De fleste danskere tror på Laudrup som landstræner

Hos Danske Spil er Michael Laudrup den, som de fleste danskere tror på som Danmarks næste landstræner. Danske Spil vurderer dog Lars Knudsen til at være favorit til jobbet.



Hvem bliver Danmarks næste landstræner?

Det er det store spørgsmål i disse dage, hvor Lars Knudsen med stor succes har vikarieret for sygdomsramte Morten Wieghorst, der i efteråret har fået rollen som midlertidig landstræner efter Kasper Hjulmands afgang. 

Hos Danske Spil er det dog et helt tredje navn, som danskerne gætter på som Danmarks næste landstræner. 

– Vi kan se i data, at den, som flest danskerne tror på som den næste danske, landstræner, er Michael Laudrup. Det er på sin vis ret overraskende, da han jo slet ikke er en del af diskussionen om jobbet. Samtidig vides det ikke, om han overhovedet er interesseret – så på den måde minder det om de gange, Michelle Obama har været i spil som amerikansk præsidentkandidat uden at have stillet op eller vist nogen officiel interesse i jobbet.

– Derfor tror jeg, det handler om en længsel og nostalgi fra de danske fodboldfans, samtidig med selvfølgelig, at man umuligt kan komme uden om Michael Laudrup, når man skal tale om dansk fodbolds allerstørste og mest indflydelsesrige personer, lyder det i en pressemeddelelse fra Danske Spil fra Mathias Reimer Larsen, der er oddssætter hos Danske Spil. 

Hele 18 procent af Danske Spils kunder har spillet på Michael Laudrup som Danmarks næste permanente landstræner, mens Morten Wieghorst kommer ind på andenpladsen med 11 procent. 

Herefter følger Lars Knudsen og Thomas Frank, begge med ni procent, mens otte procent tror på Kent Nielsen. 

Hos Danske Spil er det dog Lars Knudsen, der vurderes til at være den mest sandsynlige landstræner fra den 1. januar af, med 40 procents sandsynlighed. 

Herefter følger Kent Nielsen med 25 procent, Morten Wieghorst med 14 procent, Thomas Frank med otte procent, Jon Dahl Tomasson med fem procent og Michael Laudrup med fem procent. 

Loading Poll…





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Højlund slutter sæsonen med bravour

Storkamp af Patrick Dorgu

Conte stopper i Napoli



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Topboss sviner Barça til

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Superliga-oprykker varsler flere transfers



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Forhandler med storklub

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Fem bud på Brøndbys nye træner

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Jacob Neestrup er enig med ny klub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag

Her er FC Københavns vej i Europa

FC København kan få Jens Stage-millioner

Serie A-klubber jagter Randers-profil