– De siger ikke ja til at være dansk landstræner

Ifølge David Nielsen er det helt urealistisk at bringe navne som Thomas Frank, Bo Svensson og Bo Henriksen i spil til jobbet som dansk landstræner.



Det var de færreste danskere, der havde det store kendskab til Lars Knudsen for få uger siden, men efter de overbevisende sejre mod Schweiz og Serbien kan man ikke helt afvise, at den vikariende landstræner kan få jobbet permanent på sigt. 

Sådan lyder det fra David Nielsen i TV 2-programmet 'Tirsdagstrænerne', hvor den tidligere Superliga-træner og nuværende Lillestrøm-boss peger på, at Spanien i sommer vandt EM-guld med en relativt ukendt landstræner i form af Luis de la Fuente. 

– Min pointe er bare, at før de her to kampe, der ville jeg have sagt, at det var fuldstændigt udelukket, at Lars Knudsen skal være landstræner. Efter de her to kampe synes jeg, at man skal holde døren på klem. Én ting er, hvad alle snakker om og hvad der er af muligheder. Jeg ved, hvad den reelle liste er af landstrænere, de kan vælge mellem.

– I forhold til den økonomi, der er, hvem der er tilgængelige, hvem der vil, og hvem der kan udføre jobbet. Den liste er meget mindre, end I tror, lyder det fra David Nielsen. 

I programmet bliver det også bragt op, at DBU måske ikke engang vil være villige til at betale et beløb til Augsburg for at købe Lars Knudsen fri. Og ifølge David Nielsen er der for mange i øjeblikket, der peger på helt urealistiske landstrænerkandidater. 

– Klubtrænerne, der er derude nu, det er en helt, helt anden økonomi. Der er mange af de her samtaler, hvor vi sidder og debatterer om Thomas Frank, Bo Svensson eller Bo Henriksen skal være landstræner. Hvis de bliver fritstillet og når at blive fyret, så skal vi tage en af dem med det samme. Eller Brian Priske i Feyenoord. Dem skal vi bare tage med det samme.

– Men de kommer ikke til at sige ja til at være dansk landstræner, for de ligger og har nogle jobs, der er så store, og de er ved at skabe sig nogle store karrierer. Det vil være senere i deres karriere, at de vil sige ja til et landstrænerjob, lyder det fra David Nielsen. 

Danmark spiller igen den 12. oktober, hvor der venter en udekamp i Murcia mod europamestrene fra Spanien. 







LIVE

TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

De er interesseret i Christian Eriksen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Arne Slot fyret af Liverpool

PSG genvinder Champions League

Forlader AGF – her er hans nye klub

Kan sikre millioner til AGF



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

De er færdige i 1. division

LIVE: PSG vinder Champions League