– De siger ikke ja til at være dansk landstræner

Ifølge David Nielsen er det helt urealistisk at bringe navne som Thomas Frank, Bo Svensson og Bo Henriksen i spil til jobbet som dansk landstræner.



Det var de færreste danskere, der havde det store kendskab til Lars Knudsen for få uger siden, men efter de overbevisende sejre mod Schweiz og Serbien kan man ikke helt afvise, at den vikariende landstræner kan få jobbet permanent på sigt. 

Sådan lyder det fra David Nielsen i TV 2-programmet 'Tirsdagstrænerne', hvor den tidligere Superliga-træner og nuværende Lillestrøm-boss peger på, at Spanien i sommer vandt EM-guld med en relativt ukendt landstræner i form af Luis de la Fuente. 

– Min pointe er bare, at før de her to kampe, der ville jeg have sagt, at det var fuldstændigt udelukket, at Lars Knudsen skal være landstræner. Efter de her to kampe synes jeg, at man skal holde døren på klem. Én ting er, hvad alle snakker om og hvad der er af muligheder. Jeg ved, hvad den reelle liste er af landstrænere, de kan vælge mellem.

– I forhold til den økonomi, der er, hvem der er tilgængelige, hvem der vil, og hvem der kan udføre jobbet. Den liste er meget mindre, end I tror, lyder det fra David Nielsen. 

I programmet bliver det også bragt op, at DBU måske ikke engang vil være villige til at betale et beløb til Augsburg for at købe Lars Knudsen fri. Og ifølge David Nielsen er der for mange i øjeblikket, der peger på helt urealistiske landstrænerkandidater. 

– Klubtrænerne, der er derude nu, det er en helt, helt anden økonomi. Der er mange af de her samtaler, hvor vi sidder og debatterer om Thomas Frank, Bo Svensson eller Bo Henriksen skal være landstræner. Hvis de bliver fritstillet og når at blive fyret, så skal vi tage en af dem med det samme. Eller Brian Priske i Feyenoord. Dem skal vi bare tage med det samme.

– Men de kommer ikke til at sige ja til at være dansk landstræner, for de ligger og har nogle jobs, der er så store, og de er ved at skabe sig nogle store karrierer. Det vil være senere i deres karriere, at de vil sige ja til et landstrænerjob, lyder det fra David Nielsen. 

Danmark spiller igen den 12. oktober, hvor der venter en udekamp i Murcia mod europamestrene fra Spanien. 





‘CV’: Her er AGF’s transferplaner




LIVE

VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Her er FCK’s modstander i Conference League

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Portugal skuffede stort mod DR Congo

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Får afvist bud på dansk profil

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Her er AGF’s Champions League-modstander

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Brøndby henter keeper – her er planen

Denne klub drømmer om Højbjerg

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Lurer på varm VM-profil



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

De lurer på Kjærgaard

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers