Det var de færreste danskere, der havde det store kendskab til Lars Knudsen for få uger siden, men efter de overbevisende sejre mod Schweiz og Serbien kan man ikke helt afvise, at den vikariende landstræner kan få jobbet permanent på sigt.
Sådan lyder det fra David Nielsen i TV 2-programmet 'Tirsdagstrænerne', hvor den tidligere Superliga-træner og nuværende Lillestrøm-boss peger på, at Spanien i sommer vandt EM-guld med en relativt ukendt landstræner i form af Luis de la Fuente.
– Min pointe er bare, at før de her to kampe, der ville jeg have sagt, at det var fuldstændigt udelukket, at Lars Knudsen skal være landstræner. Efter de her to kampe synes jeg, at man skal holde døren på klem. Én ting er, hvad alle snakker om og hvad der er af muligheder. Jeg ved, hvad den reelle liste er af landstrænere, de kan vælge mellem.
– I forhold til den økonomi, der er, hvem der er tilgængelige, hvem der vil, og hvem der kan udføre jobbet. Den liste er meget mindre, end I tror, lyder det fra David Nielsen.
I programmet bliver det også bragt op, at DBU måske ikke engang vil være villige til at betale et beløb til Augsburg for at købe Lars Knudsen fri. Og ifølge David Nielsen er der for mange i øjeblikket, der peger på helt urealistiske landstrænerkandidater.
– Klubtrænerne, der er derude nu, det er en helt, helt anden økonomi. Der er mange af de her samtaler, hvor vi sidder og debatterer om Thomas Frank, Bo Svensson eller Bo Henriksen skal være landstræner. Hvis de bliver fritstillet og når at blive fyret, så skal vi tage en af dem med det samme. Eller Brian Priske i Feyenoord. Dem skal vi bare tage med det samme.
– Men de kommer ikke til at sige ja til at være dansk landstræner, for de ligger og har nogle jobs, der er så store, og de er ved at skabe sig nogle store karrierer. Det vil være senere i deres karriere, at de vil sige ja til et landstrænerjob, lyder det fra David Nielsen.
Danmark spiller igen den 12. oktober, hvor der venter en udekamp i Murcia mod europamestrene fra Spanien.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
OPTAKT
FC København – OB
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Leverkusen – Bayern