De fleste danskere tror på Laudrup som landstræner

Hos Danske Spil er Michael Laudrup den, som de fleste danskere tror på som Danmarks næste landstræner. Danske Spil vurderer dog Lars Knudsen til at være favorit til jobbet.



Hvem bliver Danmarks næste landstræner?

Det er det store spørgsmål i disse dage, hvor Lars Knudsen med stor succes har vikarieret for sygdomsramte Morten Wieghorst, der i efteråret har fået rollen som midlertidig landstræner efter Kasper Hjulmands afgang. 

Hos Danske Spil er det dog et helt tredje navn, som danskerne gætter på som Danmarks næste landstræner. 

– Vi kan se i data, at den, som flest danskerne tror på som den næste danske, landstræner, er Michael Laudrup. Det er på sin vis ret overraskende, da han jo slet ikke er en del af diskussionen om jobbet. Samtidig vides det ikke, om han overhovedet er interesseret – så på den måde minder det om de gange, Michelle Obama har været i spil som amerikansk præsidentkandidat uden at have stillet op eller vist nogen officiel interesse i jobbet.

– Derfor tror jeg, det handler om en længsel og nostalgi fra de danske fodboldfans, samtidig med selvfølgelig, at man umuligt kan komme uden om Michael Laudrup, når man skal tale om dansk fodbolds allerstørste og mest indflydelsesrige personer, lyder det i en pressemeddelelse fra Danske Spil fra Mathias Reimer Larsen, der er oddssætter hos Danske Spil. 

Hele 18 procent af Danske Spils kunder har spillet på Michael Laudrup som Danmarks næste permanente landstræner, mens Morten Wieghorst kommer ind på andenpladsen med 11 procent. 

Herefter følger Lars Knudsen og Thomas Frank, begge med ni procent, mens otte procent tror på Kent Nielsen. 

Hos Danske Spil er det dog Lars Knudsen, der vurderes til at være den mest sandsynlige landstræner fra den 1. januar af, med 40 procents sandsynlighed. 

Herefter følger Kent Nielsen med 25 procent, Morten Wieghorst med 14 procent, Thomas Frank med otte procent, Jon Dahl Tomasson med fem procent og Michael Laudrup med fem procent. 

Loading Poll…





LIVE

TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford

Scoringer i Seattle

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Chokskifte på vej?

Afsløring: FC København sælger Theo Sander



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Skylder FC København penge – straffes hårdt

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK går på rov i Viborg

Til lægetjek i Superliga-klub

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Dyr stjerne står øverst på Mourinhos ønskeliste

Ustoppelig målmaskine sender Norge videre

FC Barcelona køber VM-angriber

Tjekkiet – Mexico

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Sydafrika – Sydkorea

Et skridt tættere Englands største stadion

Trump og Infantino skal overrække VM-trofæet

Schweiz – Canada

Lufter vild Ronaldo-teori



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

Åbner op for sommertransfer