– De siger ikke ja til at være dansk landstræner

Ifølge David Nielsen er det helt urealistisk at bringe navne som Thomas Frank, Bo Svensson og Bo Henriksen i spil til jobbet som dansk landstræner.



Det var de færreste danskere, der havde det store kendskab til Lars Knudsen for få uger siden, men efter de overbevisende sejre mod Schweiz og Serbien kan man ikke helt afvise, at den vikariende landstræner kan få jobbet permanent på sigt. 

Sådan lyder det fra David Nielsen i TV 2-programmet 'Tirsdagstrænerne', hvor den tidligere Superliga-træner og nuværende Lillestrøm-boss peger på, at Spanien i sommer vandt EM-guld med en relativt ukendt landstræner i form af Luis de la Fuente. 

– Min pointe er bare, at før de her to kampe, der ville jeg have sagt, at det var fuldstændigt udelukket, at Lars Knudsen skal være landstræner. Efter de her to kampe synes jeg, at man skal holde døren på klem. Én ting er, hvad alle snakker om og hvad der er af muligheder. Jeg ved, hvad den reelle liste er af landstrænere, de kan vælge mellem.

– I forhold til den økonomi, der er, hvem der er tilgængelige, hvem der vil, og hvem der kan udføre jobbet. Den liste er meget mindre, end I tror, lyder det fra David Nielsen. 

I programmet bliver det også bragt op, at DBU måske ikke engang vil være villige til at betale et beløb til Augsburg for at købe Lars Knudsen fri. Og ifølge David Nielsen er der for mange i øjeblikket, der peger på helt urealistiske landstrænerkandidater. 

– Klubtrænerne, der er derude nu, det er en helt, helt anden økonomi. Der er mange af de her samtaler, hvor vi sidder og debatterer om Thomas Frank, Bo Svensson eller Bo Henriksen skal være landstræner. Hvis de bliver fritstillet og når at blive fyret, så skal vi tage en af dem med det samme. Eller Brian Priske i Feyenoord. Dem skal vi bare tage med det samme.

– Men de kommer ikke til at sige ja til at være dansk landstræner, for de ligger og har nogle jobs, der er så store, og de er ved at skabe sig nogle store karrierer. Det vil være senere i deres karriere, at de vil sige ja til et landstrænerjob, lyder det fra David Nielsen. 

Danmark spiller igen den 12. oktober, hvor der venter en udekamp i Murcia mod europamestrene fra Spanien. 







LEANDERS DOM

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Her kan du se FC København mod Viborg FF

‘Kontraktchok’ i Manchester United

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Afslører “useriøst bud” fra FC København



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Thomas Frank fyret

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Nægtet Brøndby-skifte

Forventer kæmpe jobtilbud

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Dansk målsluger skifter til topklub

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

‘Ronaldo vinder kampen’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

Dårligste statistik i Tottenhams historie

Black Cats kan tage point mod Reds

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

Populære Chelsea – køb billetter her!

Desperat Frank – favorit til trænerfyring

På vild liste med Lionel Messi

Katastrofe for Jack Grealish

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

Como kan vinde i Napoli

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!