas Christensen i chokskifte?

Slut: FC København vinder intenst derby

– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Ekspert undrer sig over dommervalg til derby

FC Midtjylland kan score gode penge

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Superliga-legende stråler som 41-årig

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Sønderjyske – FC Midtjylland

Streaminggigant vælger FCK mod Brøndby

FC København er uden fem spillere mod Brøndby IF

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Her kan du se FC København mod Brøndby IF

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

Cooper overrasker – bænker to profiler til derby

Kæmpe nedtur for AaB

Pogba er lettet

Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’

Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig

Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen

Randers FC – OB

Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby

Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for

FC København – Brøndby IF

Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller

Lillebror kan drille i Madrid-derby

Frank afviste flere

FC Nordsjælland – FC Fredericia

Newcastle spænder ben for Manchester City

Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’

Brøndby-spiller afviser

Barcelonas stjerner bankede Athletic Club